Προς το περιεχόμενο

πόρτα και στο φουμπου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, manosx είπε

Αντιθετα, οι δημοσιεύσεις του καθε πικραμενου στο facebook ειναι και αυτες μεν διαφημισεις, διοτι ολοι το παιζουν κονιορδοι ή αμολανε "δελτια τυπου" για το που θα σπαταλησουν την ανουσια ζωη τους αποψε, αλλα δε σου λενε οτι ειναι διαφημισεις. Θελουν να σε πεισουν οτι κρυβεται καποιος νοημων ανθρωπος απο πισω, πραγμα σπανιοτατο.

 

Tότε ίσως να πάψεις να ακολουθείς/έχεις φίλους κονιόρδους και λεζάντες ή αν πρόκειται για άτομα που δεν μπορείς να αποκλείσεις τελείως, επέλεξε να παραμείνεις φίλος αλλά να μην τους ακολουθείς, οπότε απαλλάσσεσαι και από τις δημοσιεύσεις τους. 

 

Πιστεύω πως τα κοινωνικά μέσα εξαρτώνται από τον χρήστη/χρήση.

Για εμένα το facebook, το οποίο έχω διαμορφώσει 99% μουσικά-επαγγελματικά,

με έχει βοηθήσει να γνωστοποιώ που θα παίξω,να βρω άτομα να παίξω,μου βγάζει παρόμοια προφίλ,διαφημίσεις για συναυλίες και φεστιβάλ που ίσως θα διέφευγαν της προσοχής μου,κ.λ.π.

 

Λίγο με νοιάζει αν το ίδιο μέσο χρησιμοποιείται από φελλούς που κάνουν duckface και καημένες που ποστάρουν τον κώλο τους.

 

Και για όσους μένουμε στο εξωτερικό, τα social media είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να μένουμε σε επαφή με ανθρώπους που είναι μακριά μας.

 

Οπότε για μένα ρόλο παίζει η χρήση. Αν έχεις μέτρο στη χρήση και τα εκμεταλλευτείς προς όφελός σου, μια χαρά είναι τα social media.

Eντάξει, μπορεί το tik tok να μη σώζεται από όπου και αν το πιάσεις,

αλλά το fb είναι μια χαρά..

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, είναι πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα..

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γενικα δεν ειμαι φιλος με την ολη φαση. ΟΚ, οταν πρωτοβγηκε ειχε μια πλακα που εβρισκες κοσμο που ειχες χασει, αλλα στην πορεια καταλαβαινες οτι καλυτερα που τους ειχες χασει.

 

 Με αυτους που θελω να εχω επαφη εχω πραγματικη επαφη, τα μηνυματα στα social δεν ειναι επαφη, ειναι ναχαμε να λεγαμε και ναχαμε να πουμε.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα βάλει λίγο το 2008, "έκλασα στο μαξιλάρι" μερικών, μετά σκέφτηκα λίγο πιο σοβαρά, λέω, τι νόημα έχει αν δεν την μυρίζουν; Και το παράτησα.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

 

Λίγο με νοιάζει αν το ίδιο μέσο χρησιμοποιείται από καημένες που ποστάρουν τον κώλο τους.

 

 

Εδώ διαφωνούμε.

Μέσα στον συρφετό υπάρχουν διαμαντάκια.

Τα οποία εγώ που δεν έχω facebook, αναγκαστικά χάνω.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, manosx είπε

 Γενικα δεν ειμαι φιλος με την ολη φαση. ΟΚ, οταν πρωτοβγηκε ειχε μια πλακα που εβρισκες κοσμο που ειχες χασει, αλλα στην πορεια καταλαβαινες οτι καλυτερα που τους ειχες χασει.

 

 Με αυτους που θελω να εχω επαφη εχω πραγματικη επαφη, τα μηνυματα στα social δεν ειναι επαφη, ειναι ναχαμε να λεγαμε και ναχαμε να πουμε.

 

Με αυτούς που θέλουμε να έχουμε πραγματική επαφή, φυσικά δεν περιοριζόμαστε στα social media.

Απλά στα πλαίσια της όποιας κοινωνικότητας/κοινωνικοποίησης του καθενός,

υπάρχουν και άνθρωποι με τους οποίους περπατάμε παράλληλα και ας μας χωρίζουν χιλιόμετρα.

Αν δω για παράδειγμα ότι κάποιος παλιός μαθητής μετά το πτυχίο πήρε και το δίπλωμα και το ποστάρει ή κάποιο βίντεο να το γνωστοποιήσει, θα χαρώ με την πρόοδό του.

 

Αυτό που βλέπω στο forum σε πολλά θέματα, είναι μια γενική αποστροφή και εσωστρέφεια.

Επίσης συχνά επικεντρωνόμαστε μόνο στην αρνητική πτυχή των πραγμάτων.

Αλλά μπορεί να φταίει και που στην Ελλάδα έχει μπει εδώ και πολλά χρόνια η κασέτα της μίρλας και της μιζέριας σε επανάληψη.

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Επίσης συχνά επικεντρωνόμαστε μόνο στην αρνητική πτυχή των πραγμάτων.

Ναι. Ανέκαθεν. Κι όταν φτιαχνόταν ο παρθενώνας όλοι γκρινιάζαν για τα λεφτά που τρωγόσαντες. Δεν μπορούσαν να προβλέψουν ότι θα ήταν ένα παγκόσμιο μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς τότε μάλλον. Μπορεί να μην του ένοιαζε κιόλας κάτι τέτοιο ως φιλοδοξία.

 

Πάντα θέλουμε να ξέρουμε και τα αρνητικά. Και δεν είναι μόνο δικό μας ίδιον αυτό. Δείτε παραδείγματος χάριν, πώς η ουσία της διαλεκτικής έχει καταντήσει ένα στείρο, ανώριμο "debunking", πόσο πολωμένο είναι το σκηνικό γύρω μας, σε ό,τι κι αν πιάσουμε. Πόσο έχει ατονήσει η δυνατότητα συμβιβασμού, με την ουσιαστική έννοια του όρου, της σύνθεσης και σύμπλευσης, όχι του συμβιβασμού νοούμενου ως η πλήρης παράδοση και υποταγή του ηττημένου.

 

Τέλος πάντων, είμαστε γκρινιάρηδες. Αληθεύει. Αλλά όχι πάντα και όχι πάντα αδίκως.

  • Like 2
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και το τζινι των social media εχει βγει απο το μπουκαλι, και ουτε αυτο γυριζει πισω.

 

 Γενικα η δημιουργια "περσονας" που θα υποκαταστησει την πραγματικοτητα ειναι ενα πολυ γλυκο αφιονι, και εχει ποτισει πολυ κοσμο.

 

 Ως old school ιντερνετακιας προτιμω χιλιες φορες την ανωνυμη επαφη, διοτι η περσονα που αυτη δημιουργει ειναι ατμος 😆 δε σε νοιαζει ουσιαστικα να πεις μια κουβεντα παραπανω, το πολυ πολυ να φας ενα permaban, και τι εγινε, θα μου ψοφησει το avatar manosx και κατι τρεχει στα γυφτικα.

 

 

 Φυσικα πλεον δεν υπαρχει πραγματικη ανωνυμια στο ιντερνετ, αν πεις κατι χοντρο θα την πληρωσεις κανονικα, με αυτην την εννοια το παλιο ιντερνετ ηταν πολυ ανωτερο, και ας γινοταν χαος με τα βρισιδια και τετοια.

 

 Η ταυτιση ομως της πραγματικης σου ταυτοτητας με το καθε social media profile, ειναι οτι χειροτερο. Τοσο γιατι παυεις να εχεις ελευθερια στο τι θα πεις, αυτολογοκρινεσαι σε μεγαλο βαθμο, αλλα και τελικα αν πεις κατι μπορει να το βρεις μπροστα σου πολλα χρονια μετα. Π.χ., αν αυτα που στελναμε προ facebook ο ενας στον αλλο με email, μιλαω για τα ομαδικα email- σε φαση "κοιταξτε μαλακες μια φαση" που ηταν προγονος της social επαφης, αν λοιπον αυτα ηταν σημερα σε δημοσια θεα, θα ειμασταν τωρα κρεμασμενοι σε κανα δεντρο.😁 Και δεν ειναι οτι ειμασταν και τιποτα καραουγκανοι, απλα εχει αλλαξει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ τις τελευταιες δεκαετιες η ηθικη της κοινωνιας, και το τι θεωρειται αποδεκτο.

 

 Ως πραγματικη εκφραση και επικοινωνία λοιπον, τα διαφορα facebook ειναι μια πληρη αποτυχια.

 

 Τωρα, το να εχεις επαγγελματικο προφιλ για να ακολουθουν οι συνεργατες και οι μαθητες, ή να μπαινεις καθε τοσο απλα για να κοψεις κινηση αυτο δε λεει τιποτα, δεν ειναι επικοινωνια αυτο, δημοσιες σχεσεις ειναι.

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Στην κρίση του καθένα , αν και πως θα κάνει χρήση αυτού.

 

 

καλα το ιδιο λενε και για την οπλοκατοχη στις ΗΠΑ..... 

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

καλα το ιδιο λενε και για την οπλοκατοχη στις ΗΠΑ..... 

 

Και ποια είναι η καλή χρήση της οπλοκατοχής?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου