Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για fender Stratocaster mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα θα ήθελα να μου μιλήσεις λίγο για τα αρνητικά σημεία,επίσης θα ήθελα να μου πεις κ για την tele.ολη αυτή η ιστορία με τον μαγνήτη που θέλω να αλλάξω είναι γτ παίζω κ metal κ ο μόνος της stato δεν παίρνει κ πολύ ωραία το γκάζι,δεν είναι γεμάτος ο ηχος

Γενικά αν θέλεις να παίξεις metal η Stratocaster δεν είναι η ιδανική λύση. Από την άλλη τόσο ο dave murray των iron maiden όσο και ο yngwie malmsteen παίζουν μέταλ με stratocaster, οπότε ποιος είμαι εγώ που θα σου πω ότι η στρατοκαστερ δεν μπορεί να παίξει μεταλ. Βέβαια οι stratocaster που έχουν εκείνοι διαφέρουν πολύ από τη δικιά σου.

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις να παίξεις και να πας στοχευμένα σε εκείνον τον ήχο. Το θέλω να παίξω metal από μόνο του δεν σε βοηθάει. Π.χ. αν κάνεις την κιθάρα σου ολόιδια με την κιθάρα του dave murray, δεν σημαίνει ότι θα μπορέσεις να βγάλεις ήχο metallica. Και δεν υπάρχει μία κιθάρα η οποία να μπορεί να τα παίζει όλα. Στην τελική αν είναι να σου βγει η αναβάθμιση των μαγνητών ακριβή, καλύτερα να επενδύσεις σε μία δεύτερη κιθάρα ώστε να μπορείς να παίξεις περισσότερα πράγματα χωρίς να χάσεις και αυτά που μπορεί να παίξει η stratocaster. 

 

Μία που ρώτησες, στην κιθάρα που έχεις εμένα δεν μου άρεσε καθόλου το tremolo system. Το θεωρώ σχεδόν μη χρησιμοποιήσιμο. Και δεν χαίρομαι την εμπειρία, και η κιθάρα ξεκουρδίζεται αμέσως. Το οποίο βέβαια συμβαίνει με οποιοδήποτε tremolo arm κιθάρας κάτω των χιλίων ευρώ. Οπότε απλά δεν το χρησιμοποιούσα. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου το μανίκι μετά το 8ο τάστο. Έχω μεγάλα δάχτυλα και δεν μπορούσα να παίξω ούτε καν ένα απλό ακόρντο, στριμώχνονταν πολύ. Κατά τα άλλα, για τα χρήματα της είναι τίμια επιλογή. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Γενικά αν θέλεις να παίξεις metal η Stratocaster δεν είναι η ιδανική λύση. Από την άλλη τόσο ο dave murray των iron maiden όσο και ο yngwie malmsteen παίζουν μέταλ με stratocaster, οπότε ποιος είμαι εγώ που θα σου πω ότι η στρατοκαστερ δεν μπορεί να παίξει μεταλ. Βέβαια οι stratocaster που έχουν εκείνοι διαφέρουν πολύ από τη δικιά σου.

 

Το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις να παίξεις και να πας στοχευμένα σε εκείνον τον ήχο. Το θέλω να παίξω metal από μόνο του δεν σε βοηθάει. Π.χ. αν κάνεις την κιθάρα σου ολόιδια με την κιθάρα του dave murray, δεν σημαίνει ότι θα μπορέσεις να βγάλεις ήχο metallica. Και δεν υπάρχει μία κιθάρα η οποία να μπορεί να τα παίζει όλα. Στην τελική αν είναι να σου βγει η αναβάθμιση των μαγνητών ακριβή, καλύτερα να επενδύσεις σε μία δεύτερη κιθάρα ώστε να μπορείς να παίξεις περισσότερα πράγματα χωρίς να χάσεις και αυτά που μπορεί να παίξει η stratocaster. 

 

Μία που ρώτησες, στην κιθάρα που έχεις εμένα δεν μου άρεσε καθόλου το tremolo system. Το θεωρώ σχεδόν μη χρησιμοποιήσιμο. Και δεν χαίρομαι την εμπειρία, και η κιθάρα ξεκουρδίζεται αμέσως. Το οποίο βέβαια συμβαίνει με οποιοδήποτε tremolo arm κιθάρας κάτω των χιλίων ευρώ. Οπότε απλά δεν το χρησιμοποιούσα. Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου το μανίκι μετά το 8ο τάστο. Έχω μεγάλα δάχτυλα και δεν μπορούσα να παίξω ούτε καν ένα απλό ακόρντο, στριμώχνονταν πολύ. Κατά τα άλλα, για τα χρήματα της είναι τίμια επιλογή. 

 

Μόλις τώρα, Γιώργος Παυλίδης είπε

 

Ναι ξέρω ότι η κιθάρα δεν είναι για μέταλ,αλλά θεωρώ ότι αν αλλάξω τουλάχιστον της γέφυρας τον μαγνήτη κ καταφέρω να έχω περισσότερο όγκο κ ότι ίσως να με βολεύει.

Μια κ έχεις tele θες να μου πεις δυο λόγια για αυτήν; επίσης έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο από την Stratocaster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Mια κ έχεις tele θες να μου πεις δυο λόγια για αυτήν; επίσης έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο από την Stratocaster?

Όχι και τεράστια... Στον bridge μαγνήτη ναι, στον neck όχι και τόσο. Και επίσης η strat έχει δύο ενδιάμεσες θέσεις, άρα δύο διαφορετικούς ήχους εκεί 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη η διαφορά στον ήχο. Σε μια τυπική τελε, ο neck είναι κάπως πιο θολός και όχι τόσο εστιασμένης όσο στην στρατ, όπου είναι πιο πριματος και με μεγαλύτερο articulation. Ο neck της στρατ είναι ένα θαύμα της φύσης. 

 

Το ίδιο -θαυμα- ισχύει για τον bridge της telecaster. Δεν θυμίζει καθόλου εκείνον της στρατ, διότι έχει άλλο voicing, με πιο έντονα ψηλομεσαια και περισσότερο γεμάτο ήχο. Σε αυτό βοηθά και η διαφορετική γέφυρα. 

 

Φυσικά, έχουμε και τις διαφορετικές μεσαίες θέσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικα μου τα αυτια, ο ηχος της strat σε ΟΛΕΣ τις θεσεις ειναι ο ηχος του τρεμολο. Παιζει μεγαλο ρολο το ειδος της γεφυρας στον ηχο, και δη της strat οπου λογω του trem εχεις ενα τεραστιο cavity στην πλατη της κιθαρας για τα ελατηρια παιζει τεραστιο ρολο. 

Ναι ειναι και διαφορετικης σχεδιασης οι μαγνητες, ενας "σωστος" tele bridge θα πρεπει να εχει βαρβατο baseplate, το οποιο τυπικα απουσιαζει απο των strat. Αλλα και να παρεις εναν tele bridge pickup και να τον βαλεις πανω σε strat θα δεις οτι ο ηχος δεν ειναι ιδιος, υπαρχει ολη αυτη η διαφορα μαζας και γεφυρας και παιζει μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα.

Και εδω ερχομαστε στο hot take της ημερας, κατ'εμε οι strat αν και καταπληκτικα οργανα με κλασσικη ηχαρα ΔΕΝ ειναι και τα πιο ευελικτα, καθως ο χαρακτηρας τους ειναι πολυ δυσκολο να μασκαρευτει/εξαφανιστει. Μια telecaster απο την αλλη, αν εχεις το σωστο approach (και χερια) μπορεις να την κανεις να ακουστει σχεδον αναγνωριστη.  

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, odis13 είπε

Και εδω ερχομαστε στο hot take της ημερας, κατ'εμε οι strat αν και καταπληκτικα οργανα με κλασσικη ηχαρα ΔΕΝ ειναι και τα πιο ευελικτα, καθως ο χαρακτηρας τους ειναι πολυ δυσκολο να μασκαρευτει/εξαφανιστει.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Εγώ τα θεωρώ πολύ ευέλικτα όργανα (μπορούν να παίξουν τα πάντα), που όμως "καπελώνουν" ηχητικά το κομμάτι.

Δεν είναι εύκολο να ξεφύγεις από την "Strat-ίλα", που βέβαια για τους κατόχους strat είναι επιθυμητή.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανευκολο είναι να ξεφύγεις από τη στρατιλα. Όλες οι μοντέρνες περίπου στρατ το πετυχαίνουν 

 

Βασικά μέσα από το ποστ του ο @odis13 δίνει κ τη συνταγή . Λίγο πιο μοντέρνο τρέμολο με διαφορετικά saddles από τα παλιά, λίγο πιο μοντέρνοι μαγνήτες κ έχεις μια κιθάρα που στρατιζει από ελάχιστο έως κάμποσο ανάλογα τα γούστα 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imho με έναν dimarzio super distortion s στη γεφυρα (η τον διπλό sd φυσικά αν έχει ssh) παιζεις άνετα μέταλ και με στρατ

 

https://www.dimarzio.com/pickups/rail-hum-canceling-strat/super-distortion-s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Πανευκολο είναι να ξεφύγεις από τη στρατιά. Όλες οι μοντέρνες περίπου στρατ το πετυχαίνουν 

 

Βασικά μέσα από το ποστ του ο @odis13 δίνει κ τη συνταγή . Λίγο πιο μοντέρνο τρέμολο με διαφορετικά saddles από τα παλιά, λίγο πιο μοντέρνοι μαγνήτες κ έχεις μια κιθάρα που στρατιζει από ελάχιστο έως κάμποσο ανάλογα τα γούστα 

 

Και μόνο μαγνήτες να αλλάξεις, μπορείς να έχεις εύκολα εναν πολύ πιο ουδέτερο ήχο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε μια tele, με ελαφρώς λιγότερη επιτυχια.

Μόλις τώρα, kosthrash είπε

Imho με έναν dimarzio super distortion s στη γεφυρα (η τον διπλό sd φυσικά αν έχει ssh) παιζεις άνετα μέταλ και με στρατ

 

https://www.dimarzio.com/pickups/rail-hum-canceling-strat/super-distortion-s

 

Ο super distortion θα παίζει μέταλ άνετα, και έχει και όμορφα καθαρά. Δεν θα ταιριάξει, όμως, διότι με τα 250αρια pots είναι πολύ πολύ σκοτεινός και γεμάτος μεσαια. Εντελώς άλλο voicing από τους μόνους.

Χρειάζεται ένας μαγνήτες με λιγότερο ohmage,  πριματος, ώστε να δέσει καλυτερα. 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Και μόνο μαγνήτες να αλλάξεις, μπορείς να έχεις εύκολα εναν πολύ πιο ουδέτερο ήχο. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και σε μια tele, με ελαφρώς λιγότερη επιτυχια.

Αν αλλάξεις γέφυρα σε τελε με περισσότερη επιτυχία.

Εδώ δε βάζουν τη γέφυρα με τα 6 (μοντέρνα) saddle σε τελε για αυτό ακριβώς, για να μη χάσουν το τουααααανγκ.

 

Απλά είναι κ τα δυο όργανα με σχετικά παραδοσιακες συνταγές κ συγκεκριμένες απαιτήσεις στον ηχητικό χαρακτήρα .

 

Όταν ξεφεύγουμε λίγο από αυτά τα δύο, αντί να σκεφτούμε πως η παρεκλιση μπορεί να είναι ζητούμενο γι'αυτον που την έφτιαξε έτσι, θα πούμε κατευθείαν ναι αλλά αυτό δεν είναι στρατ τελε...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου