Προς το περιεχόμενο

καταπιάνεστε με diy ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bravo, για όλα, κατασκευές επισκευές και βελτιώσεις.

 

Εγώ τρία πεταλάκια έναν προενισχυτή και έναν μίκτη ξεκίνησα να φτιάξω και ΟΛΑ έμειναν 20 χρόνια στη μέση. Μάλλον δεν το έχω.

Απορώ πως κατάφερα να επισκευάσω - βελτιώσω τον Valvestate 25 που χρησιμοποιώ και την 5150 καμπίνα μου. ΑΘΛΟΣ.

 

 

 

 

Και πάλι μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω εκανα ραδιο μικρος, οποτε εφτιαχνα τα αναλογα μηχανηματα,  και μετα ειχα φτιαξει μερικα πεταλια. Το ξαναπιασα πολλα χρονια μετα, οταν ανοιξα μερικα overdrive που ειχα παρει, ειδα ποσο απλο ηταν το κυκλωμα και λυπηθηκα τα λεφτα που ειχα δωσει... :)

 

Ολο λεω να κατσω να φτιαξω ενα κιτ 5E3 απο Tube Amp Doctor αλλα ακομη δεν εχω αξιωθει... αν και μαλλον με champ θα ξεκινουσα που ειναι πολυ απλο να το φτιαξεις. Εχω τα μηχανηματα αλλα δεν εχω οργανωμενο χωρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγω έχω φτιάξει 1-2 σετ LS3-5A, με διορθωμένη φάση όμως στο κουτί και τότε είχα συνεργαστεί και με την Roister για να φτιάξουμε ένα studio monitor που έμεινε στα... κουτιά.

 

Δεν έχω φωτογραφίες αλλά έχω ένα σετ LS3-5A τουίτερ καινούργια και ισως γουφερ που δεν ξέρω τι να τα κανω κι είναι κρίμα.

Παλαιότερα είχα φτιάξει ένα chorus AMDEK που ήταν μια θυγατρική της Roland για kit.

Εχω φτιάξει διάφορα ηλεκτρονικά μικροπράγματα που έπαιρνα απο τον Κατουμά, 2 partcasters και όλο σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο κιτ ενισχυτή τρανζιστοράτο.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

 

Δεν έχω φωτογραφίες αλλά έχω ένα σετ LS3-5A τουίτερ καινούργια και ισως γουφερ που δεν ξέρω τι να τα κανω κι είναι κρίμα.

 

Τ27 και Β110 σε καλη κατασταση τα ζητανε στο ebay και ανεβαινουν σε τιμες

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιό σημαντικό στην όλη ιστορία είναι ακόμα και να μην έχεις σοβαρές γνώσεις, είναι να υπάρχουν σαφείς οδηγίες, κάποιος να συμβουλεύεσαι και φυσικά να έχεις πρόσβαση ή να αγοράσεις τα κατάλληλα εργαλεία.

Πχ ο Pass F5 για να ρυθμιστεί το bias του, χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα τρια βολτόμετρα.

Επίσης πάντα θεωρούσα ότι τα led είναι όλα ίδια και τα χρησιμοποιούμε για το φως τους. Και όμως αφ ενός δεν είναι, ενώ χρησιμοποιούνται με άριστα αποτελέσματα για πτώση τάσης. Ούτε ήξερα πως μετράμε το forward voltage ή ότι έχουν διαφορετικές τιμές ανάλογα με το χρώμα.

Επίσης τα κολλητήρια δεν είναι ίδια, χρειάζεται να έχεις διαφορετικής ισχύος ή σταθμό, καθώς και τα κατάλληλα εργαλεία αποκόλλησης, καθαρισμού πλακέτας κλπ.

Και φυσικά δεν πάμε στα ξύλα, τις κόλλες και τα ρούτερ που αυτά τα ξέρουν καλύτερα όσοι φτιάχνουν κιθάρες.

Ευτυχώς που υπάρχει το νετ.

Πάντως για μεγάλο χρονικό διάστημα μπορούσα να υπερηφανεύομαι ότι όλο το σύστημα ήταν φτιαγμένο, λίγο έως πολύ, απο τα χέρια μου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης...

Εμαθα να μετραω και να ματσαρω τρανζίστορ...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα αποπειραθει πιτσιρικας να ασχοληθω λιγο με DIY πεταλοκατασκευες, ειχα φτιαξει μερικα OD fuzz κλπ - ειχαμε τοτε και το Noiz Overdrive, δε ξερω αν το θυμαται κανενας! Σε καποια φαση ειχα παρει και υλικα για να ξεκινησω να φτιαχνω εναν μικρο λαμπατο (ενα μικρο Fender design αν θυμαμαι καλα) αλλα δεν προχωρησε ποτε, δε ξερω καν αν υπαρχουν πλεον τα υλικα του πουθενα ξεχασμενα.


Εχω καιρο που θελω να ξαναπιαστω με το σπορ και αποφασισα τις προαλλες να προσπαθισω να επαναφερω τους δυο ενισχυτες μου που καθονται χρονια και ειχαν τοση σκονη στα ποτενσιομετρα που ηταν τελειως unusable. Ανοιξα τον solid state τις προαλλες, του εκανα ενα καθαρισμα, και τωρα στα κοντα θα κανω και τον λαμπατο, αφου βεβαιωθω οτι εχω κανει το homework μου σχετικα με θεματα ασφαλειας. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου