Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, John kon είπε

Εχετενα προτείνετε κάποιο αξιόπιστο hub?

 

Οτιδήποτε γράφει DeLock **.

 

Επίσης, αν το laptop έχει Bluetooth, βάλε ένα Bluetooth ποντίκι, να αδειάσεις μία USB θύρα.

 

** π.χ. = https://www.skroutz.gr/s/40690928/DeLock-USB-3-2-Hub-4-THyron-me-syndesi-USB-A-Gri-63190.html

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, John kon είπε

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Mgs για motu αλλά φεύγω πολύ από μπάτζετ.

Απλά προσπαθώ να στήσω κάτι απλό κ οσο το δυνατόν τίμιο με αυτό το χαμηλό μπάτζετ (όσο γίνεται...)

 

Όσον αφορά τα λίγα πλήκτρα, θέλω απλές μελωδίες να περνάω κλπ όχι συμφωνικές συνθέσεις. Σωστή η επισήμανση πάντως. Ούτε θα συνδέσω εξωτερικά όργανα, μόνο ένα μικρόφωνο. Θα πειραματιστω με ηχους με το midi keyboard με οποια ελαφρα vsts καταφέρω να τρέξω.

 

Αυτό που επίσης με κάνατε να δώσω σημασία είναι η τροφοδοσία της κάρτας. Είδα ότι μέχρι και η Komplete 6,  παίρνει ρεύμα μόνο από το λάπτοπ.Γιατι το κάνουν αυτό, τόσο πολύ κοστίζει να τις κάνουν να παίρνουν ρεύμα με δικό τους τροφοδοτικό?

 

Άρα όσο αφορά μια κάρτα των 100-150€ ίσως αυτό που μπορώ να κοιτάξω είναι να έχει χαμηλή καθυστέρηση και σταθερότητα-συμβατοτητα όσο γίνεται..

 

Οπότε ειτε η Komplete 6 mk2, είτε η Arturia Minifuse 2, είναι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα...?

 

https://www.thomann.de/gb/native_instruments_komplete_audio_6_mk2.htm

 

https://www.thomann.de/gr/arturia_minifuse_2_white.htm

 

 

1.εξακολουθω να έχω απορία: η κάρτα ήχου θα συνδεθεί στο λάπτοπ σε θύρα usb. Ok? Το midi keyboard πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα ήχου ή στο λάπτοπ και γιατί? Αν πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα , πρέπει με καλώδιο USB ή μέσω midi καλωδίου και ποιο είναι καλύτερο?

 

2. Στο λάπτοπ έχω τρεις θύρες USB. (Να φανταστώ από ρεύμα θα βγάζουν 0.5Α.)

Στη μια έχω το ασύρματο ποντίκι, στην άλλη ένα εξωτερικό ssd. Άρα μου μένει μια ελεύθερη θύρα.

Αξίζει να πάρω USB hub με δικό του τροφοδοτικό, να του βάλω τον ssd και το ποντίκι, και να ελευθερωθεί μια θυρα usb από το λάπτοπ? 

Αν ναι, Εχετενα προτείνετε κάποιο αξιόπιστο hub?

 

(Είχα πάρει, πριν από πέντε χρόνια,ένα belkin κάπου 30€ με δικό του τροφοδοτικό και βγήκε μουφα, ήταν δεν ήταν στην πρίζα , έκανε αποσύνδεση σε κάποιες συσκευές κλπ )

 

H komplete audio six δινει καλό software όντως και το ableton live όπως ειπώθηκε είναι όντως κατάλληλο για το στυλ σου.

 Τo software που δίδεται αντίστοιχα με την Κomplete και το Arturia keylab είναι πλούσιο και θα συνδυαστεί ωραία και θα σε βγάλει άνετα και θα το αξιοποιήσεις και όταν πάρεις κάποια στιγμή καλύτερο λάπτοπ.

 Και εμένα θα με έβγαζαν αυτά.

 

 Σε κάθε περίπτωση το Arturia σαν controller είναι και για εμένα εξαιρετική επιλογή.

 

 Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν από τους άλλους φίλους.

 Καλές αγορές και καλή συνέχεια!!!!!❤️

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimsonic είπε

Εγω κατάλαβα ότι ο άνθρωπος θέλει να γρατζουνίσει γενικώς.

Λίγο με πλήκτρα,


Τώρα που το θέμα έχει απαντηθεί πλήρως, και με όλο το θάρρος, να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο;

 

Γρατζουνάνε και τα πλήκτρα; 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, MarLog είπε

Τώρα που το θέμα έχει απαντηθεί πλήρως

Ας μείνουμε εδώ...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπερδεύτηκα με τον τρόπο σύνδεσης..

Η κάρτα ήχου μπαίνει απευθείας σε θύρα USB του λάπτοπ.

1.Το midi ειναι καλύτερο να μπει κι αυτό απευθείας σε θύρα USB του λάπτοπ ή σε hub όπως λέει ο φίλος Mgs.

2.ποτε πρέπει το midi keyboard να συνδεθεί στην κάρτα είτε με USB ή με midi καλώδιο? 

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος?

 

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια! Θα τα μελετήσω κι αν χρειαστω κάποια διευκρίνιση θα επανέλθω! Να είστε καλα

Επεξεργασμένο από John kon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, John kon είπε

2.ποτε πρέπει το midi keyboard να συνδεθεί στην κάρτα είτε με USB ή με midi καλώδιο? 

Όταν το midi keyboard διαθέτει μόνο MIDI ports, θα συνδεθεί στην κάρτα ήχου. (που κι αυτή πρέπει να διαθέτει MIDI interface, και άρα ports).

 

Τα τελευταία χρόνια, το MIDI μέσω USB έχει διαδοθεί πάρα πολύ. Όμως, επειδή υπάρχει ακόμη εξοπλισμός παλαιός και αξιόλογος, και χρήσιμος, ο οποίος διαθέτει μόνο MIDI θύρες, και κανέναν άλλον τρόπο μετάδοσης MIDI πέραν αυτών των θυρών, αρκετά καινούργια μηχανήματα έχουν κι αυτά MIDI θύρες, ώστε να μπορούν και αυτά να συνδεθούν, και να ελέγξουν τα παλαιότερα.

 

Με USB καλώδιο να συνδέεται MIDI controller σε κάρτα ήχου δεν έχω δει πάντως.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου