Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Δεν έχω καταλάβει με τι ακριβώς διαφωνείς.

Με το οτι πρεπει να υπαρχει περιορισμενος αρισθμος απαντησεων απο καθε μελος

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Με το οτι πρεπει να υπαρχει περιορισμενος αρισθμος απαντησεων απο καθε μελος

 

Ήταν απλά μία ιδέα ως ανταπόκριση σε κάτι που έγραψε ο Jazzjoker. Δεν είναι καν δική μου, εφαρμόζεται σε διάφορα επαγγελματικά φόρουμ. Παραλλαγή της υπήρχε παλιά και σε πολλά μη-επαγγελματικά, π.χ. μπορούσε κάποιος να συμμετέχει ανώνυμα (χωρίς να έχει γίνει μέλος) αλλά με περιορισμένο αριθμό ποστς. Όπως και αν έχει, πρόκειται για μία απολύτως ανεπίσημη ανταλλαγή γνωμών, δηλαδή δεν ζητήθηκε από κανέναν μας γνώμη για το θέμα. Αν ήταν δικό μου το φόρουμ και θεωρούσα ότι το να φτάνουν τα νήματα τις δεκάδες σελίδες με σπαμ (που φτάνουν), και δεν υπήρχε κάποια άλλη ιδέα για το πως μπορεί να καταπολεμηθεί το πρόβλημα, ίσως να έδινα και στη συγκεκριμένη μία ευκαιρία.

 

Έχεις εσύ άλλη γνώμη; Ποια είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ήταν απλά μία ιδέα ως ανταπόκριση σε κάτι που έγραψε ο Jazzjoker. Δεν είναι καν δική μου, εφαρμόζεται σε διάφορα επαγγελματικά φόρουμ. Παραλλαγή της υπήρχε παλιά και σε πολλά μη-επαγγελματικά, π.χ. μπορούσε κάποιος να συμμετέχει ανώνυμα (χωρίς να έχει γίνει μέλος) αλλά με περιορισμένο αριθμό ποστς. Όπως και αν έχει, πρόκειται για μία απολύτως ανεπίσημη ανταλλαγή γνωμών, δηλαδή δεν ζητήθηκε από κανέναν μας γνώμη για το θέμα. Αν ήταν δικό μου το φόρουμ και θεωρούσα ότι το να φτάνουν τα νήματα τις δεκάδες σελίδες με σπαμ (που φτάνουν), και δεν υπήρχε κάποια άλλη ιδέα για το πως μπορεί να καταπολεμηθεί το πρόβλημα, ίσως να έδινα και στη συγκεκριμένη μία ευκαιρία.

 

Έχεις εσύ άλλη γνώμη; Ποια είναι;

Την ειπα.

Οταν τετοιου ειδους θρεντ δεν πανε πουθενα κ δε συμμετεχει ο OP καθολου, σβησιμο θρεντ.

 

Οταν ανταλλαχθηκαν ωραιες ιδεες κ υπαρχει κ λιγο σπαμ, τιποτα

 

Οταν προσπαθει να γινει κατι αλλα το οφτοπικ παει συνεφο , καθαρισμα

 

Ο,τι γινεται τωρα δηλαδη, με μονη προσθηκη να σβηνονται τα θρεντ που μενουν στην ακυρη εκκινηση 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Την ειπα.

Οταν τετοιου ειδους θρεντ δεν πανε πουθενα κ δε συμμετεχει ο OP καθολου, σβησιμο θρεντ.

 

Οταν ανταλλαχθηκαν ωραιες ιδεες κ υπαρχει κ λιγο σπαμ τιποτα

 

Οταν προσπαθει να γινει κατι αλλα το οφτοπικ παει συνεφο , καθαρισμα

 

Ο,τι γινεται τωρα δηλαδη, με μονη προσθηκη να σβηωονται τα θρεντ που μενουν στην ακυρη εκκινηση 

Παιδιά συγνώμη που διακοπτω αλλά έχω απαντησει... 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, John kon είπε

Παιδιά συγνώμη που διακοπτω αλλά έχω απαντησει... 

Δε μιλαμε για αυτο το θρεντ. Ισα ισα που αυτο που λες, το εχω επισημανει κ εγω λιγο πιο πριν.

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Την ειπα.

Οταν τετοιου ειδους θρεντ δεν πανε πουθενα κ δε συμμετεχει ο OP καθολου, σβησιμο θρεντ.

 

Οταν ανταλλαχθηκαν ωραιες ιδεες κ υπαρχει κ λιγο σπαμ τιποτα

 

Οταν προσπαθει να γινει κατι αλλα το οφτοπικ παει συνεφο , καθαρισμα

 

Ο,τι γινεται τωρα δηλαδη, με μονη προσθηκη να σβηωονται τα θρεντ που μενουν στην ακυρη εκκινηση 

 

Ναι, όντως την είπες. Εγώ δεν την κατάλαβα (σόρυ).

 

Άκου τώρα για ποιο λόγο δεν την κατάλαβα. Διότι αναφέρεσαι μόνο στο παράδειγμα νήματος όπου κάποιο μέλος ζητά βοήθεια σε τεχνικό επίπεδο. Και ναι, για αυτή την υπο-περίπτωση, η διαχείριση που προτείνεις είναι υπερ-αρκετή.

 

Όμως, δεν είναι μόνο αυτού του τύπου τα νήματα. Σχεδόν κάθε τύπου νήμα καταλήγει δεκάδες σελίδες, τίγκα στο σπαμ. Εκεί είμαστε εμείς (οι παλαιότεροι ας πούμε) που τα κάνουμε μαντάρα, και να'σου τα internal jokes, να'σου οι τελέ, να' σου τα κουρδισμένα ξύλα (αν τα πρόλαβες αυτά).

 

Εκεί δεν είναι εξίσου εύκολη η διαχείριση του φαινομένου.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ , οπότε για να μη χαθώ , έχω απαντήσει κι έχω παραθέσει συνολικά κάποιες απορίες στην προηγούμενη σελίδα, μάλλον λόγω συνεχών ποστ δε φάνηκαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, John kon είπε

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Mgs για motu αλλά φεύγω πολύ από μπάτζετ.

Απλά προσπαθώ να στήσω κάτι απλό κ οσο το δυνατόν τίμιο με αυτό το χαμηλό μπάτζετ (όσο γίνεται...)

 

Όσον αφορά τα λίγα πλήκτρα, θέλω απλές μελωδίες να περνάω κλπ όχι συμφωνικές συνθέσεις. Σωστή η επισήμανση πάντως. Ούτε θα συνδέσω εξωτερικά όργανα, μόνο ένα μικρόφωνο. Θα πειραματιστω με ηχους με το midi keyboard με οποια ελαφρα vsts καταφέρω να τρέξω.

 

Αυτό που επίσης με κάνατε να δώσω σημασία είναι η τροφοδοσία της κάρτας. Είδα ότι μέχρι και η Komplete 6,  παίρνει ρεύμα μόνο από το λάπτοπ.Γιατι το κάνουν αυτό, τόσο πολύ κοστίζει να τις κάνουν να παίρνουν ρεύμα με δικό τους τροφοδοτικό?

 

Άρα όσο αφορά μια κάρτα των 100-150€ ίσως αυτό που μπορώ να κοιτάξω είναι να έχει χαμηλή καθυστέρηση και σταθερότητα-συμβατοτητα όσο γίνεται..

 

Οπότε ειτε η Komplete 6 mk2, είτε η Arturia Minifuse 2, είναι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα...?

 

https://www.thomann.de/gb/native_instruments_komplete_audio_6_mk2.htm

 

https://www.thomann.de/gr/arturia_minifuse_2_white.htm

 

 

1.εξακολουθω να έχω απορία: η κάρτα ήχου θα συνδεθεί στο λάπτοπ σε θύρα usb. Ok? Το midi keyboard πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα ήχου ή στο λάπτοπ και γιατί? Αν πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα , πρέπει με καλώδιο USB ή μέσω midi καλωδίου και ποιο είναι καλύτερο?

 

2. Στο λάπτοπ έχω τρεις θύρες USB. (Να φανταστώ από ρεύμα θα βγάζουν 0.5Α.)

Στη μια έχω το ασύρματο ποντίκι, στην άλλη ένα εξωτερικό ssd. Άρα μου μένει μια ελεύθερη θύρα.

Αξίζει να πάρω USB hub με δικό του τροφοδοτικό, να του βάλω τον ssd και το ποντίκι, και να ελευθερωθεί μια θυρα usb από το λάπτοπ? 

Αν ναι, Εχετενα προτείνετε κάποιο αξιόπιστο hub?

 

(Είχα πάρει, πριν από πέντε χρόνια,ένα belkin κάπου 30€ με δικό του τροφοδοτικό και βγήκε μουφα, ήταν δεν ήταν στην πρίζα , έκανε αποσύνδεση σε κάποιες συσκευές κλπ )

 

1. Η καρτα στον υπολογιστη. Το πληκτρο usb επίσης στον υπολογιστή. Το πληκτρο στην καρτα αν υπαρχει θυρα midi.

2. Προτιμωτερο η καρτα σε ελευθερη ισχυρη θυρα του υπολογιστή 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, John kon είπε

2. Στο λάπτοπ έχω τρεις θύρες USB. (Να φανταστώ από ρεύμα θα βγάζουν 0.5Α.)

Στη μια έχω το ασύρματο ποντίκι, στην άλλη ένα εξωτερικό ssd. Άρα μου μένει μια ελεύθερη θύρα.

Αξίζει να πάρω USB hub με δικό του τροφοδοτικό, να του βάλω τον ssd και το ποντίκι, και να ελευθερωθεί μια θυρα usb από το λάπτοπ? 

Αν ναι, Εχετενα προτείνετε κάποιο αξιόπιστο hub?

Στην μία θυρα θα βάλεις ένα hub 3 θεσεων για εξωτερικο σκληρό,ποντικη,midi κοντρολερ.Στην ελευθερη usb την κάρτα ήχου μόνο.

 

Η  βάλε εναν ssd μεγάλης χωριτηκότητας μέσα στο λάπτοπ και τον εξωτερικό σκληρό αφαίρεσε τον.

Μήν φοβάσαι,δέν υπάρχει θέμα να έχεις samples,λούπες και τσόντες στο ίδιο δίσκο.

Ουτως η άλλος,η θα παίζεις η θα τον παίζεις.Και τα 2 μαζί δέν γίνεται,εκτός αν γράφεις/τραγουδάς έντεχνο.

 

Αυτή την στιγμή στα μεταχειρισμένα έχει 2 motu ultralite mk3 μία 170 η πιο ακριβή στα 200 ευρώ.Στην χειρότερη 1-2 χρόνια θα την βγάλουν ακόμη και θα έχεις επαφή με κομμάτι επαγγελματικού εξοπλισμού και όχι μπελάδες με κουμπιά.

 

Mod Edited...

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου