Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Και απο αποψη CPU, αν προσεξει λιγο ο φιλος, και αποφυγει τα bloated αγκωναρια vst οπως αυτα της arturia 😆 μια χαρα θα ειναι.
 

 Παρε εδω το Synth1, τσαμπα, ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ, και απο ηχο not bad, not bad at all :

 

 

 

 

 Αμα παλι θελει ντε και καλα υπερβαρια vst, μην τυχον και δεν εχει την σωστη εξομοιωση της ταδε παλιατζουρας 😆 well, he is gonna have a bad time.

 

 

 Αυτο που δε μου απαντησε ομως και ανησυχω 😆 ειναι για το πληκτρο που παει να παρει: Καλα, πληκτρα δε θα παιξει καθολου; 😆 Γιατι με 25 mini πληκτρα, μονο πληκτρα δεν παιζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κατάλαβα ότι ο άνθρωπος θέλει να γρατζουνίσει γενικώς.

Λίγο με πλήκτρα, λίγο με την διαδικασία περνάω ήχους και τους ξαναπερνάω, βάζω ένα μπητ απο πίσω, ρίχνω και μια φωνή από πάνω (τουλάχιστον δυο φορές ανέφερε είσοδο μικροφώνου).

Στην περίπτωση αυτή οποιαδήποτε εντρυ λεβελ κάρτα του κάνει (ΚΑΙ οι focus - και γω είχα και έχω μια δεύτερη που την έδωσα στην κόρη και είμαι ευχαριστημένος). Θα επιμέινω στην είσοδο midi μια και δεν έχει πολλά διαθέσιμα ουσμπ.

Πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να μπλέξει με asio4all.

Ας δοκιμάσει με το bundle του πλήκτρου και ό,τι του δίνει, βαρειά ελαφριά.

 

οπότε ανακεφαλαίωση.

μια οποιαδήποτε κάρτα

ένα usb hub με τροφοδοσία

Το πακέτο αρτούρια με το πλήκτρο και το απλυτον ζωντανό.

 

Δεν κοστίζει, δεν πονάει, δεν τσούζει, είναι αρκετό για να βγάλει τα μάτια του και να καταλάβει στο δρόμο τι έρχεται μετά.

 

Επόμενα βήματα, το bandlab cakewalk, επίσης δωρεάν, τα δωρεάν πλήκτροvst τύπου dexed κλπ, ίσως μετά ένα μιντάκι με 49 αξιοπρεπή πλήκτρα, ένα reaper ή ένα cubase lite κλπ κλπ κλπ

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θα ανοίξεις θέμα στο νόιζ και κάθε φορά που θα μπαίνεις, θα έχει αυξηθεί κατά είκοσι σελίδες. Και θα σου απαντάνε σε πράγματα που δε ρώτησες και θα σου προτείνουν πράγματα που δε ζήτησες. Μετά από λίγο, θα σε αγνοήσουν πλήρως και θα αρχίσουν να συζητάνε για άσχετα θέματα και τέλος θα τσακωθούν."

 

- Νοστράδαμος, 1562

  • Like 1
  • Χαχα 6

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Αν δε σκοπευει να παιξει πληκτρα, κανονικα πληκτρα, που βαζουμε και τα δυο χερακια πανω 😆 και θελει το μαραφετακι αυτο ΜΟΝΟ για να παιζει κανα μπασακι και καμια μελωδιουλα με το ζορι ισα ισα για να ακουει τους ηχους των vst, τοτε τι να πω, ας το παρει.

 

 Να ξερει ομως οτι πληκτρα κανονικα δε θα εχει, και ο χρονος που θα περασει παιζοντας με αυτο το ματζαφλαρι θα ειναι χρονος χαμενος απο αποψη βελτιωσης παιξιματος. Αν το εχει παρει αποφαση οτι με τα πληκτρα δε θα ασχοληθει και απλα θελει ενα γκατζετακι για να περασει καναν ηχακο στο προγραμμα τι να πω, ας κανει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

"Θα ανοίξεις θέμα στο νόιζ και κάθε φορά που θα μπαίνεις, θα έχει αυξηθεί κατά είκοσι σελίδες. Και θα σου απαντάνε σε πράγματα που δε ρώτησες και θα σου προτείνουν πράγματα που δε ζήτησες. Μετά από λίγο, θα σε αγνοήσουν πλήρως και θα αρχίσουν να συζητάνε για άσχετα θέματα και τέλος θα τσακωθούν."

 

- Νοστράδαμος, 1562

 

 

 Το εχω ξαναβαλει, αλλα εδω ταιριαζει γαντι

 

 

7glaa6.jpg.619e8a068cba71c17e78405130d8ce5d.jpg

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

"Θα ανοίξεις θέμα στο νόιζ και κάθε φορά που θα μπαίνεις, θα έχει αυξηθεί κατά είκοσι σελίδες. Και θα σου απαντάνε σε πράγματα που δε ρώτησες και θα σου προτείνουν πράγματα που δε ζήτησες. Μετά από λίγο, θα σε αγνοήσουν πλήρως και θα αρχίσουν να συζητάνε για άσχετα θέματα και τέλος θα τσακωθούν."

 

- Νοστράδαμος, 1562

 

 

"Υπάρχει λύση γι' αυτό το πρόβλημα: μία απάντηση ανά νήμα / ανά μέλος, με κλιμακούμενη αύξηση ορίου για moderators, σεβάσμιους, admins, επιλεγμένους μέντορες."

 

- Trolley, μία φορά το μήνα, εδώ και δέκα χρόνια.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

"Υπάρχει λύση γι' αυτό το πρόβλημα: μία απάντηση ανά νήμα / ανά μέλος, με κλιμακούμενη αύξηση ορίου για moderators, σεβάσμιους, admins, επιλεγμένους μέντορες."

 

- Trolley, μία φορά το μήνα, εδώ και δέκα χρόνια.

 

 

 

 

 - "Φιλε πολυ ωραια καρτα, την εχω και εγω, να την παρεις"

- " Σε PC η σε Mac την εχεις;"

 _[...]

 

 

 - "Εκτος απο το Live υπαρχουν και αλλα loop based προγραμματα."

 - " Εχεις να μου προτεινεις κανενα;"

 - [...]

 

 -"Με αυτη την καρτα θα ακους μια χαρα"

 - "Ωραια. Παω να τη συνδεσω στα multimedia ηχεια που εχω τοποθετησει στις σκαλες της εισοδου με την αντηχηση των 18 δευτερολεπτων, αφου μου ειπες οτι θα ακουω ωραια σε πιστευω"

 - [...]

 

 😆

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 - "Φιλε πολυ ωραια καρτα, την εχω και εγω, να την παρεις"

- " Σε PC η σε Mac την εχεις;"

 _[...]

 

 

 - "Εκτος απο το Live υπαρχουν και αλλα loop based προγραμματα."

 - " Εχεις να μου προτεινεις κανενα;"

 - [...]

 

 -"Με αυτη την καρτα θα ακους μια χαρα"

 - "Ωραια. Παω να τη συνδεσω στα multimedia ηχεια που εχω τοποθετησει στις σκαλες της εισοδου με την αντηχηση των 18 δευτερολεπτων, αφου μου ειπες οτι θα ακουω ωραια σε πιστευω"

 - [...]

 

 😆

 

 

Ε, πως να γίνει δηλαδή; Αναφέρθηκε σαν πρόβλημα, αν είναι λοιπόν πρόβλημα, αυτή είναι η λύση του, απολύτως δίκαιη.

 

"Έχω 100 ευρώ και θέλω κάρτα"

"Σου προτείνω αυτή"

 

"Εγώ σου προτείνω την άλλη, διότι...."

 

"Όπως το λένε τα παιδιά, αλλά έχε το νου σου αν έχεις παλιά Windows"

 

κλπ - Σε δύο-τρεις σελίδες έχει βγει άκρη.

 

Αν στην πορεία κάποιος θέλει να του προτείνει και DAW, μπορεί να κάνει μνεία, με τα επιχειρήματά του.

 

Γιατί σα λύση είναι δίκαιη; Διότι μιμείται τον πραγματικό κόσμο, όπου οι πόροι (συμπεριλαμβανομένου του χρόνου) δεν είναι ποτέ απεριόριστοι, οπότε όλοι προσέχουμε τι λέμε, πως το λέμε και σε ποιον το λέμε.

 

Αλλιώς, έχεις τη σημερινή κατάσταση, η οποία εμένα δεν με ενοχλεί (και έχει και μερικά πλεονεκτήματα έναντι της λύσης που πρότεινα), αλλά μερικές φορές δημιουργεί μία... απελπισία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

"Υπάρχει λύση γι' αυτό το πρόβλημα: μία απάντηση ανά νήμα / ανά μέλος, με κλιμακούμενη αύξηση ορίου για moderators, σεβάσμιους, admins, επιλεγμένους μέντορες."

 

- Trolley, μία φορά το μήνα, εδώ και δέκα χρόνια.

 

 

Και δυο χωροφυλακες για καθε μελος με τελε.

 

 

 

(Τρεις για στρατο)

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμη, επειδή ώρες-ώρες μου τα σπάνε κάποιοι με αυτά τα περί "κοινότητας". Καμία κοινότητα δεν προβλέπει ίδια προνόμια σε όλα της τα μέλη, ούτε ίδιες αρμοδιότητες. Δε θα δεις ας πούμε ανθρώπους μέσα σε σταθμό πυροσβεστικής να σχολιάζουν την ποιότητα των κρουνών. Ούτε άμα μιλήσει ο επόπτης της κουζίνας, θα τον βρίσει ο νέοπας που δεν ξέρει ούτε που είναι η κουζίνα. Ούτε αν μιλήσει ο νέοπας, θα τον διακόπτει ο παλιός επειδή ξέρει αν δεν είναι αρμοδιότητά του. Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου