Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Σε μια συζητηση ΠΡΕΠΕΙ να ασχοληθεις με το τι λεει ο αλλος, αλλιως δεν ειναι συζητηση αλλα παραλληλοι μονολογοι.

 

 Οσο για το το θεμα, ο OP εχει δυο επιλογες: Η θα διαλεξει με στριψιμο νομισματος ενα DAW, και θα κατσει να το μαθει κατευθειαν, η θα χασει καποιο χρονο να πλατσουριζει αναμεσα στα διαφορα προγραμματα μεχρι να καταληξει σε αυτο που προτιμα.

 

 Εχει το live, μπορει να βαλει το cakewalk και το reaper, ας πλατσουρισει στην αρχη με αυτα τα τρια, υπεραρκετα ειναι. Αλλιως ας παιξει πετρα- ψαλιδι- χαρτι και ας πεσει με τα μουτρα σε ενα.

 

 Εκτος αν γουσταρει λουπες, four-on-the-floor, ντουπου ντουπου μανα μου και τετοια 😆 οποτε ας ξεκινησει με το live και βλεπει.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Σε μια συζητηση ΠΡΕΠΕΙ να ασχοληθεις με το τι λεει ο αλλος, αλλιως δεν ειναι συζητηση αλλα παραλληλοι μονολογοι.

 

 Οσο για το το θεμα, ο OP εχει δυο επιλογες: Η θα διαλεξει με στριψιμο νομισματος ενα DAW, και θα κατσει να το μαθει κατευθειαν, η θα χασει καποιο χρονο να πλατσουριζει αναμεσα στα διαφορα προγραμματα μεχρι να καταληξει σε αυτο που προτιμα.

 

 Εχει το live, μπορει να βαλει το cakewalk και το reaper, ας πλατσουρισει στην αρχη με αυτα τα τρια, υπεραρκετα ειναι. Αλλιως ας παιξει πετρα- ψαλιδι- χαρτι και ας πεσει με τα μουτρα σε ενα.

 

 Εκτος αν γουσταρει λουπες, four-on-the-floor, ντουπου ντουπου μανα μου και τετοια 😆 οποτε ας ξεκινησει με το live και βλεπει.

Ναι συμφωνουμε. Αλλωστε αυτα προτεινα και γω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι πρωτίστως ας κοιταχτεί η κάρτα. Υπάρχει πιθανότητα γύρω στο 75% να έχει η όποια κάρτα μαζί το Ableton Lite. Οπότε με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια. Τώρα αν θέλουμε γούτσου γούτσου, ζβίου ζβίου, ντουμτς ντουμτς, όπως είπατε όλοι, είμαστε κομπλέ, μπαίνουμε απερίσπαστοι στο άθλημα και αρχίζουμε με διατάσεις.

 

Αν δε θέλουμε λούπες και θέλουμε κασσετοφωνάκι, για μένα πρώτο το Cakewalk, που είναι τζάμπα επισήμως. Αν για κάποιο λόγο δε θέλει κανείς να γραφτεί στο bandlab πώς λέγεται για το φόβο του 1984 κτπ, μετά reaper, που οκ, τα ματάτσα μας, αλλά για κάποιον που αρχίζει δεν έχει διαφορά. Ξεκινάει σβησμένος ο πίνακας.

 

https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_solo_3rd_gen.htm

 

79 ευρώ. Δίνονται μαζί ableton live lite, pro tools 3μηνη συνδρομή, 3μηνη συνδρομή splice για λούπες κτπ κτπ, και κάποια πλαγκινάκια άλλα, πιθανότατα κανα συνθάκι, κανας κομπρέσσορας, κανα βαθάκι κτπ.

 

Σε περίπτωση που δεν μας κάνουν ούτε το λάιτ ούτε το προτούλς, μπορούμε και cakewalk να κατεβάσουμε, δεν μας εμποδίζει κανείς. Φυσικά η κάρτα είναι ικανότατη, παίρνει 1 μικρόφωνο και 1 όργανο ή λάιν. Αν δεν έχουμε μόνιτορ, την κουτσοπαλεύουμε και με ακουστικά, νο πρόμπλεμ. Και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ συστηματάκι. Όχι μόνο για πειραματισμό δηλαδή.

 

(Ξεκίνησα να προτείνω behringer, αλλά βλέπω ότι η μόνη που "αξίζει", η UMC202HD ξεκινάει από 85, και είναι η αντίστοιχη scarlett 2i2, η οποία έχει πέσει βλέπω στα 120. Πολύ καλές τιμές στις gen3 από όταν βγήκαν οι gen 4.)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ συστηματάκι. Όχι μόνο για πειραματισμό δηλαδή.

Ορθόν.

Αλλά... κάρτα χωρίς MIDI πόρτες;

Τόσο μονδέρνοι πχιά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Χαχαχαχαχαχα 😂😂😂

Μπες OP να ξεκαθαρίσεις την θέση σου,γιατί έχω βάλει τον dim στο δωμάτιο ασφαλείας να μην τον λιτζάρουν οι άλλοι και οι κονσέρβες μέσα είναι όλες ληγμένες.

Αυτο το γαμο midi  keyboard,τοσο δυσκολο είναι να συνδεθεί μέσω usb σε μια θύρα?Πρέπει sony και καλά να κουμπώσει πάνω σε κάρτα?

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

Τόσο μονδέρνοι πχιά;

Ε, ναι. Αφού όλα τα μικροπιανοκοντρολλεροΤΕΡΡΑΝΥΑΚΙΑ που βγαίνουν τώρα έχουν USB μόνο. Τώρα αν κάποιος μερακλής έχει ξεμείνει με κάποιο παλαιό πλην χρήσιμο μηχάνησμα που έχει MIDI ports παλαιά, ορθόδοξα, εκεί αλλάζει το τροπάριον.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τα 2 midi controllers τα έχω σε θύρα του πύργου, όχι στην κάρτα.

 

Midi to usb χρησιμοποίησα τελευταία φορά με το Axe Fx Ultra και ήταν η ταλαίπα του αιώνα, μακριά κι αγαπημένοι.

 

Δεν ξέρω γιατί τον παιδεύουμε τον άνθρωπο. Μια entry level κάρτα, συν τον κοντρόλερ, συν free DAW, συν αξιοπρεπή ακουστικά και καθάρισε για κάμποσο καιρό.

 

Όταν έρχεται η ώρα για αναβαθμίσεις το καταλαβαίνει ο καθένας μόνος του.

  • Συμφωνώ 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Και τα 2 midi controllers τα έχω σε θύρα του πύργου, όχι στην κάρτα.

 

Midi to usb χρησιμοποίησα τελευταία φορά με το Axe Fx Ultra και ήταν η ταλαίπα του αιώνα, μακριά κι αγαπημένοι.

 

Δεν ξέρω γιατί τον παιδεύουμε τον άνθρωπο. Μια entry level κάρτα, συν τον κοντρόλερ, συν free DAW, συν αξιοπρεπή ακουστικά και καθάρισε για κάμποσο καιρό.

 

Όταν έρχεται η ώρα για αναβαθμίσεις το καταλαβαίνει ο καθένας μόνος του.

Ναι ρε φιλε αυτα προτειναμε. Αλλα εδω γυρευουν πιστοποιητικα εθνικοφροσυνης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MIDI πανω στην καρτα πρεπει να ειναι απο τις τελευταιες προτεραιοτητες, , με μια βασικη καρτα, τον controller και π.χ. το reaper με 5-6 freeware synths εχει μπροστα του ΠΟΛΛΑ εξαμηνα πειραματισμων 😁

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου