Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είναι κάτω από 100 ευρώ.

τόσο κάνει

είχα πάρει μια μτχ στα 50 που είναι στην Ολλανδία τωρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδιά πραγματικά ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια!

 

1.οσον αφορά την κάρτα ήχου, δεν πρόκειται να κουμπωσω κάτι άλλο εξωτερικά, άντε ένα μικρόφωνο το πολύ. Η focusrite που λέτε έχει υποδοχή για μικρόφωνο κι ακουστικά?

 

Μια ακόμα απόρία που μου έχει δημιουργηθεί... τελευταία έχω δει κάτι memes που αν έχω καταλάβει καλά, τρολαρουν τη focusrite... Τι παίζει?

 

Αυτή που προτείνετε είναι γενικά οκ ως προ την ποιότητα, είναι 100% απαραίτητη λόγω των ανύπαρκτων driver που έχει το λαπτοπακι μου?

 

Αν πάω το πολύ στα 150€ υπάρχει κάτι που να κάνει τη διαφορα στο να δουλεύει το σύστημα καλύτερα? Η δεν αξίζει τον κόπο?

 

2.οσον αφορά το daw, δεν πρόκειται να φορτώνω πολλά τράκς, άντε δύο τρια οργανα(λέω γω τώρα.. ) και κανένα plugin εφέ κλπ. (Ξέρω .. όλοι έτσι λέμε στην αρχή χαχαχαχα)

Μόνο από reason είχα γνώσεις σε υπολογιστή ενός γνωστου πριν μια πενταετία, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μη ξεφύγω σε κόστος αγοράς και να είναι φιλικό στη χρήση.

 

Οπότε προς τα πού να ψάχτω? Reaper? Μη ξεχνάμε έχουμε και το σούπερ γρήγορο λάπτοπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπαρχει η λυση του ASIO4ALL

 

 https://asio4all.org/

 

 Αυτος ειναι ενας generic asio driver, για να μην εχεις ( μεγαλη) καθυστερηση στην onboard καρτα σου, να ακουγεται δηλαδη ο ηχος του synth την ωρα που πατας το πληκτρο. Οχι ιδανικο φυσικα, αλλα για τα πρωτα πειραματα εφοσον δουλεψει αρκετο.

 

 Το Reaper εχει πολλα πλεονεκτηματα: Ειναι το ελαφρυτερο, εχει πολλες δυνατοτητες, η τιμη του ειναι φοβερα χαμηλη, και οχι, δεν παιρνεις lite εκδοση με τα 60, παιρνεις την πληρη.

 

 Ενα αλλο πλεονεκτημα ειναι οτι το demo του ειναι πληρες, και διαρκει για αρκετο καιρο. Το μειονεκτημα του ειναι οτι δεν ειναι και το πιο ευχρηστο προγραμμα, μαλλον το αντιθετο. Αλλα, εφοσον δεν εχεις και καμμια μεγαλη εμπειρια, με οποιο προγραμμα και να ασχοληθεις ενα πακετο θα το φας, οποτε γιατι να μη φο φας με το reaper.

 

 Με το reaper που ειναι παναλαφρο, και με καποια ελαφρια και καλα freeware synths και εφε οπως π.χ. το surge, θα μπορεσεις να κανεις οσα πειραματα θελεις χωρις να εχεις προβλημα με το laptop σου.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια των παραπάνω φίλων, θα σου έλεγα να το πάρεις το keylab, είναι μια καλή επένδυση και για το συνοδευτικό software που έχει όπως βλέπω το οποίο σε μελλοντική σου αναβάθμιση συστήματος θα το χαρείς και με το παραπάνω, είναι αρκετό για να αρχίσει κάποιος, θα ικανοποιούσε και εμένα πολύ και ως πιο προχωρημένο.

 

 Άμα σου αρέσει δεν θα το μετανιώσεις και η τιμή είναι καλή για αυτά που προσφέρει και σίγουρα θα σου προσφέρει και μια ποιότητα.

 

 Τώρα για το σύστημα που έχεις μπορείς να ψαχτείς και με παλαιότερο software για χρήση DAW ή αυτά που πρότειναν οι φίλοι.

 

 για εμένα οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις ένα USB audio interface, είτε αυτά που προτάθηκαν, έχει πολλά καλά, να φροντίσεις να έχει din midi in/out, μπορείς να δεις και μεταχειρισμένο γιατί μέσω των δικών του ASIO drivers θα είσαι πιο σίγουρος για την λειτουργία του και επίσης σε μελλοντική αναβάθμιση υπολογιστή/λειτουργικού θα είσαι έτοιμος για να δουλέψεις με περισσότερο software

 

 θα το υπολογίσεις λοιπόν στο κόστος. Όπως και ένα ζευγάρι ακουστικά ή ηχεία που πιθανώς θα έχεις τα οποία επίσης θα κάνουν ευχάριστη την εμπειρία.

 

 Καλή συνέχεια.

 Καλά έξοδα.🤣

 

 Καλώς ήρθες στην παρέα.

 Ότι και να αποφασίσεις, εμείς εδώ θα είμαστε🖖

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 

 για εμένα οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις ένα USB audio interface, είτε αυτά που προτάθηκαν, έχει πολλά καλά, να φροντίσεις να έχει din midi in/out, μπορείς να δεις και μεταχειρισμένο γιατί μέσω των δικών του ASIO drivers θα είσαι πιο σίγουρος για την λειτουργία του και επίσης σε μελλοντική αναβάθμιση υπολογιστή/λειτουργικού θα είσαι έτοιμος για να δουλέψεις με περισσότερο software

 

 

Ναι αυτο διεφυγε.

Οπωσδηποτε midi εισοδους. Οχι μονο usb.

Μπες thomann δες ποιες εχουν midi εως 120 150 ευρώ  διαλεξε ποιες σου γιαλιζουν και βαλε εδω να σου πουμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή που θα πάρει και ο cos_dr στο μέλλον?

 

 https://www.nakas.gr/el/proionta/epang-kos-ichos-eikona/studio/kartes-ichou/steinberg-steinberg-ur-22-mkii-value-edition-karta-ichou_837465/❤️

 

 

Eγώ άμα  ήθελα να πάρω κάτι για σπιτική χρήση από την αρχή και δεν είχα τίποτα παρά μόνο το PC μαζί με το controller θα έπαιρνα και αυτό άνετα.

 

 https://www.thomann.de/gr/presonus_audiobox_96_studio_ult_25th_an.htm

 

 τη συμπαθώ πλέον τη presonus

 

 Και θα έκανα παπάδες 😃 as always

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω.. παιδιά μου ανοίξατε τα μάτια..

 

Λοιπόν όντως θα κάνω τη θυσία και θα πάρω και κάρτα ήχου.

 

Για κάποιο λόγο θα αφήσω στην άκρη τη focusrite, διάβασα αρκετές αρνητικές κριτικές οσον  αφορά τη χρήση στα win10 και με προβλημάτισε. Παρεμπιπτόντως,αυτό με τα memes που για κάποιο λόγο την τρολαρουν τα έχετε δει κι εσείς?

 

Τέλος πάντων, ανάμεσα σε αυτές, ποιες θα μου προτείνατε? 

 

Τα δεδομένα μου (σε περίπτωση που βαριεστε να διαβάζετε αυτά που έγραφα πιο πάνω ) αργοοο λάπτοπ διπυρηνο, midi keyboard Arturia (ναι μάλλον θα το πάρω μου έκανε κλικ), daw μάλλον reaper καθως ο φίλος manosx επεσήμανε ότι είναι ίσως το πιο ελαφρύ (ελπίζω να μη μου βγει το λάδι να το μάθω, αλλά καλύτερα από το να κρασαρω ο υπερυπολογιστής μου)

και τελος δεν πρόκειται να κουμπωσω προς παρόν κάποιο όργανο εξωτερικό, παρά μόνο ένα μικρόφωνο και ακουστικά(τα ακουστικά μπορώ να συνδέσω και στην έξοδο που έχει το λάπτοπ, θα είναι το ίδιο?)

 

Μεχρι 150€

 

1. 146€

https://www.skroutz.gr/s/31557400/Arturia-Exoteriki-Epagelmatiki-Karta-Ιchou-Minifuse-2-Syndesimotita-USB-White.html

 

 

2.  99€

https://www.nakas.gr/el/proionta/epang-kos-ichos-eikona/studio/kartes-ichou/native-instruments-native-instruments-komplete-audio-2-karta-ichou-usb_562498/

 

3.  149€

https://www.nakas.gr/el/proionta/dj/kartes-ichou-dj/native-instruments-native-instruments-komplete-audio-6-mk2-karta-ichou-usb_564678

 

4.  115€

https://www.nakas.gr/el/proionta/epang-kos-ichos-eikona/studio/kartes-ichou/steinberg-steinberg-ur-22-mkii-value-edition-karta-ichou_837465/

 

 

 

Η Arturia λόγω μάρκας μήπως θα συνεργάζεται καλύτερα με το midi keyboard που είναι της ίδιας εταιρείας?

 

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο Native αξίζει τα επιπλεον 50€ ?

 

 

Επεξεργασμένο από John kon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτές θα έπαιρνα την steinberg

επίσης έχε υπόψη ότι reaper εδώ στο νοιζ λίγοι δουλεύουν. Οι περισσότεροι δουλεύουν cubase, cakewalk

(για άμεση βοήθεια)

 

τα ακουστικά μόνο στην κάρτα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, John kon είπε

Η Arturia λόγω μάρκας μήπως θα συνεργάζεται καλύτερα με το midi keyboard που είναι της ίδιας εταιρείας?

 

Όχι, δεν υπάρχει καμία σχέση.

 

13 λεπτά πριν, John kon είπε

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο Native αξίζει τα επιπλεον 50€ ?

 

Ναι, τα αξίζει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

απο αυτές θα έπαιρνα την steinberg

επίσης έχε υπόψη ότι reaper εδώ στο νοιζ λίγοι δουλεύουν. Οι περισσότεροι δουλεύουν cubase, cakewalk

(για άμεση βοήθεια)

 

τα ακουστικά μόνο στην κάρτα

Γιατί τη Steinberg, σε τι υπερέχει από τις άλλες?

Το cubase και cakewalk δε θα είναι πιο βαριά για το σύστημα μου?

6 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Όχι, δεν υπάρχει καμία σχέση.

 

 

Ναι, τα αξίζει.

Σε τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου