Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, John kon είπε

Τα δεδομένα μου (σε περίπτωση που βαριεστε να διαβάζετε αυτά που έγραφα πιο πάνω ) αργοοο λάπτοπ διπυρηνο, midi keyboard Arturia (ναι μάλλον θα το πάρω μου έκανε κλικ), daw μάλλον reaper καθως ο φίλος manosx επεσήμανε ότι είναι ίσως το πιο ελαφρύ (ελπίζω να μη μου βγει το λάδι να το μάθω, αλλά καλύτερα από το να κρασαρω ο υπερυπολογιστής μου)

 

Δεν διαφωνώ με τον manosx, αλλά δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις (και να χάσεις το χρόνο να μάθεις) το Reaper. Κατ' αρχήν, ανάλογα με το ποιες μουσικές σκοπεύεις να γράψεις, είναι πολύ πιθανό να μη σου κάνει (αφού το μάθεις). Αν δεν ξέρεις κανένα τέτοιο πρόγραμμα, μάθε πρώτα το Ableton Live *Lite, και παράλληλα εγκατέστησε και μάθε το Cakewalk, το οποίο είναι δωρεάν.

 

Το ότι ο υπολογιστής σου είναι αδύναμος, δεν θα θεραπευθεί με το να βάζεις αδύναμα προγράμματα. Γράψε πρώτα σε λίγα κανάλια, με λίγα ή καθόλου εφέ. Πέτα από τον υπολογιστή οτιδήποτε δεν είσαι βέβαιος ότι χρειάζεσαι. Με τέσσερα κανάλια γράφαν οι Beatles, κάτι θα κάνεις και εσύ, μην τρελαίνεσαι.

 

 

4 λεπτά πριν, John kon είπε

Σε τι?

Στο ότι είναι μετ-εξέλιξη ενός πολύ επιτυχημένου μοντέλου που κυκλοφορούσε για χρόνια και λειτουργούσε χωρίς προβλήματα. Εγώ έχω τέσσερις τέτοιες. Μην τσιγκουνεύεσαι ένα 50άρι, θα την έχεις δέκα χρόνια.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, John kon είπε

Γιατί τη Steinberg, σε τι υπερέχει από τις άλλες?

Το cubase και cakewalk δε θα είναι πιο βαριά για το σύστημα μου?

Σε τι?

είναι πιό παλιά, παραδοσιακή. Στάνταρ που λενε

κι οι focusrite παραδοσιακές είναι. Μην ακούς τι λένε έξω.

Arturia κάρτα δεν θα έπαιρνα ποτέ, ούτε ΝΙ

Γενικά έχουν ένα υποτίθεται integration με τα δικά τους πλήκτρα και ενδεχομένως προβλήματα με όλα τα άλλα.

 

cubase cakewalk τρέχουν στον υπολογιστή σου. Αρκεί να μη φτιάξεις 30 tracks

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Γενικά έχουν ένα υποτίθεται integration με τα δικά τους πλήκτρα και ενδεχομένως προβλήματα με όλα τα άλλα.

 

Ποιες είναι αυτές που υποτίθεται; Και τι θα πει integration;

Είχες ποτέ κάποιο πρόβλημα, ή είχε κάποιος που ξέρεις;

 

EDIT: Μάλλον όχι, τελικά.

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ ρε παιδιά, η focusrite τι πρόβλημα έχει και δεν την προτιμάτε (αν δεν την προτιμάτε)?

Το μισό noiz έχει ή είχε focusrite, και μια χαρά παίζει και γράφει μουσική.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Ποιες είναι αυτές που υποτίθεται; Και τι θα πει integration;

Είχες ποτέ κάποιο πρόβλημα, ή είχε κάποιος που ξέρεις;

 

EDIT: Μάλλον όχι, τελικά.

 

Απαντας για μενα?

Δεν απαντας σωστα ομως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω εγώ ρε παιδιά, η focusrite τι πρόβλημα έχει και δεν την προτιμάτε (αν δεν την προτιμάτε)?

Το μισό noiz έχει ή είχε focusrite, και μια χαρά παίζει και γράφει μουσική.

 

Εγώ δεν είχα την ευκαιρία να τις δοκιμάσω αυτές. Μία χαρά κάρτες φαίνονται.

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Απαντας για μενα?

Δεν απαντας σωστα ομως

Νόμιζα ότι αποσύρθηκες για νυχτερινή ανάπαυση.

Απάντα εσύ λοιπόν, αφού εσύ δεν πήρες ποτέ, προφανώς ξέρεις κάποιον που πήρε και ταλαιπωρήθηκε.

Επίσης, τι σημαίνει integration και που προδώθηκε αυτό το integration;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί τώρα.. αλλά αυτό είναι και καλό γιατί θα το ψάξουμε καλύτερα έτσι.

Πάντως διαβάζοντας reviews, η Arturia και η NI έχει πολύ καλές κριτικές, χωρίς αρνητικές τύπου κρασαρισματα ειδικά σε win, 

για να δούμε...

 

ΥΓ μου φαίνεται περίεργο αν δεν έχετε δει τα memes που κυκλοφορούν για τη focusrite.. ένα διάστημα τα έβλεπα συχνά, (όχι ότι είναι σοβαρός λόγος αυτός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John kon είπε

Πάντως διαβάζοντας reviews, η Arturia και η NI έχει πολύ καλές κριτικές, χωρίς αρνητικές τύπου κρασαρισματα ειδικά σε win, 

Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια πράγματα (γενικώς και αορίστως "κρασαρίσματα"), είναι πολύ σπάνια, με οποιαδήποτε από αυτές τις κάρτες. Ούτε θέματα integration που να κάνουν μία κάρτα ακατάλληλη για χρήση με οποιοδήποτε κομάτι εξοπλισμού. Και η Steinberg πολύ καλή είναι. Απλά εγώ απάντησα στην ερώτησή σου για το αν αξίζουν τα 50 παραπάνω ευρώ.

 

6 λεπτά πριν, John kon είπε

μου φαίνεται περίεργο αν δεν έχετε δει τα memes που κυκλοφορούν για τη focusrite..

Φαντάζομαι ότι δεν θα είμαι ο πρώτος που θα σου πει πως τα περισσότερα πράγματα στο ίντερνετ είναι ανοησίες. Η Focusrite είναι πολύ σοβαρή εταιρεία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ είχα αποσυρθεί στα δωμάτια μου,αλλά μόλις ξάπλωσα σκέψεις άρχισαν να τριγυρνάνε μες το μυαλό μου και άλλαζα πλευρό συνεχώς,προσπαθώντας να βρώ την γαλήνη αλλά μάταια.

Αρπαξα το σκουφί μου,φόρεσα τις παντόφλες μου και κατέβηκα υπο το φώς του κεριού την ξύλινη σκάλα για να κάνω αυτό που η συνείδηση μου με πρότρεπε να κάνω.

 

Ο κονδυλοφόρος βρισκόταν στην θέση του,ο πάπυρος και το φτερό θα με λύτρωναν απο αυτό το μαρτύριο...μόνο έχοντας καθαρή την συνείδηση μου θα μπορούσα να γυρίσω πριν απο το χάραμα ξανά στο κρεβάτι μου και να κλείσω τα μάτια,ανάλαφρος πιά,εχοντας κάνει αυτό που θεωρώ σωστό.

 

Αγαπημένε μου φίλε,κάπου είπες οτι είδες memes με τις focusrite.

Υπάρχει προφητεία.

Ενας μοναχός κάποτε ρωτήθηκε για όλες αυτές τις κάρτες των 100 -150 ευρώ και κοιτόντας ψηλά ενα γεράκι που πολλοι απο τους παρευρισκομένους θεώρισαν σημάδι,είπε

"Αν γράψετε με αυτές μουσική,εγω θα κάτσω να με...και πήρε το μπαστούνι του και χάθηκε μέσα σε ένα φαράγγι και δέν τον ξαναείδε ποτέ κανείς.

 

Κυκλοφορούν πολλοι μύθοι γενικά με το τί απέγινε ο γέροντας.Κάποιοι οπαδοί του,έψαξαν την καλύβα που είχε για κατάλυμα,πρίν απαρνηθεί τα κοσμικά και βρήκαν μέσα ένα σακί με σιτάρι,εναν ασκό με κρασί και...ενα microbook της Motu.

Απο εκεί παιδάκι μου ξεκίνα,γιατί αν τους παρατηρήσεις τους περισσότερους που έχουν αυτές τις κάρτες,δείχνουν σαν τον γέροντα της ιστορίας μας...και ας είναι μόλις 17 χρονών.

 

 

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MGs είπε

Απο εκεί παιδάκι μου ξεκίνα,γιατί αν τους παρατηρήσεις τους περισσότερους που έχουν αυτές τις κάρτες,δείχνουν σαν τον γέροντα της ιστορίας μας...και ας είναι μόλις 17 χρονών.

 

 

 

Δηλαδή εγώ που θέλω να πάρω την 18i8 θα δείχνω ακόμα μεγαλύτερος από την ηλικία μου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου