Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άντε να γρατζουνισεις να ξελαμπικάρεις😂

 

 

 

  • Χαχα 7

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω χαμός γίνεται!!!

Παιδιά γύρισα και διάβασα όλες τις απαντήσεις, καλά είστε απίθανοι χαχαα

MGs έχεις φοβερό χουμορ (δε μιλάω ειρωνικά)

 

Το αστείο είναι ότι μπερδεύτηκα πιο πολύ ! Χαχαχα!

 

Λοιπόν για να συνοψίσω, για να μη σας ταλαιπωρω (να γυρίζετε σελίδες μπρος πίσω)

 

Τα δεδομένα μου:

Αργό λάπτοπ διπυρηνο 

Win10

Intel core i5 7200cpu, @2.50GHz 2.70GHz

2 cores 2 Logical Processors

Installed Ram 12.0 GB

64 Bit OS

 

Το midi κλείδωσε, θα πάρω το Arturia  minilab3. Αν κ εδώ έχω μια απορία, το γεγονός ότι λέει στις απαιτήσεις ότι θέλει τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 4ghz, θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα? Το περίεργο είναι εδώ κάποια  daws δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις. Πως γίνεται αυτό?

 

Αρα,

αυτό που μένει είναι ποια κάρτα και daw.

 

Τα δεδομένα μου όσον αφορά τη μουσική, είδα με ρωτησατε τι είδους μουσική, πειραματίζομαι σε ambient ηλεκτρονική (όχι νταπα ντουπα), αλλά μέχρι και ήχους πιάνο, ισως με έναν απλό ρυθμό πίσω, σίγουρα κάποια εφέ. Άρα ίσως τρία τέσσερα τράκς συν κάποια plugins για εφέ.

 

1. Αυτό που ψάχνω , είναι ένα ελαφρύ daw(λόγω του υπερυπολογιστή μου) , που να είναι user friendly (λέμε τώρα, δεν είμαστε τεμπέληδες αλλά και να μην είμαι με ένα manual για τρία χρόνια) και να του βάλω δύο τρια οργανα, πιάνο, βιολιά(strings) μέσω vsts και κάποια εφέ για να ξεκινήσω κάπως.

Συν ένα μικρόφωνο.

 

Ποιο daw θα μπορεί να λειτουργήσει στο σύστημα μου χωρις να ρουφήξει τους πόρους? Διάβασα που αναφέρατε το cakewalk. Θα είναι σταθερό για μένα ή θα κολλάει? 

Διάβασα ότι το reaper είναι το πιο ελαφρύ και σταθερό και συμβατό με όλα τα vsts. Είναι όμως το δύσκολο στο χειρισμό όσο λένε?

 

 

2. Κάρτες:

Focusrite (μη βαρατε) θα την αποφύγω, διάβασα αρκετές αρκετές περιπτώσεις σε thomann και σκρουτζ που κρασαρε ειδικά σε win10. 

 

Έχω μείνει στην Arturia Minifuse 2

δεν έχω διαβάσει κανένα αρνητικό σχόλιο.

https://www.thomann.de/gr/arturia_minifuse_2_white.htm

 

Εδώ έχω ακόμα μια απορία. Το midi keyboard πρέπει να συνδεθεί επάνω στην κάρτα (με τι καλώδιο) και στη συνέχεια η κάρτα στο λάπτοπ (με USB θύρα ?)

Έλα όμως που το λάπτοπ μου έχει ελεύθερη μόνο μια USB θύρα..

 

Αυτή η έξτρα USB θύρα που δίνει η κάρτα της Arturia είναι για το midi keyboard? Ή μπορώ να το συνδέσω στην κάρτα μέσω καλωδίου midi?

Μιλάμε για το Midi keyboard Minilab 3 (το οποίο αν δεν κάνω λάθος συνδέεται μόνο με USB στο λάπτοπ?)

 

 

Η άλλη κάρτα που σκέφτομαι είναι η Komplete Audio 6 MK2.

https://www.nakas.gr/el/proionta/dj/kartes-ichou-dj/native-instruments-native-instruments-komplete-audio-6-mk2-karta-ichou-usb_564678

 

Στα συν ότι δίνει πολύ καλό κ ενδιαφέρον λογισμικό.

Έχει κάποιο σημαντικό αρνητικό αυτή κατά τη γνώμη σας?

 

Το έχω καταλάβει ότι στα 100-150€ όλες οι κάρτες είναι τα ίδια περίπου, απλά σκέφτομαι να αποφύγω αυτές που έχουν τα περισσότερα αρνητικά.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και το χιούμορ 

Επεξεργασμένο από John kon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, John kon είπε

Τα δεδομένα μου όσον αφορά τη μουσική, είδα με ρωτησατε τι είδους μουσική, πειραματίζομαι σε ambient ηλεκτρονική (όχι νταπα ντουπα), αλλά μέχρι και ήχους πιάνο, ισως με έναν απλό ρυθμό πίσω, σίγουρα κάποια εφέ. Άρα ίσως τρία τέσσερα τράκς συν κάποια plugins για εφέ.

 

Το κατάλληλο DAW για 'σένα λέγεται Ableton Live.

Εναλλακτικά, το Bitwig Studio.

Εναλλακτικά, το FL Studio.

 

14 λεπτά πριν, John kon είπε

Η άλλη κάρτα που σκέφτομαι είναι η Komplete Audio 6 MK2.

Στα συν ότι δίνει πολύ καλό κ ενδιαφέρον λογισμικό.

Έχει κάποιο σημαντικό αρνητικό αυτή κατά τη γνώμη σας?

 

Έχω ήδη γράψει, ότι την θεωρώ πολύ καλή επιλογή.

 

Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arturia  minilab3; 25 mini πληκτρα; Και δεν καθεσαι με το ποντικι να βαζεις νοτες, πιο ευκολο μου φαινεται.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Το κατάλληλο DAW για 'σένα λέγεται Ableton Live.

Εναλλακτικά, το Bitwig Studio.

Εναλλακτικά, το FL Studio.

 

 

Έχω ήδη γράψει, ότι την θεωρώ πολύ καλή επιλογή.

 

Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες.

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί αυτά τα daws είναι καλή επιλογή για μένα?

 

 

Τι είναι αυτό που κάνει την Κomplete6 καλή κατά τη γνώμη σου?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, John kon είπε

Το περίεργο είναι εδώ κάποια  daws δεν έχουν τέτοιες απαιτήσεις. Πως γίνεται αυτό?

Στην ουσία δεν είναι απαιτήσεις του πλήκτρου αυτές. Είναι απαιτήσεις του συνοδευτικού λογισμικού. Δηλαδή του Gentleman, του Analog Lab, του Model D κτπ. Που σημαίνει ότι μπορεί ο επεξεργαστής να τα βρίσκει σκούρα όταν καλείται να παίξει αυτά τα πλαγκιν, αυτούς τους ήχους. Αλλά σαν μίντι κοντρόλλερ θα λειτουργεί και σε πολύ πιο αδύναμο μηχάνημα.

 

24 λεπτά πριν, John kon είπε

Η άλλη κάρτα που σκέφτομαι είναι η Komplete Audio 6 MK2.

Αν σε ενδιαφέρουν τα πλαγκιν που δίνει, εμπρός. Και μικρόφωνα παίρνει, και όλα καλά.

 

Τα DAWs γενικά δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Σκέψου το DAW σαν σασι. Χαμηλό; Μικρό; Επιβατικό; Φορτηγό; Αυτό είναι. Διαλέγεις ποιο θες για την εργασία σου. Τώρα τα πλαγκιν είναι οι χώροι, ο κλιματισμός, το ηλεκτρικό τιμόνι, τα διάφορα. Άρα τα πλαγκίν που χρησιμοποιείς είναι αυτά που θα γονατίσουν τον υπολογιστή τελικά, όχι το DAW.

 

29 λεπτά πριν, John kon είπε

Έλα όμως που το λάπτοπ μου έχει ελεύθερη μόνο μια USB θύρα..

Εδώ... πρόμπλεμ. Θα πας αναγκαστικά σε Hub, με εξωτερική τροφοδοσία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, γιατί η κάρτα που ζαχαρώνεις παίρνει ρεύμα από τη USB.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, John kon είπε

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί αυτά τα daws είναι καλή επιλογή για μένα?

 

Το workflow (= η μέθοδος εργασίας) που υιοθετούν είναι πιο συμβατή με τις συνθετικές, ενορχηστρωτικές και λοιπές προτεραιότητες κάποιου που θέλει να κάνει σύγχρονη "χορευτική" μουσική. Έχε σε παρακαλώ υπ' όψιν σου ότι αυτή δεν είναι η γνώμη μου, αλλά αυτό που λένε well-known-fact, δηλαδή κάτι που ξέρουν και οι πέτρες.

 

Άλλα DAWs έχουν workflow που μοιάζει περισσότερο με εκείνο των παραδοσιακών στούντιο ηχογράφησης, με φωνές, ακουστικά όργανα, κλπ.

 

Ασφαλώς μπορείς να κάνεις τα πάντα με τα πάντα, όπως μπορείς να ανοίξεις μία μπύρα με έναν αναπτήρα.

 

Για την κάρτα, δεν έχω να πω τίποτε περισσότερο από τα reviews που προφανώς έχεις ήδη διαβάσει.

 

 

40 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σκέψου το DAW σαν σασι. Χαμηλό; Μικρό; Επιβατικό; Φορτηγό; Αυτό είναι.

 

Τρελαίνομαι... :) :) :) :) :) :)

1 ώρα πριν, John kon είπε

Έλα όμως που το λάπτοπ μου έχει ελεύθερη μόνο μια USB θύρα.

 

Ρε μπαγάσα, δεν υπάρχεις... ένα-ένα μας τα βγάζεις.... αφού λύσουμε όλα τα άλλα θα μας πετάξεις κανένα "ξέχασα να σας πω ότι μου έχει χαλάσει και το κουμπί ON/OFF".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 7:33 ΜΜ, dimsonic είπε

έχουμε ίδιο λαπτοπ (εγώ με 16).

Το πλήκτρο δεν έχει πρόβλημα, παίζει μια χαρά.

Τα θέμα(τα) είναι αλλού:

1. τα vst synths που θα χρησιμοποιήσεις και πόσο βαρειά θα είναι

2. το ableton lite. 

 

Σχετικά με το 2. να ξέρεις ότι η έκδοση είναι μόνο για να σου ανοίξει την όρεξη. Εχει αρκετά έως πολύ περιορισμένες (=κουτσουρεμένες) δυνατότητες.

 

Γενικά για να μην μακρυγορούμε, το πλήκτρο ΟΚ πάρτο.

Με τον υπολογιστή μπορείς άνετα να ηχογραφήσεις με κάποιο άλλο daw (ή και με το ableton) αλλά σίγουρα όχι να ανοίξεις 10 vst μαζί. 

Θα εξαρτηθεί και από την κάρτα ήχου που έχεις ή θα πάρεις.

 

 

φτάσαμε τις 6 σελίδες....

hello ???

 

ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι στο καλό συμπαιγνία κάνει ο πλανήτης να παίρνουν άλλοι τη δόξα και γω να μένω με το μουτζούρη

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John kon είπε

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί αυτά τα daws είναι καλή επιλογή για μένα?

Θα σου πώ και εγώ που συμφωνώ με trolley,κάτι που δέν σκέφτεσαι εξ αρχής.Στο fl studio και το ableton θα βρείς άπειρα βίντεο στο youtube για να φτιάξεις την μουσική που θές.Στην ουσία έτσι θα μάθεις να δουλεύεις το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιείς.

 

Πηγαινε σε ένα διαδεδομένο πρόγραμμα για την μουσική που θές.Να βρίσκεις πολλά βιντεο για αυτό που θές να κάνεις!

 

Πρίν πάρεις,ξεκίνα να δείς στο youtube πως γράφετε ambient techno,στο fl studio πρώτα,στο ableton μετά κ.τ.λ

Οποιο περιβάλλον Daw σε τραβήξει περισσότερο και οι διεργασίες του είναι πιο κατανοητές για εσένα,αυτό είναι το κατάλληλο.

 

Η κάρτα που θα πάρεις να έχει ξεχωριστή τροφοδοσία και να μην πέρνει μόνο απο usb,ήμαρτον,σε ένα αδύναμο σύστημα αυτό είναι νόμος.

 

Για αυτό σου πρότεινα microbook με ξεχωριστή τροφοδοσία και dsp στο cue mix μεσα.Dsp σημαίνει οτί η κάρτα αναλαμβάνει όλη την διεργασία του ήχου,επομένος και την λειτουργία των plugins.

 

Οσο για το αδύναμο συστημά σου,ξέρεις πόσα tracks έχουν πιάσει κορυφή με χειρότερα απο το δικό σου,απλά με κάρτες επαγγελματικές?

 

H κάρτα είναι η καρδιά του συστήματος σου και η δική σου καρδιά είναι αυτή που θα σε βοηθήσει να βρείς τον δρόμο που θέλεις να διαβείς και στην μουσική αλλά και στην ζωή γενικότερα.

 

Ολα τα άλλα είναι παπαριές.

 

Καλή ανύψωση!

 

Επεξεργασμένο από MGs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου