Προς το περιεχόμενο

Απαιτήσεις συστήματος


John kon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 - "Φιλε πολυ ωραια καρτα, την εχω και εγω, να την παρεις"

- " Σε PC η σε Mac την εχεις;"

 _[...]

 

 

 - "Εκτος απο το Live υπαρχουν και αλλα loop based προγραμματα."

 - " Εχεις να μου προτεινεις κανενα;"

 - [...]

 

 -"Με αυτη την καρτα θα ακους μια χαρα"

 - "Ωραια. Παω να τη συνδεσω στα multimedia ηχεια που εχω τοποθετησει στις σκαλες της εισοδου με την αντηχηση των 18 δευτερολεπτων, αφου μου ειπες οτι θα ακουω ωραια σε πιστευω"

 - [...]

 

 😆

 

Τουλαχιστον αφου εχεις ξοδεψει το ενα ποσταρισμα που σου αναλογει ανα θρεντ, κατω απο την ευλογη απορια του OP θα μπορεις να κανεις ενα ρηαξιο συμφωνω

 

Ή να μπει κ η επιλογη αυτου του ρηαξιο  -------------->🔎

Κ να ονομαζεται "αρκετα ειπα, ψαξ'το κ λιγο μονος σου αδερφε"

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω νομιζω οτι αν το θεμα ειναι σοβαρο, σε φαση εχω αυτο το προβλημα και δε βγαζω ακρη, η ανταποκριση ειναι πολυ σωστη, και οι απαντησεις μενουν στο θεμα αρκετα, τουλαχιστον μεχρι να λυθει το προβλημα.

 

 Αν παλι το θεμα ειναι το ταδε βιντεο του δεινα ναυαγιου youtuber,  ε τοτε θα ξεφυγει απο την πρωτη σελιδα, αλλα δε νομιζω να πειραζει πραγματικα κανεναν αυτο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

κατω απο την ευλογη απορια του OP

 

Τίμια μιλώντας, η συγκεκριμένη απορία / ερώτηση δεν θα είχε τεθεί ποτέ. Τους παρακαλάμε να μας πουν αν έχουν οι ερωτώντες Mac ή PC, κυρίως διότι όταν έχουν το ένα, ούτε που τους περνάει από το μυαλό ότι θα μπορούσανε να έχουν το άλλο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Τίμια μιλώντας, η συγκεκριμένη απορία / ερώτηση δεν θα είχε τεθεί ποτέ. Τους παρακαλάμε να μας πουν αν έχουν οι ερωτώντες Mac ή PC, κυρίως διότι όταν έχουν το ένα, ούτε που τους περνάει από το μυαλό ότι θα μπορούσανε να έχουν το άλλο.

Μιλας γενικα?

Γιατι στο συγκεκριμενο θρεντ ο OP κ μας εδωσε πληροφοριες κ απανταει σε ερωτησεις που του κανουμε για να διευκρινιστουν καποια πραγματα (εστω κ με το ρυθμο που το κανει)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτεινω απο ενα μηνυμα τη βδομαδα ο καθενας, δυο χωροφυλακες και σε καθε ποστ επισυναψη εξοπλισμου, παρελθοντος εξοπλισμού, φωτογραφιες σεταπ, φωτογραφίες εξοπλισμου μαζι με τα νομιμα παραστατικα, ηχητικο υλικο απο καθε συνδυασμό εξοπλισμου ηχογραφησης, απολυτηριο γυμνασιου και ιεκ ξυνη και υδ οτι τα οαραπανω αποτελουν προσωπικη αποψη

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Εντελώς γενικά. Όχι ειδικά.

Κ στο γενικο διαφωνω. Κ θα σου πω γιατι.

Δεν ειναι το μαζι με τα ξερα καιγονται κ τα χλωρα της υποθεσης.

Ειναι το οτι υπαρχει ηδη μηχανισμος(οι) για τετοια θρεντ.

 

Οταν υπαρχει ασαφεια στο τι εννοει ο OP-οιητης κ συναμα δε φροντιζει να συμμετεχει κ να διευκρινιζει, χανεται το ενδιαφερον απο τους συμμετεχοντες κ το θρεντ ή δε θα ξεπερασει τη μιαμισυ σελιδα ή θα μετατραπει σε παιδικη (κ φιλικη) χαρα. Μικρο το κακο. Αν υπαρχει προβλημα με το να υπαρχουν τετοια θρεντ για την εικονα κ το περιεχομενο του site μπορει ευκολα να σβηστει (ουτε καν καθαριστει) μιας κ οχι δεν καταληξαμε καπου, αλλα δεν καναμε καν το πρωτο βημα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Κ στο γενικο διαφωνω. Κ θα σου πω γιατι.

 

Δεν έχω καταλάβει με τι ακριβώς διαφωνείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι βρεθηκαμε μπροστα απο αναλογα διλημματα. Εγω πριν 10 καπου χρόνια ημουν στο ιδιο σημειο και θυμαμαι οτι απαντησεις πηρα μεν, αλλα τα περισσότερα τα εμαθα μονος, ψαχνοντας ωρες, μερες, εβδομαδες. Και μετα επι μήνες και χρόνια μαθαινοντας ακομα περισσότερα 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

Εγω κατάλαβα ότι ο άνθρωπος θέλει να γρατζουνίσει γενικώς.

Λίγο με πλήκτρα, λίγο με την διαδικασία περνάω ήχους και τους ξαναπερνάω, βάζω ένα μπητ απο πίσω, ρίχνω και μια φωνή από πάνω (τουλάχιστον δυο φορές ανέφερε είσοδο μικροφώνου).

Στην περίπτωση αυτή οποιαδήποτε εντρυ λεβελ κάρτα του κάνει (ΚΑΙ οι focus - και γω είχα και έχω μια δεύτερη που την έδωσα στην κόρη και είμαι ευχαριστημένος). Θα επιμέινω στην είσοδο midi μια και δεν έχει πολλά διαθέσιμα ουσμπ.

Πιστεύω ότι ΔΕΝ πρέπει να μπλέξει με asio4all.

Ας δοκιμάσει με το bundle του πλήκτρου και ό,τι του δίνει, βαρειά ελαφριά.

 

οπότε ανακεφαλαίωση.

μια οποιαδήποτε κάρτα

ένα usb hub με τροφοδοσία

Το πακέτο αρτούρια με το πλήκτρο και το απλυτον ζωντανό.

 

Δεν κοστίζει, δεν πονάει, δεν τσούζει, είναι αρκετό για να βγάλει τα μάτια του και να καταλάβει στο δρόμο τι έρχεται μετά.

 

Επόμενα βήματα, το bandlab cakewalk, επίσης δωρεάν, τα δωρεάν πλήκτροvst τύπου dexed κλπ, ίσως μετά ένα μιντάκι με 49 αξιοπρεπή πλήκτρα, ένα reaper ή ένα cubase lite κλπ κλπ κλπ

 

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Mgs για motu αλλά φεύγω πολύ από μπάτζετ.

Απλά προσπαθώ να στήσω κάτι απλό κ οσο το δυνατόν τίμιο με αυτό το χαμηλό μπάτζετ (όσο γίνεται...)

 

Όσον αφορά τα λίγα πλήκτρα, θέλω απλές μελωδίες να περνάω κλπ όχι συμφωνικές συνθέσεις. Σωστή η επισήμανση πάντως. Ούτε θα συνδέσω εξωτερικά όργανα, μόνο ένα μικρόφωνο. Θα πειραματιστω με ηχους με το midi keyboard με οποια ελαφρα vsts καταφέρω να τρέξω.

 

Αυτό που επίσης με κάνατε να δώσω σημασία είναι η τροφοδοσία της κάρτας. Είδα ότι μέχρι και η Komplete 6,  παίρνει ρεύμα μόνο από το λάπτοπ.Γιατι το κάνουν αυτό, τόσο πολύ κοστίζει να τις κάνουν να παίρνουν ρεύμα με δικό τους τροφοδοτικό?

 

Άρα όσο αφορά μια κάρτα των 100-150€ ίσως αυτό που μπορώ να κοιτάξω είναι να έχει χαμηλή καθυστέρηση και σταθερότητα-συμβατοτητα όσο γίνεται..

 

Οπότε ειτε η Komplete 6 mk2, είτε η Arturia Minifuse 2, είναι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα...?

 

https://www.thomann.de/gb/native_instruments_komplete_audio_6_mk2.htm

 

https://www.thomann.de/gr/arturia_minifuse_2_white.htm

 

 

1.εξακολουθω να έχω απορία: η κάρτα ήχου θα συνδεθεί στο λάπτοπ σε θύρα usb. Ok? Το midi keyboard πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα ήχου ή στο λάπτοπ και γιατί? Αν πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα , πρέπει με καλώδιο USB ή μέσω midi καλωδίου και ποιο είναι καλύτερο?

 

2. Στο λάπτοπ έχω τρεις θύρες USB. (Να φανταστώ από ρεύμα θα βγάζουν 0.5Α.)

Στη μια έχω το ασύρματο ποντίκι, στην άλλη ένα εξωτερικό ssd. Άρα μου μένει μια ελεύθερη θύρα.

Αξίζει να πάρω USB hub με δικό του τροφοδοτικό, να του βάλω τον ssd και το ποντίκι, και να ελευθερωθεί μια θυρα usb από το λάπτοπ? 

Αν ναι, Εχετενα προτείνετε κάποιο αξιόπιστο hub?

 

(Είχα πάρει, πριν από πέντε χρόνια,ένα belkin κάπου 30€ με δικό του τροφοδοτικό και βγήκε μουφα, ήταν δεν ήταν στην πρίζα , έκανε αποσύνδεση σε κάποιες συσκευές κλπ )

 

Επεξεργασμένο από John kon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου