Προς το περιεχόμενο

Marshall SC20C JCM800 - Παρουσίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Satanas είπε

Χαιρετίζω το θάρρος σου να καίς λάμπες εν έτει 2023

 

 

Το 98% τοις εκατό του χρόνου παιξίματος μου το διαθέτω σε ψηφιακά ή και αναλογικά (χωρίς λάμπες) μέσα. 

 

 

2 ώρες πριν, Satanas είπε

Δοκίμασε και EV για μεγάφωνο, εκεί να δεις headroom 
Τα Celestion τα έχω βγάλει απο παντού...

 

Δεν ψάχνω το απόλυτο headroom, έχει ήδη υπεραρκετό ο ενισχυτής. Προτιμώ τα μεγάφωνα με λίγα watt, ώστε να μπορούν να αποδίδουν κάπως καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

To 98% τοις εκατό του χρόνου παιξίματος μου το διαθέτω σε ψηφιακά ή και αναλογικά (χωρίς λάμπες) μέσα. 

Έλα τώρα αλήθεια, πώς έβγαλες αυτό το ποσοστό; 😄

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ολη η σειρα Studio ειναι εξαιρετικη (ακουσα προσφατα και τον Studio Vintage και σκοτωνει για τα λεφτα του μια και δεν ειναι κινεζιά αλλα UK).

Τις τελικες λυχνιες τις εχει στο σασσι ή στην πλακετα?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 20/12/2023 στις 4:36 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

 

Ίσως δοκιμάσω να του βάλω το g12-65, που έχω στον origin. Έχει παραπάνω μπάσο, αν και σε υψηλή ένταση έχει πιο αισθητά μπάσα. Δεν θέλω πολλά μπάσα έτσι και αλλιώς.

 

Εγω με ενα παλιο αγγλικο g12-65 σε 1χ12 κλειστη καμπινα ειμαι και παιζει πολυ ωραια (τη βρηκα σε καλη τιμη). Υποπτευομαι οτι με greenback που ειχε προτεινει ο Spyros Delta θα παιξει ακομη καλυτερα, οταν βρω κατι θα το χτυπησω..! :)

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Γενικα ολη η σειρα Studio ειναι εξαιρετικη (ακουσα προσφατα και τον Studio Vintage και σκοτωνει για τα λεφτα του μια και δεν ειναι κινεζιά αλλα UK).

Τις τελικες λυχνιες τις εχει στο σασσι ή στην πλακετα?

 

 

Έχει pcb διπλής όψης. Οι λάμπες είναι στερεωμένες στο σασί και στη συνέχεια συνδέονται απευθείας στην πλακετα.

 

The power tube sockets are mounted to the chassis, then also soldered to the pcb. A unique design, the metal wings on the sockets are threaded. Screws come down from the top of the chassis, through the tube retainers, and thread into the power tube sockets threaded wings securing the sockets to the chassis. But they are also soldered to the pbc. The board is very well secured to the chassis with oversized screws and lots of them.

The preamp tubes are soldered to the pcb. But again large ample screws to the chassis securing them.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2023 στις 2:34 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Δεν ψάχνω το απόλυτο headroom, έχει ήδη υπεραρκετό ο ενισχυτής. Προτιμώ τα μεγάφωνα με λίγα watt, ώστε να μπορούν να αποδίδουν κάπως καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις.

Προφανώς από την απαντηση σου καταλαβαινω οτι δεν γνωρίζεις για τα EV ....
Άπειρα καλυτερη απόκριση από εντάσεις ψιθύρου μεχρι σπασίματος τυμπάνου και χωρίς χρωματισμό από οποιοδήποτε μεγάφωνο σε οποιαδήποτε Watt εκεί έξω....
Μία που θα το βάλεις και μία που θα τα πετάξεις ΟΛΑ μετά....εξ ου και η τιμή τους

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Satanas είπε

Προφανώς από την απαντηση σου καταλαβαινω οτι δεν γνωρίζεις για τα EV ....
Άπειρα καλυτερη απόκριση από εντάσεις ψιθύρου μεχρι σπασίματος τυμπάνου και χωρίς χρωματισμό από οποιοδήποτε μεγάφωνο σε οποιαδήποτε Watt εκεί έξω....
Μία που θα το βάλεις και μία που θα τα πετάξεις ΟΛΑ μετά....εξ ου και η τιμή τους

 

για τους μη...εχοντες υπαρχει και η εξισου καλη poor man's version (το χρησιμοποιουσα στους Mesa Boogie μου (ΜARK I) οταν επαιζα με ΜΒ & δεν ειχαν σε τιποτα να ζηλεψουν απο αυτους που φορουσαν EV απο το εργοστασιο)

 

https://www.thomann.de/gr/eminence_delta_pro_12_tieftoener.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAhJWsBhAaEiwAmrNyq8nvDBqj1blNN2VokhuPGPN5vcoHgic6phCVIFbKsvAxb-TRkaXwABoCO_sQAvD_BwE#bewertung

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξέρω το EV, αλλά το γεγονός ότι παίζουν πολύ καλά σε χαμηλές εντασεις, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον

 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν τα ξέρω το EV, αλλά το γεγονός ότι παίζουν πολύ καλά σε χαμηλές εντασεις, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον

 

 

Απλά κοστίζουν όσο και ο ενισχυτής οπότε είναι ένα θέμα 😅 πάντως είναι υπερευαισθητα και παίζουν σούπερ χαμηλα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου