Προς το περιεχόμενο

Marshall SC20C JCM800 - Παρουσίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Nekkon είπε

Αυτός είναι ήχος Γιώργο! Καλά παιξιματα και με γεια 

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί τον έχω αδυναμία τον συγκεκριμένο ενισχυτή;😏

Επεξεργασμένο από kbasilis
  • Συμφωνώ 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τον δουλεψα με κλειστή καμπίνα 1x12,  πριν αλλάξω το μεγάφωνο. Ειχε λιγα μπάσα παραπάνω, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Προφανώς θα εννοείς 2x12 και άνω.

Ίσως δοκιμάσω να του βάλω το g12-65, που έχω στον origin. Έχει παραπάνω μπάσο, αν και σε υψηλή ένταση έχει πιο αισθητά μπάσα. Δεν θέλω πολλά μπάσα έτσι και αλλιώς.

Και το ηχείο του (ανοιχτό πίσω) και extra καμπίνα. Συνδυασμός δηλ ανοιχτό με κλειστό ηχείο. Θ’ ακούσεις full spectrum. 

  • Like 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kbasilis είπε

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί τον έχω αδυναμία τον συγκεκριμένο ενισχυτή;😏

Εεεεεε ναι, επειδή έχει πολύ headroom 😄😄😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει απο τα χερια μου 2 800αρηδες των 100 βατ που ηταν θηρια εννοειτε αλλα αφου τους πουλησα γιατι αντικειμενικα δεν σου χρειαζεται ενα τετοιο θηριο πηρα τον 20βατ κεφαλι μαζι με μια καμπινα 1936 vintage (celestion vintage speakers).
Συμφωνω με οτι εχει γραψει ο @gkourmoul1 και ειδικα για το ποσο versatile ειναι ο ενισχυτης. Μπορεις να παιξεις οτι μα οτι θες. 
Τον χρησιμοποιω με τα παρακατω πεταλια:
Greer Southland Overdrive
Catalinbread Belle Epoch 
Earthquaker Devices Ghost Echo
Dunlop Jerry Cantrell Wah

Και ακουγεται απιστευτα καλα. Ειναι απο τους ενισχυτες που σε εμπνεουν να παιξεις κιθαρα. Επισης πρεπει να σημειωθει οτι μπορει να γινει πραγματικος Bedroom amp καθως το μαστερ του ακομα και στο 2 ακουγεται μια χαρα. 
Ειχα και τον 2525 τον 20αρη και εχω επισης και τον Πλεξι τον 20αρη. Με κλειστα ματια προτεινω οποιος ειναι σε επιλογη αγορας μεταξυ των τριων να χτυπησει τον 800 και δεν θα το μετανιωσει.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω το θάρρος σου να καίς λάμπες εν έτει 2023
Δοκίμασε και EV για μεγάφωνο, εκεί να δεις headroom 
Τα Celestion τα έχω βγάλει απο παντού...

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην προσωπική μου εμπειρία τα μπάσα προέρχονται από την καμπίνα και έχουν να κάνουν με τον όγκο της, το υλικό κατασκευής της και την τοποθέτηση του μεγαφώνου. Μια μόνο 1x12 καμπίνα με ικανοποιητικά μπάσα έχω συναντήσει στη ζωή μου, την TAD Oversized 1x12 Solid Pine. Μέχρι σήμερα το ότι την πούλησα είναι το ένα από τα δύο λάθη που μετανοιώνω περισσότερο μιας που δεν τη βγάζει πλέον (το άλλο ήταν το πρώτο Fulltone '69 που είχα-  ήταν πολύ inconsistent η παραγωγή του Fuller και δεν ξαναβρήκα κάποιο Fuzz Face Ge που να παίζει σαν κι αυτό ούτε από άλλον κατασκευαστή). 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ακούσεις τι μπάσα έχει ο μικρός ac10 που έδωσα για να πάρω αυτον. Κλείνεις τέρμα το bass και βουίζει όλο το σπίτι. Δεν μπορείς να βάλεις μπασάτο πετάλι, διότι γίνεται ένας ηχητικός αχταρμας. 10αρι μεγάφωνο σε μικρή καμπίνα. Παίζει και το κύκλωμα τη σημασία του.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πρέπει να ακούσεις τι μπάσα έχει ο μικρός ac10 που έδωσα για να πάρω αυτον. Κλείνεις τέρμα το bass και βουίζει όλο το σπίτι. Δεν μπορείς να βάλεις μπασάτο πετάλι, διότι γίνεται ένας ηχητικός αχταρμας. 10αρι μεγάφωνο σε μικρή καμπίνα. Παίζει και το κύκλωμα τη σημασία του.


Ναι, δεν ξέρω βέβαια αν με τον όρο "μπάσα" εννοούμε το ίδιο πράγμα. Εγώ εννοώ να έχει πραγματικό όγκο χαμηλά, τον οποίο -χωρίς να έχω ακούσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή και με πάσα επιφύλαξη- αμφιβάλλω κατά πόσον μπορεί να το έχει ένα 10άρι μεγάφωνο σε αυτή την καμπίνα. Το να έχει resonance στην περιοχή που ξεκινάνε τα χαμηλομεσαία (κάπου στα 200hz) και να μπουκώνει (όπως οφείλει σαν Vox), αυτό μου φαίνεται πιο πιθανό, ειδικά αν έχει καλό floor coupling όπως έχουν πχ οι μικρές καμπίνες της Orange.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα το νουμερο ενα πραγμα που κανει εναν τετοιο ενισχυτη πετυχημενο ή οχι ειναι το ποσο καλα παιζει σε χαμηλες εντασεις. Εχω απειρα παραδειγματα ανθρωπων που πηραν ενισχυταρες, που δοκιμαζοντας τους σε συνθηκες πολεμου ενθουσιαστηκαν κ μετα δεν ξαναεπαιξαν ποτε σε τετοιες εντασεις κ τελικα τους πουλησαν.

 

Ο μικρος στην προκειμμενη περιπτωση, φαινεται πως το κανει πολυ καλα αυτο. Αφου σε ικανοποιουν κ τα καθαρα του, ειναι σουπερ επιλογη.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου