Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Futuresonus Parva (2015)

 

image.png.daeba10ad5711fa3ba524b1697f07f83.png

 

To Parva ήταν ένα σπάνιο αναλογικό 8φωνικό synth made in USA. Διέθετε 3 oscillators/voice, 4 ADSR EGs, 2 state-variable filters (12db & 24db low-pass & high-pass, 12db bandpass), 4 LFOs, ξεχωριστή έξοδο για κάθε μία από τις 8 voices + L/R εξόδους, USB & USB MIDI για άμεση σύνδεση με οποιοδήποτε USB MIDI keyboard/controller, MIDI In & Out, 5 OLED displays και 8-part multitimbrality. Το Parva έβγαινε σε δύο εκδόσεις, μία 8φωνική και μία μονοφωνική με δυνατότητα επέκτασης της πολυφωνίας μέσω καρτών.

Παρακάτω φωτογραφίες από την black limited edition.

 

image.png.2debb4cbfc49759a49bdf79b74d57189.png

 

image.png.19878501677aee77791ac1606fecbb46.png

 

image.png.5951b5b605d27759dbaeaa0f44515040.png

 

image.png.afe22d37ec61092d87f906992321e722.png

 

image.png.7a9854cbf04fb53551677be3cd1b8974.png

 

image.png.04566249e07b4399edda212240b09d83.png

 

image.png.536ba39b2d57dd2dc45e4283810d9074.png

 

image.png.afefa66c8121171d9d0ee9f5a6b78288.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
6 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

To Parva ήταν ένα σπάνιο αναλογικό 8φωνικό synth

Απο design σκίζει. Πάρα πολύ όμορφο. Αν είχε και keyboard, το έπαιρνα ευχαρίστως. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, όταν ένα synth δεν έχει keyboard το θεωρώ ελλατωματικό. Μάλλον είναι το πώς μεγάλωσα και συνήθισα στο αξίωμα οτι synth χωρίς keyboard είναι σαν αμάξι χωρίς τιμόνι. Φαντάσου τώρα το Parva να είχε ένα Fatarάκι στα δεξιά του, σαν τα πρώτα Roland, τα SH, έστω και 37άρι.. κουκλί θα ήτανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, όταν ένα synth δεν έχει keyboard το θεωρώ ελλατωματικό.

Κακώς το θεωρείς έτσι. Τα synths δεν είναι keyboards, δεν είναι καν μουσικά όργανα με τη στενή έννοια του όρου, άσχετα αν τα περισσότερα έχουν πλήκτρα και παίζονται (και) σαν μουσικά όργανα. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, το ότι τα περισσότερα synths (κατέληξαν να) έχουν πλήκτρα έγινε για καθαρά πρακτικούς λόγους και εύκολου ελέγχου τους. Η έλευση του MIDI αποσύνδεσε για πάντα το synths από την έως τότε αναγκαστική συμβίωση τους με τα πλήκτρα. Τα synths φίλος δεν φτιάχτηκαν για εμάς τους πληκτράδες, άσχετα αν για πολλά χρόνια είχαμε το μονοπώλιο της χρήσης τους λόγω πλήκτρων.😌 

Στα του Parva τώρα, κι εγώ σαν πληκτράς θα το γούσταρα σε keyboard version, αλλά τότε δεν θα το πούλαγαν $1Κ που κόστιζε η desktop version, θα το πούλαγαν $1,5 και $2Κ+ και μετά θα βρίζαμε πάλι για τις τιμές.😛 Βάλε και τον χώρο που καταλαμβάνουν τα πλήκτρα σε ένα μέσο setup, που είναι κι αυτό ένα πρόβλημα για τους περισσότερους. Σε χάλαγαν δηλαδή τα racks? Εμένα καθόλου, τα έχω επιθυμήσει πολύ. Πάρε το παρακάτω σετάκι από 16 synths και σκέψου τα όλα αυτά με πλήκτρα, το κόστος τους και τον χώρο που θα χρειάζονταν για να στηθούν.🤢 

 

image.thumb.png.825c730167fdc08b8d0ca597fac0cb74.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Απο όλα αυτά που περιέχονται στη φωτό, μόνο το Super JV θα ήθελα να έχω..😆 άντε και το TR για συλλογή. Α! (εδιτ) έχει και το QSR.. άντε, κι αυτό και τέλος.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
22 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

minimalism extreme....😎

 

5k2.jpeg

5k1.jpg

5k3.jpeg

Έλα ρε συ, υπάρχει όντως αυτό το "πιάνο"? Το έχω ξαναδεί αρκετές φορές αλλά νόμιζα ότι ήταν photoshopιά.😆

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Motus Mavis Star Synth

(Ντάξ, δεν είναι πληκτροφόρο, αλλά..)

 

https://www.synthtopia.com/content/2009/03/12/improvisation-on-the-bizarre-beautiful-star-thing-synthesizer/

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

ΚΑΙ (για όσους θέλουν 93 πλήκτρα..)

 

 

wtF is this?😳 Πρώτη φορά το βλέπω. Παρεμπιπτόντως, 97 πλήκτρα έχει, 8 οκτάβες keybed. Όσο για τον ήχο του: NEEEEEEEEEEEXT!😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου