Προς το περιεχόμενο

Εnigma - Sadness - Shakuhachi solo - first part


cos_dr

Enigma - Sadness - Full Cover Poll  

12 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να φτιάξει ο cos_dr φούλ διασκευή του τραγουδιού Sadness και να παίξει όλo το σόλο του Shakuhachi?

    • Ναι, ναι! Να το κάνει οπωσδήποτε!
      12
    • Όχι!
      0
    • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 Ξεχώριζα εχθές κάτι samples της συλλογής μου σε folders και είδα στα πνευστά αυτό το γνωστό Shakuhachi, δημοφιλές στα early nineties και το έχουν χρησιμοποιήσει οι Enigma κατά κόρον και εμπνευσμένα θα έλεγα μιας και είμαι μέχρι και σήμερα ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ακροατής.

 

 Το πέρασα στο V-Synth κόβοντάς το στο επίμαχο σημείο για να είναι ίδιο με τη συνήθη χρήση του σε κομμάτια και έπαιξα λίγο σκέτο το σόλο (τα περισσότερα τραγούδια τους τα ξέρω by heart από τις πολλές ακροάσεις και τα σόλο ιδιαίτερα μου είναι απόλυτα εντυπωμένα στον εγκέφαλο 😄)

 

 Το τράβηξα με το κινητό και ιδού!

 

 

 Βάζω και ένα poll για να ευθυμήσουμε να δω αν θέλετε να κάνω ένα full cover του κομματιού.

 Αν και προσανατολίζομαι και στο rivers of belief για να τραγουδήσω κιόλας😄

 

 Καλή πρωτοχρονιά να έχουμε με υγεία!!!!!🎄❤️

  • Like 9

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα 

Ντι Μουά

 

Του ράν τιν τάααααααααν..................

 

Ωραίος και βέρυ πρόμισιν'

 

Καλή πρωτοχρονιά, ελπίζουμε να βρεις μέσα στις γιορτές τον χρόνο για το κόβερ !!!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, να κάνει ο Cos την διασκευή, αφού πρώτα μάθει οτι το κομμάτι λέγεται Sadeness κι οχι sadness, διότι είναι φόρος τιμής στον μαρκήσιο DeSade, ο οποίος αντιτίθετο σφόδρα στον εξτρεμιστικό πουριτανισμό της εκκλησιαζοκρατούμενης κοινωνίας της εποχής του. Αλλά επειδή το συγκεκριμένο έχει παραγίνει πολλές φορές cover και απο πάρα πολλούς, εγώ θα προτιμούσα να κάνει το The rivers of belief που κι ο ίδιος φλερτάρει, αλλά με την παράκληση να το κάνει λιγάκι πιό γρήγορο απο το ορίτζιναλ, μιας και αυτό ήταν το παράπονό μου τόσα χρόνια για το συγκεκριμένο κομμάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ναι, να κάνει ο Cos την διασκευή, αφού πρώτα μάθει οτι το κομμάτι λέγεται Sadeness κι οχι sadness, διότι είναι φόρος τιμής στον μαρκήσιο DeSade, ο οποίος αντιτίθετο σφόδρα στον εξτρεμιστικό πουριτανισμό της εκκλησιαζοκρατούμενης κοινωνίας της εποχής του. Αλλά επειδή το συγκεκριμένο έχει παραγίνει πολλές φορές cover και απο πάρα πολλούς, εγώ θα προτιμούσα να κάνει το The rivers of belief που κι ο ίδιος φλερτάρει, αλλά με την παράκληση να το κάνει λιγάκι πιό γρήγορο απο το ορίτζιναλ, μιας και αυτό ήταν το παράπονό μου τόσα χρόνια για το συγκεκριμένο κομμάτι..

αυτά που λες είναι συγκλονιστικά πράγματα 😮

 Με συγχωρείτε, δεν τα γνώριζα😄

 Το θέμα είναι να μην βαριέμαι, θα κάνω και τα δύο μόλις μου έρθει η όρεξη.

 Αφού θα κάμω το ένα, θα κάμω και το άλλο.

 μείνετε συντονισμένοι.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο φανταστικός ήχος του shakuhachi απο το θρυλικό Emulator synth/sampler είχε χρησιμοποιηθεί με επιτυχία και απο άλλους σημαντικούς καλλιτέχνες ΠΡΟΤΟΥ τον κάνουν οι Enigma trademark της μουσικής τους το 91.... παραθέτω μερικά παραδείγματα για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι γηραιότεροι:

 

Tangerine Dream οι πρώτοι διδάξαντες, 1985. Fun fact: Στο συγκεκριμένο κομμάτι, εκτός απο το shakuhachi, τα γυναικεία φωνητικά είναι απο την Claire Torry, η οποία ως γνωστόν είχε τραγουδήσει στην album version του κομματιού The great gig in the sky. Eδω οι TD την χρησιμοποιούν σε κάτι πιό αιθέριο..

 

 

NEXT, o Peter Gabriel, με την επιτυχία του Sledgehammer to 1987, το shakuhachi ακούγεται στο intro και στο middle section του κομματιού, κάτι μεταξύ σόλο και διαβατικής μελωδίας.

 

 

Και φυσικά, last but  not least, ο περήφανα δικός μας Vangelis, το 1988.. κατα τη γνώμη μου, η πιο πετυχημένη χρήση του συγκεκριμένου ήχου.

 

Ε, και μετά ήταν και οι Enigma..

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Emulator synth/sampler

To Emulator 2.

 To είχε ο Μαρκήσιος Ντε Σαντ μέσα στο home studio του, εκεί που εκδήλωνε και τις  διαστροφές του😄

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, πώς σκοπεύεις να το κάνεις; Επανεκτέλεση; Δηλαδή θα προσεγγίσεις την ακριβή αντιγραφή ήχων και ενορχήστρωσης; ή Διασκευή, δηλ. θα το κάνεις "δικό σου";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Κώστα, πώς σκοπεύεις να το κάνεις; Επανεκτέλεση; Δηλαδή θα προσεγγίσεις την ακριβή αντιγραφή ήχων και ενορχήστρωσης; ή Διασκευή, δηλ. θα το κάνεις "δικό σου";

Λογικά 😄 θα φτιάξω το backing track τραβώντας το ρυθμό και προσθέτοντας μπάσα, pads και καμπανάκια και θα κολλήσω τα δύο τραγούδια για να παίξω τα σόλο τους κατευθείαν, χωρίς πολλές φανφάρες😄 ξεκινώντας από το sadeness πως το λένε😄 και μετά το rivers of belief τραγουδώντας τα λόγια και το σόλο και θα κλείσω πάλι με τα λόγια, κάπως έτσι, όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα. 😄

 

 με έμφαση στα σόλο.

 Κάπως έτσι το φαντάζομαι.

Τα σόλο όσο πιο accurately γίνεται

παίζοντας real time εννοείται, θα το γράψω σε real time.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και αναφερόμαστε στην αλμπουματάρα "MCMXC A.D." και αναφέρθηκε και το όνομα του Παπαθανασίου, να πούμε μερικές λεπτομέρειες που δεν είναι γνωστές στους πολλούς. 

Για το "MCMXC A.D." ο Michael Cretu σάμπλαρε στιγμές από το τελευταίο άλμπουμ των Aphrodite's Child "666", που ως γνωστόν είναι όλο σύνθεση του Παπαθανασίου. Στο άλμπουμ λοιπόν ακούμε τα παρακάτω samples απ'το "666":

• sample ομιλίας από το track "Seven Bowls" (περίπου στο 0:14 του "The Voice & The Snake").
• sample της αναπνοής της Ειρήνης Παπά από το track "Infinity" (περίπου στο 0:04 του "Principles Of Lust - Find Love").

• sample της φράσης "and when the lamb opened the seventh seal, silence covered the sky"  από το track "The Seventh Seal" (περίπου στο 1:50 του "The Rivers Of Belief").

 

Ο Cretu ως γνωστόν είναι μέγας fan του Παπαθανασίου και έχει χρησιμοποιήσει στις δουλειές του διάφορα samples από άλμπουμς του ("1492, Conquest Of Paradise", "Albedo 0.39 κ.α.). Το 2007 σε ένα Q&A (βρίσκεται στο site του) και στην ερώτηση "What would you say about your impressions on him? Maybe influences?" είχε απαντήσει "For me, Vangelis is a genius and the best keyboard player of all times".

Το 1998 είχε διασκευάσει το "Pulstar" και το κυκλοφόρησε στο άλμπουμ "The Energy Of Sound" κάτω από το όνομα του project "Trance Atlantic Air Waves",, που ήταν μία συνεργασία με τον Jens Gad.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου