Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για strat neck pickup


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ noiseless έχω και μάλιστα από τους πρώτους που έβαλαν στις deluxe γύρω στο 2000 (αρκετά κακόφημοι μαγνήτες στα κατάστιχα του νοιζ) τότε δεν ήξερα πολλά από κιθάρες, την αγόρασα επειδή μου άρεσε εμφανισιακά. Μέσα στα τόσα χρόνια έχω βγάλει ήχους με διάφορα rig που με ικανοποιήσαν αρκετά (δεν είμαι του παραδοσιακού ήχου στρατ, αν καταλαβαίνω τι εννοείτε, πιο πολύ Beck ήχο ψάχνω και τον βρίσκω). Ένα ακόμα καλό είναι ότι έτσι που την έχω all original και άψογη κατάσταση πιάνει πιο πολλά λεφτά από όσα έδωσα να την πάρω καινούρια, αυτό βλέπω στο reverb τουλάχιστον. Οπότε είναι και αυτό, όταν πειράζεις την κιθάρα σου την υποβαθμίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@manosx Ο OP δεν είπε καν ότι δεν του αρέσουν όλοι οι μαγνήτες, μόνο για τον neck μίλησε.

 

Όσον αφορά εμένα προσωπικά αν ήταν εύκολο να αλλάζει radius, τάστα και πάχος μπράτσου η κιθάρα, θα ήμουν πανευτυχής γιατί αμέσως θα πολλαπλασιάζονταν τα όργανα που μου κάνουν. Πχ, τώρα μία Gibson R7 με πάνχοντρο μπράτσο και μικρά τάστα δε μου κάνει, αν αυτά μπορούσαν να αλλάξουν στα specs μιας R9 ή ακόμη και R0 θα μπορούσα να γλυτώσω σχεδόν 2000€

 

Άλλο τρανό παράδειγμα: Αν δεν ήταν εύκολο να αλλάζει κανείς μαγνήτες η PRS δε θα είχε πουλήσει ούτε κιθάρα πριν το 2015...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, manosx είπε

Αλλα το να ψαχνεις αναμεσα σε μαγνητες ΙΔΙΑΣ λογικης, για αυτο το 0.00001% που θα κανει διαφορα, ε ειναι ματαιοπονια. Οπως η καθε κιθαρα εχει το χαρακτηρα της στο πιασιμο, και στο φινιρισμα, και στο οπτικο, ετσι εχει και τον χαρακτηρα της στον ηχο. Δηλαδη τοσο πια στανταρισμενο και στο χιλιοστο ηχο βγαζει καποιος, που δεν του αρκει ενας πολυ καλος μαγνητης της Fender αλλα θελει τον ταδε custom υπερσπανιο και ξερω γω;

 

Θα συμφωνησω απολυτα,αλλωστε ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι και η περιπτωση του ΟΡ.

Εχει ηδη εναν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ vintage style strat μαγνητη στην κιθαρα του και ψαχνει να βρει εναν "καλυτερο"...ελα ομως που ΔΕΝ υπαρχει "καλυτερος", υπαρχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ.

 

Δεν θελει να βαλει εναν ΔΙΠΛΟ στον neck ουτε εναν P90 οπου φυσικα και θα αλλαξει ΕΝΤΕΛΩΣ ο ηχος της κιθαρας (σε αντιθεση με κατι ΑΚΥΡΑ που διαβασα παραπανω οτι ο μαγνητης ευθυνεται  μονο για το 5% του ηχου της ηλεκτρικης κιθαρας....🤪 και οτι μια ...καλη strat θα ακουγεται μονο κατα το 5%...λιγοτερο διαφορετικη αν της βαλεις EMG με 456Κ DC resistance ή ακομα και καποιον αλλον αθλιο κεραμικο μαγνητη strat της συμφορας ...επειδη τα μαγικα κΣυλα της θα.... αγνοήσουν τον ουσιαστικο ΑΓΩΓΟ του "ηχου" της προς τον ενισχυτη...βεβαια μπορει να αναφερονται στον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο τους οποτε παω πασο εκει εχουν δικιο 😅 )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Σε μια κιθάρα μου που πάντα είχα την αίσθηση ότι unplugged ήταν σούπερ κάθε φορά που την έβαζα στον ενισχυτή κάτι έλειπε. Άλλαξα 3 σετ μαγνητών, γέφυρα και η αίσθηση ήταν η ίδια. Όταν κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν άλλου την πήγα στον Silver  να δει τα ηλεκτρικά. Και φεύ ήταν 340, 270, 190, 90k.  Προσέξατε το τελευταίο. Αντί 500άρια. Αλλάχθηκαν και πλέον ακούγεται όπως πρέπει. Και ειδικά ο bridge απέκτησε brilliance σαν Tele. Όχι πως δεν θα έκανα αναφορά. 🥲

  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Σε μια κιθάρα μου που πάντα είχα την αίσθηση ότι unplugged ήταν σούπερ κάθε φορά που την έβαζα στον ενισχυτή κάτι έλειπε. Άλλαξα 3 σετ μαγνητών, γέφυρα και η αίσθηση ήταν η ίδια. Όταν κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν άλλου την πήγα στον Silver  να δει τα ηλεκτρικά. Και φεύ ήταν 340, 270, 190, 90k.  Προσέξατε το τελευταίο. Αντί 500άρια. Αλλάχθηκαν και πλέον ακούγεται όπως πρέπει. Και ειδικά ο bridge απέκτησε brilliance σαν Tele. Όχι πως δεν θα έκανα αναφορά. 🥲

 

Με 90Κ pot πάλι καλά που έβγαζε και ήχο να λες.... 70s κούτσουρο ήταν ? Μάντεψα σωστά?

 

Εγώ πάλι έχω παίξει με πολλές κιθάρες που unplugged "παίζουν '' ωραία αλλά στον ενισχυτή είναι μάπα ενώ μου έχει συμβεί και το αντίθετο δηλ. "πεθαμένες" ακουστικά κιθάρες να σκοτώνουν στον ενισχυτή....(τυπικό παράδειγμα οι Yamaha SG 2000 των 80s)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Με 90Κ pot πάλι καλά που έβγαζε και ήχο να λες.... 70s κούτσουρο ήταν ? Μάντεψα σωστά?

 

Εγώ πάλι έχω παίξει με πολλές κιθάρες που unplugged "παίζουν '' ωραία αλλά στον ενισχυτή είναι μάπα ενώ μου έχει συμβεί και το αντίθετο δηλ. "πεθαμένες" ακουστικά κιθάρες να σκοτώνουν στον ενισχυτή....(τυπικό παράδειγμα οι Yamaha SG 2000 των 80s)

Αρχές 80’ς. Και ήταν τ’ αυθεντικά. Νόμιζα ότι μόνο η Fender έκανε #%$££\ αλλά και Gibson δεν πήγαινε πίσω. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Αρχές 80’ς. Και ήταν τ’ αυθεντικά. Νόμιζα ότι μόνο η Fender έκανε #%$££\ αλλά και Gibson δεν πήγαινε πίσω. 

 

H Gibson ηταν ακομα χειροτερη. 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δηλαδή εάν σε μια κιθάρα (πχ ltd ec1000) μου αρέσουν τα πάντα εκτός τον ήχο των jb/jazz, πρέπει ντε και καλα να επιλέξω άλλη κιθάρα? 

 

Εάν η strat deluxe μου φορεί τους σκοτεινούς και hot SCN, ενώ εγώ θέλω traditional ήχο, πρέπει να επιλέξω άλλη στρατ ή απλά να αλλάξω μαγνήτες?

 

 

 

Εξαρτάται από το τι ψάχνεις.

 

Εάν παίζεις μέταλ και θές έναν παχύ lead ήχο πιθανώς μια αλλαγή μαγνητών θα σε καλύψει.

 

Εάν χρειάζεσαι έναν τρομερά spanky ήχο neck μίας στρατ ή μίας 335 με αλλαγή μαγνήτη αυτό δε φτιάχνεται, αφού είναι χαρακτηριστικό που προέρχεται από την κιθάρα. Αν το όργανο είναι ψόφιο δε φτιάχνει με μαγνήτη ούτε με ενισχυτή.

 

Και άσε κάποιους γραφικούς να λένε τα ίδια δέκα χρόνια τώρα, πως τα ξύλα δε μετράνε και λοιπά και πως το 90% είναι οι μαγνήτες. Και μετά τους ακούς να παίζουν με κουρδισμένη και σεταρισμένη κιθάρα και είναι όλες οι νότες τους ξεκούρδιστες...😂

 

 

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mixolydianb9b13 είπε

 

Εξαρτάται από το τι ψάχνεις.

 

Εάν παίζεις μέταλ και θές έναν παχύ lead ήχο πιθανώς μια αλλαγή μαγνητών θα σε καλύψει.

 

Εάν χρειάζεσαι έναν τρομερά spanky ήχο neck μίας στρατ ή μίας 335 με αλλαγή μαγνήτη αυτό δε φτιάχνεται, αφού είναι χαρακτηριστικό που προέρχεται από την κιθάρα. Αν το όργανο είναι ψόφιο δε φτιάχνει με μαγνήτη ούτε με ενισχυτή.😂

 

Και άσε κάποιους γραφικούς να λένε τα ίδια δέκα χρόνια τώρα, πως τα ξύλα δε μετράνε και λοιπά και πως το 90% είναι οι μαγνήτες. Και μετά τους ακούς να παίζουν με κουρδισμένη και σεταρισμένη κιθάρα και είναι όλες οι νότες τους ξεκούρδιστες...😂

 

 

Πάντως να ξέρεις ότι ενω εχω ακριβες κιθαρες EVH, Charvell(από GAS) κ.ά.....στην πρόβα πάω με μια Harley Benton SC 1000 με έναν bridge ΚΑΛΟ aftermarket Έλληνα κατασκευαστή και ο άλλος κιθαρίστας με την R9 του ακόμα απορεί γιατί (στο ίδιο rig) ακούγεται τόσο χάλια το 5χίλιαρο του....η δε υπολοιπη μπάντα ακόμα γελάει με το Τίμιο Κσύλο του απο την καπερναούμ που στονάρει μονο  στα 1514,69KHZ...
Mαγνήτες 90%, Κσύλα 10% κι οσο το drive ανεβαίνει το 10 γινεται μικρότερο....
Hard rock - Metal 80s 90s

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Satanas είπε

Πάντως να ξέρεις ότι ενω εχω ακριβες κιθαρες EVH, Charvell(από GAS) κ.ά.....στην πρόβα πάω με μια Harley Benton SC 1000 με έναν bridge ΚΑΛΟ aftermarket Έλληνα κατασκευαστή και ο άλλος κιθαρίστας με την R9 του ακόμα απορεί γιατί (στο ίδιο rig) ακούγεται τόσο χάλια το 5χίλιαρο του....η δε υπολοιπη μπάντα ακόμα γελάει με το Τίμιο Κσύλο του απο την καπερναούμ που στονάρει μονο  στα 1514,69KHZ...
Mαγνήτες 90%, Κσύλα 10% κι οσο το drive ανεβαίνει το 10 γινεται μικρότερο....
Hard rock - Metal 80s 90s

 

Whatever...διαισθητικά πάντως θεωρώ πως ένα audio κλιπάκι της μπάντας σας θα έλυνε πολλές απορίες.

 

Επίσης διάβασε καλύτερα από που έγραψα και παρέθεσες.

 

Τέλος, τα ξύλα δε στονάρουν. Ας ξεκινήσουμε από αυτό.

 

🤣

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου