Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πως ήταν οι κιθάρες στα 80s. Αυτό που ξέρω είναι ότι οι σημερινές κιθάρες έχουν από καλύτερο έλεγχο ποιότητας σε όλες τις διαδικασίες παραγωγής, σε σχέση με τις παλαιότερες ίδιας κατηγορίας. Από την άλλη, δυστυχώς, χρησιμοποιούνται ολοένα και φτηνότερα υλικά. Φτηνότερα ξύλα, φτηνότερα ηλεκτρικά, με όλο αυτό να είναι αισθητο στο χέρι.Το flame maple top σχεδόν τα κατάργησαν από τις <1000 κιθάρες, και το vaneer rules. Βέβαια, τα όργανα είναι άρτια, κατασκευαστικά. Ποιοτικώς, η φτήνια δεν κρύβεται σε πολλές περιπτώσεις. Σε άλλες περιπτώσεις, από την άλλη, βλέπεις κιθάρες των 500 ευρώ (πχ sire) να συγκρίνονται στα ίσα με αντίστοιχες διπλασιας τιμής (fender player). Η τέλεια μετριότητα.

Μετά από τα 1000 ευρώ, ξεκινούν και χρησιμοποιούνται καλύτερα υλικά σε κάποια parts, και η διαφορά είναι αισθητή στο χέρι.

 

Στο ερώτημα εάν "αξίζει", δεν μπορώ να απαντήσω εάν δεν πιάσω το όργανο στα χέρια μου. Τα παντα κρίνονται από αυτό. Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους, κατά την άποψή μου,

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και βεβαια στις κιθαρες κατω του 1000ρικου θα εχει φτηνα υλικα. 1000ρικο εχει πλεον η mexico strat. Οτιδηποτε κατω απο αυτην την τιμη ειναι προσιτη κιθαρα, με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

 Αν βαλεις τον πληθωρισμο στις τιμες των mexico της δεκαετιας του 90 θα δεις οτι και αυτες εκει φτανουν, οποτε ειναι λογικο.

 

 ΑΝ λοιπον βρεις ενα παλιοτερο καλυτερο οργανο ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ με αυτα τα λεφτα ΟΚ. Αλλα να μαζευεις τα ερειπια επειδη ΚΑΠΟΤΕ ηταν καλα οργανα τι να πω, γουστα ειναι αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Όλο το θέμα της ποιότητας λοιπόν στις σημερινές κιθάρες, είναι τα υλικά, και το QC που έχει κάθε εταιρεία, γιατί τα περισσότερα parts φτιάχνονται σε Κίνα και Ινδονησία και Mexico

Ναι αλλά πόσο να το πληρώσω αυτό Στράτο μου; 

Δες, PRS SE vs PRS S2. Μιλάμε για κιθάρες με τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ υλικά κατασκευής. Τα συναρμολογεί ο Ινδονήσιος; Στο χιλιάρικο η κιθάρα. Τα συναρμολογεί ο Αμερικάνος; Στο διχίλιαρο η κιθάρα. Ε κάπου λες ένα έλεος...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ναι αλλά πόσο να το πληρώσω αυτό Στράτο μου; 

Δες, PRS SE vs PRS S2. Μιλάμε για κιθάρες με τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ υλικά κατασκευής. Τα συναρμολογεί ο Ινδονήσιος; Στο χιλιάρικο η κιθάρα. Τα συναρμολογεί ο Αμερικάνος; Στο διχίλιαρο η κιθάρα. Ε κάπου λες ένα έλεος...

 

Νέκκονά μου είσαι εκτός θέματος.

 

Το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο να δώσεις 1000+ για μια παλιότερη κιθάρα ή να πάρεις μια καινούρια με τα ίδια χρήματα (αν δεν κάνω λάθος).

Άλλο πράγμα είναι η τιμολογιακή πολιτική και τα κόστη κάθε εταιρείας σχετικά με τα μοντέλα της.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η κιθαρα σα σχεδιασμος δεν εχει αλλαξει ουσιαστικα τα τελευταια 40 χρονια, οχι στα γνωστα μοντελα τουλαχιστον. Οποτε εχουμε ουσιατικα μια συγκριση φτηνοτερης υλοποιησης επι την εξελιξη της τεχνολογιας κατασκευης με ακριβοτερης υλοποιησης δια τη φθορα του χρονου.

 

 Για καποιον σαν εμενα που αρκουν τα απλα σημαδια την φθορας για να ξενερωσει, τα περιθωρια στενευουν. Καποιος παλι που τη βρισκει με το relic 😆 και ψηνεται να τραβιεται με επισκευες και τετοια, εχει πολυ υλικο για μελετη.

 

 Παντως τα ακριβα μοντελα του παρελθοντος, ειδικα οταν μιλαμε για τις κλασσικες κιθαρες στυλ στρατ, λες πολ και τετοια, και ωραιες υλοποιησεις ειχαν και σε ξυλα ειχαν κανονικα και οχι κατι αλαμπουρνεζικα που βλεπεις τωρα 😆 και ολα ωραια και καλα. Το θεμα ειναι, θα βρεις τετοια κιθαρα σε χαμηλη τιμη; Η που δε θα αξιζει γιατι θα γλυτωνεις λιγα, η που θα εχει πεσει απο τον 5ο οροφο η κιθαρα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι κ τα τελη της προγουμενης δεκαετειας μια χαρα γιαπωνεζικες κιθαραρες εβρισκες σε τιμες κοντα στα 500-700 ευρω.

 

Αλλες ηταν προσεγμενες κ δε χρειαζονταν πολλα πολλα, αλλες ηθελαν τη φροντιδα τους, αλλα οι τιμες ηταν τοσο χαμηλα που αξιζε να σκασεις αλλα 200 ευρω ας πουμε σε ταστα.

 

Δε μιλαω για ο,τι να'αι μοντελα.

Μιλαω για Tokai Goldstar κοντα στο 85, Les Pauls απο τα sought after πιο ακριβα μοντελα 80's κ απο σουπερστατ ασ'τα να πανε απο Ibanez Japan τελη 80'ς αρχες 90'ς μεχρι κ 350 εβρισκες.

 

Προς τα τελη της δεκαετειας με ολα αυτα που γινονται, ολα πηραν πολυ πανω σε τιμη.

Θυμαμαι πως απο εκει που εβρισκα πολυ πραγμα σε reverb ακομα κ σε απιστευτες custom ESP superstrats κατω απο χιλιαρικο, μεσα σε 6 μηνες ολα πηραν ενα 50-60% πανω 🤣

 

Στην Ελλαδα δε, ολα αυτα τα μοντελα γιναν πιο σπανια στις αγγελιες. Κ φυσικα ανεβηκαν κ οι τιμες εδω , αφου κ πιο λιγες βρισκεις κ το reverb που ειναι για πολλους ο συμβουλος τιμης, λεει αλλα πλεον.

 

Κριμα για οσους γουσταρουμε αυτα τα οργανα.

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@vrasidas27 στην Ολλανδία ακόμα βρίσκεις high end Tokai/Greco μεταξύ 600-800. Έχω φάει τον παπά κι εγώ με το brand στο headstock και θέλω Fender/Gibson, αλλιώς θα είχα βρει άσχημους μπελάδες.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

@vrasidas27 στην Ολλανδία ακόμα βρίσκεις high end Tokai/Greco μεταξύ 600-800. Έχω φάει τον παπά κι εγώ με το brand στο headstock και θέλω Fender/Gibson, αλλιώς θα είχα βρει άσχημους μπελάδες.

Εννοεις σε μαγαζια που εχουν κ μεταχειρισμενα ή αγγελιες?

 

Εχω βρει ενα σαιτ γερμανικων αγγελιων κ το τι γινεται στις κιθαρες δεν περιγραφεται... (οχι μονο Τζαπαν, τα παντα)

Κ οι τιμες ειναι πολυ καλες, οχι απλα καλυτερες απο εδω, σαν προ κρισης ενα πραγμα. (τουλαχιστον μεχρι πριν 3 μηνες που το κοιταξα τελευταια φορα)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει και ενα πολυ αγαπημένο μου "breed" ηλεκτρικής απο '70s και κυριως '80s Japan που θα αποκαλέσω Alembic του φτωχου. Double-cut carved top σωματα, neck-through laminate necks, hardware γομαρισιο, 37 διακοπτακια και παντοτε natural φινιρισμα. Κλασσικη συνταγη που κυκλοφορησε απο απειρες εταιρειες - Yamaha, Aria, Roland, Ibanez, El Maya, Westone σε διαφορα βαλαντια (και συχνα σε μπασοπαραλλαγη). Οι πιο high-end της κατηγοριας (πχ οι top of the line Ibanez Musician, Αria Pro II RS) εχουν ξεφυγει πλεον τιμολογιακα αλλα υπαρχουν ακομα πολλα πιο "ταπεινα" μοντελα που μπορεις ευκολα να τα βρεις αρκετα κατω απο το χιλιαρικο. Και ειναι ΚΙΘΑΡΑΚΛΕΣ, φτανει να παρεις με τα ρεστα και κανα πακετο εμπλαστρα γιατι θα σου βγει η μεση. Δεν εχω πετυχει σχεδον τιποτα συγχρονης παραγωγης που να μπορει να πλησιαστει αυτη την συγκεκριμενη συνταγη, ποσο μαλλον με συγκρισιμη τιμη, με τετοια υλικα και MIJ premium. Oποτε αν καποιου του κανει κλικ αυτο το στυλ κιθαρας κατ'εμε ΔΑΓΚΩΤΟ για '80s οργανο παρα να ψαχνεις κατι νεο σε παρομοιο στυλ.

1978 Ibanez Musician MC500DS Vintage Electric Guitar w/ Active EQ Japan, ohc

Westone Thunder II

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου