Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία, αν γινεται..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στη κοινότητα 

Ονομάζομαι Βασίλης και εχω μια ερώτηση.

Αγορασα πρόσφατα εναν φορητο ενισχυτή ακουστικών (μικρη συσκευη) κι ήθελα να δω πώς και αν μπορώ να την συνδεσω με μια κονσόλα ηχου, για να ακούω απο κεί μεσω ακουστικών οτι παιζετε, και όχι απο τα ηχεία του εκαστοτε μαγαζιού, καθότι δεν ειναι και τα καλύτερα δυνατά

 

Εχτες ομως που προσπάθησα να τον συνδεσω δεν κατάφερα να την συνδεσω, καπου, δεν ακουγα τπτ οπου και αν την τοποθετουσα

 

-για τον ενισχυτή εχω πάρει καλωδιο stereo jack καθώς ειναι ο μονος τρόπος συνδεσης της με άλλα μηχανήματα

-λογικά πάντα νόμιζα οτι τον συνδέεις στα Phones της κονσολας, αλλα δεν λειτούργησε

-η κονσολα μου ειναι μια Behringer 16καναλη,

 

έχει κανεις ιδεα πως μπορω να κανω την συνδεσμολογια;; (παρεπιπτοντως ενας φίλος τον ειχε συνδεσει σε μια αλλη κονσολα, και μ ειχε πει οτι τον ειχε συνδεσει σε μια θυρα Line out, αλλα εμενα η κονσολα μου δεν εχει τετοια θύρα) 

 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημέρα και καλωσόρισες.

 

Κατ' αρχάς πες μας και το μοντέλο του ενισχυτή ακουστικών για να καταλάβουμε καλύτερα. 

 

Αυτό όμως που προσωπικά δεν κατάλαβα από το post είναι γιατί δεν βάζεις απευθείας τα ακουστικά στο phones της κονσόλας και χρειάζεσαι επιπλέον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Καλημέρα και καλωσόρισες.

 

Κατ' αρχάς πες μας και το μοντέλο του ενισχυτή ακουστικών για να καταλάβουμε καλύτερα. 

 

Αυτό όμως που προσωπικά δεν κατάλαβα από το post είναι γιατί δεν βάζεις απευθείας τα ακουστικά στο phones της κονσόλας και χρειάζεσαι επιπλέον ενισχυτή.

Καλημερα σας καλως σας βρηκα! 

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου,

Ειμαστε 3 ατομα σχήμα, και θελουμε και οι 3 να βαλουμε ακουστικά για να ακουμε καλα, γτ η ακουστικη του μαγαζιου που πρόκειται να παίξουμε ειναι χαλια! 

Γιαυτό το λόγο θελω να συνδεσω στην κονσολα τον ενισχυτη ακουστικών και πανω σε αυτον (4 θυρες) να συνδεσουμε τα ακουστικά μας να ακουμε! ο Ενισχυτης ειναι ενας FAME HPA-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλημέρα Βασίλη,

 

1. ποιο είναι το μαγαζί;

2. φαντάζομαι έχετε in-ear ακουστικά;

3. το headphone amp αυτό έχει ένα input. Θα ακούτε αναγκαστικά την ίδια μίξη όλοι.

4. headphone amp θέλει line-level signal. ποια είναι η κονσόλα; θα έχει 1AUX σίγουρα. οπότε πίσω από την κονσόλα AUX out -> HPA-4 input. Αναγκαστικά θα είναι mono στα ακουστικά σας. Το AUX πρέπει να ειναι pre-fader για να έχετε ξεχωριστή μίξη στα ακουστικά.

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Βασιλης Τσομπανάκης Κανονικά πρέπει να συνδεθεί στο line out της κονσόλας. Εννοείται πως θέλει τροφοδοσία.
Αν δεν έχει η κονσόλα σου line out ίσως κάνεις την σύνδεση μέσω auxiliary. Όλα σε stereo.
Ποιά κονσόλα έχεις;

Μήπως φταίει η κονσόλα σου για τον κακό ήχο και όχι τα ηχεία του μαγαζιού;

 

Επίσης, τι όργανα θα συνδέσεις στην κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

@Βασιλης Τσομπανάκης Κανονικά πρέπει να συνδεθεί στο line out της κονσόλας. Εννοείται πως θέλει τροφοδοσία.
Αν δεν έχει η κονσόλα σου line out ίσως κάνεις την σύνδεση μέσω auxiliary. Όλα σε stereo.
Ποιά κονσόλα έχεις;

Μήπως φταίει η κονσόλα σου για τον κακό ήχο και όχι τα ηχεία του μαγαζιού;

τα ηχεια και η κονσολα του μαγαζιου δν ειναι δικά μου! άλλο τα ηχεια και η κονσολα του μαγαζιου που προκειται να παιξω και αλλο τα δικα μου ηχεια και η δικη μου κονσολα! απλα επειδη θα παιξω σε μαγαζι που δεν εχει καλο ηχο, θα ηθελα να συνδεσω ακουστικα να ακουω! 

 

Ευχαριστω για το χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Καλημέρα Βασίλη,

 

1. ποιο είναι το μαγαζί;

2. φαντάζομαι έχετε in-ear ακουστικά;

3. το headphone amp αυτό έχει ένα input. Θα ακούτε αναγκαστικά την ίδια μίξη όλοι.

4. headphone amp θέλει line-level signal. ποια είναι η κονσόλα; θα έχει 1AUX σίγουρα. οπότε πίσω από την κονσόλα AUX out -> HPA-4 input. Αναγκαστικά θα είναι mono στα ακουστικά σας. Το AUX πρέπει να ειναι pre-fader για να έχετε ξεχωριστή μίξη στα ακουστικά.

1. τι σχέση εχει το μαγαζι;; ειναι ενα μαγαζι στο Ρεθυμνο που απλα δεν εχει καλο ηχο

2. ακουστικα in-ear δεν εχουμε δεν ειμαστε τοσο προ, μια βραδια παμε να κανουμε. και απλα σκεφτηκα αφου τον εχω που τον εχω τον ενισχυτη μπας και μας βοηθησει στο να ακουμε καπως καλυτερα 

3. δεν μας ενδιαφερει, φτανει να ακουμε σωστα

4.εχω μια behringer 16καναλη κονσολα και προσπαθησα να συνδεσω τον ενισχυτη μου αλλα δε τα καταφερα, τρ στο μαγαζι που θα παιξω δεν ξερω τι κονσολα εχει δεν την θυμαμαι.

Στο μαγαζι που θα παιξω ΔΕΝ βαζω τα δικα μου ηχεια-κονσολα-οτιδηποτε αλλο, το μαγαζι εχει δικα του συστηματα.

απλα δν υπαρχει καλη ακουστικη, είτε απο θεμα ηχειων είτε απο θεμα χωρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς για να λειτουργήσει ευπρεπώς θα πρέπει να συνδεθεί σε line out ή με κάποιον τρόπο σε auxiliary.

Δες στο manual τι ακριβώς γράφει.

 

6 λεπτά πριν, Βασιλης Τσομπανάκης είπε

μαγαζι που δεν εχει καλο ηχο, θα ηθελα να συνδεσω ακουστικα να ακουω

Σημασία έχει να ακούει και ο κόσμος καλά, όχι μόνο εμείς, οι μουσικοί δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μήπως ήταν από τα μαγαζιά στην Αθήνα που τα γνωρίζουμε.

 

Από τη στιγμή που δεν έχετε in-ear, καλύτερα παίξτε με το setup του μαγαζιού ως έχει.

Θα έχει monitor (προσωπικά ηχεία για τον καθένα) για να ακούει ο κάθε μουσικός.

Αν δεν έχει ούτε αυτό, πρέπει να φτιάξετε ένα καλό balance αναμεταξύ σας με τις εντάσεις σας.

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 λεπτά πριν, Βασιλης Τσομπανάκης είπε

Στο μαγαζι που θα παιξω ΔΕΝ βαζω τα δικα μου ηχεια-κονσολα-οτιδηποτε αλλο, το μαγαζι εχει δικα του συστηματα.

απλα δν υπαρχει καλη ακουστικη, είτε απο θεμα ηχειων είτε απο θεμα χωρου

Τότε παίξτε με αυτά που προσφέρει το μαγαζί, ρυθμίζοντας απλά τις εντάσεις μεταξύ σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου