Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2024 στις 4:03 ΜΜ, cos_dr είπε

Υπάρχει η θεωρία του ντετερμινισμου έως και με την θρησκευτική έννοια, αφού και η Αποκάλυψη και η Κρίση περιγράφονται ως αναπόφευκτα γεγονότα, και της ελεύθερης βούλησης που επιλέγει δρόμους που όμως καταλήγουν σε ένα και μοναδικό αποτέλεσμα, της φθοράς και της καταστροφής. 

 

 Δεν υπάχει όμως ή το ένα ή το άλλο. Γιατί η κατανόηση του πως λειτουργούν μπορεί επιτευχθεί μόνο με Κβαντική σκέψη και λογική. 

 

Θα μπορούσαμε να αναρωτηθούμε το πως μας επηρεάζει η ιδέα του ότι έχουμε ζήσει πράγματα οι ίδιοι σε ένα παράλληλο σύμπαν που τα θέλουμε σε αυτό αλλα δεν μπορούμε να τα ζήσουμε και μάλιστα μπορεί στο άλλο να μην τα θέλουμε και να θέλαμε να ζήσουμε τα πράγματα που ζούμε σε αυτό και ο Θεός ξέρει τι απαντήσεις θα μπορούσαμε να δώσουμε. 

Εξαιτίας της εντροπίας. 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εξαιτίας της εντροπίας. 

Παρακαλώ παιδιά να μιλάμε απλά, για να μας καταλαβαίνη ο κόσμος

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εξαιτίας της εντροπίας. 

Στη Θερμοδυναμική εντροπία αναφέρεσαι?

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Στη Θερμοδυναμική εντροπία αναφέρεσαι?

Ναι στο ότι τα πάντα τείνουν προς την αταξία την καταστροφή και εν τέλει στην παύση της ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Παρακαλώ παιδιά να μιλάμε απλά, για να μας καταλαβαίνη ο κόσμος

Το πιο απλό που βρήκα.

 

https://vfindanis.com/2018/07/15/τι-είναι-η-εντροπία/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ναι στο ότι τα πάντα τείνουν προς την αταξία την καταστροφή και εν τέλει στην παύση της ζωής.

Aυτό που εσύ θεωρείς αταξία όμως μπορεί να είναι η προκαθορισμένη τάξη τους σύμπαντος

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Aυτό που εσύ θεωρείς αταξία όμως μπορεί να είναι η προκαθορισμένη τάξη τους σύμπαντος

Μιλάμε για το τι οριζειη φυσική ως εντροπία. Τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφικά ερωτήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και το ον αυτό δεν διαφέρει σε τίποτα από εσένα και εμένα πάρα στο ότι έφτασε στο υψηλότερο σημείο θεωσης που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος. 

Και το έχουν καταφέρει αρκετοί.Ονομαζονται Άγιοι.

 

Εγω δεν έχω φτάσει σε τέτοια σημεία ακόμα, ακόμα την παλεύω λίγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 3:55 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

Τις τελευταίες μέρες είμαι αρκετά πεσμένος, για διάφορους λόγους, μουσικούς και μη.

Μέσα στις όλες σκέψεις που με ρίχνουν, είναι και αυτές που σκάνε με την ιδέα ότι υπάρχουν πολλά που δεν έχω ποτέ τη δυνατότητα να κάνω, να βιώσω, να αποκτήσω, να εξερευνήσω, να καταφέρω.

 

Ο κύριος παράγοντας μάλλον είναι ο χρόνος, κυρίως αυτός που έχει ήδη περάσει.

Καλημέρα!Alex προσπαθώντας να καταλάβω απο τα γραφόμενα σου τι ακριβώς σε προβληματίζει,θα τολμήσω να υποθέσω.

Αν λοιπόν μέσα σε αυτά που υποθέτω υπάρχουν οι όροι,μουσική καριέρα,αξιοπρεπές περιβάλλον εργασίας,αξιοπρεπές συνθήκες διαβίωσης,εμπειρίες πάνω σε αυτό που θές να κάνεις,οικονομική άνεση μόνο από αυτό που κάνεις,εξειδίκευση πάνω σε αυτό που κάνεις,αναγνώριση από το παραγόμενο αποτέλεσμα,σου έχω νέα.

 

Τα μόνα που χρειάζεσαι,η επιθυμία,η αντίληψη σαν άτομο,προσαρμοστικότητα,κοινωνικότητα,λίγη τύχη και ένα αεροπορικό εισιτήριο με πάνω από 2 ώρες πτήση.

 

Για εμένα τουλάχιστων δούλεψε,περισσότερο από ότι περίμενα.

Δέν έχεις κάνει τίποτα λάθος,εκτός απο το μεγάλο λάθος να κάνεις σωστά πράγματα στο λάθος σημείο.

 

Όντως τα παγκόσμια δρώμενα επηρεάζουν,αλλά μιάς και πέτυχα την αρχή της οικονομικής κρίσης στο εξωτερικό (2008) όπως και τα αμέσως επόμενα χρόνια,οι μηχανισμοί δέν παραλύουν.

 

Αν λοιπόν ξυπνήσεις σήμερα το πρωί και αισθανθείς μιά κάποια ψυχολογική αδιαθεσία και αρχίσεις να παλεύεις με τον εαυτό σου για το τί πήγε λάθος,μήν το κάνεις,δεν υπάρχει λόγος,στα 30 έσβηνα κεράκια έχοντας καταφέρει,εν μέρει,ενα όνειρο που είχα από μικρός,σήμερα έχω σηκωθεί απο της 5 για να κάνω κάτι που δέν έχω καμία σχέση και δέν με γεμίζει ούτε στο ελάχιστο.

 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου