Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Nekkon είπε

ΟΛΑ εξαρτώνται από μια καλή συζυγία. Είτε έχεις ένα είτε δεκαπέντε 

Το ξέρω. Ακριβώς έτσι είναι.

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σας. Και το εννοω.

Εγώ μια φορά φέτος το καλοκαίρι μάλωσα τον ανιψιό μου και ο λόγος, πέρασε Οδοντιατρική και μου λέει θα ξαναδώσει για Ιατρική.

Εγώ (και η αδερφή μου) θέλαμε οδοντιατρική, και ανέλαβα εγώ τον ρόλο του ¨κακού".

Μιλάμε.......ήταν σαν να μιλάω σε τοίχο.

ΤΙ με το καλό τον έπιασα, τι με το κακό....με αποτελείωσε σε 1 ώρα.

Με άδειασε...πραγματικά....μου έφαγε όλη την ενέργεια. 😁

3 ανθρωποκτονίες από πρόθεση να είχα εκείνη την ημέρα θα ήμουν φρέσκος.....αυτός ...με έσπασε. 😆

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Πάντως πραγματικά χαρά στο κουράγιο σας. Και το εννοω.

Εγώ μια φορά φέτος το καλοκαίρι μάλωσα τον ανιψιό μου και ο λόγος, πέρασε Οδοντιατρική και μου λέει θα ξαναδώσει για Ιατρική.

Εγώ (και η αδερφή μου) θέλαμε οδοντιατρική, και ανέλαβα εγώ τον ρόλο του ¨κακού".

Μιλάμε.......ήταν σαν να μιλάω σε τοίχο.

ΤΙ με το καλό τον έπιασα, τι με το κακό....με αποτελείωσε σε 1 ώρα.

Με άδειασε...πραγματικά....μου έφαγε όλη την ενέργεια. 😁

3 ανθρωποκτονίες από πρόθεση να είχα εκείνη την ημέρα θα ήμουν φρέσκος.....αυτός ...με έσπασε. 😆

Ότι  συμβουλές του δίνεις μπορεί να μην τις ακολουθήσει αλλά τις ακούει, θα τις εκτιμήσει αργότερα, θα τις χρησιμοποιήσει για να συμβουλεύσει κάποιον μικρότερο και θα  είναι και για  αυτόν τότε σαν  να μιλάει σε τοίχο.

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Ότι  συμβουλές του δίνεις μπορεί να μην τις ακολουθήσει αλλά τις ακούει, θα τις εκτιμήσει αργότερα, θα τις χρησιμοποιήσει για να συμβουλεύσει κάποιον μικρότερο και θα  είναι και για  αυτόν τότε σαν  να μιλάει σε τοίχο.

Δεν του ξαναδίνω τίποτα, ας κόψει τον σβέρκο του .....η ζωή είναι μικρή 😁.

 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, trolley είπε

Αυτά που λειτουργούν για κάποιον (τον Λάκη π.χ.) δε σημαίνει ότι λειτουργούν για όλους. Αυτή είναι η ομορφιά της Ζωής (όχι της πολιτευόμενης). Ακόμη και αυτά που λειτουργούν ΤΩΡΑ για τον Λάκη, δε σημαίνει ότι θα λειτουργούν για πάντα. Προσωπικά ενοχλούμαι (δικό μου πρόβλημα είναι, δεν δικάζω κανέναν) όταν κάποιος μου λέει ότι είναι ευτυχής που έμεινε ανύπαντρος και δεν έκανε παιδιά και δεν έχει υποχρεώσεις και δεν έχει δάνεια και όλα αυτά τα μποέμικα, διότι έχω δει ανθρώπους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα τέτοιων επιλογών και άλλους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα άλλων επιλογών.

 

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ αναφορικά με θέματα προσωπικών επιλογών, είναι ότι όσο πιο κραυγαλέα κάποιος τις προβάλλει ή χειρότερα προσπαθεί να τις επιβάλλει στον περίγυρό του, τόσο 

πιο πολλές αμφιβολίες έχει για αυτές και μάλλον προσπαθεί ακόμη να πείσει τον εαυτό του,

ότι έκανε το σωστό και είναι ευτυχισμένος.

 

Και όσο μπορεί να σε ενοχλούν οι ποζεριές των αιώνιων εργένηδων,άλλο τόσο ενοχλούν και όσοι έκαναν παιδιά για το status, για να....τους κοιτάξει κάποιος όταν θα γεράσουν ή για να ρωτάνε με προσποιητό ενδιαφέρον τους άτεκνους γιατί δεν έχουν κάνει ακόμη παιδιά.

 

Κοντολογίς, σε όποια κατηγορία και αν ανήκεις, αν είσαι άτομο χωρίς παιδεία και κατίνα,

είσαι απλά ένας ενοχλητικός και αδιάκριτος μακάκας..

 

Υ.Γ. Πάντως αν το καλοκαίρι κατέβω στο χωριό χωρίς να σπρώχνω κανένα καροτσάκι,

οι χωριανοί θα αρχίσουν να αναρωτιούνται αν εκεί στας Ευρώπας άλλαξα ξαφνικά στρατόπεδο 

και δεν τους το 'πα 😅

 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Kanimothrios

 

Πότε  και σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν είπα τι να κάνει (αν θες με πιστεύεις, και ο λόγος απλός....δεν δίνω δεκάρα για τη ζωή τους). .

Ή να στο πω αλλιώς,

Να ήξερες πόσες φορές άκουσα τα κάτωθι (αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά θα έπαιρνα Korina Explorer GIbson του 1958 😆) :

 

1. "Άντε τί περιμένεις; Πότε θα παντρευτείς; "(λες και εγώ είπα ποτέ σε κανέναν /καμία  "Πότε θα χωρίσεις;".

2. "Καλά εσύ παιδί δεν θα κάνεις; " ("λες και εγώ είπα πότε σε κανέναν/ καμία, "Καλά δεν θα το ρίξεις;"

3. "Καλά ρε εσύ υποχρεώσεις δεν έχεις τι κάθεσαι και κάνεις εδώ; (σ.σ. Κοζάνη). Εγώ αν ήμουν στη θέση σου...... "(άλλος θα γυρνούσε τον κόσμο με μηχανή, άλλος θα ταξίδευε στας Ευρώπας....άλλος.....) (Λες και εγώ είπα ποτέ σε κανέναν/ καμία  "Εγω αν ήμουν στη θέση σου...θα αυτοκτονούσα" 😄).

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, LK είπε

λες και εγώ είπα ποτέ σε κανέναν /καμία  "Πότε θα χωρίσεις;"

Θα μπορούσες, δίνοντας παράλληλα την επαγγελματική σου κάρτα, με ένα φιλικό χτύπημα στον ώμο και μια μικρή παραίνεση του στιλ, "όχι ότι την χρειάζεσαι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς μπορεί να τα φέρει η ζωή...". 🤔😄

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LK είπε

πέρασε Οδοντιατρική και μου λέει θα ξαναδώσει για Ιατρική.

Εγώ (και η αδερφή μου) θέλαμε οδοντιατρική, και ανέλαβα εγώ τον ρόλο του ¨κακού".

Η μάνα μου ήθελε να περάσω ελληνική φιλολογία επειδή ήμουν καλός στα Αρχαία (λες και στα Αγγλικά ήμουν άσχετος ασούμε) 

Μόλις είδε ότι άρχισα να κάνω απόσβεση όσων χρημάτων είχε ξοδέψει για τη μόρφωση μου μέσα από ιδιαίτερα που ξεκίνησα από το πρώτο κιόλας έτος είπε "πάλι καλά που δε με άκουσες"

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

@Kanimothrios

 

Πότε  και σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν είπα τι να κάνει (αν θες με πιστεύεις, και ο λόγος απλός....δεν δίνω δεκάρα για τη ζωή τους). .

Ή να στο πω αλλιώς,

Να ήξερες πόσες φορές άκουσα τα κάτωθι (αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά θα έπαιρνα Korina Explorer GIbson του 1958 😆) :

 

1. "Άντε τί περιμένεις; Πότε θα παντρευτείς; "(λες και εγώ είπα ποτέ σε κανέναν /καμία  "Πότε θα χωρίσεις;".

2. "Καλά εσύ παιδί δεν θα κάνεις; " ("λες και εγώ είπα πότε σε κανέναν/ καμία, "Καλά δεν θα το ρίξεις;"

3. "Καλά ρε εσύ υποχρεώσεις δεν έχεις τι κάθεσαι και κάνεις εδώ; (σ.σ. Κοζάνη). Εγώ αν ήμουν στη θέση σου...... "(άλλος θα γυρνούσε τον κόσμο με μηχανή, άλλος θα ταξίδευε στας Ευρώπας....άλλος.....) (Λες και εγώ είπα ποτέ σε κανέναν/ καμία  "Εγω αν ήμουν στη θέση σου...θα αυτοκτονούσα" 😄).

 

 

Σε πιστεύω, άλλωστε ούτε εδώ το έκανες με τα post σου.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μόλις περιέγραψες την ελληνική κοινωνία, ειδικά στην επαρχία.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι στο Λονδίνο,Άμστερνταμ ή Βερολίνο, που λέει και το τραγούδι

και να διανοηθεί κάποιος να σου κάνει την παραμικρή ερώτηση για το θέμα.

Γενικά οι αδιάκριτες ερωτήσεις επί προσωπικού, θεωρούνται αγένεια.

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

 

Όσο για τα υπόλοιπα, μόλις περιέγραψες την ελληνική κοινωνία, ειδικά στην επαρχία.

 

Ισχύει. 

Επίσης,  ναι είναι αγένεια. 

Όπως το "βάλε κάνα κιλό " ή "το πάχυνες;"

Προσωπικά δεν με ενοχλεί όταν μου συμβαίνει  ....απλά το βαριέμαι. 

Ευτυχώς πλέον γέρασα και μάλλον τώρα ακόμα και σε αυτούς/ αυτές που παλιότερα μου το έλεγαν,  τώρα φαίνεται μάλλον παράταιρο να συμβεί 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου