Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα τoυ @Alex Raptakis, το διαχειρίζομαι με δύο τρόπους. Κατ' αρχάς υπάρχει η τύχη που είναι πανω από το 50% της ζωής μας: Γεννήθηκα σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, το οποίο είχε συγκεκριμένες δυνατότητες, εγώ ο ίδιος έχω συγκεκριμένες ικανότητες και όλα αυτά καθόρισαν εν πολλοίς αυτό που είμαι σήμερα. Δεν μπορώ να κάνω και πολλά, it is what it is και πάμε παρακάτω.

 

1 ώρα πριν, Grey είπε

@Alex Raptakis

Έχε στο νου σου και μία άλλη παράμετρο.Πολλά,αν όχι όλα,από τα υπαρξιακά μας ζητήματα έχουν να κάνουν με δύο πιθανές πλάνες.

Πρώτον,ότι ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά έχει ένα σκοπό στη ζωή του.Και πρέπει να τον βρει.

Δεύτερον,ότι είμαστε κύριοι του εαυτού μας όπως αυτός καθορίζεται από τις σκέψεις και πράξεις μας.

 

Η σύγχρονη φιλοσοφία τείνει προς αυτή την παραδοχή,ότι δηλαδή έχουμε όντως να κάνουμε με πλάνες...Ξέρω,ακούγεται τρομακτικό σε πρώτη ανάγνωση.

Σε δεύτερη,σε ξελαφρώνει από κάμποσα περιττά ψυχολογικά βάρη.

 

Εξαιρετικά σωστές παρατηρήσεις. Κατά τη γνώμη μου, είμαστε 95% τύχη. Κάποιοι θα το χαρακτηρίσουν ως μοιρολατρία, αλλά έχω ένα πολύ απλό παράδειγμα που χρησιμοποιώ συχνά:

 

Έστω δύο άνθρωποι με πολύ χαμηλή νοημοσύνη που κάνουν ένα παιδί. Το παιδί αυτό, όχι απλώς θα είναι περιορισμένης νοημοσύνης λόγω γονιδίων, αλλά θα μεγαλώσει και τα πρώτα 18-20-30 χρόνια σε ένα περιβάλλον ηλιθίων, θα υποστεί τη λάθος διαπαιδαγώγηση τους, θα έχει καθημερινά ερεθίσματα ηλιθιότητας κλπ.

 

Έλα πες μου μετά λοιπόν ότι αυτός ο άνθρωπος είναι άξιος των επιλογών του και λοιπά και λοιπά. Το ίδιο λίγο πολύ ισχύει για όλους μας. Η κληρονομικότητα και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώσαμε μας έχει καθορίσει σε τεράστιο βαθμό. Το αν είσαι πχ τεμπέλης, δυστυχώς είναι όσο θέμα τύχης το να είσαι όμορφος/η πλούσιος, αφού είναι κάτι που σου κληροδοτήθηκε.

 

Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως δεν πρέπει να προσπαθούμε να νικάμε τον κακό εαυτό μας και να είμαστε η κατά το δυνατό καλύτερη εκδοχή μας, οι γονιδιακοί/περιβαλλοντικοί περιορισμοί όμως θα επηρεάσουν σημαντικά αυτή την προσπάθεια.

 

Εάν βάλεις σε όλα αυτά και τον παράγοντα τύχη/συγκυρία στη μετέπειτα ενήλικη ζωή, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις στο "πεπρωμένο". 

 

Συνεπώς, πάντα πρέπει να έχεις στην πίσω μεριά του μυαλού σου πως δεν πρέπει να "σκας" για τίποτα. Είναι πολύ εύκολο όλα αυτά που έχεις σήμερα και τα θεωρείς δεδομένα να εξανεμιστούν σε ένα δευτερόλεπτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

 Μάθε να χάνεις.

 

Αυτή η φράση είναι zipαρισμένη με τεράστιο όγκο σοφίας.Μακάρι να αποτελούσε οδηγό για τη ζωή όλων μας.

 

...Και για να boostάρω λίγο την άποψη του @Mixolydianb9b13,προσωπικά δεν θεωρώ ότι κανείς μας είχε τη δυνατότητα να γίνει κάτι άλλο από αυτό που είναι,ούτε θα υπάρξει πιθανότητα να είναι μελλοντικά κάτι διαφορετικό από αυτό που πρόκειται να γίνει.

Το μόνο που ίσως είναι στο χέρι μας,έχει να κάνει με τον τρόπο που θα φιλτράρουμε τις εμπειρίες μας και με το κατά πόσο θα μάθουμε πράγματα σχετικά με τη φύση μας μέσω αυτών.

 

Οκ,εννοείται ότι μιλάμε για μία κοσμοθεωρία που αν τυχόν επικρατούσε,θα κατέρρεε η μισή οικονομία του πλανήτη.😄

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Grey είπε

 

Αυτή η φράση είναι zipαρισμένη με τεράστιο όγκο σοφίας.Μακάρι να αποτελούσε οδηγό για τη ζωή όλων μας.

 

Είμαι ο σοφός......who buys Harley Benton 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πιω κι εγώ τις εξυπνάδες μου λοιπόν, οι οποίες βασίζονται απ την εμπειρία των 58, το περίγυρο που μεγάλωσα και ζω, αυτά που διάβασα και είδα.

 

Αρχικά, υπάρχει η ΑΝΑΓΚΗ, κάτι σα το φαί και το νερό, υπάρχουν και άλλα, μέχρι και η απόκτηση Τελεκάστερ (έχω)

 

Υστερα είναι η ΔΥΝΑΜΗ, απ τη γεωπολιτική και τον Θουκυδίδη αν το δεις, περνάει πάντα η άποψη του πιο δυνατού, δεν έχει σχέση μόνο με την οικονομική δύναμη, εξάλλου για να εφαρμόσεις τη ΔΥΝΑΜΗ, πρέπει να έχεις ταξινομήσει πρώτα τις ΑΝΑΓΚΕΣ.

Μια ΔΥΝΑΜΗ πχ που απέκτησα από την οικογένεια, το περίγυρο και τη ζωή, ήταν η ΑΝΑΓΚΗ να νοιώθω, πάντα αξιοπρεπής. Λειτουργώ αταλάντευτα στη ζωή μου πάνω στο θέμα της αξιοπρεπούς μου διαβίωσης. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να βρίσκομαι σε θέση που να νοιώθω μειονεκτικά, ή να με προσβάλει κάποιος, ΠΟΤΕ. Μπορεί να μην είχα Πόρσε, αλλά δεν την είχα και ποτέ ΑΝΑΓΚΗ πχ.

 

Ο παράγων ΤΥΧΗ, σαφώς ανακατεύει το παιχνίδι, ο αγρότης όσο και να προετοιμαστεί, με το καιρό, δεν τα βάζει. Ένα θέμα υγείας που δεν παλεύεται για μας, ή κοντινά πρόσωπα, μπορεί να τα τινάξει όλα στον αέρα...

Ο Λάκης πχ στάθμισε τις ΑΝΑΓΚΕΣ του και με περίσσια ΔΥΝΑΜΗ υποστήριξε τις αποφάσεις του, ασχέτως κόστους. ΠΧ κι εμένα κάποιες φορές μπορεί να περάσει απ το μυαλό μου πως δεν έχω παιδιά και δεν πρόκειται να αποκτήσω, μα αυτό ήταν επιλογή μου για να καλύψω βασικότερές μου ΑΝΑΓΚΕΣ.

 

Εντάξει δεν είμαι ψυχολόγος, ούτε τους εκτιμώ ιδιαιτέρως, γιατί η ζωή τα έφερε να έχω 3 αδελφικούς φίλους, μείον άλλο ένα που έφυγε.

Και οι φίλοι οι πραγματικοί είναι ΑΝΑΓΚΗ, αλλά μάλλον είναι αργά, αν δεν τους έχεις ήδη, να τους αποκτήσεις τώρα.

 

Τέλος, είναι επιτακτική ΑΝΑΓΚΗ να πάρεις μια ΤΕΛΕ, θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπα 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ειναι εικόνα Θεού ως εκ τούτου η ανθρώπινη θέληση είναι η πιο ισχυρή δύναμη στον κόσμο. 

Όσο για την τύχη είναι το αποτέλεσμα του οποίου το αίτιο δεν γνωρίζουμε. Βασικά είναι η Θεία Πρόνοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

.

Ο Λάκης πχ στάθμισε τις ΑΝΑΓΚΕΣ του και με περίσσια ΔΥΝΑΜΗ υποστήριξε τις αποφάσεις του, ασχέτως κόστους.

Τι κόστος; Αν δεν έχεις παιδιά κάθε μέρα είναι Χριστούγεννα.

Μου θύμισες έναν εφιάλτη που είδα μια νύχτα.

Οδηγούσα λέει  αουντί Q3 και πίσω είχε παιδικό καθισματάκι 😄

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Τι κόστος; Αν δεν έχεις παιδιά κάθε μέρα είναι Χριστούγεννα.

Μου θύμισες έναν εφιάλτη που είδα μια νύχτα.

Οδηγούσα λέει  αουντί Q3 και πίσω είχε παιδικό καθισματάκι 😄

Και εγώ δεν ήθελα να κάνω με τίποτα, αλλά με έπεισε μια εκεί πριν 15 χρόνια, της είπα ότι δεν κάνω εγώ για τέτοια γιστι είμαι παρτάκιας και ανωριμος, δεν άκουγε. Ήταν ωραία και ερωτευμένη 😂και λέω τότε, αντε αφού δεν καταλαβαίνει ας κάνω ένα εκεί να υπάρχει να πάρει και κάνα ακίνητο. Εγω βλέπω αυτούς που έχουν δύο και βάλε και με πιάνει τρέλα, πως αντέχουν........ Το ένα....  ε, υποφέρεται😂 😂

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Και εγώ δεν ήθελα να κάνω με τίποτα, αλλά με έπεισε μια εκεί πριν 15 χρόνια, της είπα ότι δεν κάνω εγώ για τέτοια γιστι είμαι παρτάκιας και ανωριμος, δεν άκουγε. Ήταν ωραία και ερωτευμένη 😂και λέω τότε, αντε αφού δεν καταλαβαίνει ας κάνω ένα εκεί να υπάρχει να πάρει και κάνα ακίνητο. Εγω βλέπω αυτούς που έχουν δύο και βάλε και με πιάνει τρέλα, πως αντέχουν........ Το ένα....  ε, υποφέρεται😂😂

Πρέπει, αν μετράω καλά , να με έχουν χωρίσει 5-6  , ίσως και παραπάνω, επειδή ΔΕΝ ήθελα να τις παντρευτώ και να κάνω παιδιά.

Η πλάκα είναι ότι εγώ είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου από την day 1...... 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LK είπε

Πρέπει, αν μετράω καλά , να με έχουν χωρίσει 5-6  , ίσως και παραπάνω, επειδή ΔΕΝ ήθελα να τις παντρευτώ και να κάνω παιδιά.

Η πλάκα είναι ότι εγώ είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου από την day 1...... 😄

 

Και εγώ αλλά εκείνη είχε πειθώ και ενέπνεε εμπιστοσύνη και ήταν κσι γυμνάστρια με τέλειο σώμα. Κατάφερε να με εξαπατήσει λοιπόν και πέτυχε τον στόχο της.😂 Μπορεί να πειστείς και εσύ. Όσο μεγαλώνουμε καμπτωνται οι αντιστάσεις. Πάντως εγώ συμπέρανα στην πορεία πως αν είναι να το κάνεις, όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα για να έχετε αντοχές και βοήθεια και να τα ξεπετας γρήγορα και......... μετά να κααααααθεσαι😂

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου