Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μπορεί να πειστείς και εσύ. Όσο μεγαλώνουμε καμπτωνται οι αντιστάσεις.

Το αντίθετο για εμένα.

Τώρα είναι που δεν πείθομαι με τίποτα.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, LK είπε

Πρέπει, αν μετράω καλά , να με έχουν χωρίσει 5-6  , ίσως και παραπάνω, επειδή ΔΕΝ ήθελα να τις παντρευτώ και να κάνω παιδιά.

Η πλάκα είναι ότι εγώ είχα ξεκαθαρίσει τη θέση μου από την day 1...... 😄

 

Α, είτε ξεκαθαρίζουμε, είτε όχι τη θέση μας, αν η γυναίκα έχει κάποιο πλάνο για εμάς χωρίς φυσικά να μας ρωτήσει αν θέλουμε να είμαστε μέρος του, είναι το ίδιο και το αυτό.😂

 

Όταν υπέγραψα το συμβόλαιο εργασίας στην Ελβετία, έπρεπε να περατώσω πρώτα αυτό που ήταν σε ισχύ στη Γερμανία. Και ενώ σαν κύριος με κάπα κεφαλαίο 😅 έλεγα:

"Kοπελιές εγώ σε λίγο καιρό φεύγω, δεν είμαι για πολλά πολλά"οι δημοφιλέστερες απαντήσεις που λάμβανα ήταν:

-"Ε,εντάξει.Δεν είναι και τόσο μακριά η Ελβετία"

-"Ελβετία;Πάντα σκεφτόμουν να ζήσω στην Ελβετία"

 

Γυναίκες...

Μαγεύονται από κάτι ανώριμους με 35 κιθάρες και μετά καταστρέφουν τις ζωές τους 😂

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Kanimothrios

Εγώ τις απομυθοποίησα πολύ γρήγορα (ευτυχώς) και συνετέλεσαν σε αυτό 2 παράγοντες.

1. Τα διαζύγια

2. Οι φωτογραφίσεις.  (πραγματικά πήρα τούβλα και με το σωστό φωτισμό και καθοδήγηση της έβγαλα  femme fatale ) .Αλί και τρισαλί στον καψερό που έφαγε την περσόνα της φωτογράφησης. 😆

Να είμαι στο studio να ακούω Glenn Miller και να μου λέει η μοδέλα , που την έβαφε η μακιγιέρ εκείνην  την ώρα,   "Λάκηηηηη, δεν το αλλάζεις να βάλεις λίγο Οικονομόπουλο" 😁

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λειτουργούν για κάποιον (τον Λάκη π.χ.) δε σημαίνει ότι λειτουργούν για όλους. Αυτή είναι η ομορφιά της Ζωής (όχι της πολιτευόμενης). Ακόμη και αυτά που λειτουργούν ΤΩΡΑ για τον Λάκη, δε σημαίνει ότι θα λειτουργούν για πάντα. Προσωπικά ενοχλούμαι (δικό μου πρόβλημα είναι, δεν δικάζω κανέναν) όταν κάποιος μου λέει ότι είναι ευτυχής που έμεινε ανύπαντρος και δεν έκανε παιδιά και δεν έχει υποχρεώσεις και δεν έχει δάνεια και όλα αυτά τα μποέμικα, διότι έχω δει ανθρώπους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα τέτοιων επιλογών και άλλους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα άλλων επιλογών.

 

Όπως και αν έχει, ο OP έχει εντελώς άλλης τάξεως πρόβλημα: έχει έναν υπερ-απασχολημένο νου που σε αυτή τη φάση δε λειτουργεί  υπέρ του. Πρέπει να βρει ένα νέο σημείο ισορροπίας, με προσωπική του εργασία, όχι με μίμηση του lifestyle οποιουδήποτε άλλου.

 

 

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, trolley είπε

 Ακόμη και αυτά που λειτουργούν ΤΩΡΑ για τον Λάκη, δε σημαίνει ότι θα λειτουργούν για πάντα. Προσωπικά ενοχλούμαι (δικό μου πρόβλημα είναι, δεν δικάζω κανέναν) όταν κάποιος μου λέει ότι είναι ευτυχής που έμεινε ανύπαντρος και δεν έκανε παιδιά και δεν έχει υποχρεώσεις και δεν έχει δάνεια και όλα αυτά τα μποέμικα, διότι έχω δει ανθρώπους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα τέτοιων επιλογών και άλλους να τον πίνουν πολύ σκληρά ένεκα άλλων επιλογών.

 

 

 

 

 

 

Είπαμε καθείς εφ' ω ετάχθη.

Αν εξαιρέσεις την τύχη (που αναφέρθηκε παραπάνω) και είναι ο βασικότερος αστάθμητος παράγοντας στη ριμάδα τούτη ζωή και φυσικά μπορεί να φέρει σε όλους τα πάνω κάτω, όλα τα άλλα εξαρτώνται από εμάς.

 

Εγώ λοιπόν, στο μέτρο που επηρεάζω τα πράγματα (10% είναι αυτό- το άλλο 90 % είναι τύχη) φρόντισα να κάνω το χρέος μου.

 

Τέλος εγώ δεν ενοχλούμαι καθόλου με όσους παντρεύονται και κάνουν παιδιά, τουναντίον, χαίρομαι που συντηρείται ένας απαρχαιωμένος θεσμός, αν μη τι άλλο  διότι είναι ο κινητήριος μοχλός του γραφείου μου και με αυτούς δουλεύω κατα 80% , διότι το 80% αυτών θα χωρίσει.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και κάτι βασικόν!

Αυτό που κάνω εγώ , ούτε το προτείνω μηδέ το διαφημίζω (το έφερε η κουβέντα τώρα).

Η "απόλυτη ελευθερία"  θέλει βαθυτάτη σύνεση, τεράστια αυτογνωσία και αυστηρότατη πειθαρχία για να τη διαχειριστείς, αλλιώς είναι πολύ εύκολο να εκτροχιαστείς. 😁

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανδρών...των ανθρώπων, θέλει μαστίγιο και καρότο για να λειτουργήσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LK είπε

Αν δεν έχεις παιδιά κάθε μέρα είναι Χριστούγεννα.

 

κορεκτεντ...(αν τα εχεις κανει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ φυσικα αλλοιως φασκελοκουκουλωστα)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

κορεκτεντ...(αν τα εχεις κανει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ φυσικα αλλοιως φασκελοκουκουλωστα)

Τι κορεκτεντ μωρέ;

Τα αυτονόητα θα λέμε; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

 

Τα αυτονόητα θα λέμε; 😄

 

χαιρομαι που συμφωνΑς μαζι μου 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

χαιρομαι που συμφωνΑς μαζι μου 🤣

Γιατί πότεΣ διαφώνησα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου