Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, LK είπε

Κάνουμε ό,τι γουστάρουμε ΓΙΑ ΕΜΑΣ. ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.

 

Πολύ μεγάλη κουβέντα με πάρα πολλές παραμέτρους. Αν όχι για την πλειοψηφία, για ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού, τουλάχιστον από τη στιγμή που θα αποκτήσουν παιδιά, δεν ισχύει. 

 

19 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Κοντολογίς, κάτι τσιτάτα τύπου Cosmopolitan:"Τα 40 είναι τα νέα 30" και άλλες μπούρδες που παραβλέπουν τη βιολογία και την ανθρώπινη φύση, οδηγούν τους ανθρώπους σε πλάνες και τους κάνουν εν τέλει δυστυχισμένους.

 

Γεια στο στόμας Κανιμόθριε.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Αν όχι για την πλειοψηφία, για ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού, τουλάχιστον από τη στιγμή που θα αποκτήσουν παιδιά, δεν ισχύει. 

 

 

 

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Μετά ....τις λούζεται 😁

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Μετά ....τις λούζεται 😁

 

Δεν είναι πάντα επιλογή πάντως το να μην μπορείς να ζεις αποκλειστικά για εσένα. Φυσικά, η τεκνοποίηση είναι. Επίσης, όλες οι επιλογές έχουν το κόστος τους προφανώς. Τίποτα δεν είναι τσάμπα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης ναι, τα 40 σήμερα είναι τα νέα 30.

Η επιστήμη προχώρησε,  οι συνθήκες ζωής βελτιώθηκαν. 

Ο πατέρας μου στην ηλικία μου έδειχνε 20 χρόνια μεγαλύτερος από εμένα  ( θα μου πες....είχε εμένα να τον γερνάω 😁).

Επίσης αν βάλεις έναν 20 χρόνο να κάνει τη ζωή μου, προφανώς θα έχει καλλιτερα αποτέλεσματα από εμένα σωματικά. 

Ψυχικά όμως....θα διαλυθεί και είναι χειρότερο. 

Εγώ έτσι διασκεδάζω και αυτός θα υποφέρει. 

Γι αυτό είπα ότι το μυαλό (mindset) υπερκεραζει το σώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ζορίζετε τον εαυτό σας για μεγάλες η ακραίες σωμστικες και αθλητικές επιδόσεις, ιδιαίτερα σε μεγάλη ηλικία χωρίς τακτική ιατρική παρακολούθηση κσι παρακολούθηση ειδικού στη φυσική  αγωγή. Το κοινωνικό μήνυμα στης ημέρας 😀

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μην ζορίζετε τον εαυτό σας για μεγάλες η ακραίες σωμστικες και αθλητικές επιδόσεις, ιδιαίτερα σε μεγάλη ηλικία χωρίς τακτική ιατρική παρακολούθηση κσι παρακολούθηση ειδικού στη φυσική  αγωγή. Το κοινωνικό μήνυμα στης ημέρας 😀

Υπάρχει ΤΟΣΗΗΗΗΗ δωρεάν πληροφορία πλέον, που μπορείς να κάνες ό,τι θες.....αν μελετήσεις, για τα πάντα.

Εγώ πριν βάλω μια άσκηση π.χ ή ένα συμπλήρωμα διατροφής....διάβαζα για 3-4 μήνες επ' αυτού.

Αφού μαζέψεις γνώσεις....μετά δοκιμάζεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος σκέψης σου @LK και ομολογώ πως είναι αρκετά κοντά στον δικό μου. Θα σου έλεγα ότι, τώρα, τελείως αντικειμενικά, κάποιος θα έλεγε ότι είμαι στην καλύτερη φάση της ζωής μου, σε αρκετές κατηγορίες.

 

Έλα μου όμως που έρχονται αυτές οι intrusive σκέψεις. Μου είναι πολύ δύσκολο να τις διαχειριστώ. Και εδώ έρχομαι να ταυτιστώ πολύ βαθειά με αυτό που είπε ο JJ.

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Δεν είναι πάντα επιλογή πάντως το να μην μπορείς να ζεις αποκλειστικά για εσένα. Φυσικά, η τεκνοποίηση είναι. Επίσης, όλες οι επιλογές έχουν το κόστος τους προφανώς. Τίποτα δεν είναι τσάμπα.

 

Κάποιες συνθήκες ή προδιαγραφές, πες τις όπως θες, δεν τις διαλέγεις, απλά συμβαίνουν, υπάρχουν, και πρέπει είτε να μάθεις να ζεις με αυτές, είτε να βρεις τρόπους να τις ικανοποιήσεις. Το αρχικό ερώτημα λοιπόν πάει στο, όταν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτές, και όταν δεν βρίσκεις τρόπο να τις ικανοποιήσεις, τι κάνεις;

 

Μου αρέσουν πολύ όλα αυτά που λέτε πάντως. Ο καθένας βάσει του όλου ιστορικού του έχει τον τρόπο του να αντιμετωπίζει τα πράγματα. Κατ εμέ δεν έχει σημασία το πώς, αλλά το αν εν τέλει δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Alex Raptakis

Βρε παιδί μου, εγώ γενικούρες λέω. 

Δεν ξέρω καν ποιο είναι το θέμα που συζητάμε 😁

Αν ήξερα...ίσως μπορούσα να βοηθήσω καλλίτερα. 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα τoυ @Alex Raptakis, το διαχειρίζομαι με δύο τρόπους. Κατ' αρχάς υπάρχει η τύχη που είναι πανω από το 50% της ζωής μας: Γεννήθηκα σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, το οποίο είχε συγκεκριμένες δυνατότητες, εγώ ο ίδιος έχω συγκεκριμένες ικανότητες και όλα αυτά καθόρισαν εν πολλοίς αυτό που είμαι σήμερα. Δεν μπορώ να κάνω και πολλά, it is what it is και πάμε παρακάτω.

 

Μετά είναι τα λάθη που έκανα ή τα σωστά που δεν έκανα, ενώ είχα τις ευκαιρίες και τίποτα δε με εμπόδιζε να πράξω καλύτερα. Αυτά με στεναχωρούν λίγο περισσότερο, αλλά τα έχω σημειώσει, έχω κάνει την αυτοκριτική μου και με βοηθάει να βλέπω ότι τουλάχιστον δεν τα επαναλαμβάνω. Έχω δεχτεί (από την προηγούμενη παράγραφο) ότι οι δυνατότητες μου τελικά είναι τέτοιες που η εκμάθηση μου μέσα από λάθη είναι μες το πρόγραμμα. 

 

Επίσης ένα θέμα υγείας προ 8ετίας έβαλε και τις τελευταίες μπίλιες στη θέση τους: μου έδωσε πολύ καλύτερη προοπτική και με βοήθησε να πάρω κάποια πράγματα πολύ πιο σοβαρά και κάποια άλλα να τα θεωρώ σήμερα εντελώς αστεία, βελτίωσε πολύ επιλογές σχεδόν σε κάθε τομέα της ζωής και συν τω χρόνω με έφερε σε μια πολύ καλύτερη κατάσταση. Όλα τα μεγάλα προβλήματα έχουν μια αντίστοιχα μεγάλη θετική πλευρά για όποιον κατορθώνει -ή ευτυχεί- να τα ξεπεράσει. 

 

Τέλος, η ηλικία επίσης όπως ανέφεραν εδώ και πολλά άλλα μέλη αλλάζει την προοπτική της ζωής και τη γωνία θέασης των προβλημάτων: Τα 30 είναι προβληματικά και αγχωτικά γιατί όπου και να είσαι αυτό που βλέπεις είναι η δυνατότητα να παλέψεις για να φτάσεις κάπου ακόμη καλύτερα. Στα 50 έχεις φτάσει κάπου. Καλό η κακό αυτό είναι και πας παρακάτω έχοντας κάνει πλέον κάποιες παραδοχές, το οποίο είναι λυτρωτικό ως διαδικασία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LK είπε

Υπάρχει ΤΟΣΗΗΗΗΗ δωρεάν πληροφορία πλέον, που μπορείς να κάνες ό,τι θες.....αν μελετήσεις, για τα πάντα.

Εγώ πριν βάλω μια άσκηση π.χ ή ένα συμπλήρωμα διατροφής....διάβαζα για 3-4 μήνες επ' αυτού.

Αφού μαζέψεις γνώσεις....μετά δοκιμάζεις....

 

Αυτο φοβάμαι. Υπάρχει πολλή πληροφορία που δεν αντικαθιστά αυτά που λέω 😀

 Και πολλή νομική πληροφορία υπάρχει αλλα πληρώνω αδρά θα έλεγα 😀2 δικηγόρους. Ο ένας εργατολογος που δεν τον αλλάζω με τίποτα και δεν κάνω βήμα χωρίς αυτον. Και ας ξέρω. 😆 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου