Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 Σίγουρα κάποια μπορούμε να τα κατακτήσουμε ανεξάρτητα την ηλικία μας, αλλά κάποια άλλα είναι πρακτικά αδύνατο να συμβούν.

 

 

Δηλαδή;

Ποια είναι "πρακτικά αδύνατο να συμβούν";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Δηλαδή;

Ποια είναι "πρακτικά αδύνατο να συμβούν";

Να κάνω σχέση με τη DUA LIPA. 

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να κάνω σχέση με τη DUA LIPA. 

Δεν την ξεύρω. Θα την μάθω...μικρός είμαι.

 

Edit:

Επίσης να τόνισω στον OP (αν είναι όντως 30αρης) ότι στα 50.....δεν θα τον νοιάζουν όλα αυτά😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν την ξεύρω. Θα την μάθω...μικρός είμαι.

Είναι κάτι που θέλω και απλά το αποδέχομαι πως δεν μπορώ να έχω. Όσο και να προσπαθήσω απλά δεν γίνεται. Απλά συμβιβάζομαι με αυτά που έχω και προσπαθώ για πράγματα ρεαλιστικά αναγνωριζοντας αυτό που με δίδαξε η εμπειρία. Πως η ζωή είναι μικρή, όσο μεγαλώνεις περνα πιο γρήγορα και πως τίποτα δεν είναι δεδομένο 

 Μπορεί να μην είναι δυνατό να βιώσω όσα ήθελα αλλά είμαι ευγνώμων για όσα ήδη βίωσα, πως ο γιος μου είναι καλά και υγιής και ας με βασάνισε αρκετά η μάνα του 😂 και πως είμαι ακόμα υγιής, αρτιμελής και έχω την ευκαιρία να βάζω στόχους και να προσπαθώ είτε ανεπιτυχως είτε επιτυχώς, δεν έχει σημασία τόσο πια, σημασία έχει ο δρόμος. Εχω περάσει όπως όλοι μας κρίσεις συνείδησης που επηρέασαν μέχρι και την υγεία μου, ακκα στη πορεία και όσο μεγαλώνω μαθαίνω να τις διαχειρίζομαι μέσα μου καλύτερα και να ξεσπάω και στους γύρω λιγότερο. 

 Και πολλά videogames. Μια ώρα videogame την ημέρα κάνει τους προβληματισμούς λίγο παραπέρα 😜

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Πώς διαχειρίζεστε τέτοιες ή παρόμοιες σκέψεις;

 

Όπως έχεις αναμφίβολα προσέξει, τις σκέψεις δεν τις διαχειρίζεσαι - σε διαχειρίζονται. Η μόνη λύση είναι να στρέψεις την προσοχή σου σε κάτι που συμβαίνει στον πραγματικό κόσμο, ένα δέντρο, τον ουρανό, την αναπνοή σου και πολλά-πολλά άλλα.

 

Όταν σε αφήσουν για λίγο ελεύθερο (οι σκέψεις σου), τότε συνέχισε να εργάζεσαι, αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα, και το όποιο πιθανολογούμενο μέλλον. Το μέλλον φαντάζει πάντα σκοτεινό, διότι δεν ξέρουμε τίποτε για δαύτο. Δεν σημαίνει ότι θα είναι κιόλας.

 

Καλή επιτυχία

  • Like 3

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω πως το δικό μου θέμα προσωπικά δεν είναι μουσικής φύσης, όπως εικάζουν οι @John Goumis  @BillTrantos @Shelter, ίσως και όλοι οι υπόλοιποι. Δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες για το δικό μου προβλημα, δεν περιμένω να μου το λύσει μαγικά κάποιος έτσι κι αλλιώς.

 

Τη μουσική τη βάζω μέσα γιατί μιας και το Noiz είναι μουσικό forum, κάποιοι μπορεί να έχουν παρόμοια συναισθήματα όπως πχ να κάνουν ένα παγκόσμιο tour, να ήθελαν να παίξουν live με έναν μεγάλο καλλιτέχνη που δεν είναι πλέον εν ζωή, ή να πάρουν ένα ακριβό όργανο που δεν τους το επέτρεψε ποτέ η τσέπη τους. Ή όπως λέει και ο μέγας @cos_dr, να είχε σχέση με τη Dua Lipa, ξέρω γω;

 

Πιο πολύ με ενδιαφέρει ο τρόπος σκέψης γύρω από αυτό το θέμα.

Ο @Grey πχ μίλησε για κοσμολογία. Είναι μεγάλο το φάσμα βέβαια αλλά θα ήθελα να μάθω που το πάει.

 

@gkourmoul1

Δικό μου λάθος ο τρόπος που το έθεσα, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήθελα να δώσω την εικόνα ότι μετανιώνω για το παρελθόν, ούτε με αυτό που λέει ο @Superfunk περί των "έπρεπε".

 

Από την άλλη δυσκολεύομαι να το θέσω ακριβώς με λόγια αυτό που έχω στο μυαλό μου. Midlife crisis δε θα το λεγα σίγουρα, γιατί αυτό που νιώθω είναι κάτι που μου συμβαίνει όσο πίσω και να γυρίσω στο χρόνο. Μου άρεσε η απάντησή σου @trolley, με τη μόνη διαφορά ότι μου είναι πρακτικά αδύνατο να σταματίσω αυτές τις σκέψεις, ειδικά όσο περνάει ο καιρός.

 

Ο τρόπος που το αναφέρω στον ψυχολόγο μου είναι ότι φαντάζει σαν να έχω 2 εγκεφάλους, όπου ο δεύτερος το μόνο που κάνει είναι να μου υπενθυμίζει αυτό που με προβληματίζει. Δεν σταματάει ποτέ, πο-τε. Έχω μάθει να ζω με αυτό αλλά δεν παύει να με ρίχνει αρκετές φορές και να βγαίνει προς τα έξω, ειδικά το τελευταίο 4μηνο.

 

Ξαναλέω, το θέμα δεν το άνοιξα για να βρω λύση στο πρόβλημά μου, αλλά για να δω πώς εσείς, μεγαλύτεροι ή μικρότεροι μπορεί να έχετε διαχειριστεί κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν (ή και στο παρόν φυσικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

ότι μου είναι πρακτικά αδύνατο να σταματίσω αυτές τις σκέψεις, ειδικά όσο περνάει ο καιρός

 

Γιατί να σταματήσεις τις σκέψεις; Όταν σκοπεύεις να οδηγήσεις ένα όχημα από το ένα σημείο στο άλλο, προσπαθείς προηγουμένως να σταματήσεις τα υπόλοιπα αυτοκίνητα;

 

😉

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Γιατί να σταματήσεις τις σκέψεις; Όταν σκοπεύεις να οδηγήσεις ένα όχημα από το ένα σημείο στο άλλο, προσπαθείς προηγουμένως να σταματήσεις τα υπόλοιπα αυτοκίνητα;

 

😉

 

Δεν ξέρω καταλαβαίνω την αναλογία.

 

Η απάντηση στο γιατί να σταματήσω τις σκέψεις, είναι γιατί αυτές οι σκέψεις με ρίχνουν ψυχολογικά και τελευταία με κάνουν μη-λειτουργικό κοινωνικά. Φαίνεται δηλαδή ότι είμαι χάλια και στους γύρω μου. Παλαιότερα δεν ήταν τόσο εμφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alex Raptakis αν μου επιτρέπεις, πουθενά δεν έκανα εικασία ότι πρόκειται περί ''μουσικού'' θέματος... απλά υπέθεσα ότι αν όντως διαβαίνεις την τέταρτη δεκαετία της ζωής σου, τότε αυτό ή αυτά που σε προβληματίζουν να είναι κατάλοιπα των πολλαπλών κρίσεων που μας έπληξαν τα προηγούμενα χρόνια...τουλάχιστον αυτά τα κατάλοιπα προβλημάτιζαν εμένα και σου περιέγραψα πως τα ξεπέρασα-αγνόησα για να συνεισφέρω στην συζήτηση, ανεξάρτητα αν ισχύει για σένα αυτό ή όχι (με την έννοια ότι ρώτησες πως διαχειριζόμαστε οι υπόλοιποι κάτι αντίστοιχο).

 

Επίσης βοηθάει πολύ, τον όποιον προβληματισμό έχεις να το συζητάς με άτομα που έχουν τον ίδιο προβληματισμό.. έτσι σε κάνει να νιώθεις ότι δεν είσαι ο μόνος που έχει τον προβληματισμό και άρα θα ξεπεραστεί 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου