Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σοβαρό  άρθρο  που λύνει  απορίες για ανάλογους μηχανισμούς σκέψης.

 

https://www.therapia.gr/krisi-mesis-ilikias/

15 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Δεν ξέρω καταλαβαίνω την αναλογία.

 

Η απάντηση στο γιατί να σταματήσω τις σκέψεις, είναι γιατί αυτές οι σκέψεις με ρίχνουν ψυχολογικά και τελευταία με κάνουν μη-λειτουργικό κοινωνικά. Φαίνεται δηλαδή ότι είμαι χάλια και στους γύρω μου. Παλαιότερα δεν ήταν τόσο εμφανές.

 

 Δεν είναι καθόλου κακό και δεν το θεωρώ ταμπού κάποιος όταν έχει κάποια συμπτώματα από τα παραπάνω του link και έχει διάφορες σκέψεις να κάνει έναν σωματικό και ψυχικό έλεγχο, κάτι που θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι μας ανα διαστήματα και να μην το αμελούμε, παρόλο που δεν έχουμε και πολύ την παιδεία και την κουλτούρα να τα ελέγχουμε.

 Μπορεί μια ορμονική διαταραχή ή ένα άλλο πρόβλημα σωματικής υγείας που είναι στις αρχές, δεν το έχουμε διαπιστώσει,  να επηρεάσει και την ψυχική υγεία.

 Παράλληλα με την  αναζήτηση για το πως σκέπτονται και αντιμετωπίζουν οι άλλοι τέτοια πράγματα, ιδιαίτερα αν διαπιστώνεις-παραδέχεσαι  πως γίνεσαι μη-λειτουργικός και  στο επισημαίνουν και οι γύρω σου θα πρέπει να το διερευνήσεις γιατί μπορεί να είναι κάτι που φτιάχνεται και σε επηρεάζει.

 

 Είμαι και παθών σε κάτι ανάλογο και μόλις θεραπεύτηκα έφτιαξε και η ψυχολογία μου γιατί η πάθηση την επηρέαζε απίστευτα και ήταν φυσιολογικό για τη νόσο μου. Για να μην γράφω ιστορικό 😃, θέλω να βάλω και αυτή τη διάσταση στο θέμα με έναυσμα αυτό που έγραψες.

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπάθεια κατανόησης των μεγεθών και χαρακτηριστικών του φυσικού κόσμου αποτελεί το μεγαλύτερο χτύπημα στην ανθρώπινη ματαιοδοξία.Τα συναισθήματα που περιγράφεις είναι αποτέλεσμα αυτής ακριβώς της ματαιοδοξίας...Και αυτό ισχύει για όλους μας εννοείται,όχι μόνο για σένα.

 

Οι σκέψεις που αναφέρθηκαν από άλλους φίλους περί αντιπαραβολής δυσκολότερων καταστάσεων(π.χ. θέματα υγείας) είναι μεν απόλυτα σωστές αλλά δεν δουλεύουν ποτέ επειδή αφορούν μια υπόθεση και όχι κάτι χειροπιαστό.Για αυτό και όταν μαθαίνουμε κάτι δυσάρεστο το "την υγειά μας να 'χουμε και τίποτα άλλο" κρατάει λιγότερο κι από τραγούδι Punk.

 

Η δική μου πρόταση είναι δυσκολότερης κλίμακας και μεγαλύτερης απαίτησης αλλά,πίστεψε με,σε βάζει στο σωστό δρόμο...Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα φτάσεις σίγουρα και στον τελικό προορισμό.

Επεξεργασμένο από Grey
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα quote του τεράστιου Γιάννη Αντετοκούνμπο.

 

There's no failure. It's STEPS to success. 

 

Δεν ξέρω, Άλεξ. Πολλά είναι αυτά που θα ήθελα να έχω κάνει και δεν έκανα και ίσως να μην κάνω ποτέ. Αλλά θα σου πω ένα πράγμα. Κοιτώντας την οθόνη του κινητού μου βλέπω δύο χέρια να πληκτρολογούν. Άρα έχω ακόμα χέρια. Και λίγο πιο κάτω έχω ακόμα δύο πόδια. Όσο είμαι γερός, δεν έχω ΚΑΜΊΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογία να μην προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να πετύχω αυτά που θέλω. 

 

Θα τα καταφέρω; I couldn't care less. I'll enjoy the journey. Το λέω και στο motto μου, Never give up!

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις κάτι πολύ γενικό οπότε αναγκαστικά θα σου απαντήσω γενικά.

 

Όλα αυτά που σε προβληματίζουν και εν γένει η ανθρώπινη φύση έχουν μελετηθεί και μελετώνται πολλά χρόνια τώρα με τη φιλοσοφία. 

 

Επίσης το θέμα των σκέψεων και γιατί ο εγκέφαλος μας λειτουργεί όπως λειτουργεί έχει αναλυθεί από τη ψυχολογία και την ψυχιατρική.

 

Σου προτείνω το κανάλι του Konstantinos Charantiniotis στο youtube και το site https://www.ow.gr/ στο section της ψυχολογίας. 

 

Θα σου αναφέρω ένα από τα βασικά πράγματα του ανθρώπινου εγκεφάλου:

Δεν του αρέσουν οι αλλαγές, προτιμά τη συνήθεια και θέλει να χρησιμοποιεί ελάχιστη προσπάθεια οπότε αν δεις αυτα που σου προτείνω η πρώτη σου αντίδραση πιθανότατα θα είναι "λένε/ γράφουν μαλακίες", "αυτά που λένε είναι δύσκολο να γίνουν" κ.α., ε, εδώ πρέπει να αναγνωρίσεις ότι είναι ο εγκέφαλος σου που σε σταματάει. Θέλει κόπο να του αλλάξεις τις ρυθμίσεις να τον επαναπρογραμματίσεις.

 

Στην περίπτωση σου έχει συνηθίσει να κάνεις αυτές τις σκέψεις, πάει εκεί όταν αγχώνεται γιατί νιώθει οικεία, ξέρει τι θα βρει εκεί. Πάει στα σίγουρα.

 

Τέλος, να θυμίσω ότι ο άνθρωπος υπάρχει στη γη 195.000 χρόνια, όμως είναι στην "έξυπνη" φάση του τα τελευταία 3.000 χρόνια (αναλογικά 1,5% του χρόνου που υπάρχουμε σαν είδος) αυτό σημαίνει ότι έχουμε κατάλοιπα αυτοματισμών στο σώμα και τον εγκέφαλο μας από πολύ παλιά  που μας επηρεάζουν. Άρα πρέπει να τα αναγνωρίσουμε και να τα αλλάξουμε.

 

Το θετικό είναι ότι μπορείς να αλλάξεις τη ζωή σου. Σίγουρα.

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψεις και ερωτηματα βαθεια υπαρξιακα, που εχουν να κανουν με την τραγικοτητα της ανθρωπινης υπαρξης, την αμεση συνδεση της με το πεπερασμενο του χρονου και την απωλεια-ανυπαρξια, ειναι κατι στο οποιο το ανθρωπινο ειδος εδω και χιλιαδες χρονια προσπαθει να απαντησει, εφευρισκοντας θρησκειες, φιλοσοφιες, σχολες σκεψης, επιστημες, με οχι και ιδιαιτερη επιτυχια οφειλω να πω 😆😆 Καταλαβαινεις οτι δυσκολα τετοια θεματα μπορουν να απαντηθουν στα πλαισια ενος μουσικου φορουμ. Και επειδη αναφερεις για πραγματα που θα καταφερεις η οχι,  σκεψου οτι οσα και να κανεις παντα θα υπαρχει κατι ακομα και η αισθηση αυτη θα σε ακολουθει εσαει. Ματαιοτητης 😆

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα καταλάβεις ότι ο πραγματικός σκοπός της ζωής είναι να γίνεις Άγιος ολα όσα σε απασχολούν θα πάψουν να έχουν σημασία. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Όταν θα καταλάβεις ότι ο πραγματικός σκοπός της ζωής είναι να γίνεις Άγιος ολα όσα σε απασχολούν θα πάψουν να έχουν σημασία. 

👆 Listen to this man

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Όταν θα καταλάβεις ότι ο πραγματικός σκοπός της ζωής είναι να γίνεις Άγιος ολα όσα σε απασχολούν θα πάψουν να έχουν σημασία. 

 

Καλό θα ήταν να μην διακομωδούμε τέτοιες καταστάσεις.

 

14 λεπτά πριν, Nekkon είπε

👆 Listen to this man

 

Το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Καλό θα ήταν να μην διακομωδούμε τέτοιες καταστάσεις.

 

 

Το αυτό.

Καμία διακωμώδηση αγαπητέ. Έκφραση πάγιας θέσης

Επεξεργασμένο από Nekkon
Ορθογραφικό
  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Καλό θα ήταν να μην διακομωδούμε τέτοιες καταστάσεις.

 

 

Το αυτό.

Αυτό που απάντησες είναι αντιφατικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου