Προς το περιεχόμενο

Πώς σας επηρεάζει η ιδέα του ότι δεν θα βιώσετε ποτέ κάτι που θα θέλατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αυτο φοβάμαι. Υπάρχει πολλή πληροφορία που δεν αντικαθιστά αυτά που λέω 😀

 Και πολλή νομική πληροφορία υπάρχει αλλα πληρώνω αδρά θα έλεγα 😀2 δικηγόρους. Ο ένας εργατολογος που δεν τον αλλάζω με τίποτα και δεν κάνω βήμα χωρίς αυτον. Και ας ξέρω. 😆 

Η διαφορά με τον δικηγόρο είναι πως ακόμα και να ξέρεις παραπάνω νομικά από τον δικηγόρο σου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις καμιά διαδικαστική πράξη χωρίς τη σύμπραξη του (έτσι είναι τα λόμπυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το αρχικό ερώτημα λοιπόν πάει στο, όταν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτές, και όταν δεν βρίσκεις τρόπο να τις ικανοποιήσεις, τι κάνεις;

 

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Όταν ένας άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει υπό τις συνθήκες που ισχύουν στη ζωή του, κάτι κάνει και τις αλλάζει. Αν δεν κάνει τίποτα, σημαίνει ότι μπορεί να συνεχίσει να ζει έτσι. 

 

Για να το κάνω πιο λιανά: Όταν κάτι που μας ενοχλεί, επιμένουμε να μην το αντιμετωπίζουμε, σημαίνει ότι δε μας ενοχλεί και τόσο τελικά ή/και ότι παράλληλα κάτι μας προσφέρει. Αν και όταν αυτό το πράγμα φτάσει πραγματικά να μας είναι σοβαρό εμπόδιο, τότε το αντιμετωπίζουμε αναγκαστικά. Μπορεί να φτάσουμε σε οριακές καταστάσεις ψυχικά ή πρακτικά αλλά τελικά ενεργούμε.

 

Φυσικά το πόση "ενόχληση" ανέχεται ο καθένας στη ζωή του, είναι θέμα χαρακτήρα. Κάποιοι δεν ανέχονται την παραμικρή δυσανασχέτηση και δρουν άμεσα και πολύ συχνά εις βάρος των κοντινών τους. Άλλοι έχουνε μεγαλύτερα αποθέματα και περισσότερη υπομονή. Όλοι όμως έχουμε ένα ταβάνι. Όταν το φτάσουμε, αλλάζουμε τη ζωή μας, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πολύ μεγάλες θυσίες σε άλλα πεδία.

 

Γενικά πιστεύω ότι σχηματικά έχουμε μέσα μας όλοι μια ζυγαριά η οποία μόνιμα και για όλες τις καταστάσεις της ζωής μας, ζυγίζει τα "έσοδα" και τα "έξοδα". Όταν τα έξοδα φτάνουν να είναι μεγαλύτερα από τα έσοδα, μπαίνουμε σε ένα mode αυτοσυντήρησης και επαναφέρουμε την ισορροπία. Μπορεί να μη γίνεται αμέσως αλλά γίνεται πάντα.

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LK είπε

Η διαφορά με τον δικηγόρο είναι πως ακόμα και να ξέρεις παραπάνω νομικά από τον δικηγόρο σου είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις καμιά διαδικαστική πράξη χωρίς τη σύμπραξη του (έτσι είναι τα λόμπυ).

Και η διάφορα που λέω εγώ είναι ειδοποιός διαφορά ζωής και θανάτου. 😆Με μέτρο στα 49. Κάνε και κάνα διάλειμμα 😍

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και η διάφορα που λέω εγώ είναι ειδοποιός διαφορά ζωής και θανάτου. 😆Με μέτρο στα 49. Κάνε και κάνα διάλειμμα 😍

Εγώ δεν κυνηγάω κανέναν στόχο μηδέ συναγωνίζομαι κανέναν, ομήλικο ή νεότερο. 

Πότε και σε τίποτα στη ζωή μου.

Δεν ήμουν ποτέ ανταγωνιστικός .

Τον μόνο που συναγωνίζομαι είναι ο εαυτός μου.

Προσπαθώ να γίνομαι καλλιτερος...όσο μπορώ. 

Και κάτι γενικό για τον op.

1oν Όταν η ζωή σου δίνει λεμόνια...κάνε λεμονάδα. Καντην όσο καλλίτερα μπορείς. Μην σπατάλες χρόνο και ενέργεια....τι ωραία που θα ταν να κάνεις πορτοκαλάδα.

2ον Μάθε να χάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alex Raptakis

Έχε στο νου σου και μία άλλη παράμετρο.Πολλά,αν όχι όλα,από τα υπαρξιακά μας ζητήματα έχουν να κάνουν με δύο πιθανές πλάνες.

Πρώτον,ότι ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά έχει ένα σκοπό στη ζωή του.Και πρέπει να τον βρει.

Δεύτερον,ότι είμαστε κύριοι του εαυτού μας όπως αυτός καθορίζεται από τις σκέψεις και πράξεις μας.

 

Η σύγχρονη φιλοσοφία τείνει προς αυτή την παραδοχή,ότι δηλαδή έχουμε όντως να κάνουμε με πλάνες...Ξέρω,ακούγεται τρομακτικό σε πρώτη ανάγνωση.

Σε δεύτερη,σε ξελαφρώνει από κάμποσα περιττά ψυχολογικά βάρη.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 3:55 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

την ιδέα ότι υπάρχουν πολλά που δεν έχω ποτέ τη δυνατότητα να κάνω, να βιώσω, να αποκτήσω, να εξερευνήσω, να καταφέρω.

 

Άργησα αλλά βρήκα που είχα διαβάσει τα ωραιότερο quotation για την περίπτωση σου.  :)

 

1707915286499457998783612580316.thumb.jpg.3b7c5297d0dccaae19cbe9d9cc8ecd71.jpg

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Επίσης ναι, τα 40 σήμερα είναι τα νέα 30.

Η επιστήμη προχώρησε,  οι συνθήκες ζωής βελτιώθηκαν. 

Ο πατέρας μου στην ηλικία μου έδειχνε 20 χρόνια μεγαλύτερος από εμένα  ( θα μου πες....είχε εμένα να τον γερνάω 😁).

Επίσης αν βάλεις έναν 20 χρόνο να κάνει τη ζωή μου, προφανώς θα έχει καλλιτερα αποτέλεσματα από εμένα σωματικά. 

Ψυχικά όμως....θα διαλυθεί και είναι χειρότερο. 

Εγώ έτσι διασκεδάζω και αυτός θα υποφέρει. 

Γι αυτό είπα ότι το μυαλό (mindset) υπερκεραζει το σώμα. 

 

Φυσικά το προσδόκιμο ζωής αυξήθηκε  και στο όχι πολύ μακρινό παρελθόν άνθρωποι έφευγαν από αρρώστιες που σήμερα αντιμετωπίζονται πανεύκολα.

Και ναι, είμαστε πιο καλοζωησμένοι από προγόνους μας που πέρασαν βαλκανικούς,Παγκόσμιους,εμφύλιο,κ.λ.π.

 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ένας 20χρονος μπορεί να εκπληρώσει στόχους που απαιτούν να είναι το σώμα στην ακμή του ενώ ένας 40χρονος είναι από καιρό μη ανταγωνιστικός.

Βλέπεις π.χ.να μιλάνε για ποδοσφαιριστές και ότι κάποιος που είναι μόλις 32-33 χρονών οδεύει στη δύση της καριέρας του. Κανείς δε νοιάζεται αν είναι πιο έμπειρος ή κατασταλαγμένος.

 

Και ναι, εσύ συναγωνίζεσαι μόνο τον εαυτό σου και προσπαθείς για την καλύτερη εκδοχή αυτού, αλλά π.χ. ο στόχος του επαγγελματικού αθλητισμού έχει απωλεσθεί προ πολλού. Οπότε, για κάποιους στόχους, όντως είναι αργά.

 

Το "Τα 40 είναι τα νέα 30" και άλλα τσιτάτα, έχουν φέρει μεγάλο πλήγμα κυρίως στο γυναικείο φύλο.

Όλο αυτό το concept περί δήθεν καριέρες,bucketlist,ψευτοlifestyle,έχει φέρει κυρίως τις γυναίκες σε απόγνωση.

Άμα είσαι γυναίκα και θέλεις να κάνεις παιδί, φυσικά στα 30 έχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις μια φυσιολογική γέννα,από το να τρέχεις στα 40 στους γιατρούς.

 

Και για να μην φανώ σεξιστής, εννοείται πως τον παπά της δήθεν καριέρας τον έχουν φάει και πολλοί άντρες. Απλά η φύση είναι πιο αμείλικτη με τις γυναίκες.

 

Όλοι είμαστε αναλώσιμοι σαν επαγγελματίες σήμερα, εκτός αν είμαστε τίποτα αυθεντίες στον τομέα μας. Τώρα ότι ο Μπάμπης από τα Δρυμίκλανα που είναι πωλητής σε εταιρεία κινητής σου λέει ότι στις 12:00 έχει meeting για επίτευξη στόχων, με ύφος λες και του ανήκουν οι μισές μετοχές της εταιρείας, είναι απλά για γέλια και για κλάματα..

 

Υ.Γ. Alex, μάλλον του έχουμε αλλάξει τα βάρδουλα του thread σου,αλλά ευτυχώς ακόμη δεν μπλέξαμε  και τίποτα tele,πολιτικά,tonewoods,κ.λ.π. 😅

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Υ.Γ. Alex, μάλλον του έχουμε αλλάξει τα βάρδουλα του thread σου,αλλά ευτυχώς ακόμη δεν μπλέξαμε  και τίποτα tele,πολιτικά,tonewoods,κ.λ.π. 😅

 

Μήπως το να πάρω μια τέλε θα λύσει το πρόβλημα? 🤣

 

Όχι εντάξει μια χαρά είναι οι απαντήσεις. Αρκετά ενδιαφέρουσες. Είμαι φουλ άρρωστος από χτες όμως και δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω στο 100%.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Μήπως το να πάρω μια τέλε θα λύσει το πρόβλημα? 🤣

 

Όχι εντάξει μια χαρά είναι οι απαντήσεις. Αρκετά ενδιαφέρουσες. Είμαι φουλ άρρωστος από χτες όμως και δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω στο 100%.

 

Μια tele με κουρδισμένο σώμα maple AAAAAAAAA, θα λύσει όλα σου τα προβλήματα 😂

 

Περαστικά σου! 💪

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Κάποιες συνθήκες ή προδιαγραφές, πες τις όπως θες, δεν τις διαλέγεις, απλά συμβαίνουν, υπάρχουν, και πρέπει είτε να μάθεις να ζεις με αυτές, είτε να βρεις τρόπους να τις ικανοποιήσεις. Το αρχικό ερώτημα λοιπόν πάει στο, όταν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτές, και όταν δεν βρίσκεις τρόπο να τις ικανοποιήσεις, τι κάνεις;

Είναι πολύ ανώριμο γιατί κυκλοφορεί στο ίντερνετ από εφηβάκια, αλλά έχει μεγάλη δόση αληθειας. Cope. Τέλος. It is what it is. 

Το λέει και ο γιγάντιος Goggins. People used to call me a nigger. I hated it. But the truth is, when I looked in the mirror, a black person was staring back at me. Sometimes you have to man up, become tougher and keep going. 

 

Δεν υπάρχει κομμάτι της ενήλικης ζωής κάποιου που να μην έχει αυτές τις αντιφάσεις, Άλεξ. Είναι μέρος της ζωής και απλά το παλεύεις. Same game, different levels, same hell, different devils (Dwayne Johnson). Τι σημαίνει δεν μπορείς να ζήσεις με αυτές; Αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, θα μάθεις να ζεις με αυτές. Και ζήτημα ζωής και θανάτου δηλαδή να ειναι, πάλι μαθαίνεις να ζεις με αυτές 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου