Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό σε distortion ήχους - Amp dist vs Pedal dist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πολλές επιλογές για έναν lead ήχο σε ένα σόλο. Σε κάθαρό κανάλι ενισχυτή μπορούμε να βάλουμε πετάλια fuzz, muff, distortion κλπ. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το distortion του ενισχυτή για να κάνουμε ακριβώς το ίδιο. Κάθε λύση από αυτές έχει τα υπέρ και τα κατά. Παλαιότερα, χρησιμοποιούσα αποκλειστικά καθαρό κανάλι και πετάλια, ενώ τώρα με το modeller που έχω στο γραφείο, γράφω με οποιον distorted ενισχυτή θελω.  Έχω καταλήξει ότι, κάθε λύση έχει την δική της μοναδική χρήση, καθώς υπάρχουν διαφορετικές συχνοτικές ανάγκες σε καθε μιξ. Επίσης, το context κάθε κομματιού επηρρεάζει. 

 

Εδώ έκανα μια "κλινική" δοκιμή. Με στρατ έπαιξα πάνω σε ένα backing track, και χρησιμοποίησα 5 διαφορετικούς ήχους, εντελώς διαφορετικούς μεταξύ τους. Γράφοντάς τους με τη σειρά αυτή, παρατήρησα ότι ενώ κάθε φορά μου άρεσε πολύ ο ήχος, όταν έγραφα τον επόμενο, ο προηγούμενος μου φαίνονταν πολύ "ψόφιος". Ειδικά όταν εφτασα στο τέλος, δεν "μπορούσα" να ακούσω τους ήχους που πρωτοέγραψα.

 

Muff σε καθαρό twin deluxe

 

 

 

Μοντέρνο fuzz (ctc starlight) σε καθαρό tweed deluxe

 

 

 

Distortion pedal (VS audio aftermath) σε καθαρό κανάλι mesa.

 

 

 

AC30 full gain, με λίγο tube sceamer

 

 

 

Soldano SL100 με λίγο tube screamer

 

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίος ο παίχτης και (φυσικά) πολύ ωραίο το δείγμα της πειραματικής σου διαδικασίας.

 

Και το λέω αυτό, διότι ό,τι (περίπου) περιγράφεις στην τελευταία σου πρόταση, συμβαίνει και σε μένα όταν δοκιμάζω διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης για τον ίδιο ήχο που θέλω να πετύχω.

Όχι τόσο στο ότι δεν ''αντέχω'' τους πρώτους ήχους, όσο το ότι με ''ξενίζουν'' σε σχέση με τους επόμενους.

 

Βέβαια, μην ξεχνάμε και το εξής:

Όσο περισσότερο ασχολούμαστε με το dialing ενός ήχου και ΕΙΔΙΚΑ την ίδια μέρα ή την ίδια χρονική στιγμή της ημέρας, τόσο κουράζουμε το αυτί μας και τόσο μας φαίνεται ότι κάπου το τελικό αποτέλεσμα ''τελματώνει''. Μήπως εάν τα ακούσεις αύριο με πιο ''καθαρό'' και ''ξεκούραστο'' αυτί, ξαναθυμηθείς γιατί σου άρεσε ξεχωριστά ο κάθε ήχος στη σειρά του; 😉 

 

Τώρα, στο ποιος μου άρεσε περισσότερο;

Όλοι, διότι ο καθένας είναι πολύ όμορφα προσεγγισμένος και εξυπηρετεί ωραία την εκάστοτε περίσταση. Δεν ξεχωρίζω κάποιον.

ΥΓ: Άντε! Ο ΑC30, είναι μαγεία!🥰

Επεξεργασμένο από fatalv
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fatalv είπε

ΑC30, είναι μαγεία!


Συμφωνώ. Πολύ πλούσιος και πλήρης ήχος.

 

22 λεπτά πριν, fatalv είπε

Μήπως εάν τα ακούσεις αύριο με πιο ''καθαρό'' και ''ξεκούραστο'' αυτί, ξαναθυμηθείς γιατί σου άρεσε ξεχωριστά ο κάθε ήχος στη σειρά του; 😉 


Ο κάθε ήχος μου αρέσει, αυτό είναι σίγουρο. Για το συγκεκριμένο track ίσως η μοντερνίλα που βγάζει το distortion από ενισχυτή, να ταιριάζει καλύτερα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

 

Μου άρεσαν τόσο το Muff όσο και ο AC30 με το TS.

Ωραία και τα δύο για διαφορετικές προσεγγίσεις.

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου