Προς το περιεχόμενο

Mήπως βρισκόμαστε στην αρχή της αποκάλυψης για το μεταχειρισμένο (μη συλλεκτικό) gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

@LK Συμφωνώ στο γενικό πλαίσιο που το θέτεις. Εξάλλου το ζωή vs χρήματα, επενδύσεις ή αποταμίευση vs luxury είναι ένα μόνιμο δίλημμα. 

 

Όμως για εμένα που από τη μία είμαι ερασιτέχνης, υπό την έννοια ότι δε θα βγάλω χρήματα από τη μουσική, αλλά από την άλλη και από περιέργεια και λόγω διαφορετικών projects αλλάζω συχνά gear, το να έχω μονίμως μεγάλη χασούρα από τις αγοραπωλησίες θα ήταν μή βιώσιμο. Οπότε προσέχω κατ' αρχάς τις τιμές αγοράς και εδώ είναι που σήμερα υπάρχει το μεγάλο θέμα: Ποιές είναι οι καλές τιμές και προς τα πού πάει το πράγμα; 

 

 

Κοίτα , γενικά από τα χόμπυς χάνουμε λεφτά συνήθως.

Εγώ έτσι το βλέπω.

Εγω είμαι gear slut😁

Και όχι μόνο στα μουσικά.

Από την άλλη , αν δεν τα έτρωγα σε gear , πολύ πιθανότερο να τα έτρωγα αλλού....σε ψυχίατρο θες; Σε αναβολικά......κάπου εν πάσει περιπτώσει 😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, LK είπε

Κοίτα , γενικά από τα χόμπυς χάνουμε λεφτά συνήθως.

Εγώ έτσι το βλέπω.

Εγω είμαι gear slut😁

Και όχι μόνο στα μουσικά.

Από την άλλη , αν δεν τα έτρωγα σε gear , πολύ πιθανότερο να τα έτρωγα αλλού....σε ψυχίατρο θες; Σε αναβολικά......κάπου εν πάσει περιπτώσει 😄

 

Δεν προσπαθώ να μη χάσω. Προσπαθώ να μην καταστραφώ #ημερα_ποίησης

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Δεν προσπαθώ να μη χάσω. Προσπαθώ να μην καταστραφώ #ημερα_ποίησης

Στο κάτω κάτω της γραφής....αξίζει να καταστραφείς

Γιάννης Πάριος-ποιητής 😆

Παράθεση

😅

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@kpeyos

Από κάτω από το σπίτι μου ή δίπλα από το γραφείο μου (αν προτιμάς), έχω ένα μαγαζί που το νοικιάζω σε κάτι φωτογράφους (γάμος -βάπτιση κ.λ.π) .

Καθαρά Δευτέρα είχανε μια διαρροή σε μια βάνα, και πλημμύρισαν.

Το πήρα είδηση εγώ.....τους πήρα τηλέφωνο.....ήρθαν καθυστερημένα (ο ένας πετούσε χαρταετό 😁  , ο άλλος κάπου ήταν) .

Τεσπα, το σώσαμε.

Αφού σκουπίσαμε και τα τελευταία νερά....ανάβω τσιγάρο και τους λέω.

"Τρίτη πρωί πηγαίνετε και βγάλτε μου ένα κλειδί να έχω για τέτοιες περιπτώσεις, μιας και εγώ 24/7 είμαι εδώ, να το προλάβω".

Φάνηκαν διστακτικοί....μά έχουμε εξοπλισμό εδώ κ.λ.π.

Γέλασα δυνατά 😆.

Τους ανέβασα στο studio της φωτογραφίας που έχω στον τρίτο.

Έμειναν λαλάκες.....και μου έβγαλαν κλειδί την επόμενη. 😄

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

@kpeyos

Από κάτω από το σπίτι μου ή δίπλα από το γραφείο μου (αν προτιμάς), έχω ένα μαγαζί που το νοικιάζω σε κάτι φωτογράφους (γάμος -βάπτιση κ.λ.π) .

Καθαρά Δευτέρα είχανε μια διαρροή σε μια βάνα, και πλημμύρισαν.

Το πήρα είδηση εγώ.....τους πήρα τηλέφωνο.....ήρθαν καθυστερημένα (ο ένας πετούσε χαρταετό 😁  , ο άλλος κάπου ήταν) .

Τεσπα, το σώσαμε.

Αφού σκουπίσαμε και τα τελευταία νερά....ανάβω τσιγάρο και τους λέω.

"Τρίτη πρωί πηγαίνετε και βγάλτε μου ένα κλειδί να έχω για τέτοιες περιπτώσεις, μιας και εγώ 24/7 είμαι εδώ, να το προλάβω".

Φάνηκαν διστακτικοί....μά έχουμε εξοπλισμό εδώ κ.λ.π.

Γέλασα δυνατά 😆.

Τους ανέβασα στο studio της φωτογραφίας που έχω στον τρίτο.

Έμειναν λαλάκες.....και μου έβγαλαν κλειδί την επόμενη. 😄

Τους πήγες μόνο στο φωτογραφικο στούντιο ή και στο δωμάτιο με τις κιθάρες?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Shelter είπε

Τους πήγες μόνο στο φωτογραφικο στούντιο ή και στο δωμάτιο με τις κιθάρες?

Στο φωτογραφικό , τι να καταλάβουν από κιθάρες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, LK είπε

Κοίτα , γενικά από τα χόμπυς χάνουμε λεφτά συνήθως.

Αααα κύριε συνήγορε, εγώ προσπάθησα επανειλημμένως να σε αποτρέψω να κινηθείς ως χομπίστας και να στραφείς σε... επενδυτικές αγορές, αλλά δεν με άκουσες 😄

 

Οπότε ως προς το θέμα "Αρμαγεδδών" που καταλήξαμε; Οι τιμές στα μεταχειρισμένα θα πάρουν τον κατήφορο;  Να ετοιμαστούμε για gear binge και "επιθετικές" εξαγορές;

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Οπότε ως προς το θέμα "Αρμαγεδδών" που καταλήξαμε; Οι τιμές στα μεταχειρισμένα θα πάρουν τον κατήφορο;  Να ετοιμαστούμε για gear binge και "επιθετικές" εξαγορές;

Όσο οι  τιμές  των καινούργιων αυξάνονται και ο πληθωρισμός μεγαλώνει σε συνάρτηση με τους παγωμένους μισθούς και τα ημερομίσθια,  οι τιμές των μεταχειρισμένων και των ανταλλακτικών τους θα είναι υψηλές.

 Υψηλές θα παραμένουν και οι τιμές για την επισκευή τους. Και η ζήτηση των μεταχειρισμένων θα είναι αυξημένη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Οπότε ως προς το θέμα "Αρμαγεδδών" που καταλήξαμε; Οι τιμές στα μεταχειρισμένα θα πάρουν τον κατήφορο;  Να ετοιμαστούμε για gear binge και "επιθετικές" εξαγορές;

Προσωπικά έχω περιορίσει τις αγορές αυτό το διάστημα και περιμένω. Νομίζω γενικά ότι είναι η εποχη των αντι-προσφορών. Πολλοί πωλητές αυτή την περίοδο βρίσκονται ή θα βρεθούν με gear που κάθεται αρκετό καιρό και θα ειναι διατεθειμένοι να αναπροσαρμόσουν τις προσδοκίες τους. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να φτάνουμε σε σημεία γελοιότητας, να είναι κάτι στη μισή τιμή και να θέλουμε να το ρίξουν ακόμη χαμηλότερα. Αλλά η εποχή του αγοράζω στο -20% για μένα έχει παρέλθει. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

-20% είναι More or less το κέρδος του εμπόρου περίπου στα μουσικά.

Το less πάει σε κάτι Gibson -Fender που είναι καβάλα στο άλογο (εκεί είναι κάνα 10%).

 

Οπότε όταν κάτι φύγει από την βιτρίνα, το επόμενο δευτερόλεπτο από ιδιώτη το αγοράζω σίγουρα αφού αφαιρέσω το 20%

 

Αν δε παρέλθει ικανό χρονικό διάστημα...... δηλαδή το χει μαγαρίσει με τα χέρια του 😁 το μισοτιμής είναι εκ των ων ουκ άνευ (από την τιμή αγοράς).

 

Είπαμε , δεν μιλάμε για συλλεκτικά.

 

Και θα ξανα αναφέρω δικό μου παράδειγμα.

Αγόρασα Gibson LP studio  στις 2-1-2012 στην τιμή των 748,00 €.

Πόσο να την πουλήσω 12 χρόνια μετά;

Να λάβω υπόψιν μου ότι η πιο φθηνή studio πλέον είναι στα 1600 €?

Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Αν την βγάλω τώρα στα 500 € , έφυγε χθες.

Αν την βάλω 1000 θα τη κοιτάω για πάντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου