Προς το περιεχόμενο

Mήπως βρισκόμαστε στην αρχή της αποκάλυψης για το μεταχειρισμένο (μη συλλεκτικό) gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άρα τι; Θα ξαναπέσει η μεταχειρισμένη Μεξικάνικη Strat στα 600€ που παλιά τόσο την αγόραζες καινούρια; 

Αν θες να φύγει, ναι. Και πιο κάτω,

Αν θες να ανανεώνεις την αγγελία για 8 χρόνια σαν τον άλλον με το βίντεο 😄, όχι δεν θα πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Αν θες να φύγει, ναι. Και πιο κάτω,

Αν θες να ανανεώνεις την αγγελία για 8 χρόνια σαν τον άλλον με το βίντεο 😄, όχι δεν θα πέσει.

Δεν ξέρω, guys. Το ακούω πολύ και στο YouTube ότι έρχεται κύμα φτηνών μεταχειρισμένων, αλλά αν δεν το δω...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν ξέρω, guys. Το ακούω πολύ και στο YouTube ότι έρχεται κύμα φτηνών μεταχειρισμένων, αλλά αν δεν το δω...

Εγώ είμαι αυτός που υποστηρίζει ότι σε μερικά χρόνια θα χάσουν αξία και τα top line vintage.

,Μιλάω για burst του 59 gibson. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν ξέρω, guys. Το ακούω πολύ και στο YouTube ότι έρχεται κύμα φτηνών μεταχειρισμένων, αλλά αν δεν το δω...

Αυτό να δω και τι στον κόσμο...😌

 

image.thumb.png.7504b8a5a9d253dc25a72de5da180852.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άρα τι; Θα ξαναπέσει η μεταχειρισμένη Μεξικάνικη Strat στα 600€ που παλιά τόσο την αγόραζες καινούρια; 


Ισως. Οτι θα πέσουν οι τιμες θα πέσουν, αυτο ήδη το βλεπεις να συμβαινει απλα ίσως όχι τόσο δραστικά όσο θα περίμενες. Και δεν είναι σίγουρο οτι θα φτάσουν πχ στα 600 για MIM strat, ή σε οποιοδήποτε αλλο παλιό επίπεδο.

Η αγορά των μεταχειρισμένων έχει κάποιες ιδιαιτερότητες σε σχέση με αυτή των καινούργιων οργάνων. Για ένα κατασκευαστή ή για έναν retailer η πώληση είναι ζήτημα ζωής και θανάτου - αν ο καταναλωτής δεν αγοράζει το προιόν σου επειδή το θεωρεί πολύ ακριβό έχεις μεγάλο θέμα, και αν δεν θες να μπεις μέσα πιθανότατα θα πρέπει κάπως να ρίξεις τις τιμες και τα κόστη σου. Πρέπει να πουλήσεις, end of story.

 

Στην αγορά μεταχειρισμένων απο την άλλη έχεις πολλούς ιδιώτες οι οποίοι ΔΕΝ βασίζονται σε μια κάποια πώληση για να επιβιώσουν οικονομικά. Ναι οκ υπάρχουν και επιχειρήσεις που μεταπωλούν μεταχειρισμένα όπως υπάρχει και κόσμος που πουλάει όργανα του λόγω σοβαρής και άμεσης οικονομικής ανάγκης, αλλα κατα κύριο λόγο μιλάμε για κόσμο που πουλάνε επειδή θέλουν να πάρουν κάτι άλλο, κάτι δεν τους έκατσε, κάτι βαρέθηκαν κλπ. 

 

Οταν λοιπόν δεν πιέζεσαι για άμεσο cash flow, δεν συντρέχει κάποια ανάγκη οικονομική μπορείς κάλιστα να μήν πουλήσεις. Σχεδόν όλοι όταν βάζουν κάτι για πώληση έχουν στο νου τους μια κάποια τιμή κάτω απο την οποία θεωρούν ότι δεν αξίζει να πουληθεί κάτι, χωρίς αυτήν απαραίτητα να είναι η τιμη στην οποία επιδιώκουν να πουλήσουν. 

 

Πουλάω μια κιθάρα σε (θεωρώ) καλή, χαμηλή τιμή και δεν φεύγει επειδή η αγορά έχει πατώσει, έχουν σφίξει τα ζωνάρια και ξεπουλάνε όλοι? Ε ας μη πουληθεί, για Χ ευρώ καλυτερα να την έχω να κάθεται μήηηηπως και χρειαστεί ποτέ παρά να την σκοτώσω τελείως. 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι δεν έρχεται κάποια "αποκάλυψη".

Αλλά, κάτι περισσότερο, ακόμη και αν ερχόταν, δεν θα αφορούσε την Ελλάδα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να θεσπιστεί ένας "φόρος κατοχής πολυτελών αντικειμένων- περιουσιολόγιο" τι έχει να γίνει....😆

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Σκεφτείτε το ενδεχόμενο να θεσπιστεί ένας "φόρος κατοχής πολυτελών αντικειμένων- περιουσιολόγιο" τι έχει να γίνει....😆

Στο Ελλαδιστάν, όλα να τα περιμένεις...🙄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Στο Ελλαδιστάν, όλα να τα περιμένεις...🙄

Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο. 

Κάτι ανάλογο ίσχυε Γαλλία...νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου