Προς το περιεχόμενο

Mήπως βρισκόμαστε στην αρχή της αποκάλυψης για το μεταχειρισμένο (μη συλλεκτικό) gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, methylene blue είπε

Και αν θεσπιστει φορος στα εσοδα απο πωληση μεταχειρισμενων;

Και αυτό πιθανό είναι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Δεν νομίζω ότι μπορεί να ελεγχθεί η αγορά μεταχειρισμένων.

Τίποτα δεν μπορεί να ελεγχθεί. 

Απλά θα επαπειλειται κατά τη γνωστή τακτική .  .πρόστιμο 100.000 ευρώ,  και από εκεί και πέρα θα σταθμιζει ο καθένας το ρίσκο 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Απλά θα επαπειλειται κατά τη γνωστή τακτική .  .πρόστιμο 100.000 ευρώ,  και από εκεί και πέρα θα σταθμιζει ο καθένας το ρίσκο 

Μην τους δίνεις ιδέες ωρέ...😄

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ νομίζω ότι το gear εδώ και δυο δεκαετίες έχει γίνει όντως ένα είδος πολυτελείας, με την έννοια ότι από χομπίστες μέχρι επαγγελματίες (τους συλλέκτες τους βγάζω εκτός), όλοι αγοράζουμε αρκετά παραπάνω gear απ'όσο πραγματικά χρειαζόμαστε -ας μην γελιόμαστε- και συχνά δίνουμε αρκετό βάρος σε τεχνικά θέματα αντί στην ίδια την μουσική. Αυτό το βλέπουν οι εταιρείες φυσικά και το εκμεταλλεύονται.

 

Επίσης πιστεύω ότι οι τιμές αυξήθηκαν γιατί πέρα από τον πληθωρισμό υπήρξε μεγάλη ζήτηση μιας και όσοι ήταν έφηβοι τις δεκαετίες του '70 ή του '80 ή του ΄90 και έβλεπαν με τα κυάλια τις επώνυμες μάρκες τώρα πλέον μπορούν να ''βγάλουν το άχτι τους''. Αυτό το boom δεν ξέρω όντως για πόσο ακόμα θα μπορεί να συντηρηθεί από μεσίληκες και ίσως όντως φτάσουμε στην στιγμή  αγορά μεταχειρισμένων να πλημμυρίσει από επώνυμα όργανα που δεν θα θέλει πλέον κανείς.  

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Και αν θεσπιστει φορος στα εσοδα απο πωληση μεταχειρισμενων;


Αυτό είναι κάτι που ισχύει σε άλλες χώρες, πχ στην Αγγλία υπάρχει το λεγόμενο Capital Gains Tax, αν και πρακτικά στο 99% των περιπτώσεων που συζητάμε εδώ δεν εμπλέκεται. Είναι ένας φόρος που είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις επι των κερδών που βγάζεις απο πώληση κάποιου asset του οποίου η αξία αυξήθηκε και συνήθως αφορά πωλήσεις ακινήτων, μετοχών κλπ αλλά καλύπτει και προσωπικά αντικείμενα υψηλής αξίας (πχ έργα τέχνης, κοσμήματα κλπ κλπ - νομίζω το όριο είναι 6,000 λίρες). 

Οπότε πρακτικά εμάς δεν μας αφορά καθώς δε νομίζω οι περισσότεροι μας να πουλάμε και να αγοράζουμε αβέρτα vintage και boutique με 5ψηφιες τιμες, αλλα άν λέμε τώρα εγώ είχα αγοράσει προ εικοσαετίας μια pre-war D-28 για $40,000 και την πουλούσα σήμερα για $100,000 θα έπρεπε να το δηλώσω στην εφορία και να πληρώσω ένα φέσι επι των $60k κερδος (μειον ενα κάποιο αφορολόγητο) που έβγαλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παντως μια και μπηκε το φορολογικο στη συζητηση θελω να πω οτι εαν μπορεις να περασεις την αγορα στα εξοδα σου και εχεις πιστωτικο φπα, το καινουργιο εχει περιπου την ιδια (εαν οχι και χαμηλοτερη) απο τις υφισταμενες τιμες των μεταχειρισμενων. Υπο αυτη την εννοια τα μεταχειρισμενα εχουν νοημα μονο σε discontinued προιοντα

Επεξεργασμένο από methylene blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μην τους δίνεις ιδέες ωρέ...😄

Ναι εμένα περίμεναν 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ασχολούνται με την μουσική στον βαθμό που είχαμε πέσει εμείς με τα μούτρα; 

Θεωρώ ότι τα δημογραφικά, αν τα γνωρίζαμε, θα έδιναν ως έναν βαθμό τουλάχιστον,  απάντηση στο ερώτημά σου... 

Νομίζω πως ασχολούνται. Αν δε γνωρίζουμε εμείς τα δημογραφικά, σίγουρα τα ξέρουν καλύτερα οι εταιρείες που όλες σχεδόν έχουν στραφεί στο prosumer market.

 

5 ώρες πριν, Jet72 είπε

Το άλλο παράδοξο, αγοράζω κάτι από την βιτρίνα 10Χ και βγαίνω να το πουλήσω στα 9.5Χ. 

Όχι φίλε. Δεν δέχομαι τιμη μεταχειρισμένου που να είναι πάνω από το 80% της αξίας που έχει ως καινούργιο στο ράφι.

Είμαι κυρίως αγοραστής και ο γενικός κανόνας μου ήταν περίπου τα 2/3 της τιμής του καινούργιου ή ιστορικό πωλήσεων Reverb για πιο ιδιαίτερο gear. Σήμερα όμως βλέπω συχνά gear μισή τιμή και κάτω και να μη φεύγει. 

 

4 ώρες πριν, mkm είπε

'Ετσι είναι δύσκολο για συμπέρασμα...

Αν κάτι όμως κυκλοφορεί ακόμα, δεν θα πρέπει να προσεγγιστεί ανάλογα. ΠΧ εχω ενα Fender Blues Junior που τον είχα πάρει απο DV247 UK το 2008, όταν η λίρα ήταν κάτω και το φπα στην Αγγλία 15% στα 360 Ευρώ. Σήμερα έχει στο Thomann 777. Ποια τιμή θα ήταν η σωστή;

Δεν είναι μόνο πόσο κοστολογεί η Fender τον BJ, είναι και πόσες άλλες διαθέσιμες λύσεις έχουν προκύψει στο μεταξύ. Μπορεί η Fender να έχει ήδη βγει εκτός αγοράς σε αυτό το price range με τον συγκεκριμένο. 

 

32 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ είμαι αυτός που υποστηρίζει ότι σε μερικά χρόνια θα χάσουν αξία και τα top line vintage.

,Μιλάω για burst του 59 gibson. 

Η συλλεκτικότητα ξεπερνά τη χρηστικότητα. Δεν χρειάζεται ο άλλος να ακούει Led Zep για να αγοράσει μια 59άρα, όπως δε χρειάζεται να τον μαγεύουν τα άστρα πάνω απ' τον ποταμό Ρον για να αγορασει τον πίνακα του Van Gogh. Είναι καθαρά επενδυτικές κινήσεις αυτές. 

 

16 λεπτά πριν, odis13 είπε

 Πουλάω μια κιθάρα σε (θεωρώ) καλή, χαμηλή τιμή και δεν φεύγει επειδή η αγορά έχει πατώσει, έχουν σφίξει τα ζωνάρια και ξεπουλάνε όλοι? Ε ας μη πουληθεί, για Χ ευρώ καλυτερα να την έχω να κάθεται μήηηηπως και χρειαστεί ποτέ παρά να την σκοτώσω τελείως. 

Το θέμα είναι πως αν "σκάσει" η αγορά, θα είναι τόσο μεγάλες οι ευκαιρίες που θα πουλάμε για να αγοράσουμε κυρίως κάτι άλλο που δεν μας επέτρεπε κάποτε η τσέπη μας, οπότε με αυτή τη λογική και τα δικά μας νομίζω θα τα σκοτώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

 

Η συλλεκτικότητα ξεπερνά τη χρηστικότητα. Δεν χρειάζεται ο άλλος να ακούει Led Zep για να αγοράσει μια 59άρα, όπως δε χρειάζεται να τον μαγεύουν τα άστρα πάνω απ' τον ποταμό Ρον για να αγορασει τον πίνακα του Van Gogh. Είναι καθαρά επενδυτικές κινήσεις αυτές. 

 

 

Η 59 άρα δεν θα γίνει ποτέ όχι βαν Κονγκ...ούτε καν βιολί στρατιβάριους....σε βάθος χρόνου. 

Είναι άλλη συζήτηση βέβαια αυτή (ενδιαφέρουσα) αλλά θα φύγουμε από το θέμα που άνοιξες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου