Προς το περιεχόμενο

Mήπως βρισκόμαστε στην αρχή της αποκάλυψης για το μεταχειρισμένο (μη συλλεκτικό) gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LK είπε

Και θα ξανα αναφέρω δικό μου παράδειγμα.

Αγόρασα Gibson LP studio  στις 2-1-2012 στην τιμή των 748,00 €.

Πόσο να την πουλήσω 12 χρόνια μετά;

Να λάβω υπόψιν μου ότι η πιο φθηνή studio πλέον είναι στα 1600 €?

Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Αν την βγάλω τώρα στα 500 € , έφυγε χθες.

Αν την βάλω 1000 θα τη κοιτάω για πάντα

 


Αυτη τη στιγμη αν την βαλεις 1000 ναι θα την κοιτας μαλλον. Αλλα περσι πχ, μονο στα auctions που παρακολουθω ειδα να φευγουν 5-6 studio απο early 00s/10s κοντα στο χιλιαρικο, που προφανως αγοραστηκαν σε τιμη συγκρισιμη της δικιας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, odis13 είπε


Αυτη τη στιγμη αν την βαλεις 1000 ναι θα την κοιτας μαλλον. Αλλα περσι πχ, μονο στα auctions που παρακολουθω ειδα να φευγουν 5-6 studio απο early 00s/10s κοντα στο χιλιαρικο, που προφανως αγοραστηκαν σε τιμη συγκρισιμη της δικιας σου. 

Δεν μπορώ να ποντάρω στην ευήθεια των ανθρώπων 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, LK είπε

Και θα ξανα αναφέρω δικό μου παράδειγμα.

Αγόρασα Gibson LP studio  στις 2-1-2012 στην τιμή των 748,00 €.

Πόσο να την πουλήσω 12 χρόνια μετά;

Να λάβω υπόψιν μου ότι η πιο φθηνή studio πλέον είναι στα 1600 €?

Αυτά είναι αστεία πράγματα.

Αν την βγάλω τώρα στα 500 € , έφυγε χθες.

Αν την βάλω 1000 θα τη κοιτάω για πάντα

 

Ωραία. Ας δούμε αυτό μιας και ξέρω. Υπάρχουν Studio και Studio. Aν μιλάμε για μια Studio με σημερινά specs, καφέ ταστιέρες και δε συμμαζεύεται, για μένα η κιθάρα αυτή είναι ήδη εκτός αγοράς στην τιμή που τη ζητάει η Gibson. Σε αυτή την αγορά μια τιμή που φέυγει γρήγορα με τη μικρότερη χασούρα είναι τα 850€ αν ρωτάς εμένα. Δηλαδή μιλάμε για μισή τιμή. 

 

ΌΜΩΣ: Υπάρχουν παλιότερες Gibson Studio με εβένινα μπράτσα. Τέτοιες κιθάρες δε θα ξαναβγούν και η μόνη εναλλακτική σε αυτές είναι οι Custom Les Pauls που κοστίζούν μεταχειρισμένες από 3k και πάνω. Άρα εκεί, μπορεί να πιάσει η κιθάρα το 1,5k και δεδομένα η αξία της σιγά σιγά ανεβαίνει όσο θα φεύγουν από την αγορά αυτά τα μοντέλα. Εγώ έστω και για παλιότερο μοντέλο με σκούρο Rosewood θα το έδινα το χιλιάρικο μπροστά στον εφιάλτη να αγοράσω κιθάρα με "σκατουλί" ταστιέρα 😅

Το ίδιο ισχύει για τις παλιότερες Classic Series της Fender. Πιάνουν σχετικά καλά λεφτά μπροστά στα σκουπίδια επιπέδου Player και Vintera που βγάζει η Fender ως μεσαίες σειρές σήμερα. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Ωραία. Ας δούμε αυτό μιας και ξέρω. Υπάρχουν Studio και Studio. Aν μιλάμε για μια Studio με σημερινά specs, καφέ ταστιέρες και δε συμμαζεύεται, για μένα η κιθάρα αυτή είναι ήδη εκτός αγοράς στην τιμή που τη ζητάει η Gibson. Σε αυτή την αγορά μια τιμή που φέυγει γρήγορα με τη μικρότερη χασούρα είναι τα 850€ αν ρωτάς εμένα. Δηλαδή μιλάμε για μισή τιμή. 

 

ΌΜΩΣ: Υπάρχουν παλιότερες Gibson Studio με εβένινα μπράτσα. Τέτοιες κιθάρες δε θα ξαναβγούν και η μόνη εναλλακτική σε αυτές είναι οι Custom Les Pauls που κοστίζούν μεταχειρισμένες από 3k και πάνω. Άρα εκεί, μπορεί να πιάσει η κιθάρα το 1,5k και δεδομένα η αξία της σιγά σιγά ανεβαίνει όσο θα φεύγουν από την αγορά αυτά τα μοντέλα. 

Το ίδιο ισχύει για τις παλιότερες Classic Series της Fender. Πιάνουν σχετικά καλά λεφτά μπροστά στα σκουπίδια επιπέδου Player και Vintera που βγάζει η Fender ως μεσαίες σειρές σήμερα. 

Κάπου έπεσα σε ένα βιντεο στο Youtube , αλλά δεν το είδα.😄

Είχε τίτλο "γιατί οι νέοι δεν αγοράζουν Gibson-Fender "  (στα Αγγλικά ήταν 😁)

Αν δεν ηταν ο Slash για τους μεν και κάνας John Mayer για τους δε....θα χαν κλείσει.

Ήδη η Gibson έφαγε ενα τραμπακουλο στο παρελθόν.....

Η γενιά αλλάζει.

Σε λίγο αυτές οι κιθάρες θα είναι σαν λατέρνες 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα αν δεις το Gibson TV στο Youtube , που παρουσιάζει (προφανέστατα για να μας πεισει πόσο ιερά δισκοπότηρα βγαζει) "αμύθητες συλλογές κιθαρων" ......κάτι απολιθώματα συλλέκτες  δείχνει  😁

Μου βγαλε και τον Peter Frampton.....ήμαρτον δηλαδή, ποιος νέος ασχολείται μαζί του.....😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LK είπε

-20% είναι More or less το κέρδος του εμπόρου περίπου στα μουσικά.

Το less πάει σε κάτι Gibson -Fender που είναι καβάλα στο άλογο (εκεί είναι κάνα 10%).

Οταν ενα καταστημα πουλαει 1000 ευρω ενα καινουργιο προιον η τιμη αυτη αναλυεται σε 807 + 193 (ΦΠΑ)

Τα 193 τα αποδιδει στο κρατος και για τα 807 φορολογειται

Μεσα στο ποσο που μενει μετα τη φορολογηση των 807 ευρω (δεν ξερω αλλα φανταζομαι κατι σε 700 ευρω) υπαρχει και το κερδος του εμπορου

Μετα αυτος που το αγορασε 1000 ευρω καινουργιο και το δινει σε αγγελια 700 βαζει μαυρο στην τσεπη του ολο το ποσο που ειναι ουσιαστικα ισο με αυτο του εμπορου, ενω δεν εχει πουλησει καινουργιο οργανο αλλα μεταχειρισμενο. Κανω καπου λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Οταν ενα καταστημα πουλαει 1000 ευρω ενα καινουργιο προιον η τιμη αυτη αναλυεται σε 807 + 193 (ΦΠΑ)

Τα 193 τα αποδιδει στο κρατος και για τα 807 φορολογειται

Μεσα στο ποσο που μενει μετα τη φορολογηση των 807 ευρω (δεν ξερω αλλα φανταζομαι κατι σε 700 ευρω) υπαρχει και το κερδος του εμπορου

Μετα αυτος που το αγορασε 1000 ευρω καινουργιο και το δινει σε αγγελια 700 βαζει μαυρο στην τσεπη του ολο το ποσο που ειναι ουσιαστικα ισο με αυτο του εμπορου, ενω δεν εχει πουλησει καινουργιο οργανο αλλα μεταχειρισμενο. Κανω καπου λαθος;

Δεν ξέρω αν τα υπολογίζεις λάθος ή σωστά,  αλλά το ίδιο λέμε με αλλά λόγια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης είναι και πολλά άλλα. 

Πχ μεταφορικά, φόροι εισαγωγής  κλπ

Έβλεπα κάτι Καναδός στο yt , που ήθελαν να δοκιμάσουν Harley Benton,  και τους ήταν τρομερά δύσκολο λόγω απόστασης και κόστους μεταφορικών 

 

Μην κοιτατε που εμείς τις παίρνουμε τζάμπα (ακομα) και χωρίς μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτά είναι χαζομάρες. Για κάθε νέο πιτσιρικά που ξέρει ποιος είναι ο Μανκούσο υπαρχουν 100 που δεν εχουν ιδέα ποιος είναι ο φίλος, ακούνε ΝΕΕΣ μπάντες που παίζουν με Fender/Gibson και αγοράζουν Fender/Gibson ή παράγωγα αυτών, όπως τους επιτρέπει η τσέπη τους. Δείτε τι παίζουν όλες οι νέες μπάντες σε τεράστια mainstream φεστιβαλ τυπου Glasto κλπ. Η κυριαρχια των κλασσικων αρχετυπων κραταει καλα ακομα. 


Με ενα γρηγορο ψάξιμο η Fender εχει περιπου το 20% και η Gibson περιπου το 17% του GLOBAL market share, και περιπου 30% εκαστος του US market share, δεν προκειται να εξαφανιστουν με το που φυγει η τωρινη γενια συνταξιουχων.
 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου