Προς το περιεχόμενο

Mήπως βρισκόμαστε στην αρχή της αποκάλυψης για το μεταχειρισμένο (μη συλλεκτικό) gear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 λεπτά πριν, LK είπε

Η 59 άρα δεν θα γίνει ποτέ όχι βαν Κονγκ...ούτε καν βιολί στρατιβάριους....σε βάθος χρόνου. 

Είναι άλλη συζήτηση βέβαια αυτή (ενδιαφέρουσα) αλλά θα φύγουμε από το θέμα που άνοιξες. 

Δεν μπορώ να μην αναφέρω πάντως παίρνοντας μια τέτοια πάσα πώς περίπου 650 βιολιά Stradivarius υπάρχουν σήμερα. Η Gibson το 1959 έβγαλε επίσης περίπου 650 Les Paul...😃

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω απο 200 επιβιώνουν, με σχετική σιγουριά. Οι ονομαστικές λίστες έχουν γύρω στα 270-280 και απο αυτά λίγα "αγνοούνται", υπάρχουν δε και εκτιμήσεις ότι μπορει να επιβιώνουν 400 με 500 συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

"About 650 of these instruments survive today" γράφει. "Instruments", όχι απαραίτητα βιολιά. 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν το καλοκαίρι που μας πέρασε η φωτογραφική μου μηχανή παρουσίασε κάποιες αρρυθμίες, είπα να πάρω μια καινούργια. 

Έντρομος τότε ανακάλυψα (είχα ανοίξει και σχετικό νήμα εδώ) ότι πλέον δεν παράγονται DSLR (μέχρι τότε κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου μιας και δεν με ξανα αποσχόλησε) .

Άρχισα να ψάχνω σαν τον χαζό στο Interenet το ίδιο μοντέλο με τη δική μου (άντε και ένα παραπάνω- ήδη discontinued όλα- αν μάθεις ένα μηχάνημα για 15 χρόνια  δύσκολα αλλάζεις-εγώ τουλάχιστον.) .

Βρήκα μερικές , αλλά σε τιμές καινούργιας.

Περίμενα κανα μήνα Max και ω του θαύματος είχαν πέσει όλες στα 300 με 350 €.

Πήρα τρεις (3) με ελάχιστα κλικς η καθεμία (διψήφιο) .

ΟΛΟΙ οι πωλητές (και οι 3) μου είπαν την ίδια ιστορία "Την πήρα να ασχοληθώ, δεν ασχολήθηκα, άσε που έχω και το κινητό πλέον".

Το ίδιο ισχύει και για τα μουσικά όργανα.

Από τη ζημιά σου ρε φίλε (την παρορμητική σου αγορά για να ασχοληθείς με τας τέχνας ενώ δεν το χεις) δεν θα βγάλεις κέρδος.

Θα την πουλήσεις φθηνά αν θες να φύγει, αλλιώς θα την έχεις για ΠΑΝΤΑ στο ράφι να σου θυμίζει πόσο λαλάκας ήσουν. &-. 😁

 

Υ.Γ. Όταν πούλησα το διαμέρισμά μου (μέσα σε 1ημέρα από όταν το αποφάσισα) όλοι μου έλεγαν το δίνεις φθηνά.

Όντως ίσως θα μπορούσα να το πουλήσω και 8-10 χιλιάρικα παραπάνω.

Εμένα με ενδιέφερε να το ξεφορτωθώ , γιατί ξαφνικά βρέθηκα με 2 ακίνητα μη άμεσα αξιοποίησημα (έχρηζαν ανακαίνισης αμφότερα) και κάθε λεπτό μου περνούσε έχανα λεφτά.

Αν περίμενα , μπορεί να το πουλούσα ακριβότερα ή να το χα ακόμα να κάθεται.......

Εϊναι θέμα φιλοσοφίας και αυτό (βλέπω επίσης ακίνητα στον σπιτόγατο , που κατά καιρούς χαζεύω πίνοντας καφέ- να είναι εκεί 5 έτη....ακούνητα).

Η ζωή φεύγει γρήγορα για να περιμένεις ένα καλλίτερο deal , ειδικά σε μικροποσά που κυρίως αφορούν μεταχειρισμένα μουσικά όργανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jet72 είπε

Ρισπέκτ πάντως σε αυτούς που ενώ βλέπουν ότι δεν πουλιέται το αντικείμενό τους εντούτοις δεν σπάνε την τιμή του προς τα κάτω, περιμένοντας αυτόν τον Έναν που τελικά θα το αγοράσει. Τι να πω, ρισπέκτ στην υπομονή τους. 

 

Δεν ειναι παντα ετσι.

Πχ αν εχεις κατι που δεν χρησιμοποιεις και κοστιζει καινουργιο 500 και το βαζεις 350 και δεν πωλειται (30% κατω και σε κατασταση αψογη), αυτο μπορει να οφειλεται στην ιδιαιτεροτητα και εξειδικευση του αντικειμενου, δεν ειναι δηλαδη κατι που χρησιμοποιουν πολλοι , πχ μια κιθαρα, ενας ενισχυτης, ενα πεταλι.
Σε αυτο λοιπον δεν κατεβαζεις την τιμη κι αλλο για να πουληθει (αν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα).
Γιατι και να την κατεβασεις δεν θα το παρει κανεις που δεν το χρειαζεται.
Απλα ανανεωνεις την αγγελια για να μπορει να την δει αυτος που θελει το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Γιατι και να την κατεβασεις δεν θα το παρει κανεις που δεν το χρειαζεται.
 

Γιατί υπάρχω εγώ και τύποι σαν και εμένα, που ένα άχρηστο για τους πολλούς- πολύ εξειδικευμένο εξοπλισμό σε λογική χαμηλή τιμή , μπορεί να τον πάρω .......έτσι για τη συλλογή και αντί να πάω στην ταβέρνα.

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK Συμφωνώ στο γενικό πλαίσιο που το θέτεις. Εξάλλου το ζωή vs χρήματα, επενδύσεις ή αποταμίευση vs luxury είναι ένα μόνιμο δίλημμα. 

 

Όμως για εμένα που από τη μία είμαι ερασιτέχνης, υπό την έννοια ότι δε θα βγάλω χρήματα από τη μουσική, αλλά από την άλλη και από περιέργεια και λόγω διαφορετικών projects αλλάζω συχνά gear, το να έχω μονίμως μεγάλη χασούρα από τις αγοραπωλησίες θα ήταν μή βιώσιμο. Οπότε προσέχω κατ' αρχάς τις τιμές αγοράς και εδώ είναι που σήμερα υπάρχει το μεγάλο θέμα: Ποιές είναι οι καλές τιμές και προς τα πού πάει το πράγμα; 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
33 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ειναι παντα ετσι.

Πχ αν εχεις κατι που δεν χρησιμοποιεις και κοστιζει καινουργιο 500 και το βαζεις 350 και δεν πωλειται (30% κατω και σε κατασταση αψογη), αυτο μπορει να οφειλεται στην ιδιαιτεροτητα και εξειδικευση του αντικειμενου, δεν ειναι δηλαδη κατι που χρησιμοποιουν πολλοι , πχ μια κιθαρα, ενας ενισχυτης, ενα πεταλι.
Σε αυτο λοιπον δεν κατεβαζεις την τιμη κι αλλο για να πουληθει (αν δεν εχεις αναγκη τα χρηματα).
Γιατι και να την κατεβασεις δεν θα το παρει κανεις που δεν το χρειαζεται.
Απλα ανανεωνεις την αγγελια για να μπορει να την δει αυτος που θελει το συγκεκριμενο.

Μα σήμερα βλέπεις να μην πωλούνται κομμάτια στο 50% κάποιες φορές. Πρόσφατα είδα ένα Fender Jazz Bass USA σε τιμή ξεφτίλα και καθόταν. Αυτό εννοώ με το "αποκάλυψη". Αυτό που περιγράφεις είναι απλά φυσιολογικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου