Προς το περιεχόμενο

Ολικο refretting ηλ. κιθαρας, προτασεις για μαστορα - Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, odis13 είπε

Μηπως τυχον ο μαστορας του Μαραθων ήταν ο Κακανιαρης / Joker Guitars? 

Ο Κώστας Κακανιάρης κάνει βερνίκια και φτιάχνει δικές του ακουστικές. Δε νομίζω ότι ασχολείται με refrets. Μου είχε προτείνει τον Βέργο για παλιό συλλεκτικό όργανο, αλλά στα 350€ θα τον πρότεινα κι εγώ μόνο για πανάκριβα παραδοσιακά όργανα. Για πιο απλές φάσεις νομίζω κι αυτός προτείνει Ταλιαδούρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχει κ ο Jimmy's rockstaff καπως έτσι, στο κέντρο... Δεν έχω πάει αλλά ξέρω κόσμο που δίνει τα όργανα του εκει

  • Χαχα 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Πριν 15 χρόνια ο Μάραθων με είχε πει για έναν μάστορη σύνορα Γούβας-Υμηττού

Μήπως αναφέρεσαι στον Πήτερ Πλατη rockpile; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα ολικό refret στον Ταλιαδούρο, στα Άνω Ιλίσια, τον περασμένο Αύγουστο, σε japan μπράτσο, το οποίο έχει 100% modern Fender specs.
8 μήνες μετά, τα τάστα είναι ακόμη καθρέφτης, μηδενικό fret sprout, και μηδενικό buzz, κι άσ μπήκε σε άλλη κιθάρα τελικά.
Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και απο την δουλεία, και απο τον άνθρωπο (είχε όρεξη να συζητήσει επιλογές, να απαντήσει (πολλές και τεχνικές) ερωτήσεις, και όλα με τρομερή ευγένεια, καθόλου τουπέ, και χωρίς να μου πουλήσει mojo-jojo αλχημιστικές θεωρίες που απεχθάνομαι πλήρως).


TLDR: προτείνω τον Ταλιαδούρο 100%

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικά χρόνια ειχα κάνει ολικό refret και refinish (fretboard) στον Μίμη στον Χολαργό, απο τον οποίο εμεινα απόλυτα ευχαριστήμένος.

 

Πριν ένα χρόνο είχα πάει μια ηλεκτρική για σετάρισμα και καινούργιο nut στον Jimmy στα Εξάρχεια στον οποίο προσωπικά ΔΕ θα ξαναπήγαινα.

 

Πλέον υπάρχουν πολλοι τεχνικοί αλλα και luthiers και το επίπεδο σε αυτές τις υπηρεσίες έχει ανέβει. 

 

Οι συμφορουμιτές έριξαν πολύ καλούς επαγγελματίες στο τραπέζι και θεώρω οτι σε όποιον και να πας απο αυτούς θα μείνεις ευχαριστήμενος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου