Προς το περιεχόμενο

Πω πω μια μπασάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, panorios είπε

Αν είσαι ερασιτέχνης δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αυτό που σου θέλεις θα παίζεις και σε όποιον αρέσει, νησιώτικα με επιρροές weather report; Ότι γουστάρεις κάνεις. Όταν είσαι επαγγελματίας είσαι υποχρεωμένος να υπηρετείς το σύνολο, σου αρέσει δε σου αρέσει το είδος.

Κυπριακό το κάναμε το θέμα. Σε πανηγύρι με τη Ξένια Βέρρα παίζει ο άνθρωπος, μην τρελαίνεστε. Βλέπεις κανέναν από κάτω (ή και πάνω) να χαλιέται από το παίξιμο του? Χαμπάρι δεν παίρνει κανείς, χορεύουν του καλού καιρού. Προφανώς όταν πάει να ηχογραφήσει σε στούντιο με την Βέρρα δεν θα παίζει σαν τον Wooten, στα lifes είναι αλλιώς. 
Που να ακούσεις τι παίζει ο κιθαρίστας του Γιώργου Μάγκα. Αυτός έπρεπε να πα'ιζει στην μπάντα του James Brown...😄

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
37 λεπτά πριν, panorios είπε

Όταν είσαι επαγγελματίας είσαι υποχρεωμένος να υπηρετείς το σύνολο, σου αρέσει δε σου αρέσει το είδος. Πρώτα απ όλα για τους συναδέλφους και μετά για όλους τους άλλους.

Ναι, σωστά τα λες και έτσι πρέπει να είναι... Όμως εδώ θα μου επιτρέψεις να σου "αποκαλύψω" ένα tip της δουλειάς... Τρίτο πρόγραμμα 😄 Όχι αυτό με την κλασσική μουσική, το... άλλο!

Τρίτο πρόγραμμα είναι όταν η ώρα έχει περάσει,  η κατάσταση έχει φτάσει στα τσακίρ κέφια, και όλοι έχουν ανέβει και χορεύουν - όπως στο βίντεο- με τη συρτορούμπα να πέφτει σε βαθμούς "καταιγίδας", η "βάρκα μας η κουρελού" αποκτά διαστάσεις "εθνικού ύμνου" κ.ο.κ...

 

Εκεί (σχεδόν) όλοι είναι ντίρλα και επιδίδονται στον κυκλικό χορό "πατάμε σταφύλια", οπότε είτε παίζεις την καραγκούνα ή το smoke in the water ή και εγώ δεν ξέρω τι (αρκεί να είναι στο ύφος) όλα είναι καλά. 😎

Ενδεχομένως λοιπόν σε αυτό το βίντεο να γίναμε μάρτυρες μιας τέτοιας στιγμής τρίτου προγράμματος 🙄

 

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

παίζει... συρτορούμπα

 

ΡΕΓΚΕΤΟΝ το λένε στο χωριό μου και θα πάρει και την κούπα στην εβροβυζιον

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που δεν προσέξαμε όλοι όμως είναι τον ντράμερ.

Ο τύπος είναι αυτός δίπλα της που παίζει με τα δάχτυλα το Roland HPD Handsonic!

Μπάντα βαρβάτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Waterfall-K είπε


Που να ακούσεις τι παίζει ο κιθαρίστας του Γιώργου Μάγκα. Αυτός έπρεπε να πα'ιζει στην μπάντα του James Brown...😄

Αν εννοεις αυτον που σκεφτομαι δυστυχως μας άφησε χρόνους εδώ και κανα 2 χρόνια.

 

Το είδα το θεμα το πρωι στη δουλειά αλλά τώρα το άκουσα. ΩΡΑΙΟΣ...

 

Χωρις πλάκα αυτά τα σχήματα δεν έχουνε μαέστρο με την έννοια που ξέρουμε, ειδικά σε αυτή τη φάση που τα παιζουν medley για να μη σταματήσει ο κοσμος να χορεύει. Αρκει να ξερει ο τραγουδιστής το ρεφρεν και το κλαρινο τη μελωδια. Ο τραγουδιστής εκείνη τη στιγμή οδηγεί το σχήμα. Ολα τα άλλα ραντεβού στο φινάλε.

 

Καλά κάνει ο άνθρωπας και δεν αφήνει κενά, είναι και period correct αφου οι αυτοσχεδιασμοί στην τζαζ γινοσαντε για να μη σταματά ο κόσμος να χορεύει.😆

 

 

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Shelter είπε

Αν εννοεις αυτον που σκεφτομαι δυστυχως μας άφησε χρόνους εδώ και κανα 2 χρόνια.

Δεν ξέρω, ίσως, έχω να δω Μάγκα live πολλά χρόνια.😛 Τον είχα πετύχει πάντως σε μια ζωντανή εκπομπή στην ΕΡΤ πριν κάποια χρόνια και με άφησε άφωνο. Τέτοιο fusion μεταξύ πανηγυριού και funk δεν είχα ξανακούσει, ο τύπος μαζί με τον Μάγκα θέριζαν. Θυμάμαι μάλιστα ότι ενώ το έβλεπα πήρα τηλ. και έναν φίλο στην Αθήνα να ανοίξει tv να το δει. Είχα ψάξει κάποιους μήνες αργότερα μπας και βρω την εκπομπή στο youtube να την ξαναδώ αλλά δεν...

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν ξέρω, ίσως, έχω να δω Μάγκα live πολλά χρόνια.😛 Τον είχα πετύχει πάντως σε μια ζωντανή εκπομπή στην ΕΡΤ πριν κάποια χρόνια και με άφησε άφωνο. Τέτοιο fusion μεταξύ πανηγυριού και funk δεν είχα ξανακούσει, ο τύπος μαζί με τον Μάγκα θέριζαν. Θυμάμαι μάλιστα ότι ενώ το έβλεπα πήρα τηl. και έναν φίλο στην Αθήνα να ανοίξει tv να το δει. Είχα ψάξει κάποιους μήνες αργότερα μπας και βρω την εκπομπή στο youtube να την ξαναδώ αλλά δεν...

Ναι μαλλον αυτόν λες. Ηταν και μέλος εδώ στο νοιζ στις αγγελίες.

 

Χτισμένος και συνήθως με les Paul αν και είχε απ όλα.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό που δεν προσέξαμε όλοι όμως είναι τον ντράμερ.

Εγώ πρόσεξα τον Γκουσγκούνη κάτω απ' τον βιολιτζή/βιολιστή/βιολονίστα να κρατάει με σταθερό χέρι το κινητό και να τραβάει την αοιδό.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου