Προς το περιεχόμενο

Πω πω μια μπασάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
22 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είναι ο συνδυασμός του σκυλάδικου της εθνικής, των 80'ς με αμυδρά ίχνη παραδοσιακής.

Εγώ πάντως σε πρόσφατο "νήμα" αφηγήθηκα την εμπειρία μου επί σκηνής, με ρεπερτόριο της ξαδέρφης της Χαράς 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μπορεί το θέμα να κάνει focus εκεί που κάνει (τέλος πάντων), αλλά όντως ο συνάδερφος του δίνει και καταλαβαίνει 😎

Δεν τον προσέξαμε. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα αυτό λέω. Το μπάσο αν και βιρτουοζικο, δεν υπηρετεί το τραγούδι και φαίνεται πως ο άνθρωπος βγάζει το άχτι του, ενω δεν είναι κανείς απο την ορχήστρα αρμόδιος ή έχει τα κότσια ως μουσικός να τον ελέγξει. 

 

Αυτό το φαινόμενο έχει παρατηρηθεί σε όλο το φάσμα του λαικοποπ απο τα 80'ς όπου αρχισαν να μπαίνουν ντραμς και καλοί μουσικοί έπαιζαν ρυθμούς funk στα τσιφτετέλια (όπως και στο βίντεο) και μπασάρες γενικότερα, ενω κιθαρίστες ξεταύλωναν με σόλο βανχελινικά σε χασάπικα.

Ποιος να τους οδηγήσει; Ο παραγωγός;

Απο τη μια μπορεί να γούσταρε κι αυτός ή απλά δεν είχε την μουσική ικανότητα να κρίνει την ενορχήστρωση.

Προσωπικά πιστεύω πως ακούστηκαν και ωραία πράγματα εκεί που δεν τα περίμενες, όπως και στο βίντεο.

Το άνοιξες να δεις τον μώλο να κουνιέται και σε παρέσυρε το μπάσο.

Άσχετο αλλά ενδιαφέρον.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, panorios είπε

Ο άνθρωπος σίγουρα το ξέρει το σπόρ αλλά πολύ φλυαρία ρε παιδί μου, όλα τα πράγματα έχουν τον χώρο τους. 

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση επί του θέματος... Αυτός ο άνθρωπος είναι ένας πολύ καλός μπασίστας, που παίζει... συρτορούμπα με το "στρέμμα" όλη τη νύχτα- καθότι η συρτορούμπα είναι ο "εθνικός ύμνος" στα πανηγύρια. Το έχω κάνει και το γνωρίζω...

Κάποια στιγμή ο άνθρωπος θέλει να παίξει, να "γαζώσει", να "κεντήσει"... Πόσο ντουν - ντουν να παίζεις όλο το βράδυ... 

Οπότε το "πυροβόλησε" και μπράβο του. 

 

Θυμάμαι μια φορά ένα "πανηγύρι" στα μέρη του @LK που ήρθε ένα παλικάρι από την Κοζάνη να παίξει τύμπανα- εκεί που "έπαιξα" εν αγνοία μου Χαρά Βέρρα 😄

Ο τύπος "γάζωνε", τεράστιος παίκτης που όμως όλο το βράδυ βάραγε σουρτορούμπα, με κάποιες "εκλάμψεις" που έσπαγαν τη μονοτονία. 

Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το mentality ενός καλού μουσικού που βγάζει μεροκάματο σε κάτι σαν αυτό που παρακολουθήσαμε. Θέλει και αυτός τη "στιγμή" του.     

 

@Yannis Methenitis πως φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει από την ευγενή τέχνη του πανηγυριού...  😄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην Κοζάνη ολοι ντράμερ είμαστε, @Terry RoscoeBeck5.

Και ο Ραφαηλιδης (μην κοιτάς που το γύρισε στο βιμπραφωνο για να κάμει καριέρα στο Μανχάταν)...ντράμερ είναι 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πλην ενός... 😎

 

Giotis.jpg

Βαράει και ο Γιωτης μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση επί του θέματος... Αυτός ο άνθρωπος είναι ένας πολύ καλός μπασίστας, που παίζει... συρτορούμπα με το "στρέμμα" όλη τη νύχτα- καθότι η συρτορούμπα είναι ο "εθνικός ύμνος" στα πανηγύρια. Το έχω κάνει και το γνωρίζω...

Κάποια στιγμή ο άνθρωπος θέλει να παίξει, να "γαζώσει", να "κεντήσει"... Πόσο ντουν - ντουν να παίζεις όλο το βράδυ... 

Οπότε το "πυροβόλησε" και μπράβο του. 

 

Θυμάμαι μια φορά ένα "πανηγύρι" στα μέρη του @LK που ήρθε ένα παλικάρι από την Κοζάνη να παίξει τύμπανα- εκεί που "έπαιξα" εν αγνοία μου Χαρά Βέρρα 😄

Ο τύπος "γάζωνε", τεράστιος παίκτης που όμως όλο το βράδυ βάραγε σουρτορούμπα, με κάποιες "εκλάμψεις" που έσπαγαν τη μονοτονία. 

Προσωπικά καταλαβαίνω απόλυτα το mentality ενός καλού μουσικού που βγάζει μεροκάματο σε κάτι σαν αυτό που παρακολουθήσαμε. Θέλει και αυτός τη "στιγμή" του.     

 

@Yannis Methenitis πως φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει από την ευγενή τέχνη του πανηγυριού...  😄

Καταλαβαίνω τι λες.

Αν είσαι ερασιτέχνης δεν υπάρχει σωστό και λάθος, αυτό που σου θέλεις θα παίζεις και σε όποιον αρέσει, νησιώτικα με επιρροές weather report; Ότι γουστάρεις κάνεις. Όταν είσαι επαγγελματίας είσαι υποχρεωμένος να υπηρετείς το σύνολο, σου αρέσει δε σου αρέσει το είδος. Πρώτα απ όλα για τους συναδέλφους και μετά για όλους τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου