Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Είναι και απόλαυση όμως ρε Λάκη, πώς να το κάνουμε... Από τις λίγες που μπορούμε να έχουμε σε αυτήν την ρημάδα τη ζωή. 

Μόνο καύσιμο;

Μπορείς να το δεις και σαν απόλαυση και σαν διασκέδαση , αλλά έχει συνέπειες......το βάρος.

Καμία αντίρρηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μπορείς να το δεις και σαν απόλαυση και σαν διασκέδαση , αλλά έχει συνέπειες......το βάρος.

Καμία αντίρρηση.

 

Εσύ πχ δεν κάνεις ότι περνάει απ' το χέρι σου για να κάνεις τις γευστικοτερες δυνατές επιλογές κρατώντας ένα συγκεκριμένο επίπεδο θερμίδων;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Εσύ πχ δεν κάνεις ότι περνάει απ' το χέρι σου για να κάνεις τις γευστικοτερες δυνατές επιλογές κρατώντας ένα συγκεκριμένο επίπεδο θερμίδων;

Οχι.

Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει ούτε η γεύση ούτε η διαδικασία μάσησης .

Πολλές φορές  τρώω με το ζόρι για να συμπληρώσω τα γραμμάρια πρωτεΐνης που θέλω.

Κλέβω κιόλας , πίνοντας ένα με δύο σκουπ πρωτεΐνη την ημέρα, γιατί και δεν θέλω να φάω και είναι και πιο χρονοβόρο και πιο ακριβό.

Ψέμματα είπα πριν και για τους υδατάνθρακες.

Τώρα που το σκέφτομαι, πίνω την κρεατίνη μαζί με φρουκτόζη για καλλίτερη απορρόφηση.

Και αν κάποιος αναρωτιέται αν και αυτό είναι διατροφική διαταραχή, ναι είναι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει ούτε η γεύση ούτε η διαδικασία μάσησης .

Μόλις μάθαμε λοιπόν ότι ΔΕΝ είσαι Ταύρος 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Jet72 είπε

Μόλις μάθαμε λοιπόν ότι ΔΕΝ είσαι Ταύρος 😉

Λέων είμαι .😁

Προσωπικά είμαι υπέρ:

1. Των ναρκομανών,

2. Αυτών που κάνουν χρήση αναβολικών

3. Των αλκοολικών,

4. Αυτών που τρώνε σαν να μην υπάρχει αύριο,

5, Αυτών που καπνίζουν....σαν μαύροι....

6. Αυτών σαν εμένα......που μετράνε και το τελευταίο γραμμάριο πρωτεΐνης και δεν τρωνε τίποτα άλλο. ......αρκεί να ξέρουν γιατί το κάνουν.

Και για εμένα αυτό είναι απόλαυση στη ζωή.....να κάνεις ό,τι γουστάρεις.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μπορείς να το δεις και σαν απόλαυση και σαν διασκέδαση , αλλά έχει συνέπειες......το βάρος.

Καμία αντίρρηση.

 

Όχι απαραίτητα. 

 

Εχω το ίδιο βάρος και ποσοστό λίπους απο το 2021 (καλα γενικα στο βάρος περιπου σταθερος ημουν σε όλη μου τη ζωή). Βέβαια πλέον το διατηρώ με μεγαλύτερη δυσκολία απο παλιότερα. Δεν στερούμαι τίποτα. Απλά όπως είπε και ο Σπύρος δεν ξεσκίζομαι. Τα κάνω όλα, αλλά όχι καθε μέρα και όχι όλα μαζι. Βασικά η καθημερινότητα μου είναι καθαρη διατροφή και γυμναστική και μια φορά τη βδομάδα βάζω στον εαυτό μου τις εξης επιλογές.

 

1) Φαγητό έξω, αλλά πάντα τρώω τη μισή απο την προτεινόμενη μερίδα. (Ετσι και αλλιώς το φαγητο εξω ειναι παντα διπλασια ή υπερδιπλάσια ποσότητα απο αυτη που πρεπει να τρωμε). 

2) Ποτό

3) Γλυκό

 

Διαλέγω πάντα 1 απο τα 3.

 

Συνήθως προτιμώ το 1. Το 2ο τα τελευταια χρόνια δεν το πολυσυνηθιζω γιατι και η ζωή έχει αλλάξει και δε μου κανει πολυ κλικ μετά απο τόση αποχή. Το 3ο συνηθως παραμελειται καθως αναμεσα στο φαγητο ή το γλυκο προτιμώ το φαγητο. 

 

Πολλές φορές (βασικα ολες) τα ελεύθερα γεύματα της εβδομάδας είναι αυτά που γίνονται σε κοινωνικές συναναστροφές καθώς ειναι μαλακία να σου λεει ο αλλος να βγειτε για φαγητο και να τον γειώνεις γιατι κανεις διατροφή. 

Αν κανεις τακτική ασκηση και καθαρή διατροφή όλο τον υπολοιπο καιρο δεν εγινε και κατι για λιγο μια φορα τη βδομάδα.

 

Βεβαια το παραπανω ειναι για ανθρώπους που απλά θελουν ενα σταθερο βάρος και την υγεια τους. Οχι αισθητικη τελειότητα ή αθλητικές επιδόσεις υψηλού επιπέδου. Εκει αλλάζουν όλα και πρεπει να μιλησουμε για πολλά πραγματα. 

 

Να προσέχετε τις μεγάλες αποστάσεις μεταξυ γευμάτων οσοι εμμενετε στα μοτιβα αυτά, ειδικα με την κατανάλωση των υδατανθράκων και ειδικα αν εχετε ιστορικο διαβήτη στην  οικογένεια. Η καταναλωση μικρών και πλήρων γευμάτων καθε 3 ώρες περίπου είναι ιδανικη και για ολη τη μεταβολική διαδικασια.

 

 

 

 

  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι σα να λες ότι ο έρωτας είναι μόνο τεκνογονία

Μα αυτό ακριβώς είναι τέκνον μου. Ανέτρεξε εις τας Γραφάς των Αγίων Πατέρων μας και θα το διαπιστώσεις.

 

image.png.b3557ec78321a61f59d97fb1f39813d8.png

  • Like 1
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Shelter είπε

Όχι απαραίτητα. 

 

 

 

 

 

 

Φυσικά όχι απαραίτητα.

Δεν ανταποκρίνονται όλοι οι οργανισμοί το ίδιο.

Τα genetics είναι ένα 60% ......το υπόλοιπο 40% , μπορείς να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μα αυτό ακριβώς είναι τέκνον μου. Ανέτρεξε εις τας Γραφάς των Αγίων Πατέρων μας και θα το διαπιστώσεις.

 

image.png.b3557ec78321a61f59d97fb1f39813d8.png

 

 

Στυλιανός Κορνάρος - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Τα genetics είναι ένα 60% ......το υπόλοιπο 40% , μπορείς να το αλλάξεις.

Αυτο δυστυχώς είναι κόλαφος όταν το σκεφτεσαι υπο την προοπτική ασθενειών και προβλημάτων υγείας...

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου