Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, LK είπε

Στα 80 μπορεί να μην νοιάζει κανέναν. 

Αλλά δεν μιλάμε μόνο για 80χρονους εκατομμυριούχους 😁

Ε καλά και πάλι. Να είσαι στα 25 σου εκατομμυριούχος και να ζεις ασκητικά για να έχεις κοιλιακούς; Δηλαδή μια φορά που ζεις, σου 'κατσε τέτοια κωλοφαρδία και λες ΟΚ, ας ταλαιπωρηθώ κι εγώ μαζί με τους άλλους τους πτωχούς...😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Ε καλά και πάλι. Να είσαι στα 25 σου εκατομμυριούχος και να ζεις ασκητικά για να έχεις κοιλιακούς; Δηλαδή μια φορά που ζεις, σου 'κατσε τέτοια κωλοφαρδία και λες ΟΚ, ας ταλαιπωρηθώ κι εγώ μαζί με τους άλλους τους πτωχούς...😅 

Αν είσαι εκατομμυριουχος όλα είναι πιο εύκολα. 

Άσε που δεν έχεις να ασχοληθείς και με τίποτα άλλο,  πέραν του εαυτού σου.

Τεσπα, στο θέμα προτεραιότητων ισχύει αυτό που λες.

Πάντως αν ήμουν εγώ εκατομμυριουχος προτεραιότητα μου θα ήταν να ήμουν η καλλίτερη εκδοχή μου σε όλα τα επίπεδα,  σωματικά-νοητικά-συναισθηματικά-πνευματικά.

Τον φτωχό μπορώ να τον δικαιολογήσω,  τον πλούσιο,  όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Να είσαι στα 25 σου εκατομμυριούχος και να ζεις ασκητικά για να έχεις κοιλιακούς;

Δεν χρειάζεται να γυμναστείς και να κάνεις διατροφή αν το φυσάς το παραδάκι. Πας και βάζεις κοιλιακούς (ab implants)

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, LK είπε

Το θέμα είναι ότι τόσες και τόσες γενιές μεγάλωσαν με :

1. «Το πρωί να τρως σαν βασιλιάς, το μεσημέρι σαν άρχοντας και το βράδυ σαν ζητιάνος»,

2. "τον άρτον ημών τον επιούσιον" (και δεν το πάω στο Θρησκευτικό).

3. "Τα φρούτα είναι υγιεινά"......χίλιες φορές να φάω έναν μπακλαβά παρά  φρουκτόζη 😆 και

4. Αυτή την αφίσσα (εμείς την είχαμε κρεμασμένη στο δημοτικό σχολείο).

Τι περιμένεις τώρα, να ξεκολλήσει το μυαλό εύκολα; 😁

20220511090920_afisa_i_diatrofiki_pyramida.jpeg

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι βλέπουμε σε αυτή την πυραμίδα, γιατί είναι ταξινομημένα έτσι τα τρόφιμα? Πρώτη φορά το βλέπω, δεν το καταλαβαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι βλέπουμε σε αυτή την πυραμίδα, γιατί είναι ταξινομημένα έτσι τα τρόφιμα? Πρώτη φορά το βλέπω, δεν το καταλαβαίνω

Η βάση της πυραμίδας υποτίθεται είναι τα βασικά-απαραίτητα. Η κορυφή., τα μη απαραίτητα. 

Αυτή η αφίσα έπαιζε πολύ στα 80's 90's .

Αυτή την αφίσα ,την είδα προσφατα (2024) σε γυμναστήριο. 

Αυτή η αφίσα έχει βάση,  αν θες να βάλεις λίπος.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει ένα podcast, λέγεται αναβολικό παράθυρο και παρουσιάζει διάφορα θέματα προπονητικής  και διατροφής με ερευνητικά δεδομένα και αρκετή δόση καφρικου  χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαέ μπλέξαμε με έναν μοδ...

Εγώ..

3 ΕΞΆΜΗΝΑ ΑΝΑΤΟΜΊΑ

4 φυσιολογια

2 ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

3 ΜΙΚΡΟβΙΟΛΟΓΙΑ- 1 με έμεινε

2. ΔΙΑΤΡΟΦΗ

2 βΒΙΟΜΕΤΡΙΑ

 Ζωέμπορας σπούδασα και πέρασα πτυχιακή

 

1. οτιδήποτε επεξεργασμένο  ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ, πχ κάτι ''τύπου΄΄ γιαουρτιού

2. Επεξεργασία, ΣΚΑΤΑ

3. ποιότητες κρεάτων

    ----Ιχθυοκαλλιέργειες, με τιποτα

   ----Γουρουνι, με τιποτα

---ΠΤΗΝΑ, ΠΑΡΟΜΟίως

ΜΟσχάρι, ολίγον

Αμνοερίφια-Ελλάδα- ΙΣΩΣ τα πιο καυλά, αν και πλέον ίμεθα εις την σταυλισμένη κτηνοτροφία

 

 

Όταν κάποιοι σε φωνάζουν για το τσιγάρο, τη ζάχαρη, τα λίπη κλπ, να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ, πως, ήταν οι ίδιοι ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΕΣ που σε έλεγαν πως το τσιγάρο, κάνει καλό- που δεν έκανε-

 

ΣΚΥΛΙΑ-ΓΑΤΕΣ.... ότι ταίζετε, είναι, ΟΣΤΕΑΛΕΥΡΑ-ΚΡΕΑΤΑΛΕΥΡΑ-ΑΙΜΑΤΑΛΕΥΡΑ-ΙΧΘΥΑΛΕΥΡΑ, υπολείμματα σφαγείων, κάτι σα τα χάμπουργκερ που τρώμε , είτε στοιχίζουν ΠΑΝΑΚΡιΒΑ, είτε τσάμπα.

 

εγω πάντως δεν πήρα πτυχίο και παρότι 3 μαθήματα χρωστάω, πέρασα και σπουδαία πτυχιακή, ειδικότης, ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΖΩΑ, σαν εμάς

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H διατροφή μας (φαγητό-ποτό) επιμένω , είναι απότοκο των διαφημιστών. (κάθε γενιά έχει τα δικά της "πρότυπα" ).

1. Άλλοι αρχίσανε τα μαρτίνι γιατί το έκανε ο Τζέημς Μπόντ,

2. Άλλες τα μπραντς και τα κοκτειλ γιατί τα έκανε η Καρυ (όπως είπα και πριν).

3. Η νέα γενιά ανακαλύπτει τα χαμπεργκερ των 30,00 € με μπλακ ανγκους και τσενταρ....κ.ο.κ.

......Να ξεχάσω την ταινία "Chocolat" που όλες θέλανε τον Τζωνη τον Ντεπ και πέντε κιλά ιον αμυγδάλου; 😆

Όλοι μας καταπιεστήκαμε όταν ήπιαμε την πρώτη γουλιά αλκοόλ ή κάναμε την πρώτη τζούρα τσιγάρου.

Δεν μας άρεσε το πρώτον , αλλά καταπιεστήκαμε για να γίνουμε λίγο Τζων Γουέηιν.

Αν φτάσεις σε μια ηλικία και καταλάβεις λίγο πως λειτουργεί το πράγμα, μπορείς να κάνεις επαναπρογραμματισμό του σώματος και του μυαλού σου.

Θα μου πεις, και "οι κοιλιακοί" και οι "φέτες" διαφημιστικό προϊόν δεν είναι;

Ναι είναι.

Εγώ προσωπικά το κάνω γιατί μου αρέσει το αποτέλεσμα , ξέρω ότι ούτε ανταποδοτικό είναι ,ούτε κατόρθωμα .

'Ενα boost στην αυτοπεποίθηση σου το λαμβάνεις βέβαια, υπό την έννοια του "ve been there done that", έκανα κάτι που δεν είναι σχετικά εύκολο, πάμε παρακάτω.

Όπως όταν κάνεις ένα μεταπτυχιακό ή ξέρω γω κλείνεις μια καλή δουλειά.

Αλλά το κάνω χωρίς να καταπιέζομαι.

Επίσης και η ηδονή μέσω γεύσεων , είναι κατασκεύασμα διαφημιστικό.

Ο "Μπον Βιβέρ", "ο ψαγμένος σομελιέ"......"ο γευσιγνώστης"......αυτός που "ξέρει να ζει" είναι περσόνες που μας τις πέρασαν . Ένα χλιδάτο γεύμα με ωραία παρέα και έξυπνες συζητήσεις , είναι καρέ από ταινία που είδα 1000 φορές.

Όπως επίσης , το ένα ποτό μετά το άλλο, σε σκοτεινό μπαράκι...με αιθέριες υπάρξεις.

Οι διαφημίσεις ποτών (είτε φωτογραφίες-είτε video) ήταν πραγματικά κομψοτεχνήματα.

Σου πουλούσαν το προϊόν και τον πέριξ "μαγικό κόσμο" για πλάκα......μαζί και τις θερμίδες τους.

Και μουρουνέλαιο να έβαζαν αντί το μπουκάλι βότκα ή ουίσκι, θα θελες να το πιεις.😆

Οι ΜΟΝΕΣ διαφημίσεις που κράτησαν μοντέλα , γιατί οι άλλες θέλουν πιο εύκολη ταύτιση του καταναλωτή, είναι τα παγωτά.

Αν σου αρέσει να το κάνεις, όπως είπα, κάνε το .....αλλά αν πάρεις βάρος , γιατί θα πάρεις, μην γκρινιάζεις, όπως δεν γκρινιάζω εγώ που δεν τρώγωπινω.

Αποδέξου το αποτέλεσμα και υποστήριξε την επιλογή σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Κάνω έναν συνειρμό για το πως ταιριάζει η διαλειμματική νηστεία με τη φύση του ανθρώπου από προ-κτισεως κόσμου, αναφέρομαι στον κυνηγό / τροφοσυλλέκτη άνθρωπο ο οποίος το πιθανότερο είναι να μην έτρωγε και κάθε μέρα Αν το σκεφτείς βγάζει νόημα, η διαλειμματική ήταν στη φύση του ανθρώπου ασύγκριτα μεγαλύτερο διάσημα από το να ανοίγει το ψυγείο ανά δίωρο

Μέσα σε δυο τρεις γενιές κάνεις τον ίδιο σκύλο, με το ίδιο βασικό DNA από Ροτβάιλερ, Πεκινουά. Μέσα σε 20 χρόνια μπορείς να κάνεις τη χλόη λάχανο 2 κιλών.

 

Ο άνθρωπος προσαρμόζεται μέσα σε ελάχιστες γενιές στο περιβάλλον του όπως όλα τα έμβια όντα, ζώα και φυτά αυτού του πλανήτη.

 

Το να ανατρέχουμε στον τροφοσυλλέκτη, 5, 10 ή 250 χιλιάδες χρόνια πριν δεν έχει νόημα. Ο άνθρωπος έχει προσαρμοστεί. Αυτό έχει αποδειχτεί από άπειρες ιατρικές έρευνες.

 

Υπάρχουν υπέροχα βιβλία για το θέμα, όπως αυτά του Dawkins. Προτείνω το Selfish Gene ή το The Greatest Show on Earth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου