Προς το περιεχόμενο

Στούντιο για πρόβες και ηχογραφήσεις στα Νότια Προάστια της Αθήνας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχετε να προτείνετε κάποιο studio για πρόβες και ηχογραφήσεις στα νότια προάστια; Έχει κανείς άποψη για τα Grey Studios, SoundWay (καλλιθεα) ή Minus 1 (Π. Φάληρο);  Για γκρουπ 4 άτομα pop-funk. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maple είπε

Τι το θες το studio..

Μόνος σου σπίτι καλύτερα. Δεν θα χρειάζετε και να συννενοηθείς κιολας. 

 

Δεν υπάρχει χώρος που να μπορούμε όλοι να δουλέψουμε άνετα. Ξέρει κανείς για τα παραπάνω στούντιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Maple είπε

Δεν θα χρειάζετε και να συννενοηθείς κιολας.

Και κάπως έτσι,κατά την διάρκεια κάποιας πρόβας χρόνια πρίν,δημιουργήθηκε ο όρος fusion στην μουσική...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο SoundWay έχω πάει, ένα από τα πιο άβολα drum kits που έχω παίξει ποτέ. Τεράστια shells με κακό setup που ήθελε τουλάχιστον 15 με 20 λεπτά για να το φέρω στα μέτρα μου, για πολύ απλά παιξίματα. Το παράτησα γιατί δεν άξιζε, ήταν χάλια για μένα. Στα υπόλοιπα δεν έχω πάει.

 

Όποτε είναι να παώ για πρόβα, πάω στο Prova Studio, το οποίο είναι στον Ταύρο, και το έμαθα μέσα από το Noiz που κάναμε το περσινό meetup. Το συστήνω. Μόνο κακό είναι ότι έχει περίεργη ψηφιακή κονσόλα που θα πρέπει να στη φτιάχνει κάθε φορά κάποιος από το χώρο.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Όποτε είναι να παώ για πρόβα, πάω στο Prova Studio, το οποίο είναι στον Ταύρο

Εκτός από τα studio που είναι μια χαρά και το ωραίο μπαράκι - καθιστικό, το super plus είναι το πάρκινγκ που 99% είναι πολύ εύκολο. 

  • Συμφωνώ 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, _PIG_ είπε

Ευχαριστώ. Εχει κανένας άποψη για το Minus one? Το Prova είναι καλό ναι, είχα πάει παλιότερα. 

Παρότι είναι στην "γειτονιά" μου δεν έχω πάει ποτέ. Πάντως από το site φαίνεται σουλουπωμένο και καλοβαλμένο, αν και η αίθουσα λίγο μικρή. Αλλά είπες ότι είστε τέσσερις, οπότε σας χωράει άνετα. 

Πάντως το πάρκινγκ θα έχει έναν μικρό... βαθμό δυσκολίας - βέβαια ανάλογα με την ώρα.   

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 11/4/2024 στις 12:41 ΠΜ, _PIG_ είπε

Καλησπέρα, έχετε να προτείνετε κάποιο studio για πρόβες και ηχογραφήσεις στα νότια προάστια; Έχει κανείς άποψη για τα Grey Studios, SoundWay (καλλιθεα) ή Minus 1 (Π. Φάληρο);  Για γκρουπ 4 άτομα pop-funk. 

 

Για πρόβες στο Prova έχω πάει κι εγώ. Επειδή ψάχνω στούντιο με λαμπάτους, να μη χρειάζεται να κουβαλάω και ενισχυτές (γιατί μετά δεν είναι πρόβα, είναι συναυλία), μόνο τα δωμάτια 1 & 2 μου κάνουν στο Prova. Θα μπορούσαμε επίσης να αφήνουμε τους δικούς μας ενισχυτές εκεί αλλά κι αυτό δε βολεύει πάντα.

 

Επίσης υπάρχουν περίοδοι που δεν μπορείς να βρεις εύκολα ελεύθερες ώρες σε αυτά και γενικά το Prova θέλει καλύτερο planning, να κλείσεις καμιά βδομάδα πιο πριν. Αλλά μετά με τις υποχρεώσεις κάτι συμβαίνει στον έναν κάτι στον άλλον...τέλος πάντων, δικά μου προβλήματα τα περισσότερα από αυτά.

 

Για σοβαρές ηχογραφήσεις εννοείται ότι θα το ψάξετε να πάτε σε κάποιον που έχετε ακούσει δουλειά του και σας αρέσει, ανεξαρτήτως του πού βρίσκεται στην Αθήνα. Είναι κρίμα να δώσετε σοβαρά λεφτά και να βγει πατάτα.

 

Για να γράψετε πρόχειρα μια πρόβα, ότι έχω κάνει στο Matrix σε τέτοια φάση έχει βγει αξιοπρεπέστατο και με ελάχιστο fuss και απώλεια χρόνου σε στησίματα κλπ. Στο Prova επίσης έχει βγει καλό, απλά παίρνει περισσότερο χρόνο το στήσιμο, είναι λίγο πιο πολύπλοκη η φάση του.  

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ''πρόβες΄΄ και ηχογραφήσεις κάνω σε στούντιο ηχογραφήσεων και πληρώνω όλα τα έξοδα εγώ. Δεν θεωρώ πως είναι τραγικό το ποσό, ούτε γνωρίζω πόσα λεφτά ζητάει ένα προβάδικο με δυνατότητα ''ηχογράφησης'' ενώ εγώ έχω και ηχολήπτη που κάνει μίξη επιτόπου και παραγωγή με τη βοήθειά μου+ του ότι άμα τύχει και παραπονεθώ πως ξέμεινα από τσίπουρο πετάγεται και με φέρνει 😄

Πέρα απ τη πλάκα, όταν πρόκειται για γκρουπ και συνεισφέρουν όλοι στη πληρωμή, οι τιμές πλέον είναι προσιτές, εκτός αν είστε τπτ φοιτητές που τη βγάζουν με χαρτζιλίκι.

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσω κι εγώ τιμές ανά ώρα σε προβάδικο κι ας μην αναφερθεί όνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου