Προς το περιεχόμενο

Έχετε δουλέψει με ΠΑΡΑΓΩΓΟ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Τοτε εχεις συναντησει, και στα εΚσωτερικα οι περισσοτεροι παραγωγοι ειναι και ενορχηστρωτες και ηχοληπτες και μουσικοι (δεν υπαρχει δηλ. κανενας παραγωγος που να ΜΗΝ ειναι κατι απο τα τρια αυτα και οι περισσοτεροι ειναι ΚΑΙ τα τρια).

 

Ναι αλλα αυτοι ΕΙΝΑΙ πρωτα παραγωγοι και μετα ειναι ΚΑΙ ολα τα αλλα.

Εδω αυτοι που παιζουν το ρολο του παραγωγου (μαεστροι, ηχοληπτες και ενιοτε ξεχασα και τραγουδισται), ΔΕΝ ειναι παραγωγοι.
Και ακομα περισσοτερο ο ηχοληπτης δεν ειναι και μαεστρος, ενω ο μαεστρος δεν ειναι και ηχοληπτης. (Συνηθως).
Απλα αναλαμβανουν να βγαλουν τη δουλεια οπως μπορουν γιατι δεν μπορει να την κανει ο παραγωγος.
 

Ο παραγωγος στα εΚσωτερικα, θα μπορουσε να βγαλει μονος του τον δισκο.

Χωρις τη βοηθεια ΚΑΝΕΝΟΣ.
Θα μπορουσε να κανει την ενορχηστρωση, να παιξει ολα τα οργανα, να τα ηχογραφησει, να τα μιξαρει και να τα μαστεραρει μονος του.
Απλα πρεπει να περασει η προσωπικοτητα των μουσικων της μπαντας, και οι εκαστοτε ιδεες του ηχοληπτη.
Πιο δυσκολο ειναι τους μεταδωσει αυτο που εχει στο μυαλο του να γινει, παρα να το κανει μονος του.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Μια φορά πίστεψα πως θα πιεις το σωστό

Λες δηλαδή ότι κατά λάθος το έγραψα λάθος. Σύνηθες δι' εμέ. 😀

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και έχουν ειπωθεί τα πάντα ήδη, στο παρελθόν εχω γράψει ένα αρθράκι σχετικό που λέει διεξοδικά τις ράτσες των παραγωγών.

 

Κάποιοι παραγωγοί π.χ. Hugh Padgham μπορεί να επιβάλλουν το ύφος τους τόσο που η μπάντα να γίνει αγνώριστη, όπως έγινε στο Owner of a lonely heart των Yes και κάποιοι όπως ο Daniel Lanois στους U2 να βγάζει όσο καλύτερα γίνεται τον ήχο της μπάντας. Και είναι φυσικά και οι πΡΟαγωγοί που κάνουν διεκπεραίωση και συνήθως η μουσική επιρροή τους είναι ελάχιστη. Κάποιοι φτασμένοι στον ελληνικό χώρο αναλαμβάνουν προσωπικά πλέον κάποια μεγάλα ονόματα και εκεί ξεκινά μια διαφορετική διαδικασία αφού ο καλλιτέχνης (ή ο παραγωγός) συνήθως έχει και δικό του label, όπου συμπεριλαμβάνει και την έξτρα προώθηση αλλά και τη συνολικότερη εκπροσώπηση του “προϊόντος”.

 

Προσωπικά έχω κάνει παραγωγή σε 3-4 νέα ταλέντα στο παρελθόν, όπου οι υπηρεσίες μου αφορούσαν,  budget, επιλογή στούντιο, τελική μείξη, ηχητικό και μουσικό μασάζ για να πετύχουμε σαν αποτέλεσμα αυτό που είχα καταλάβει πως είναι στο μυαλό των παιδιών.

Προσπάθησα να μην επιβάλλω δικά μου μουσικά κολλήματα αντιθέτως να χρησιμοποιήσω τις ηχοληπτικές, μουσικές και audiophile γνώσεις μου ώστε να αποδοθεί το ύφος πάνω στο genre (ιδίωμα) της μπάντας, ταυτόχρονα αποφεύγοντας τις όποιες ακούσιες επιδράσεις του εκάστοτε ηχολήπτη, που ναι μεν μπορεί να ήταν καλές αλλά ανάρμοστες στο ύφος μιας και δεν έβλεπε το δάσος, όπως ο παραγωγός που έχει τη γενική επίβλεψη του project, αλλά το δέντρο.

 

Ο παραγωγός στη χώρα μας είναι ίσως πολυτέλεια αλλά αν πέσεις σε κάποιον που καταλαβαίνεστε, τότε το αποτέλεσμα μιας δουλειάς μπορεί να είναι η καλύτερη σου εκδοχή.

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί όπως είπε ο @Spyros Delta ο ηχολήπτης του στούντιο παίζει πολλές φορές αυτό τον ρόλο και πληρώνεται ήδη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpamps είπε

Γιατί αυτό;

 

Γιατί ελάχιστοι καλλιτέχνες και ειδικά μπαντες θα αποδεχτούν αυτό 

 

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Κάποιοι παραγωγοί π.χ. Hugh Padgham μπορεί να επιβάλλουν το ύφος τους τόσο που η μπάντα να γίνει αγνώριστη, όπως έγινε στο Owner of a lonely heart

 

Οπότε πάμε σε αυτό που ο ηχολήπτης υπό...στενή παρακολούθηση της μπάντας μπορεί να κάνει 

 

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

κάποιοι όπως ο Daniel Lanois στους U2 να βγάζει όσο καλύτερα γίνεται τον ήχο της μπάντας

 

Προσωπικά σε όσες παραγωγές έχω κάνει ή έχω δουλέψει/συνεργαστεί μονο σε μια έχω δει να γίνεται το πρώτο και αυτό επειδή ο παραγωγός ήταν γνωστός παραγωγός από το εξωτερικό ενώ το δεύτερο συνήθως καλύπτονταν από τον ηχολήπτη σε συνεργασία με τον καλλιτέχνη,τον "αρχηγό'' της μπάντας,δηλ. αυτόν που γράφει τα κομμάτια ή τον ενορχηστρωτή.

 

Πρέπει βέβαια και η μπάντα να ΘΕΛΕΙ να συνεργαστεί και αυτό στην Ελλάδα δεν είναι πάντα δεδομένο , προσωπικά έχω χάσει "δουλειά" ως παραγωγός 3 φορές γιατί είχα ζητήσει να παίξει άλλος drummer στην ηχογράφηση μια και ο drummer της μπάντας δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του studio και οι μπάντες δεν το δέχτηκαν,και βέβαια πάτωσαν.... ενώ είχα και πολλές κόντρες σε θέματα ήχου κιθάρας και μπάσου....και βέβαια ενορχήστρωσης 

 

Πάντως αν κάποιος το θέλει πολυ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ παραγωγοί,τους αναφέρω παραπάνω που κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την δουλειά του παραγωγού όπως γίνεται στα εξωτερικά...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 9:29 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Άπιστε Θωμά... Θα ξεφουρνίσεις τελικώς διατί αναζητείς (;) παραγωγό;

Μάλλον sugar mammy. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2024 στις 9:29 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Άπιστε Θωμά... Θα ξεφουρνίσεις τελικώς διατί αναζητείς (;) παραγωγό;

1. δεν γίνεται να είσαι παραγωγός του εαυτού σου (αξιωμα) μόνο ο Greg Sage το έχει πράξει με επιτυχία

2. Απ ότι έχω καταλάβει ο ΣΦ θα ήταν ένας υπέροχος ''παραγωγός-ηχολήπτης'' σκηνής σε ζωντανά

3. όπως ελέχθη, πρέπει ο παραγωγός να γνωρίζει μουσική-ηχοληψία και να είναι ''ψυχολόγος'' να πιάνει στον αέρα την ατμόσφαιρα του γκρουπ, αυτά βέβαια για το εξωτερικό,

4. Ου καλλιτέχνης, πρέπει να επιζητεί το παραγωγό, διαφορετικά, δεν παίζει 

 

Δια την απορία σου...

  Δίσκο δεν πρόκειται να βγάλω, εκτός από κανα αλπακά καμιά Κυριακή σε εκκλησία

      Ένα λάιβ όλμος, μέχρι να κλείσω τα μάτια μου οριστικά και αμετάκλητα, το έχω κατά νου και θέλω να είναι κάτι ΜΕΓΚΑ σα τον Αλέκο το Μεγκα.

Ήχο και θέαμα,

 

Στας κιθάρας προς ώρας βλέπω (εδώ μέσα ) 2 κι αυτές σκάρτες υπ ανάγκη, λειψανδρία 

Πλήκτρα υπάρχει πληθώρα 2-3

Μπάσο. Μετά από χρόνια σκέβομαι πως με εκμεταλλεύεσαι, καθότι παίζεις πάντα του κεφαλιού σου, σε έχω λάσκα κι αυτό είναι μείον μου. Θα ειδώ 

Ντραμς-κρουστά ο Μπιλ (εκτός ΝΟΙΖ κι αυτός). Όπως κατάλαβες Πάνο,ΚΑΙ το ντέφι έχει κλείσει, σόρυ.

Πνευστά, στο ΝΟΙΖ ένας πέρασε κάποτε μια βόλτα και έφυγε, θα κοιτάξω αλλαχού.

Τελικά ίσως η μεγαλύτερη έκπληξη θα είναι να ανέβω σκηνή με μοναδικό ΝΟΙΖα τον ΣΦ στη  κονσόλα

 

 

Ρε συ παρΤΕΡΥ, δεν έχεις και γάμπες άτριχες να σε βάλω κανά τακουνάκι μπας και το σώσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Ένα λάιβ όλμος, μέχρι να κλείσω τα μάτια μου οριστικά και αμετάκλητα, το έχω κατά νου και θέλω να είναι κάτι ΜΕΓΚΑ...Ήχο και θέαμα...

image.thumb.jpeg.330ce6a11fc596c701a240dcacdd89b1.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου