Προς το περιεχόμενο

To τέλος ή η αναγέννηση των DVD (CD) ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, trolley είπε

Επίσης, δεν ξέρω για ποιο λόγο θεωρείς προβληματικό χώρο το αυτοκίνητο για την ανίχνευση τέτοιων ζητημάτων. Το 2017 είχα σχεδόν ξεχάσει μέσα στο CD player το Random Access Memories των daft Punk, το είχα ακούσει 1000 φορές. Η αλλαγή σε MP3 (256άρι έπαιζε το αυτοκίνητο τότε), ήταν απόλυτα ξεκάθαρη, με τον κινητήρα σβηστό φυσικά και το αυτοκίνητο ακίνητο, όχι με μποτιλιάρισμα στον Κηφισσό. Δυστυχώς, τα οχήματα που έχω οδηγήσει από τότε μέχρι σήμερα, δεν έχουν πλέον CD, αν και το πιο πρόσφατο παίζει επιτέλους FLAC (αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη).

Εαν είσαι σε ένα αυτοκίνητο με σβηστή μηχανή, κλειστές πόρτες και παράθυρα, σε ένα ήσυχο σημείο, οκ πρόκειται ουσιαστικά για έναν ιδιόμορφο (μεν) χώρο ακρόασης (δε). Μπορείς να κλείσεις τα μάτια και να συγκεντρωθείς στη μουσική είτε για να την απολαύσεις είτε για να τεστάρεις αν καταλαβαίνεις τις διαφορές που συζητούσαμε. Με ένα καλό ηχοσύστημα, λόγω της μικρής απόστασης από την πηγή του ήχου, το χαμηλό χρόνο αντήχησης κλπ, παίζει να είναι καλύτερα από ότι στο σπίτι σου. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα booth.

Ωστόσο συνήθως όταν λέμε ακούω μουσική στο αυτοκίνητο εννοούμε οδηγώντας. Ο θόρυβος βάθους σε μια τέτοια συνθήκη, όχι μόνο σε μποτιλιάρισμα, είναι σχετικά υψηλής στάθμης, αρκετά πλούσιος στο φάσμα των συχνοτήτων, και παρουσιάζει έντονη διακύμανση. Το να τον αγνοήσεις και να αξιολογήσεις το σήμα της πηγής ανεπηρέαστος θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο και δυσκολεύει ακόμη περισσότερο εφόσον μέρος της προσοχής σου απασχολείται από τα οπτικά ερεθίσματα ή τις απαιτήσεις της οδήγησης. Σε εμένα τουλάχιστον έτσι συμβαίνει. Όπως είπα και παραπάνω δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, απλώς υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν οδηγούμε η καλλίτερη μουσική είναι ο ήχος του κινητήρα 😆

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Ωστόσο συνήθως όταν λέμε ακούω μουσική στο αυτοκίνητο εννοούμε οδηγώντας.

 

Όπως έγραψα, η προσωπική μου συλλογή μουσικής, σχεδόν δεν περιλαμβάνει καθόλου αρχεία MP3. Η πρώτη φορά που υποχρεώθηκα να χρησιμοποιήσω τέτοια αρχεία ήταν ακριβώς λόγω του αυτοκινήτου, αλλιώς δεν θα είχε αναφερθεί καθόλου το αυτοκίνητο στην συζήτηση. Δεν είναι δηλαδή το κύριο μέρος στην διατύπωση της άποψής μου.

 

Προφανώς, αυτό που ακούγεται ακόμη και μέσα στο αυτοκίνητο (δηλαδή η διαφορά ανάμεσα στα CD και τα MP3) ακούγεται κατά πολύ περισσότερο από ηχεία monitor στο περιβάλλον του σπιτιού ή του οικιακού μας στούντιο. Για την ακρίβεια (αυτό είναι στην εμπειρία μου), όσο καλύτερα τα ηχεία, τόσο περισσότερο ακούγεται. Δεν χρειάζονται ειδικά ή υπερ-ευαίσθητα αυτιά, χρειάζεται μόνο να δίνει κάποιος σημασία, κάτι που οι περισσότεροι δεν κάνουν βέβαια, γι' αυτό άλλωστε είναι ευχαριστημένοι με την ποιότητα Spotify.

 

Επίσης, προφανώς δε μιλάμε για πανκ ροκ, ούτε για κλαρίνα σε πανηγύρια, μιλάμε για μουσικό περιεχόμενο που προσφέρεται για τέτοιες αποτιμήσεις, κάτι δηλαδή που να περιλαμβάνει καλά γραμμένες φωνές, ακουστικά όργανα κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επανερχομαι , με νέα από την αγορά.

Τα DVD (ταινίες) είναι σε ιστορικά χαμηλά.

Με 1-2 ευρώ παίρνεις boxset εκδόσεις.

Ευκαιρία για όσους θέλουν να χτίσουν συλλογή τώρα.

Επίσης τα "άγραφα" DVD σε ακόμια πιο ιστορικά χαμηλά.

Πήρα "κεικ" 10 DVD (-)  RACKS σημερα από super market...0,65 λεπτά!

Σε ιστορικά υψηλά από την άλλη οι VHS tapes (ταινίες) , αλλά και οι "άγραφες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Επανερχομαι , με νέα από την αγορά.

Τα DVD (ταινίες) είναι σε ιστορικά χαμηλά.

Με 1-2 ευρώ παίρνεις boxset εκδόσεις.

Ευκαιρία για όσους θέλουν να χτίσουν συλλογή τώρα.

Επίσης τα "άγραφα" DVD σε ακόμια πιο ιστορικά χαμηλά.

Πήρα "κεικ" 10 DVD (-)  RACKS σημερα από super market...0,65 λεπτά!

Σε ιστορικά υψηλά από την άλλη οι VHS tapes (ταινίες) , αλλά και οι "άγραφες".

Για φωνογραφικούς κυλίνδρους έχουμε καμία πληροφόρηση?🤔

 

image.png.90be32ab85a26926633dc70336ca8942.png

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου