Προς το περιεχόμενο

To τέλος ή η αναγέννηση των DVD (CD) ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Βλαμμένος 😁

 

Για πες τώρα, που τις βρήκες, δηλαδή που μπορεί κάποιος να βρει με την βεβαιότητα ότι δεν είναι μούφα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Για πες τώρα, που τις βρήκες, δηλαδή που μπορεί κάποιος να βρει με την βεβαιότητα ότι δεν είναι μούφα;

Τις έχω από μια περίοδο 2010-2016.

Tour, σε όλη την Ελλάδα,  όπου πήγαινα....έχω και 2 Sony metal master (με έγδαρε ενας τύπος στην Καστοριά.  25 ευρω η μία.  Μου πούλησε2. Του λεω φέρε ολο το κουτί.  Οχι μου λεει). Με κεραμικό περίβλημα μέσα σε μεταλλική θήκη. Έκτοτε δεν αγόρασα ξανά. 

Τις έβρισκα σε δισκάδικα που αργο πέθαιναν. Κάποιες Τις πήρα φθηνά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LK είπε

Πλέον δεν υπάρχουν καινούργια cd players. 

Πως δεν υπάρχουν? Υπάρχουν και μάλιστα σε προσιτές τιμές.😌

image.png.1cc2650b320310369e7d49ddf25844dc.png

 

Αν δεν σου αρέσει το design του, σου προτείνω την παρακάτω all-in-one λύση (MC/MP3/CD/Radio player) στα €228.

 

image.png.6c65b022237cb7bfdef55b718bc0afbe.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τόμαν μόνο, έχει αρκετά, σε λογικότατες τιμές:

 

https://www.thomann.de/gr/single_cd_player.html

 

Μετά υπάρχει η αγορά του Hi-Fi, στην οποία βρίσκει κανείς, από 400 ευρώ, ωραιότατα κομάτια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν (μεταχειρισμένα) και τα SONY PS3 & 4 αλλά και xbox σε πολύ καλές τιμές (λόγω ξεπερασμένης τεχνολογίας στις κονσόλες) -εγω έχω και χρησιμοποιώ ακόμα (και ως DVD/CD Player) ένα ps4 pro... Έχει και έξοδο με οπτική ίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Υπάρχουν (μεταχειρισμένα) και τα SONY PS3 & 4 αλλά και xbox σε πολύ καλές τιμές (λόγω ξεπερασμένης τεχνολογίας στις κονσόλες) -εγω έχω και χρησιμοποιώ ακόμα (και ως DVD/CD Player) ένα ps4 pro... Έχει και έξοδο με οπτική ίνα...

 

Μου θυμίζεις κάτι που δίαβασα πριν απο χρόνια, για το PS1 το παλιό το ορθόδοξο - είχε για την εποχή του πολύ αξιοπρεπή DAC, ειδικά σε σχέση με budget hi-fi, και υπήρχαν αρκετοί μερακλήδες που το είχαν στήσει σαν CD player στα συστήματα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, odis13 είπε

για το PS1 το παλιό το ορθόδοξο

 

Αργότερα, αποδείχθηκε να είναι αστικός μύθος.

Η ποιότητα της συσκευής ως transport ήταν αδύνατο να συνάδει με υψηλή πιστότητα, ήταν μάλλον απαράδεκτη.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, odis13 said:

 

Μου θυμίζεις κάτι που δίαβασα πριν απο χρόνια, για το PS1 το παλιό το ορθόδοξο - είχε για την εποχή του πολύ αξιοπρεπή DAC, ειδικά σε σχέση με budget hi-fi, και υπήρχαν αρκετοί μερακλήδες που το είχαν στήσει σαν CD player στα συστήματα τους. 

Κάτι παρόμοιο είχα διαβάσει κι εγώ αλλά για DVD players. Κάπου εκεί στα late 90s και early 00s λεγόταν (δεν έχω εμπειρία) ότι ένα τυπικό DVD player ήταν τόσο καλό για ακρόαση μουσικής που έπρεπε να έχεις κάποιο πολύ ακριβό και εξεζητημένο Audio CD player για πάρεις αντίστοιχη ποιότητα ήχου. Το λέω ως φήμη πάντως γιατί ποτέ δεν είχα ακριβό σύστημα HiFi για να μπορώ να συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

Μου θυμίζεις κάτι που δίαβασα πριν απο χρόνια, για το PS1 το παλιό το ορθόδοξο - είχε για την εποχή του πολύ αξιοπρεπή DAC, ειδικά σε σχέση με budget hi-fi, και υπήρχαν αρκετοί μερακλήδες που το είχαν στήσει σαν CD player στα συστήματα τους. 

https://www.helpdesk.nakamichi-usa.com/ps3-audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν ξεμείνει 4-5 CD-R και DVD-R από παλιά format ή από backup για μεταπήδηση σε νέο PC, τα πιο παλιά ας πούμε δεκαπενταετίας. Είναι πρακτικά άχρηστα. Κάποια διαβάζονται ή μισοδιαβάζονται αν αφήσεις το PC εντελώς στην ησυχία του για ώρα, με το drive να μαρσάρει λες και ανεβαίνεις για το καζίνο με Fiat 127. Ακόμα και όταν κατάφερα να μπω κάπου πάντως βρήκα ελλείψεις, αρχεία δηλαδή να λείπουν απ' τους φακέλους. 

Τί να πω, για εμάς τους casual χρήστες φαινόταν foolproof τρόπος, τις εποχές που οι εξωτερικοί σκληροί ήταν περιττή πολυτέλεια για τους περισσότερους και τα USB sticks χαμηλά σε χωρητικότητα και ψηλούτσικα σε τιμές.
Έπρεπε να μας έχετε ενημερώσει οι σκαμπάζοντες 😆

 

8 hours ago, LK said:

εξακολουθείτε ακόμα να "καίτε" DVD's ή CD's.;

 

Από το 2018 που άλλαξα αυτοκίνητο και απέκτησα την ευκολία του USB stick... σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου