Προς το περιεχόμενο

Διαφορές Tonelab Desktop - Tonelab SE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μιά tonelab και Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τις διαφορές της tonelab desktop και tonelab SE. Σκεφτόμουν την desktop έκδοση μιας και έίμαι ερασιτέχνης (bedroom player, ξαναπιασα την τέχνη μετά από 15 χρόνια :-)) αλλά εάν η διαφορά είναι αβυσαλέα... :-)

 

Από ένα search που έκανα στο forum δεν βρήκα κάποιο ανάλογο post που να αναφέρεται στην σύγκριση των δύο εκδόσεων.

 

Τέλος ο εξοπλισμό μου είναι Epiphone LP (with SD, 59s), Fender Pro Junior και κάποια BOSS overdrive/distortion pedals και παίζω κλασσικά πραγματα rock/blues.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ειδικό το θέμα σου, γιατί δεν αναζητάς μιά πεταλιέρα που να καλύπτει και τα χρήματα σου, και τα γούστα σου.. και να πας να τις ακούσεις.. αμα δεν τρέξεις και λίγο δεν έχει και πλάκα... ?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το site:

 

http://www.harmony-central.com/Effects/Data/Vox/Tonelab_SE-01.html

 

διάβασα το εξής:

 

The SE added the following models to the desktop ToneLab model categories:

- Pedal: 2 phase shifters, ring modulator, super OD, boutique OD, orange dist and octave fuzz

- Cabinet: 1 cabinet model (1x8)

- Modulation: 2 choruses, phase shifter, pitch shifter, mod delay, filtron and talk mod (talk box)

- Delay: Analog delay, mod delay, sweep delay, cross delay, tap delay, rhythm delay, hold delay and reverse delay

- Reverb: 1 spring, 1 room, 1 plate, 2 chamber, 2 hall and gate reverb

 

 

Additionally, the ToneLab SE ups the ante to the following number of effect controls per model category:

- Pedal: 3-6 controls

- Modulation: 3-6 controls

- Delay: 4-6 controls

- Reverb: 5-6 controls

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω παίξει και με τις 2. (Έχω την desktop - έχω δανειστεί από φίλο για μια βδομάδα την SE). Πέραν από τις παραπάνω δυνατότητες σε effects που ανέφερε ο elavd δεν πρέπει να ξεχνάς την παρουσία των 2 expression pedals. Η εντύπωσή μου είναι ότι οι ήχοι που μπορούν να φτιαχτούν και στις δύο ακούγονται ίδιοι και από τις δύο....στην SE μπορείς να φτιάξεις ήχους με περισσότερες επιλογές.

 

Νομίζω τα μοναδικά πλεονεκτήματα της desktop είναι

1. ο μικρός χώρος που πιάνει (όσο 2-3 πετάλια)

2. Η S/PDIF έξοδος.

 

Την βλέπω τη δική μου να ενσωματώνεται σε μία άκρη κανονικού pedal board.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου, μην τη σκέφτεσαι τη μικρή....πήγαινε για την SE :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια μη ξεχνας οτι στην desktop δεν μπορεις να "κλεισεις" τους ενισχυτες & να χρησιμοποιησεις μονο τα εφε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
και βεβαια μη ξεχνας οτι στην desktop δεν μπορεις να "κλεισεις" τους ενισχυτες & να χρησιμοποιησεις μονο τα εφε.

Πράγματι....

Παίζοντας μόνο σε τελικό, δεν διαπίστωσα αυτό το επιπλέον μειονέκτημα, καθώς δεν έχω αισθανθεί ποτέ την ανάγκη να τους κλείσω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αλλά ίσως και μία ματιά στην LE δεν θα ήταν άσκοπη.....

Superfunk, έχεις ακούσει την LE? Με τρώει η περιέργεια....24 bit γαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ίσως και μία ματιά στην LE δεν θα ήταν άσκοπη.....

Superfunk' date=' έχεις ακούσει την LE? Με τρώει η περιέργεια....24 bit γαρ.[/quote']Και πιο μικρή βέβαια (και τριανταφυλλένια ίσως?)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,καλα μη φανταζεσαι οτι τα 24 bit θα δωσουν & τοσο τεραστια ηχητικη διαφορα απο τα 20 της se.. :lol:

 

τις ακουσα πλαϊ πλαϊ & μου ακουστηκαν ολοϊδιες (ειδικα στα εφε που ειναι αυτα που κυριως χρησιμοποιω στην TL,ενισχυτες & καμπινες δεν χρησιμοποιω ποτε εκτος απο εναν "ενισχυτη" που τον χρησιμοποιω για βρωμα)

 

η LE δεν μου αρεσει για δυο λογους:

 

1.ειναι ΠΑΝΑΣΧΗΜΗ (ενω η SE ενας αισθητικος θριαμβος!)

2.εχει μονο ενα expression pedal (δεν μπορεις να φανταστεις τι κοσμοι σου ανοιγονται με τα 2 της SE)

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις διευκρινήσεις.

 

Απ΄ότι καταλαβαίνω ηχητικές διαφορές δεν υπάρχουν, πλην των επιπλέον εφφέ που έχει η SE έκδοση.

 

Ωστόσο σημαντική διαφορά (για μένα) φαίνεται να έιναι ότι η Desktop έκδοση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σαν effects board, αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα να βγουν off οι ενισχυτές. Plus το ότι δεν έχει και τα expression pedals.

 

Στα συν βέβαια του desktop είναι το μικρό μέγεθος και η τιμή.

 

Θα το σκεφτώ και θα προσπαθήσω να την ακούσω κιόλας. 'Εχω ακούσει κι άλλες πεταλιέρες KorgAX1500, Boss GT-6, αλλά μου φάνηκαν λίγο ψηφιακές :-) και διαβάζοντας τα θετικά σχόλια στα posts του forum για την tonelab είπα να προχωρήσω προς αυτήν την κατευθυνση :-)

 

Ευχαριστώ και πάλι! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου