Προς το περιεχόμενο

Τί να αγοράσω; Synthesizer ή Workstation;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επιστρέφω στο thread αυτό για να πάρω τα πράματα απ'την αρχή. Είμαι τελείως αρχάριος για χρήση synth. Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τίποτα από αυτά και έχω παντελή άγνοια. :roll: :oops: :roll: :oops:

Θέλω οπωσδήποτε κάτι από Yamaha για αρχή και για να εξοικιωθώ σιγά-σιγά με τη χρήση συνθ (με την ορολογία κλπ) . Κάτι από Yamaha γιατί σε αυτή την εταιρία σκοπεύω να συνεχήσω και όταν αποκτήσω ένα επίπεδο γνώσεων, οπότε θέλω να ξέρω την ορολογία της και όχι την ορολογία άλλης εταιρίας.

Επίσης, θέλω να μάθω να πειραματίζομαι με samplers. Και τώρα ζητάω προτάσεις για μια καλή αρχή. Να μερικά μοντέλα που σκέφτομαι:

 

1. Yamaha MO8

2. Yamaha Motif ES6 ή 7

3. Yamaha MM6

 

Περιμένω προτάσεις...

Thnx... :D

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα η yamaha εχει πολύ καλά synths αλλά δεν καταλαβαινω τι εννοείς με το ότι θελεις να εξοικειωθείς με την ορολογια....???

 

Απο αυτά που λές αν δεν εχεις σχεση με synths και είσαι εντελώς αρχαριος....όλα θα σε εκπλήξουν...Το ΜΜ6 ειναι φανερά το υποδιεστερο απο αυτα που προτεινεις να αγοράσεις....

 

Νομίζω πώς ενα synth του επιπεδου του ES7 χαλαρα θα σε κρατησει για πολύ καιρο (με την εννοια οτι εχεις πολλά πραγματα να κανεις...)...Απλά πηγαινε δοκιμασε καποια triton που παιζουν στην ίδια κατηγορια και καποια roland fantom και το juno g...και το alesis fusion....γιατί μου φαίνεται πολύ βασικό ειδικά για καποιον που θελει καλή αισθηση πιάνο....να εχει το καλυτερο κλαβιε....(..ακομα και αν χανει σε καποια λειτουριγικά πραγματα)....

 

Παντως αν ειναι το 1ο σου synth μην τρελαινεσαι να ανεβαινεις σε τετοιες κατηγορίες χρηματων....Και επισης σκεψου αν θα χρειαστεις για live και αν υπαρχει καποιο laptop με το οποιο να χειριζεσαι vsti....και να επενδύσεις τα 1300 euro προτιθεσαι να δώσεις σε κάποιο πολύ καλό master keyboard....

 

 

Απο αυτά που λές μαλλον το motif es 7 θα προτεινα..

 

 

Αυταααα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον Nemo, πιστεύω ότι η καλύτερη και πιό εύκολα αναβαθμίσημη λύση είναι ένα λαπτοπάκι και ένα master keyboard. Γιατί όλα τα synths, workstation κλπ είναι τέλεια, αλλά κάποτε ή παλιώνουν ή βαριέσαι τους ήχους του (αν γίνεται αυτό).

Με το λαπτοπάκι σου, θα φορτώνεις ότι ήχους θες, όποτε θες, και θά σαι πάντα τζιτζιλόνης. (άσε που θα γλυτώσεις και λεφτά)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πάρε το MotifXS (που είναι βέβαια το πιο ακριβό) και είσαι έτοιμος.

¶σε τα laptop κλπ αφού από αυτά που μας περιγράφεις είναι ολοφάνερο ότι ένα καλό synth είναι ότι πρέπει για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η yamaha εχει πολύ καλά synths αλλά δεν καταλαβαινω τι εννοείς με το ότι θελεις να εξοικειωθείς με την ορολογια....???

 

Εννοώ ότι' date=' επειδή είμαι αστοιχείωτος (με όλη τη σημασία της λέξης), από κάθε τί που αναγράφεται στα panels του οποιουδήποτε synth και δεν ξέρω ούτε τις βασικές λειτουργίες που μπορεί να επιτελλέσει, γι'αυτό χρειάζομαι αρκετή δουλειά πάνω σε ένα πρώτο synth, όσο το δυνατόν φιλικότερο στον αρχάριο.

Και ξαναλέω ότι επιθυμώ τη Yamaha διότι θα με ακολουθήσει (απ'ό,τι υπολογίζω) και σε επόμενες αγορές. Δεν θέλω λοιπόν κάποια άλλη εταιρία για αρχή ([b']αν και ξέρω πολύ καλά ότι το juno-d π.χ. είναι πολύ πιο φιλικό σε αρχάριο απ'ότι ένα motif[/b]) αλλά έχω επιλέξει το δύσκολο ( ;;;;;;;;; ) δρόμο της Yamaha.

Πιστεύω να σε κάλυψα φίλε Nemooo...

 

Με το λαπτοπάκι σου' date=' θα φορτώνεις ότι ήχους θες, όποτε θες, και θά σαι πάντα τζιτζιλόνης.

[/quote']

 

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό, αλλά λάβε υπ'όψιν ότι δε θέλω ποτέ να με φανταστώ με laptop και controler! Πες το και "προσωπικό μου κουσούρι" :wink: :roll:

 

 

Τέλος, το Motif ES7 με φοβίζει (αν και ξέρω ότι θα με κρατήσει καιρό) γιατί οι δυνατότητές του είναι τόσες πολλές που μάλλον θα πελαγώσω!!!

Τί να πω; Κανένα σχόλιο για το Yamaha MO δεν έχω βρει πουθενά στο noiz. Για πείτε μου τίποτα και για τη πάρτη του... :roll:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, πιστεύετε πως αν πάρω έστω και το Motif ES, με το manual μόνο θα το μάθω καλά;

Κάτι τέτοια με κολλάνε λίγο... Νομίζω πως αν δεν έχω μια πρώτη και γερή εμπειρία, δε μπορώ να πάω στα χαώδη manual του Motif ES.

Μήπως έχω άδικο;

 

Επιμένω να ακούσω σχόλια για το ΜΟ... :lol:

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο: Πώς βλέπετε μια ομολογουμένως δελεαστική πρόταση από τον Alchemist; "

Επίσης, μια λύση θα ήταν να πάρεις κάποιο workstation με 61 πλήκτρα και κάποιο 88άρι controller που θα φτάσουν στα ίδια χρήματα με το 88άρι workstation και θα έχεις 2 κλαβιέ".

Τώρα που στο musicstore.de το Motif ES6 έπεσε στα 1200 euros (!), δεν είναι ωραία αυτή η λύση;

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την δυσκολία που λές...Αν οντως εισαι διαθετιμένος να δώσεις τοσα λεφτα...θα προτιμουσα να επαιρνα κατι καλυτερο...

 

Υπαρχουν παμπολλά presets (και πιστευω πως θα κυκλοφορουν και αντιστοιχα πολλά στο ιντερνετ) και επίσης στα workstations μπορει να ειναι βασική η συνθεση καθε αυτού ηχου...αλλά υπαρχουν και πολύ φυσικοί ηχοι και samples που δεν θελουν ιδιαίτερο κοπο για να τα μαθεις...

 

Το δυσκολο θα ηταν να μην ειχες ιδέα και να επαιρνες ενα analog ή ενα virtual analog και να ψαχνοσουν....΄

 

Παλιότερα (περσυ) ειχα παιξει με ενα motif και προσωπικά μου αρεσε και το κλαβιέ του και το Interface του (οχι οτι ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος αλλά κατι σκαμπαζω)....

 

Και παλι θα σου πώ...οτι το παν ειναι να σε βολευει το οργανο...Και πραγματικά και με υποδιέστερα μηχανηματα μπορείς να κανεις εξίσου καλούς ηχους...Τσεκαρε το κλαβιέ οπως σου ειπα...αν σε βολευει το interface knobs κουμπιά οθονη κτλ...

 

Πηγαινε μια γυρα κεντρο αθηνα....θα μπορείς ανετα να παιξεις στα κεντρικά του νακα με Motif...και στο διαμαντοπουλο νομίζω εχει διαφορα synths και γενικά ριξε ενα search για κεντρικά μαγαζια και κανε αυτό που ειχε κανει ο alchemist για να κατασταλαξει όταν πηρε το TR.....

 

Αν σου καθησει καλα καποιο οργανο σε αυτά τα χρηματα κανε μια ερευνα αγορας και παρτο....

 

Σχετικά με το τελευταιο που λές προσωπικά προτιμω τα controllers γιατί πιστεύω ότι μου δινουν μεγαλυτερη ευελιξία....

 

Και προφανως η ιδέα του alchemist ειναι αρκετα καλή....Σκεψου το οικονομικά να δείς μηπως βγαινει καλύτερα να παρεις rack το μοτιφ και controllers....

 

Σου ξαναλεω πως το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας και να δοκιμασεις και να δώσεις ποιο ειναι για σενα το καλυτερο

 

Τωρα οσον αφορά το mo8 δεν εχω ιδεα και καλυτερα να σου απαντησει οποιος εχει παιξει με αυτό για να μην σου λέω μπούρδες...

 

((offtopic: Στην αρχή θα παθεις ενα ψιλο-πολιτισμικό σοκ με τις ικανοτητες και τους ηχους τoυ καινουργιου σου μηχανηματος....ειδικά αν επαιζες πριν με κανενα psr αρχαίο πριν...και οτι και να παρεις "καλόπαιχτο...")

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την δυσκολία που λές...Αν οντως εισαι διαθετιμένος να δώσεις τοσα λεφτα...θα προτιμουσα να επαιρνα κατι καλυτερο...

 

Υπαρχουν παμπολλά presets (και πιστευω πως θα κυκλοφορουν και αντιστοιχα πολλά στο ιντερνετ) και επίσης στα workstations μπορει να ειναι βασική η συνθεση καθε αυτού ηχου...αλλά υπαρχουν και πολύ φυσικοί ηχοι και samples που δεν θελουν ιδιαίτερο κοπο για να τα μαθεις...

 

Το δυσκολο θα ηταν να μην ειχες ιδέα και να επαιρνες ενα analog ή ενα virtual analog και να ψαχνοσουν....΄

 

Παλιότερα (περσυ) ειχα παιξει με ενα motif και προσωπικά μου αρεσε και το κλαβιέ του και το Interface του (οχι οτι ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος αλλά κατι σκαμπαζω)....

 

Και παλι θα σου πώ...οτι το παν ειναι να σε βολευει το οργανο...Και πραγματικά και με υποδιέστερα μηχανηματα μπορείς να κανεις εξίσου καλούς ηχους...Τσεκαρε το κλαβιέ οπως σου ειπα...αν σε βολευει το interface knobs κουμπιά οθονη κτλ...

 

Πηγαινε μια γυρα κεντρο αθηνα....θα μπορείς ανετα να παιξεις στα κεντρικά του νακα με Motif...και στο διαμαντοπουλο νομίζω εχει διαφορα synths και γενικά ριξε ενα search για κεντρικά μαγαζια και κανε αυτό που ειχε κανει ο alchemist για να κατασταλαξει όταν πηρε το TR.....

 

Αν σου καθησει καλα καποιο οργανο σε αυτά τα χρηματα κανε μια ερευνα αγορας και παρτο....

 

Σχετικά με το τελευταιο που λές προσωπικά προτιμω τα controllers γιατί πιστεύω ότι μου δινουν μεγαλυτερη ευελιξία....

 

Και προφανως η ιδέα του alchemist ειναι αρκετα καλή....Σκεψου το οικονομικά να δείς μηπως βγαινει καλύτερα να παρεις rack το μοτιφ και controllers....

 

Σου ξαναλεω πως το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας και να δοκιμασεις και να δώσεις ποιο ειναι για σενα το καλυτερο

 

Τωρα οσον αφορά το mo8 δεν εχω ιδεα και καλυτερα να σου απαντησει οποιος εχει παιξει με αυτό για να μην σου λέω μπούρδες...

 

((offtopic: Στην αρχή θα παθεις ενα ψιλο-πολιτισμικό σοκ με τις ικανοτητες και τους ηχους τoυ καινουργιου σου μηχανηματος....ειδικά αν επαιζες πριν με κανενα psr αρχαίο πριν...και οτι και να παρεις "καλόπαιχτο...")

 

Σε ευχαριστώ πολύ ρε nemooo!!!!!! :lol: :lol:

Μάλλον στη λύση του motif es6 με controller πάω. Δεν επιλέγω το rack γιατί το να έχω δύο κλαβιέ διαφορετικής φύσης (το controller θα είναι 88άρι με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα) είναι πολύ μεγάλο ατού πιστεύω...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' επιστρέφω στο thread αυτό για να πάρω τα πράματα απ'την αρχή. Είμαι τελείως αρχάριος για χρήση synth. [b']Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τίποτα από αυτά και έχω παντελή άγνοια.[/b] :roll: :oops: :roll: :oops:

Θέλω οπωσδήποτε κάτι από Yamaha για αρχή και για να εξοικιωθώ σιγά-σιγά με τη χρήση συνθ (με την ορολογία κλπ) . Κάτι από Yamaha γιατί σε αυτή την εταιρία σκοπεύω να συνεχήσω και όταν αποκτήσω ένα επίπεδο γνώσεων, οπότε θέλω να ξέρω την ορολογία της και όχι την ορολογία άλλης εταιρίας.

Επίσης, θέλω να μάθω να πειραματίζομαι με samplers. Και τώρα ζητάω προτάσεις για μια καλή αρχή. Να μερικά μοντέλα που σκέφτομαι:

 

1. Yamaha MO8

2. Yamaha Motif ES6 ή 7

3. Yamaha MM6

 

Περιμένω προτάσεις...

Thnx... :D

 

Eίμαι ιδιοκτήτης ενος MOTIF ES6 και τα κάτωθι μπορώ νασε συμβουλεύσω.

 

1.Αν θελεις ισχυρο sampler, το MOTIF ES και κυριως XS ειναι μονοδρομος.

 

2. Το ΜΟΤΙΦ δεν ειναι γαι αρχαριους, δυσκολο να το μαθεις, δυσκολο να το συνηθησειw αλλα ετσι και το συνηθίσεις μετα απλως πετάς. Ετοιμάσου για ζόρισμα.

 

3. Κάποιο ηχοι του δεν πειθουν καθόλουν ειδικοτερα τα Brass (μιλαω για ES) και τα Organs οποτε ειναι καλο να το ακουσεις γιατι και κάποιο αλλοι ηχοι του ειναι παρα πολυ καλοι. Πολυ καλά είναι τα Πιάνα, όλοι οι ηλεκτρονικοί , τα ντραμς κτλ. Βεβαια επειδή παίρνει τεράστια μνημη μεχρι 1GB του βάζεις οτι γουστάρεις, αλλά σε προειδοποιώ ότι είναι πολύ αργή. Το XS απο την άλλη δεν αντιμετωπίζει τέτοια πορβλήματα.

 

Με λίγα λόγια το ΜΟΤΙΦ έχει κάποια προβλήματα που εκνευρίζουν αλλά παρόλα αυτά παραμένει ένα πολυ στιβαρό και σοβαρό μηχάνημα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου