Προς το περιεχόμενο

Superstrat συζήτηση, προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στην αναζήτηση superstrat με σκοπό να αντικαταστήσω την esp m-ii που έχω. Αφορμή πιο πολύ είναι η νέα σειρά MJ(japan) της jackson.

Δυστυχώς ενώ ξέρω ακριβώς τι θέλω καμία δεν πληροί ακριβώς τα specs που θα ήθελα αλλά σχεδόν🤣

Ιδανικά σώμα στρατ στρογγυλό και όχι μυτερό, bolt on λεπτό μανίκι, floyd, headstock fender και τέλεια κατασκευή.

Οι επιλογές μου δλδ είναι dikny, charvel so-cal ή san dimas, ίσως rg αλλά δύσκολο, nash s-81 αν την έβρισκα ευρώπη.

 

Η τιμή των charvel είναι πολύ δελεαστική τόσο που μου μένουν και ρέστα από την m-ii που έχω είναι όμως mexico και το floyd δεν ξέρω αν είναι σόι.

https://www.thomann.de/it/charvel_pro_mod_sd_hss_fr_e_bk.htm

 

Η dikny από την άλλη είναι +1000ευ αλλά φαίνεται οργανάρα και το μανίκι με βολεύει απίστευτα, μου τη σπάει το headstock όμως😁

https://www.thomann.de/gr/jackson_dkr_mah_dinky_mj_series_bk.htm

 

nash η πιο όμορφες από όλες, αλλά που θα τις βρούμε ευρώπη?

https://reverb.com/item/49067677-nash-guitars-model-s-81-hss-oly-white-over-2-tone-maple-neck-lollars-vsn100

 

και σε customia δε θα έλεγα όχι αλλά δε βρίσκω κάποιον που να φτιάχνει σωστές superstrat οι μεταλοκίθαρα οι κλασσικές στρατ βρίσκω.

 

Για πείτε λοιπόν με καβάτζα κανα 1300αρι από την m-ii προς τα που θα κινούσασταν?

 

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα specs που ψάχνεις εκτιμώ ότι μόνο σε Charvel μπορείς να κινηθείς.

 

 

 

 

Κάπου εδώ δεν θα έγραφα άλλο, αλλά με τρώει το χέρι μου. 🙂

 

Έχω 5 superstrat, 3 Jackson, 2 Ibanez και έχουν περάσει διάφορες από τα χέρια μου.

Τα πιο vfm όργανα είναι οι Jackson DK2 που όταν βγήκαν πουλιόντουσαν στα 1000 ευρώ και τώρα τις βρίσκεις ακόμα και με 300, αλλάζεις το floyd με ένα original και είσαι κομπλε. 

Εναλλακτικά, όλες οι Ibanez made in Japan που έχω πιάσει είναι καταπληκτικές, αλλά πάμε στα 1000+, αλλά έχουν μυτερές άκρες...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέθοδος για να λυθεί το πρόβλημα (όχι φτηνά πάντως) θα ήταν να πας σε κάποιον σαν τον https://stratosphereparts.com/ που πουλάει και Charvel σε parts.
Αν τα βρίσκετε στο χρώμα, μετά σε μαγνήτες και hardware βάζεις τον πήχη όπου νομίζεις🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, ECC803s είπε

Μια μέθοδος για να λυθεί το πρόβλημα (όχι φτηνά πάντως) θα ήταν να πας σε κάποιον σαν τον https://stratosphereparts.com/ που πουλάει και Charvel σε parts.
Αν τα βρίσκετε στο χρώμα, μετά σε μαγνήτες και hardware βάζεις τον πήχη όπου νομίζεις🤔

Εκεί είδα αυτό και το λάτρεψα, καθότι είναι στο θεοαγαπημένο μου χρώμα Burgundy Mist

 

 

Τιμή 329,99$ (alder το σώμα, συν το Floyd). Βάλε και ένα μπράτσο, τελωνεία και τα υπόλοιπα φτάνεις το 1.000 ευρώ και κάτι παραπάνω.

Βέβαια, εκεί μπορεί ο OP να βρει κάτι άλλο της αρεσκείας του.

 

Η Charvel Pro-Mod με κούφανε ή μάλλον με έκανε σοφότερο... Σώμα sassafras 🙄

Κάτι (εξωτικό κσύλο) μάθαμε και σήμερα 😄

Charvel.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκυκλοπαιδικά, τι ακριβώς εστί superstrat? Μέχρι τώρα νόμιζα ότι οι superstrat είναι η μη-στρογγυλές... Αν είναι στρογγυλές δεν τις λέμε απλά strat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγκυκλοπαιδικά, τι ακριβώς εστί superstrat? Μέχρι τώρα νόμιζα ότι οι superstrat είναι η μη-στρογγυλές... Αν είναι στρογγυλές δεν τις λέμε απλά strat?

 

Και στρατ με διπλους, floyd και μοντερνα specs, την λένε superstrat.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εγκυκλοπαιδικά, τι ακριβώς εστί superstrat? Μέχρι τώρα νόμιζα ότι οι superstrat είναι η μη-στρογγυλές... Αν είναι στρογγυλές δεν τις λέμε απλά strat?

Να έχει Floyd ή κάτι παρεμφερές - όχι παραδοσιακό fender τρέμολο

Ηumbucker μαγνήτη στη bridge θέση/ κάποια διάταξη H/S/S ή H/H

 

Σε γενικές γραμμές αυτά

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου αυτά τα δύο παρακάτω, είναι ίσως τα πιο κλασσικά 80s σρεντοκίθαρα από εμφάνιση.

Κυκλοφόρησαν το 87, και κράτησαν ελάχιστα (3-4 χρόνια).

Η πρώτη έχει 29 τάστα, και η 2η έχει 36.

 

160424-dsc_5702-nikon-d800.jpg

 

160424-dsc_5706-nikon-d800.jpg

 

 

160505-dsc_5751-nikon-d800.jpg

 

 

160505-dsc_5741-nikon-d800.jpg

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου