Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη Αγορά VS Ελληνική πραγματικότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει' date=' διεκδικεις οταν θιγεσαι,κανεις ΜΙΑ διαδηλωση και κανεις ΓΝΩΣΤΕΣ σε ολους τις θεσεις σου.....απο εκει και περα καθε τρεις και λιγο να μας υπενθυμιζεις την αντιθεση σου με μια ΟΛΟΪΔΙΑ διαδηλωση που ΤΙΠΟΤΑ πλεον δεν εξυπηρετει (μια και ΟΛΟΙ ξερουμε τα ΑΙΤΗΜΑΤΑ σου ) ειναι λιγο βλακεια.....[/quote']

 

Το θέμα δεν είναι να το καταλάβεις εσύ ή όποιος άλλος...Το θέμα είναι να ζοριστούν λίγο οι πάνω...

Και αν γινόταν μια φορά, χαμπάρι δε θα έπαιρνε ο κόσμος τι εγινε...

Πίστεψέ με ζορίστηκαν οι από πάνω...Απειροελάχιστα βέβαια, αλλά σε μία κοινωνία που δεν βγάζει άχνα κάτι είναι και αυτό...Και για το απειροελάχιστα φταίει ο πολύς κόσμος που δεν στήριξε την προσπάθεια, αλλά εναντιώθηκε σ'αυτήν...

 

Κατά τ'άλλα συμφωνούμε σε πολλά σε σχέση με τα αριστερά και δεξιά απολιθώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί το άξιζες όταν πέρναγες ; Διότι δεν είχαμε το αίσχος των πανελλαδικών, αλλά τα πανεπιστήμια από μόνα τους αποφάσιζαν ΠΟΣΟΥΣ θα εισάγουν και με τι ΚΡΙΤΗΡΙΑ.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Ομως γιατι ειμαι 100% σιγουρος οτι οταν η κυβερνηση ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ το συστημα αυτο θα ΚΛΕΙΣΟΥΝ παλι οι σχολες και οι δρομοι για τρια χρονια απο "διεκδικουντες" φοιτητες,εργατοπατερες & "συνδικαλιστες"????

 

ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ & ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΣΑΙ και αν δε γινει κατι τετοιο θα σου ΧΑΡΙΣΩ οποια τελε μου θελεις!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Ομως γιατι ειμαι 100% σιγουρος οτι οταν η κυβερνηση ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ το συστημα αυτο θα ΚΛΕΙΣΟΥΝ παλι οι σχολες και οι δρομοι για τρια χρονια απο "διεκδικουντες" φοιτητες' date='εργατοπατερες & "συνδικαλιστες"????

 

ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ & ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΣΑΙ και αν δε γινει κατι τετοιο θα σου ΧΑΡΙΣΩ οποια τελε μου θελεις!! :lol:[/quote']

 

Μπορεί και να κλείσουν οι δρόμοι και οι σχολές...γι'αυτό και έκατσα και εξήγησα την άποψή μου ξεκάθαρα πιο πριν για να μην υπάρχει σύγχυση μεταξύ του καταλαβαίνω ότι θίγομαι και βγαίνω στους δρόμους και της λογικής του εργατοπατέρα.

Εγώ απλά πιστεύω πως ποτέ καμία κυβέρνηση δεν θα τολμήσει να επαναφέρει αυτή τη λογική, τουλάχιστον στα επόμενα 10-15 χρόνια λόγω πολιτικού κόστους...

 

Ίσως λοιπόν όταν κάτι τέτοιο γίνει να μην είμαστε εδώ ακόμη, και τότε πως θα πάρω εγώ την Tele που δικαιωματικά θα μου ανήκει...ε ??? :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

white noise εχω αρχισει να συμφωνω μαζι σου & ανησυχω.... :lol: :lol: :lol:

 

 

μηπως πρεπει να το κοιταξουμε σε κανα γιατρο :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει' date=' διεκδικεις οταν θιγεσαι,κανεις ΜΙΑ διαδηλωση και κανεις ΓΝΩΣΤΕΣ σε ολους τις θεσεις σου.....απο εκει και περα καθε τρεις και λιγο να μας υπενθυμιζεις την αντιθεση σου με μια ΟΛΟΪΔΙΑ διαδηλωση που ΤΙΠΟΤΑ πλεον δεν εξυπηρετει (μια και ΟΛΟΙ ξερουμε τα ΑΙΤΗΜΑΤΑ σου ) ειναι λιγο βλακεια.....[/quote']

 

Κανεις γνωστες τις θεσεις σου? Ή δειχνουν ΜΟΝΟ τα επεισοδια τα οποια γινονται απο αυτους που δεν πιανουν εδω και μια 20ετια-ενω γινονται γνωστες ΜΟΝΟ οι θεσεις οι οποιες ΘΕΛΟΥΝ να βγαλουν. Το οτι εκλεινε ο δρομος καθε βδομαδα, επρεπε να σε προβληματισει και οχι να λες "παλι τα ιδια".

Το οτι υπηρχε κοσμος ο οποιος κατεβαινε καθε βδομαδα, επρεπε να σε προβληματισει. Και κατι που ξερω καλυτερα απο σενα:πιστεψε με, τα κομματα και οι παραταξεις, ΔΕΝ εχουν τοσο κοσμο.

Το να λεμε ,ενω γινεται μια πορεια, "αντε παλι τα ιδια", αν μη τι αλλω δειχνει οτι δεν καθομαστε να σκεφτουμε τι εχει κανει αυτους που βρισκονται στο δρομο για 2 μηνες, αλλα σκεφτομαστε, "πω, δεν μπορω να παρω και αυτοκινητο σημερα, θα πειξω".

Και στο κατω κατω, δημοκρατια εχουμε(που δεν εχουμε...), διαδηλωση ειναι μια μορφη δυσαρεσκειας και αντιθεσης. Πουθενα δεν λεει "μπορειτε να διαδηλωνεται 2 φορες τον μηνα" κλπ.

 

Περισσοτερο θα πρεπε να σε προβληματισει, αυτα που εχεις αφησει πισω σου αν ηταν αυτα που επρεπε να εχει ο αλλος και αν τελικα φταιει αυτο που τελικα διαδηλωνει.

 

Ειναι η λογικη της πατατας(με ολο το σεβασμο) να λες βρε sf, "μα ποιο λογο εχει να κλεινεις τον δρομο καθε βδομαδα", γιατι απλα δειχνει οτι τελικα απλα σκεφτεσαι τον εαυτο σου ο οποιος θα ταλαιπωρηθει. Ναι, να ταλαιπωρηθεις. Οπως και γω θα ταλαιπωρηθω, οταν θα κανουν οι αλλοι πορεια. Για καποιο λογο γινονται αυτες. Καλυτερα ειναι να κοιταμε με ορθανοιχτα ματια και μυαλα, το γιατι γινονται και μετα να κρινουμε με τον κλασσικο τροπο που ξερουμε: ξερουμε τα παντα και σχολιαζουμε τα παντα, ενω δεν εχουμε ουτε μυρωδια για το τι συμβαινει.

 

With all the respect.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε τα παντα και σχολιαζουμε τα παντα' date=' ενω δεν εχουμε ουτε μυρωδια για το τι συμβαινει. [/quote']

 

Είναι λίγο αστείο να απαντώ πότε εγώ και πότε ο SF (για την ιστορία, δεν έχουμε καν μιλήσει ποτέ στο τηλέφωνο οι δυό μας), αλλά απ' ότι φαίνεται χρειάζονται κάποιες απαντήσεις.

 

Αυτό που έγραψες και που έκανα quote είναι ακριβώς η δική σου νοοτροπία, όχι η δική μας. Εμείς, επειδή παραδεχθήκαμε (κάποιο γλυκό πρωινό) ότι ΔΕΝ ξέρουμε τα πάντα, καταλάβαμε δηλαδή τον κίνδυνο να μείνουμε μπουμπούνες, ξεκινήσαμε να εργαζόμαστε για να βελτιωθούμε: κάναμε μερικά ταξίδια στο εξωτερικό (όχι με ποδοσφαιρική ομάδα ή οργανωμένο τουριστικό τουρ), διαβάσαμε μερικά βιβλία παραπάνω, συναναστραφήκαμε ανθρώπους που η παραδοσιακή παιδεία μας απέτρεπε από το να τους κάνουμε παρέα, είδαμε και άλλους λαούς, αγοράσαμε, πουλήσαμε, φάγαμε, πηδήξαμε... έξω από την Αθήνα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Ο λόγος που δεν κατεβαίνουμε σε πορείες δεν είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει η Παιδεία, ή η Οικονομία, αλλά πολύ απλά έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε και το μόνο που ζητάμε είναι να μην μας εμποδίζουν από το να τα κάνουμε. Οπωσδήποτε, δεν με ενδιαφέρει αν εσένα σου αρέσει να χάνεις το χρόνο σου με διαδηλώσεις και φιλίες του κοινού αγώνα (αν και σε προειδοποιώ ότι θα μετανιώσεις σαν το σκυλί μια μέρα), αλλά σε παρακαλώ να μη με αναγκάζεις να κάνω το ίδιο.

 

Τόσο απλό είναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η Ελλαδα ειχε την ατυχια να υποστει μια χουντα και μια μεταπολιτευση την οποια ακομα δυστυχεστερα καποιοι καπηλευθηκαν και με την καταλληλη πολιτικη προπαγανδα (βοηθουσης και της αριστερης διανοησης) φροντισαν ετσι ωστε και οι μετεπειτα γενιες να εμποτιστουν με το γραφικο πλεον και δηθεν "αγωνιστικο πνευμα" της γενιας του Πολυτεχνειου.

 

Εκτοτε σε καθε συγκεντρωση, πορεια, κλεισιμο του κεντρου για τη διατηρηση κεκτημενων, συντεχνιακων συμφεροντων, η απλα για το "ετσι θελω", ξαναμασαμε τη τσιχλα του "αγωνα" βαζουμε και δυο τρεις φορες στα μεγαφωνα το "ενα το χελιδονι", ενα μπλουζακι του Τσε, παιζουμε και λιγο κρυφτουλι με τους μπατσους και ειμαστε καλοι επαναστατες. Οι αγωνες και οι διεκδικησεις δεν γινονται καθε Πεμπτη. Αν τολμησεις δε και ψελλισεις τιποτα περι ταλαιπωριας....ε εισαι αντιδημοκρατης και φασιστας.....

 

Καποιος ειπε οτι δεν συμμεριζομαστε τη διαδηλωση, τον αγωνα και τα αιτηματα γιατι εχουμε αγνοια και γιατι ειμαστε εαυτουληδες. Δυστυχως ακομα δεν καταλαβατε οτι πλεον μετα απο 100000 εκατομμυρια αγωνες ο κοσμος κουραστηκε και καταλαβε οτι καποιο λακο εχει η φαβα. Φιλε μου θα κατεβαινα καθημερινα στην πορεια σου αν ηξερα οτι δεν θα εχω να κανω με τα καρα-συντεχνιακα αιτηματα της ΠΟΣΔΕΠ, αν ηξερα οτι για να κανω πανεπιστημιακη καριερα δεν θα πρεπει να εχω πατερα πανεπιστημιακο ουτε να αναμιχθω στη κλικα τους (οποιος ξερει προσωπα και καταστασεις......), και αν ηξερα οτι οι περισσοτεροι φοιτητες δεν αρεσκονται στην παρουσα κατασταση γιατι τους επιτρεπει να παρασιτουν πανω στο μορφωμα της "δωρεαν" , δημοσιας παιδειας. (αληθεια εγω οταν σπουδασα σε κρατικο παν/μιο κρατους της Ε.Ε οπου επι 30ετια κυβερνουσε η αριστερα, χωρας με το μεγαλυτερο κομμουνιστικο κομμα της Ευρωπης γιατι ολοι πληρωναμε διδακτρα αναλογα με το δηλωθεν μας εισοδημα??....για δωρεαν συγγραματα ουτε λογος....αν ηθελες δωρεαν συγγραμα ξυπναγες καθε μερα και εκανες απομαγνητοφωνηση του μαθηματος του καθηγητη.....)

 

Και ολα αυτα ισχυουν οχι μονο για τους φοιτητες (και τις ανα 6ετια πλεον επαναλαμβανομενες, αναμενομενες, κατευθυνομενες "αναταραξεις") αλλα για ολες τις αναλογου υφους διεκδικησεις της καθε επαγγελματικης ομαδας, οταν αυτες ειναι αντανακλαστικες αντιδρασεις σε οτιδηποτε θιγει αυτο που ο εκαστοτε "αγωνιστης" νομιζει οτι ειναι κεκτημενο και συμφερον του. Ας καθησουμε καμμια 30ετια ακομα να αντιδρουμε και να συζηταμε επ αυτου που ειναι αυτονοητο σε ολες τις υπολοιπες πολιτισμενες χωρες του κοσμου.....ειτε αυτο αφορα στη παιδεια ειτε στο οτι με συμφερει να αγοραζω τις χορδες μου απο τον Γερμανο και οχι απο τον απατεωνα της γειτονιας μου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η Ελλαδα ειχε την ατυχια να υποστει μια χουντα και μια μεταπολιτευση την οποια ακομα δυστυχεστερα καποιοι καπηλευθηκαν και με την καταλληλη πολιτικη προπαγανδα (βοηθουσης και της αριστερης διανοησης) φροντισαν ετσι ωστε και οι μετεπειτα γενιες να εμποτιστουν με το γραφικο πλεον και δηθεν "αγωνιστικο πνευμα" της γενιας του Πολυτεχνειου.

 

Πολύ σωστά. Βέβαια, ας μην παραγνωρίζουμε ότι η Ελλάδα δεν είναι η μόνη χώρα του κόσμου που έχει υποστεί πολιτικές περιπέτειες: δικατορίες, μεταπολιτεύσεις κλπ. Οι εδώ χουντικοί ήταν ερασιτέχνες σε σχέση με την βία και την παράνοια που έχει σημειωθεί σε άλλες χώρες. Τι να πουν οι Γερμανοί που χάσανε δύο παγκοσμίους πολέμους, τους έκαναν τη χώρα δύο φορές γιαπί, θεωρούνταν μήλο της έριδος κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου και όλα αυτά στον απόηχο του Χίτλερ; Λογικά αυτοί θα έπρεπε να είναι όλοι με ψυχοφάρμακα οι άνθρωποι - αλλά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτό που έγραψες και που έκανα quote είναι ακριβώς η δική σου νοοτροπία' date=' όχι η δική μας. Εμείς, επειδή παραδεχθήκαμε (κάποιο γλυκό πρωινό) ότι ΔΕΝ ξέρουμε τα πάντα, καταλάβαμε δηλαδή τον κίνδυνο να μείνουμε μπουμπούνες, ξεκινήσαμε να εργαζόμαστε για να βελτιωθούμε: κάναμε μερικά ταξίδια στο εξωτερικό (όχι με ποδοσφαιρική ομάδα ή οργανωμένο τουριστικό τουρ), διαβάσαμε μερικά βιβλία παραπάνω, συναναστραφήκαμε ανθρώπους που η παραδοσιακή παιδεία μας απέτρεπε από το να τους κάνουμε παρέα, είδαμε και άλλους λαούς, αγοράσαμε, πουλήσαμε, φάγαμε, πηδήξαμε... έξω από την Αθήνα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

2)Ο λόγος που δεν κατεβαίνουμε σε πορείες δεν είναι ότι δεν μας ενδιαφέρει η Παιδεία, ή η Οικονομία, αλλά πολύ απλά έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε και το μόνο που ζητάμε είναι να μην μας εμποδίζουν από το να τα κάνουμε. Οπωσδήποτε, δεν με ενδιαφέρει αν εσένα σου αρέσει να χάνεις το χρόνο σου με διαδηλώσεις και φιλίες του κοινού αγώνα (αν και σε προειδοποιώ ότι θα μετανιώσεις σαν το σκυλί μια μέρα), αλλά σε παρακαλώ να μη με αναγκάζεις να κάνω το ίδιο.

 

Τόσο απλό είναι.[/quote']

 

 

1)H δικη μου νοοτροπια? Πως το βγαλες αυτο το συμπερασμα?

 

Επισης δεν εχω πει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ οτι ξερω τα παντα. Τωρα ανακαλυπτω τον κοσμο, οπως και συ αντιστοιχα στην ηλικια μου.

Το οτι μπορεσες να κανεις καποια ταξιδια παραπανω(οχι τουριστικα, οπως ειπες), πραγματικα να χαιρεσαι για αυτο, αλλα σκεψου οτι ουτε ολοι εχουν την δικια σου διαθεση και κ@υλα να το κανουν αυτο το πραγμα,οπως επισης και χρημα(αλλα ισως και τα @@). Αυτο μπορει να σου εδωσε καποια πραγματα παραπανω, αλλα πραγματικα δεν μπορω να το δω ως επιχειρημα για οτιδηποτε. Μπορω να ανοιξω και απο δω παραπανω βιβλια και πιστεψε με, το κανω.

Το οτι τελικα μπορεσες και εκανες αυτα τα παραπανω πραγματα, τα βλεπεις μπροστα σου και σιγουρα σε εχουν οφελησει. Απο κει και περα ομως, σαν επιχειρημα, δεν εχει να μου πει κατι.

 

2)Αν θες να το θεσουμε ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ το θεμα,οχι, δεν εχεις να κανεις σημαντικοτερα πραγματα στην ζωη σου, απο το να "παλεψεις" ωστε τα παιδεια και τα εγγονια σου να εχουν κατι καλυτερο απο αυτο που ειχες εσυ. Και φυσικα δεν μιλαω για να εχουν ενα σπιτι που εχεις χτυσει εσυ, αλλα ενα κρατος το οποιο θα μπορει να τους παρεχει αυτα τα οποια θα τα βοηθησουν ωστε να εχουν ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιλογη αναμεσα στην εξωτερικο και την ελλαδα. Οπου δεν θα σκεφτονται, "παω εξω γιατι εχουν καλυτερο ταδε", αλλα απλα η μονη σκεψη θα ειναι το πως ειναι να ζεις σε μια ξενη χωρα.

 

Αν το παρουμε στεγνα και οχι φιλοσοφικα οπως παραπανω, ναι εχεις να ασχοληθεις με το πως θα τα βγαλεις περα στην ζωη σου. ΟΚ. Ειναι οτι πιο λογικο. Οπως επισης και το πιο λογικο θα ειναι να μας ενδιαφερουν και τα κοινα, γιατι μεσα απο κει αφηνουμε κατι καλυτερο σε ολους. Αν αυτο δεν σε ενδιαφερει καθολου, τοτε για μενα ,εισαι λαθος.

Το αν κατεβαινω στις πορειες η οχι, δεν το ξερεις, οποτε μην σχολιαζεις πραγματα που δεν ξερεις. Το οτι καποιος ανθρωπος ασχολειται με αυτα τα πραγματα, δεν σημαινει οτι τον εχουν απορροφησει ωστε να τα χει κανει μανταρα στην ζωη του. Οσο βαζεις ορια κλπ, τοσο πιο πολλα πραγματα μπορεις να κανεις και να τα συνδιαζεις.

Επισης το οτι θεωρεις χασιμο χρονου τις διαδηλωσεις στην ολοτητα τους, ε, και παλι εχεις λαθος. Εκτος αν ειμαστε για την παρτη μας και τιποτα αλλο. Ομως σκεψου οτι ακριβως αυτος ειναι ο λογος που σε εκανε να φυγεις απο την Ελλαδα για να κανεις καποια πραγματα παραπανω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου