Προς το περιεχόμενο

Ανεξάρτητη πώληση μουσικής και φορολογική νομιμότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τι σχέση έχουν οι δισκογραφικές με την εφορία βρε pastelius;

Το θέμα έχει ως εξής.

Σε ότι αφορά την εφορία λοιπόν, πρώτα θα πρέπει να είσαι κάποιος ο οποίος παράγει - δημιουργεί.

Αρα θα πρέπει να υπάρχεις στην εφορία σαν μουσικοσυνθέτης. Θα μπορείς να πουλάς σχετικές υπηρεσίες δηλαδή.

Μετά για να πουλήσεις έτοιμο προιόν (CD) λογικά θα πρέπει να έχεις άδεια για εμπόριο. Αρα θα πρέπει να είσαι ταυτόχρονα και κάτι άλλο (έμπορος) ώστε να πουλάς είδος.

Το να έχεις περισσότερες ιδιότητες από μια δεν κοστίζει παραπάνω.

Αυτό που κοστίζει είναι το ΤΕΒΕ (200 -250 το μήνα), που είναι η ασφάληση σου και το ΦΠΑ (αν το προπληρώνεις χωρίς να έχεις εισπράξει από μεταχρονολογημένες επιταγές). Αν πληρώνεσαι μετρητοίς τότε δεν ισχύει και όλα είναι καλά.

 

Πάντως θα έπρεπε να τοποθετηθεί ο wasted sunsets στο θέμα σαν γνώστης.

 

Θα ρωτήσω τον λογιστή μου κι εγώ, καθώς είναι ενδιαφέρον.

 

Σήμερα ένας επιχειρηματίας μπορεί να συνθέσει - εκτελέσει - ηχογραφήσει - κόψει - διανήμει, μόνος του ένα CD. Καταλαβαίνετε ότι για κάθε στάδιο υπάρχει ξεχωριστός κωδικός στην εφορία.

Κι εμείς τα κάνουμε μόνοι μας!

Αντε να το εξηγήσεις τωρα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα δεν μου εχει μεινει σταγονα αιμα,μου το εχουν πιει ολο αν δεν με πιστευεις να και μια χθεσινη μου φωτογραφια πριν βγω στο δρομο για αναζητηση ...αιματος!! :lol:

 

nosferatou2.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίζεις μουσική είναι καλλιτεχνική δουλειά, το να την προωθείς όμως δεν είναι.

 

Οι καλλιτέχνες απαλλάσσονται του ΦΠΑ όταν παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε επαγγελματία για την άσκηση της δραστηριότητάς τους. (μαγαζάτορες, διοργανωτές συναυλιών κλπ) . Όταν τις παρέχουν απευθείας εντάσσονται κανονικά στο ΦΠΑ.

 

Όταν φτιάχνεις CD και τα πουλάς, σε τακτική βάση είσαι "επιτηδευματίας" και ασκείς εμπορική επιχείρηση. Ποια νομική μορφή θα έχει αυτή, προσωπική επιχείρηση ή εταιρεία, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Συνεπώς κάνεις έναρξη στην εφορία κανονικά, με όλα τα συμπαρομαρτούντα που ανέφερε ο Superfunk στην αρχή. Αν οι ετήσιες πωλήσεις σου είναι κάτω των 9000¤ έχεις δικαίωμα να μην τηρείς βιβλία, και να μην εκδίδεις αποδείξεις.

 

 

Ή γραφειοκρατία όμως που σε περιμένει όμως είναι πραγματικά απίστευτη.

 

Χρειάζεται μια κάποια διοικητική υποστήριξη γι αυτή τη δουλειά.

Ίσως μια "κολλεκτιβίστικη" οργάνωση, με άτομα που θα αναλάβουν αυτού του είδους τις διεκπεραιώσεις για πολλούς καλλιτέχνες μαζί, (συνέργεια - οικονομία πόρων) να περπάταγε κάπως.

 

*edit. Αφεντικό, όταν ξεκίνησα να γράφω η σελίδα ήταν 2 :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χρειάζεται μια κάποια διοικητική υποστήριξη γι αυτή τη δουλειά.

Ίσως μια "κολλεκτιβίστικη" οργάνωση' date=' με άτομα που θα αναλάβουν αυτού του είδους τις διεκπεραιώσεις για πολλούς καλλιτέχνες μαζί, (συνέργεια - οικονομία πόρων) να περπάταγε κάπως.[/quote']

 

Φοβερή ιδέα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χμμμ... κάτι σκέφτηκα... θα σας πω εν καιρώ αφού το εξετάσω... 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της πλάκας' date=' το να βάζεις τη μουσική σου στο ίντερνετ δεν είναι σα να το στέλνεις στο διάστημα, αλλά σα να το στέλνεις στη γη.

Είναι η έμπρακτη αναγνώριση του ότι μπορεί να υπάρχει κοινό για την προσπάθειά σου, έξω από τα συνήθη κανάλια προώθησης.

Αυτό είναι αξιέπαινο, όχι μεμπτό.[/quote']

 

Συμφωνώ με αυτό,αλλά αναρωτιέμαι μήπως το βλέπουμε αποκλειστικά από την σκοπιά μας και των ομοίων μας.Το λέω επειδή το ποσοστό των ελλήνων χρηστών του ιντερνετ είναι τραγικά μικρό (έχει ακουστεί μάλιστα εδω μέσα πολλές φορές οτι όποιος ασχολείται σοβαρά με τη μουσική δεν ασχολείται με το νετ,φράση με την οποία ΔΕΝ συμφωνώ απόλυτα ,αλλά τη δέχομαι ως ένα βαθμό)

 

Για αυτό:

Είναι η έμπρακτη αναγνώριση του ότι μπορεί να υπάρχει κοινό για την προσπάθειά σου, έξω από τα συνήθη κανάλια προώθησης.

 

μια κυνική διατύπωση θα μπορούσε να είναι και αυτή:

 

"ό,τι μαλακία και να κάνεις,πάντα θα υπάρχει μια μερίδα μουσικών που θα την υποστηρίξει για τους δικούς της λόγους,κύρια θέση μεταξύ των οποίων αποτελεί η πραγματικότητα οτι μια καλή κουβέντα δεν κοστίζει τίποτα"

 

Θυμίζω για την παραπάνω τοποθέτηση, τις απόψεις που είχαν διατυπωθεί στο thread "γιατί δεν πάει ο κόσμος στα live?" ,του τύπου "πάω για να υποστηρίξω ,έτσι ώστε να έρθουν κ αυτοί στο δικό μου"...

 

Φιλικά, ένας αντίλογος για σκέψη είναι,δε λέω οτι έτσι είναι (κι εγώ ψάχνω να δω πως είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ... κάτι σκέφτηκα... θα σας πω εν καιρώ αφού το εξετάσω... icon_cool.gif

 

Ok then όταν το βρεις πες μας παππού! :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

 

Είμαστε ελαφρώς off-topic, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας για να παρατηρήσω το εξής: η ενδιαφέρουσα/καλή/όπωςθεςπεςτην μουσική ποτέ δεν αφορούσε την πλειοψηφία του κοινού - εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις χαρισματικών ανθρώπων που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Αυτό - στο βαθμό που κάποιος το αποδέχεται - έχει μεγάλη σημασία για τον καθορισμό μίας πολιτικής προώθησης της μουσικής του. Είναι άλλο πράγμα να αναζητάς τρόπους να σε ακούσουν όλοι και όλες, και διαφορετικό πράγμα να αναζητάς τρόπους να σε ακούσουν άνθρωποι που εκ' των πραγμάτων έχουν επιλέξει να ενημερώνονται και να αναζητούν το καινούργιο.

 

Το (μικρό, αλλά διαρκώς αυξανούμενο) ποσοστό των ελλήνων χρηστών του ίντερνετ εμπίπτει σαφώς σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων και εμένα προσωπικά θα μου έφτανε - και με το παραπάνω - σαν κοινό για τις μουσικές μου προσπάθειες - αν ποτέ αποφάσιζα να τις δημοσιοποιήσω.

 

Τώρα για τον "αυτονόητα" καλό λόγο που αναφέρεις, όπως και για τον κίνδυνο να τον ακούν κάποιον μόνο οι όμοιοί του, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα. Δηλαδή, ποιοί θα τον άκουγαν, οι αν-όμοιοί του; Εν' τάξει, ο "αυτονόητα" καλός λόγος φαντάζει (και συχνά είναι) υποκριτικός, αλλά γι' αυτό ας όψεται η άθλια κοινωνική μας παιδεία που μας έχει μάθει μια ζωή να μη λέμε αυτό που πραγματικά εννοούμε (και μάλιστα να προτιμάμε την προσποιητή ευγένεια από την ειλικρινή αγένεια), αλλά να είσαι σίγουρος ότι το ίδιο φαινόμενο επικρατεί σε κάθε παράμετρο της κοινωνικής μας ζωής, ακόμη και τις συναυλίες.

 

Η κα. Γιαννάτου, της οποίας η δήλωση ήταν αφορμή γι' αυτή την παρεκτροπή, παραδέχεται ότι έχει μείνει πίσω. Συμφωνώ, αλλά όχι σε σχέση με το ίντερνετ. Έχει μείνει πίσω στην δυνατότητα/ικανότητα αντίληψης της ολέθριας επιρροής που έχουν σήμερα οι παραδοσιακά αποδεκτοί τρόποι προώθησης μουσικού υλικού, οι οποίοι μας έχουν καταδικάσει στο να ακούμε τα ίδια και τα ίδια (από ραδιόφωνα, τηλεοράσεις), καταπιέζοντας τη φυσική ποικιλλία που υπάρχει γύρω μας και σπρώχνοντας ακροατές και δημιουργούς σε μία εικονική πραγματικότητα στην οποία η Μάρω Λύτρα περνιέται για τραγουδίστρια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε κ γω συμφωνώ αλλά λέω υπάρχει κ η άλλη όψη,που ακόμα πιστεύω οτι είναι τουλάχιστον της ίδιας βαρύτητας.

 

Πάντως το μικρό ποσοστό των χρηστών δε νομίζω οτι αρκεί,γιατί απλά περιέχει ενα ακόμα μικρότερο ποσοστό,δλδ μια υποομάδα (μουσικοί-ακροατές(?)*) μίας άλλης υποομαδας (χρήστες).Δε λέω να ακούνε οι βοσκοί στα όρη πειραματισμούς από laptop και kaoss pad,για να ικανοποιηθώ από τη δύναμη του νετ,απλά θέλω να δώσω κ λίγο δίκιο στη Σ.Γ. (μην ξεχνάμε για ποιά εταιρεία ηχογραφεί) ,από την πλευρά οτι ίσως στο νετ να ανατροφοδοτείται ενας ναρκισσισμός μεταξύ φίλων,αποκλείοντας έτσι την προσπάθεια κάποιου να βρει καλή μουσική.

 

 

* : Στα myspace,soundclick κλπ εχετε δει κανέναν να ψάχνει μουσική σαν ακροατής ?Ξέρετε κάποιον που θα πλήρωνε για να αποκτήσει ενα demo cd?Φυσικά όχι για τα λεφτά ,αλλά αν σ αρέσει κάτι δεν θα θέλεις να το αποκτήσεις κάνοντας μια μικρή θυσία?Γιατί εγώ βλέπω μια "υποστήριξη της φάσης" που απλά τροφοδοτεί την παραπάνω κυνική διατύπωση.

 

ΥΓ.όντως είμαστε offtopic,δεν το παμε σε αλλο thread αν είναι να το συνεχίσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου