Προς το περιεχόμενο

Ανεξάρτητη πώληση μουσικής και φορολογική νομιμότητα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε' date=' κάτι θα πρέπει να ξέρει αυτή, καθώς είναι μόνιμη κάτοικος του διαστήματος. :) :) :) :)[/quote']

 

Συγκάτοικος με την Πλάτωνος 8)

 

(ή μήπως αυτή είναι η ιδιοκτήτρια;...)

 

Με έπιασες αμέσως βλέπω!

Πέραν της πλάκας, το να βάζεις τη μουσική σου στο ίντερνετ δεν είναι σα να το στέλνεις στο διάστημα, αλλά σα να το στέλνεις στη γη.

Είναι η έμπρακτη αναγνώριση του ότι μπορεί να υπάρχει κοινό για την προσπάθειά σου, έξω από τα συνήθη κανάλια προώθησης.

Αυτό είναι αξιέπαινο, όχι μεμπτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλα δεν πρεπει να ξεχνας ποτε τον ΛΟΓΟ για τον οποιο ΒΓΑΖΕΙΣ ενα cd ή τα τραγουδια σου στο νετ...δηλαδη ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΜΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ LIVE ΣΟΥ (απο τα οποια...κατι βγαινει...)

 

+1

 

Καλυτερα να μην εχω cd στα μαγαζια και στα live μου να εχω κοσμο παρα να εχω cd και να παιζω μπροστα σε αδειες καρεκλες... :wink:

 

+1

 

ΚΑΝΕΙΣ καλλιτεχνης δεν βγαζει λεφτα απο τις πωλησεις των cd αλλωστε.Ολοι για τον παραπανω λογο τα "φτιανουνε" :lol:

 

+1

 

(σύνολο +3)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έπιασες αμέσως βλέπω!

8)

 

Πέραν της πλάκας' date=' το να βάζεις τη μουσική σου στο ίντερνετ δεν είναι σα να το στέλνεις στο διάστημα, αλλά σα να το στέλνεις στη γη.

Είναι η έμπρακτη αναγνώριση του ότι μπορεί να υπάρχει κοινό για την προσπάθειά σου, έξω από τα συνήθη κανάλια προώθησης.

Αυτό είναι αξιέπαινο, όχι μεμπτό.[/quote']

 

Συμφωνώ απολύτως.

Φαντάζομαι ότι η Σ.Γ. χρησιμοποίησε αυτήν τη φράση για να πει ότι το διαδίκτυο είναι αχανές, τόσο που οι όποιες πληροφορίες κατά μία έννοια χάνονται (αν και υπάρχουν).

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι η Σ.Γ. χρησιμοποίησε αυτήν τη φράση για να πει ότι το διαδίκτυο είναι αχανές' date=' τόσο που οι όποιες πληροφορίες κατά μία έννοια χάνονται (αν και υπάρχουν).[/quote']

 

Ελπίζω να εννοούσε αυτό που λες, διότι αρχικά το εισπράττω ως μία προσπάθεια να καταδειχθεί ότι το διαδίκτυο είναι ένα αφηρημένο πλαίσιο αναφοράς - ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ-πολύ πιο συγκεκριμένο από το πλαίσιο της σύγχρονης δισκογραφικής πραγματικότητας (και μάλιστα στην Ελλάδα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι και τόσο σίγουρος οπότε αν λέω μπαρούφες ας με διορθώσει κάποιος....

από την εφορία τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει?

αν κάνεις έναρξη σαν καλλιτεχνης (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο του επαγγέλματος) νομίζω απαλάσεσαι από φπα (κάποια επαγγέλματα είναι...προνομιούχα από αυτήν την άποψη) και αν επίσης δεν πλησιάζεις το όριο του αφορολόγητου εισπρακτέου ποσού, που για τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι καμιά 10.000γιούργια (ούτε αυτό το θυμάμαι, αλλά βρίσκεται εύκολα). Ετσι, εκτός και αν πουλήσεις 1000 cd από 10 γιούργια το καθένα, τότε η εφορία τι μπορεί να σου πάρει? από ότι καταλαβαίνω τίποτα?

Το τεβε, βέβαια, θα σου παίρνει καμιά 150, για να σου κολλάει ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι η Σ.Γ. χρησιμοποίησε αυτήν τη φράση για να πει ότι το διαδίκτυο είναι αχανές' date=' τόσο που οι όποιες πληροφορίες κατά μία έννοια χάνονται (αν και υπάρχουν).[/quote']

 

Ελπίζω να εννοούσε αυτό που λες, διότι αρχικά το εισπράττω ως μία προσπάθεια να καταδειχθεί ότι το διαδίκτυο είναι ένα αφηρημένο πλαίσιο αναφοράς - ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ-πολύ πιο συγκεκριμένο από το πλαίσιο της σύγχρονης δισκογραφικής πραγματικότητας (και μάλιστα στην Ελλάδα).

 

ΟΚ, για να κλείσει αυτή η παρένθεση όπως πρέπει, έψαξα και βρήκα το κομμάτι της συνέντευξης (από τη Lifo #62):

 

"Δεν έχω καλή σχέση με το Internet, έχω μείνει πίσω. Θεωρώ καλό το ότι μπορεί να κατεβάσει και να μάθει κάποιος όλα αυτά τα καινούρια πράγματα. Απ' την άλλη, χάνεσαι μέσα σε όλη αυτήν την υπερπληροφόρηση, που στην ουσία είναι μηδέν πληροφόρηση. Το internet είναι ένα χάος. Όταν βάζεις το άλμπουμ σου εκεί, είναι σαν να το στέλνεις στο διάστημα."

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη, χάνεσαι μέσα σε όλη αυτήν την υπερπληροφόρηση, που στην ουσία είναι μηδέν πληροφόρηση.

 

καλα... :roll: τετοια μυαλα ουτε ο Μπαρμπας μου ο Θωμας που ειναι 99 ετων δεν κουβαλαει.... :roll: :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνεις έναρξη σαν καλλιτεχνης (δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο του επαγγέλματος) νομίζω απαλάσεσαι από φπα (κάποια επαγγέλματα είναι...προνομιούχα από αυτήν την άποψη) και αν επίσης δεν πλησιάζεις το όριο του αφορολόγητου εισπρακτέου ποσού' date=' που για τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι καμιά 10.000γιούργια (ούτε αυτό το θυμάμαι, αλλά βρίσκεται εύκολα). Ετσι, εκτός και αν πουλήσεις 1000 cd από 10 γιούργια το καθένα, τότε η εφορία τι μπορεί να σου πάρει? από ότι καταλαβαίνω τίποτα?

[/quote']

 

Για αναπτυξατε περαιτερω οσοι γνωριζετε.. :D

Ετοιμαζω κι εγω μια δουλεια με εναν φιλο (μαλλον ,την εχω ετοιμη)για

να μαι ειλικρινης.Αν βγω και πουλαω σε φιλους -φιλων -ω,φιλε το cd

(με δικα μου εξοδα εστω)και το δινω 3-4 ευρω ας πουμε,ειμαι παρανομος

τυπικα ή ουσιαστικα?Οι δισκογραφικες απ οτι καταλαβαινω θελουν να

πιουν το αιμα των καλλιτεχνων? :? :?

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγω και πουλαω σε φιλους -φιλων -ω' date='φιλε το cd

(με δικα μου εξοδα εστω)και το δινω 3-4 ευρω ας πουμε,ειμαι παρανομος

τυπικα ή ουσιαστικα?[/quote']

 

Τυπικά δεν διαφέρεις από τους μαύρους που πουλάνε cd στις καφετέριες στα Εξάθλια.

 

Οι δισκογραφικες απ οτι καταλαβαινω θελουν να

πιουν το αιμα των καλλιτεχνων?

 

Ναι. Ειδικά οι μεγάλες το πίνουν με το μπουρί της σόμπας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δισκογραφικες απ οτι καταλαβαινω θελουν να

πιουν το αιμα των καλλιτεχνων? :? :?

 

Πώς σου ήρθε αυτό;

Αν είναι δυνατόν...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου