Προς το περιεχόμενο

Εχω ξανα-εκνευριστει με τον Thomann


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ο Alcemist απάντησε "Τι λες ρε φίλε' date=' σοβαρά; Πόσα χρόνια δούλεψες στον Thomann και τα ξέρεις τόσο καλά ρε αδερφέ;", λες και του έβαλα φωτιά; Που νομίζει οτι πάνε τα επισκευασμένα; Στις τρίτες χώρες;

ευχάριστο.[/quote']

Είπα να μην πω τίποτα παραπάνω γιατί την άποψή μου τη διατύπωσα αλλά αφού το πάμε προσωπικά το θέμα...

 

Παλικάρι μου, σαφώς και δεν πετιούνται ή δεν πάνε στις τρίτες χώρες (επίσης το σωστό είναι στις χώρες του τρίτου κόσμου αλλά τέσπα) τα χαλασμένα μηχανήματα, μη μου το παίζεις έξυπνος σε παρακαλώ. Το λογικό είναι να πάνε πίσω στην κατασκευάστρια εταιρία και μετά αυτή να κάνει ό,τι καταλαβαίνει! Μπορεί να τα επισκευάσει, να τα πετάξει, να τα διαλύσει και να βάλει τα parts σε άλλα μηχανήματα, δεν είναι δική μου δουλειά και δεν με απασχολεί.

 

Το θέμα είναι πως αν θα επισκευαστούν και θα ξαναπάνε ως καινούρια στο κατάστημα, ΔΕΝ είναι ζήτημα του καταστήματος αλλά του κατασκευαστή που εξασκεί αυτή την πρακτική. Τόσο απλά! Δεν ξέρω αν όντως γίνεται έτσι στον Thomann οπουδήποτε αλλού, υπάρχει όμως και αυτό το ενδεχόμενο.

Και σου ξαναλέω, τα περισσότερα καταστήματα του εξωτερικού έχουν στους καταλόγους τους και κομμάτια που είναι από επιστροφές, επισκευασμένα, demo και λοιπά, τα οποία πουλάνε σε χαμηλότερες τιμές, όπως πρέπει! Εμένα αυτό το στοιχείο μου ενισχύει την άποψη ότι οι άνθρωποι έχουν μια τίμια πολιτική επιστροφών και service, άρα δεν έχω λόγο να τους προσάπτω ότι πασάρουν χαλασμένα για καινούρια. Αν έχεις κάποιο στοιχείο για το αντίθετο, άνοιξε και σε μας τα μάτια αλλά μην το παίζεις Ευαγγελάτος...

Μόνο εγώ δε προσπάθησα να το παίξω έξυπνος. Σ' ευχαριστώ που διόρθωσες τη φράση μου, θα μάθω να μιλάω σωστά, που θα πάει!!

Και ειδικά μετά απο αυτό, είναι νομίζω ξεκάθαρο ποιός το κάνει προσωπικό. Είμαι 38 χρονών. Απο τα 16 μου, παίζω μουσική και επαγγελματικά και κάνω αυτό που αγαπάω. Όπως κι εσύ, είπα τη γνώμη μου. Συγνώμη αν σε ενόχλησε τόσο πολύ. Κι Ευαγγέλατος δεν το παίζω. Είπα κάτι που έχω μάθει. Όπως κι άλλοι κάτι που έχουν μάθει απο κάποιον.

Για τους καταλόγους με τα προϊόντα διαλογής, έχεις δίκιο.

Όλα τα μηχανήματα έχουν κάποια "σημάδια" για τους ηλεκτρονικούς. Φαίνεται αν έχουν ανοιχτεί ή αν έχουν πάρει υγρασία. Δεν έχει νόημα να σου πω λεπτομέρειες. Αγόρασα ένα μηχάνημα απο κάπου (να μη πω απο που και εξοργιστείτε πάλι) και μετά απο μέρες, μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. Επειδή είμαι ηλεκτρονικός, το άνοιξα μαζί με ένα φίλο και είδαμε οτι δεν ήταν η πρώτη φορά που είχε ανοιχτεί. Αν θες το πιστεύεις, αν θες όχι. Μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός. Είχα πολύ αργότερα μια συζήτηση με έναν άνθρωπο που είναι μέσα στα πράγματα και μου άνοιξε αυτή τη συζήτηση, λέγοντας οτι αυτό κάνουν ορισμένοι(να μη πω ποιοι). Και κανένας δε χάνει πελάτες, γαιτί πολύ απλά, δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσεις, αν δεν το ανοίξεις.

Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκες, δεν είχα πρόθεση να σε θίξω. Αλλά νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να υπερασπιστώ τη γνώμη μου και αυτά που ξέρω.

Αλλά καλύτερα δεν θα ήταν αν με αντιμετώπιζες με περισσότερη ψυχραιμία; Στο κάτω-κάτω, δε τρώω το ψωμί σου. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μου φαίνεται τελείως ηλίθιο να κάθονται και να διαβάζουν τις απόψεις 50 ή 100 ατόμων. Όπως επίσης' date=' οτι οι δικές μου απόψεις συμπίπτουν όπως λες εσύ με τους αντιπροσώπους. Δε μπορώ να καταλάβω πως είσαι σε θέση να κρίνεις τις απόψεις μου. Τώρα, που το βρήκες εσύ το "πρώτο χέρι", είναι άλλο θέμα.[/quote']

 

Aρχικα, ας ηρεμήσουμε... εκνευρίζεσαι χωρίς λόγο! Γιατί αμφιβάλεις οτι το κάνουν αυτό οι έλληνες αντιπρόσωποι? (οτι κοιτάζουν δηλαδή τι συζητιέται στα φόρουμ και ενοχλούνται ΠAPA πολύ απο τις αγορές μέσω δικτύου). Kαι γιατί αμφιβάλεις οτι ξέρω πράγματα απο πρώτο χέρι?

 

Mε πολύ λίγες εξαιρέσεις, οι περισσότεροι είναι κακοί επαγγελματίες κατα τη γνώμη μου (μπορώ να στο τεκμηριώσω γράφοντας χιλιάδες λέξεις και θα είναι κουραστικό για όλους), και δυστυχώς άσχετοι και με τον μουσικό χώρο...!

 

Eσύ λοιπον εμπιστευεσαι κάποιους ανθρώπους και καλά κάνεις, το ίδιο και εγώ! υπάρχουν κάποιοι λίγοι τους οποίους εμπιστευομαι κι εγώ... δυστυχώς τόσο λίγοι που αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα!!!

 

By the way, εδώ ΔEN εκφράζονται οι απόψεις 50-100 ατόμων... το NOIZ αποτελεί MONAΔIKH περίπτωση ποιοτικού φόρουμ στην ελλάδα (ασχέτως περιεχομένου) όπου γράφουν διατηρώντας ένα υψηλό επίπεδο πολλοί σπουδαίοι και καταξιωμένοι μουσικοί... και αυτό είναι γνωστό στους μαγαζάτορες!

 

Kαι τελος (επειδή κουράστηκα) σε προκαλώ (με την καλή έννοια) να το ψάξεις λίγο για να δεις AN έχω δίκιο στο ότι εδώ μπαίνουν διάφοροι έμποροι και σφυρίζουν αδιάφορα κάνοντας τους πελάτες-απλούς χρήστες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται τελείως ηλίθιο να κάθονται και να διαβάζουν τις απόψεις 50 ή 100 ατόμων. Όπως επίσης' date=' οτι οι δικές μου απόψεις συμπίπτουν όπως λες εσύ με τους αντιπροσώπους. Δε μπορώ να καταλάβω πως είσαι σε θέση να κρίνεις τις απόψεις μου. Τώρα, που το βρήκες εσύ το "πρώτο χέρι", είναι άλλο θέμα.[/quote']

 

Aρχικα, ας ηρεμήσουμε... εκνευρίζεσαι χωρίς λόγο! Γιατί αμφιβάλεις οτι το κάνουν αυτό οι έλληνες αντιπρόσωποι? (οτι κοιτάζουν δηλαδή τι συζητιέται στα φόρουμ και ενοχλούνται ΠAPA πολύ απο τις αγορές μέσω δικτύου). Kαι γιατί αμφιβάλεις οτι ξέρω πράγματα απο πρώτο χέρι?

 

Mε πολύ λίγες εξαιρέσεις, οι περισσότεροι είναι κακοί επαγγελματίες κατα τη γνώμη μου (μπορώ να στο τεκμηριώσω γράφοντας χιλιάδες λέξεις και θα είναι κουραστικό για όλους), και δυστυχώς άσχετοι και με τον μουσικό χώρο...!

 

Eσύ λοιπον εμπιστευεσαι κάποιους ανθρώπους και καλά κάνεις, το ίδιο και εγώ! υπάρχουν κάποιοι λίγοι τους οποίους εμπιστευομαι κι εγώ... δυστυχώς τόσο λίγοι που αποτελούν την εξαίρεση και όχι τον κανόνα!!!

 

By the way, εδώ ΔEN εκφράζονται οι απόψεις 50-100 ατόμων... το NOIZ αποτελεί MONAΔIKH περίπτωση ποιοτικού φόρουμ στην ελλάδα (ασχέτως περιεχομένου) όπου γράφουν διατηρώντας ένα υψηλό επίπεδο πολλοί σπουδαίοι και καταξιωμένοι μουσικοί... και αυτό είναι γνωστό στους μαγαζάτορες!

 

Kαι τελος (επειδή κουράστηκα) σε προκαλώ (με την καλή έννοια) να το ψάξεις λίγο για να δεις AN έχω δίκιο στο ότι εδώ μπαίνουν διάφοροι έμποροι και σφυρίζουν αδιάφορα κάνοντας τους πελάτες-απλούς χρήστες!!!

Όταν έλεγα 50-100 άτομα, δεν το εννοούσα κυριολεκτικά 50 άτομα. Ούτε πιστεύω οτι είναι χαμηλού επιπέδου, αλλιώς δε θα συμμετείχα. Τώρα, συγνώμη, αλλά εγώ δεν έχω τρόπο να βρω τους εμπόρους που σφυρίζουν αδιάφορα και γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πως το ξέρεις εσύ ή όποιος άλλος. Κι αν τους ενοχλεί όπως πιστεύεις που ψωνίζουμε απο το internet και παρακολουθούν τι λέμε, γιατί δε κάνουν κάτι για να αλλάξει αυτό; Και γιατί να κρύβεται; Μου κάνει λίγο James bond η όλη κατάσταση. Γι' αυτό και μου κάνει εντύπωση. Και δεν εκνευρίστηκα. Απόρησα... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ δε προσπάθησα να το παίξω έξυπνος. Σ' ευχαριστώ που διόρθωσες τη φράση μου' date=' θα μάθω να μιλάω σωστά, που θα πάει!!

Και ειδικά μετά απο αυτό, είναι νομίζω ξεκάθαρο ποιός το κάνει προσωπικό. Είμαι 38 χρονών. Απο τα 16 μου, παίζω μουσική και επαγγελματικά και κάνω αυτό που αγαπάω. Όπως κι εσύ, είπα τη γνώμη μου. Συγνώμη αν σε ενόχλησε τόσο πολύ. Κι Ευαγγέλατος δεν το παίζω. Είπα κάτι που έχω μάθει. Όπως κι άλλοι κάτι που έχουν μάθει απο κάποιον.

Για τους καταλόγους με τα προϊόντα διαλογής, έχεις δίκιο.

Όλα τα μηχανήματα έχουν κάποια "σημάδια" για τους ηλεκτρονικούς. Φαίνεται αν έχουν ανοιχτεί ή αν έχουν πάρει υγρασία. Δεν έχει νόημα να σου πω λεπτομέρειες. Αγόρασα ένα μηχάνημα απο κάπου (να μη πω απο που και εξοργιστείτε πάλι) και μετά απο μέρες, μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. Επειδή είμαι ηλεκτρονικός, το άνοιξα μαζί με ένα φίλο και είδαμε οτι δεν ήταν η πρώτη φορά που είχε ανοιχτεί. Αν θες το πιστεύεις, αν θες όχι. Μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός. Είχα πολύ αργότερα μια συζήτηση με έναν άνθρωπο που είναι μέσα στα πράγματα και μου άνοιξε αυτή τη συζήτηση, λέγοντας οτι αυτό κάνουν ορισμένοι(να μη πω ποιοι). Και κανένας δε χάνει πελάτες, γαιτί πολύ απλά, δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσεις, αν δεν το ανοίξεις.

Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκες, δεν είχα πρόθεση να σε θίξω. Αλλά νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να υπερασπιστώ τη γνώμη μου και αυτά που ξέρω.

Αλλά καλύτερα δεν θα ήταν αν με αντιμετώπιζες με περισσότερη ψυχραιμία; Στο κάτω-κάτω, δε τρώω το ψωμί σου. :([/quote']

Έγινε φίλε μου, άποψή σου και άποψή μου. Εξακολουθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου παρ' ότι πιστεύεις το αντίθετο και νομίζω ότι ο καθένας με βάση τις εμπειρίες του και τα γενικότερα πιστεύω του μπορεί να κρίνει την κατάσταση.

 

Παρεμπιπτόντως, είμαι 22 χρονών, παίζω μουσική ερασιτεχνικά εδώ και 12 χρόνια και δεν έχω κανένα λόγο να σου αλλάξω άποψη ή να παρεξηγηθώ για μια ιντερνετική διαφωνία. Καλή συνέχεια στις μουσικές σου...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ δε προσπάθησα να το παίξω έξυπνος. Σ' ευχαριστώ που διόρθωσες τη φράση μου' date=' θα μάθω να μιλάω σωστά, που θα πάει!!

Και ειδικά μετά απο αυτό, είναι νομίζω ξεκάθαρο ποιός το κάνει προσωπικό. Είμαι 38 χρονών. Απο τα 16 μου, παίζω μουσική και επαγγελματικά και κάνω αυτό που αγαπάω. Όπως κι εσύ, είπα τη γνώμη μου. Συγνώμη αν σε ενόχλησε τόσο πολύ. Κι Ευαγγέλατος δεν το παίζω. Είπα κάτι που έχω μάθει. Όπως κι άλλοι κάτι που έχουν μάθει απο κάποιον.

Για τους καταλόγους με τα προϊόντα διαλογής, έχεις δίκιο.

Όλα τα μηχανήματα έχουν κάποια "σημάδια" για τους ηλεκτρονικούς. Φαίνεται αν έχουν ανοιχτεί ή αν έχουν πάρει υγρασία. Δεν έχει νόημα να σου πω λεπτομέρειες. Αγόρασα ένα μηχάνημα απο κάπου (να μη πω απο που και εξοργιστείτε πάλι) και μετά απο μέρες, μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. Επειδή είμαι ηλεκτρονικός, το άνοιξα μαζί με ένα φίλο και είδαμε οτι δεν ήταν η πρώτη φορά που είχε ανοιχτεί. Αν θες το πιστεύεις, αν θες όχι. Μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο γεγονός. Είχα πολύ αργότερα μια συζήτηση με έναν άνθρωπο που είναι μέσα στα πράγματα και μου άνοιξε αυτή τη συζήτηση, λέγοντας οτι αυτό κάνουν ορισμένοι(να μη πω ποιοι). Και κανένας δε χάνει πελάτες, γαιτί πολύ απλά, δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσεις, αν δεν το ανοίξεις.

Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκες, δεν είχα πρόθεση να σε θίξω. Αλλά νομίζω οτι έχω το δικαίωμα να υπερασπιστώ τη γνώμη μου και αυτά που ξέρω.

Αλλά καλύτερα δεν θα ήταν αν με αντιμετώπιζες με περισσότερη ψυχραιμία; Στο κάτω-κάτω, δε τρώω το ψωμί σου. :([/quote']

Έγινε φίλε μου, άποψή σου και άποψή μου. Εξακολουθώ να διατηρώ την ψυχραιμία μου παρ' ότι πιστεύεις το αντίθετο και νομίζω ότι ο καθένας με βάση τις εμπειρίες του και τα γενικότερα πιστεύω του μπορεί να κρίνει την κατάσταση.

 

Παρεμπιπτόντως, είμαι 22 χρονών, παίζω μουσική ερασιτεχνικά εδώ και 12 χρόνια και δεν έχω κανένα λόγο να σου αλλάξω άποψη ή να παρεξηγηθώ για μια ιντερνετική διαφωνία. Καλή συνέχεια στις μουσικές σου...

Είσαι νέος ακόμα και έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Σου εύχομαι να έχεις καλή πρόοδο και σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια εγω ειμαι παλι. Σημερα μου ηρθε το καινουργιο bass v-amp αφου πριν δυο εβδομαδες περιπου ειχα στειλει το προβληματικο πισω. Ε: παλι τα ιδια ακριβως το ιδιο προβλημα. Αυτος ο ηχος ο περιεργος που ειχε και αυτο που επεστρεψα με μονη διαφορα οτι τωρα ειναι και κατι μεσα στην συσκευη που κουδουνιζει. Βιδα ειναι? κατι αλλο ηλεκτρονικο? δεν ξερω. Οπως και δεν ξερω τι σκατα να κανω πλεον. Να το ξαναστειλω πισω να μου ξαναστειλουν αλλο? φοβαμαι μην τριτωσει το κακο' date=' η να παραγγειλω αλλη μαρκα στα ιδια λευτα?????????[/quote']

 

"Αυτος ο ηχος ο περιεργος που ειχε και αυτο που επεστρεψα"

Μήπως είχες το V-Amp επάνω στο γραφείο σου και το μπάσσο σου μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή και άκουγες τον θόρυβο που δημιουργείται από την οθόνη και τους μαγνήτες σου!!!. Οι οθόνες και μάλιστα αυτές με καθοδικό σωλήνα TFT (λάμπα) δημιουργούν μαγνητικά πεδία οι LCD λιγότερο.

Εάν απομακρυνόσουν λίγο ή γύριζες προς άλλη κατεύθυνση σταματούσε ο θόρυβος :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκιμασα ολα ρε λαμπιρη. Αλλαξα καλωδια, αλλαξα μπασσο αλλαξα ενισχυτες. Το εβαλα μονο του στην πριζα μπας και το πολυμπριζο με τις αλλες συσκευες κανει διαφορα παρασιτα. μεχρι και σπιτι αλλαξα. και ολα αυτα γιατι ενιωσα λιγο μαλακας λεω δεν παιζει και δευτερη φορα προβληματικο?? μηπως ετσι δουλευει τελικα?? αλλα δεν υπαρχει περιπτωση. καταρχην εχει σημαδια, απο κατσαβιδι προφανως, σε καθε τρυπα των βιδων που σημαινει οτι η συσκευη εχει ανοιχτει. Επισης οταν ανοιγω το volume σε ενα συγκεκριμενο σημειο του ποτενσιομετρου (το ιδιο ακριβως και με αυτο που επεστρεψα) ο ηχος αλλαζει χροια και γινεται αδικαιολογητα δυνατοτερος. Ο ηχος αυτος γινεται πολυ δυνατος και εξαρταται κυριως απο το volume τον κομπρεσορα και τα πριμα. ενταξει δεν εχω και την απαιτηση να τα βαλω ολα τερμα καπου θα πειραχτει ο ηχος αλλα το να τα εχω στο ελαχιστο και τα τρια αυτα δεν γινεται. Οπως και να εχει πηρα πριν λιγο τηλεφωνο στην γερμανια. Δεν καταφερα να μιλισω με τον Ελληνα αλλα τελικα καταφερα να συνεννοηθω (φτωχα αγγγλικα).Περιμενω για αλλη μια φορα το κουριερ να ερθει.

 

 

ευχαριστω και οσους απαντησαν στο post αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε κάπου το serial Number μήπως σου στείλουν πάλι το ίδιο επισκευασμένο...

 

Δεν ξέρω τι να πώ εγώ το δουλεύω το V-Amp2 2 χρόνια περίπου συνέχεια, το ξεχνάω και στην μπρίζα κανα δυό μέρες και είναι μια χαρά.

Ίσως είσαι λίγο άτυχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλο καημό δεν είχαν' date=' λέω εγώ. Ο Νάκας π.χ., κάνει κάτι δις τζίρους. Λες να τον νοιάζει αν ψωνίζω εγώ yamaha απο τη γερμανία; [/quote']

 

οχι απλα τον νοιαζει(μιλαω γενικα κ οχι για τον συγκεκριμενο), αλλα τον κοφτει κιολας. πριν μερικα χρονια ψωνιζαν μεσω ιντερνετ ελαχιστοι. το σκηνικο ομως τωρα εχει αλλαξει για τα καλα κ αυτο το εχουν καταλαβει ολοι οσοι εμπλεκονται :roll:

 

... τον νοιάζει και πολύ μάλιστα ... και τσεκάρει το internet ... και άλλαξε τιμές ... το ξέρω απο πρώτο χέρι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου