Προς το περιεχόμενο

Νέος ενισχυτής μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/roland_cube_100_bass.htm

 

Roland Cube 100

 

Απίστευτος ενισχυτής για τα λεφτά του! Στην Ελλάδα θα τον βρείς φθηνότερα από το thomann' date=' γύρω στα 380e!

 

Πήρα τον cube 30 και αφού διαπίστωσα ότι πρόκειτε για φοβερό μηχάνημα με πληθώρα ήχων και πάρα πολύ καλά amp models πήγα και πήρα τον 100άρι για να τον έχω για live που θα είναι δύσκολο να κουβαλάω το rig μου![/quote']

 

+1 για τον 30άρη, τον πήρε γνωστός και έχει εντυπωσιαστεί! Αν ο 100άρης είναι της ίδιας ποιότητας και τα αξίζει τα 380, τσίμπα τον.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπό την στιγμή που παίζεις metal και κάνεις live η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεσαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 200W για να αρχίσει να γεμίζει το stage με τον ήχο σου.

Κάνε υπομόνή γιατί αν πάρεις 100Wατάκια,δεν θα σου φτάνουν ούτε για ζήτω.

 

Μάζεψε κάνα 600άρι να πάρεις κάνα peavey combo 115 που έχει 200W και το 15αράκι του επάνω και στο μέλλον του κοτσάρεις και μια 4χ10 καμπινούλα και να σου ανέβει και στα 300W και να είσαι κυριλέ! (τι ωραία που τα λέω,έ? :roll: :lol: )

 

Trust me 100W είναι πεταμένα λεφτά γιατί για metal live δεν φτουράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trust me 100W είναι πεταμένα λεφτά γιατί για metal live δεν φτουράνε.

 

Βρε μια χαρά είναι! Αν έχουν όλοι τους ενισχυτές τέρμα και ο ήχος είναι γενικά άθλιος φυσικά και ούτε με 500w δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη! Για την Ελληνική πραγματικότητα μόνο σε live σε ανοιχτό χώρο χρειάζεσαι μεγάλο ενισχυτή...

 

Στην ουσία τον μικρό ενισχυτή τον θέλεις για προσωπικό monitor και από εκεί και πέρα να έχει ένα πολύ καλό DI out για να δίνεις σήμα στην κονσόλα. Και ο roland έχει πολύ καλό DI out, είναι πάρα πολύ δυνατός για τα 100watt του και είναι και πανάλαφρος ώστε να μην σπας την μέση σου!

 

Και ο rumble της Fender μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις αλλά πιστεύω πως ο Roland έχει καλύτερο value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ρε Flea με κοτζάμ avatar μιλάς για 100w? Σε φτάνουν εσένα?? :lol:

 

Αφού ξέρεις ότι αν ο ενισχυτής μπάσσου δεν βαράει όπως πρέπει,οι μάγκες δίπλα (η μπάντα) ψιλοκοιμούνται του δικαίου. :lol: Μόνο αν το stage έχει monitor με προσόντα (ποιος είπατε? :lol: ) μπορείς να βασιστείς στο ότι θα ακουστείς καλά από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορές έχω κάνει το λάθος να κουβαλίσω σε μαγαζί το θηρίο του αβατάρ πάντα το μετάνιωσα και στην τελική χρησημοποίησα μόνο το κεφάλι με DI. λόγο των πολλών προβλημάτων από την χάλια ακουστική του χώρου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με fleamail, αναφερόμενος πάντα σε live έως και μεσαίου βεληνεκούς. Αν μιλάμε για ανοιχτούς χώρους κτλ (όπως αναφέρθηκε), τα δεδομένα αλλάζουν άρδην...

 

Επειδή όμως οι κλειστοί χώροι που φιλοξενούν live είναι μέσες άκρες δεδομένοι (ως προς την ηχητική τους καταλληλότητα και ανοχή σε υψηλές εντάσεις), δε μπορώ παρά να συμφωνήσω πως με 100W μια χαρά κάνεις την δουλειά σου.

 

Αλλιώς, πολύ απλά θα παίζεις στο 2/10.

 

Αυτή τουλάχιστον είναι και η δική μου προσωπική εμπειρία τέλος πάντων... τώρα, εάν κάποιος έχει χρειαστεί ως monitor πάνω από 100-150W, τότε το σέβομαι, αλλά δεν το καταλαβαίνω...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flea καταλαβαίνω τι λες αλλά από που θα ακούσεις καλύτερα μπάσσο(και οι συμπαίκτες σου)αν όχι από το rig σου.Από τα στραπατσαρισμένα monitor με τα 12αράκια τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ampeg είναι για στριπ-τιζ :D

Τον Β2 (250W) τον πλέρωσα 1300 ευρά το 2000 και ήταν και φτηνά γιατί δούλευα εκεί που τον πήρα.

Πάντως o 200άρης combo που βγάζει τώρα έχει 800¤ και ο 100άρης 450¤.Τρώγεται :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου