Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια σχετικά με την MOSS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το korg trinity v3 εχει πανω την επεκταση moss,εχω ενα trnity v3 και ειναι αριστο και μαλιστα με σχεδων ολα τα oscilator του z1  ακομα και phicical modeling.παρε ενα τετοιο,δεν ειναι πολυ ακριβο μεταχειρησμενο πλεων...

 

Μετά από 6 μήνες, όχι μόνο πήρε ό,τι ήταν να πάρει, αλλά το πούλησε κιόλλας! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το triton δεν εχει ολου τους αλγορυθμους και oscilator του Ζ1,επομενος λυπαμαι αλλα δεν μπορει να βγαλει πολους απο τους καλυτερος ηχους του Ζ1 το triton...αρα δεν θα ελεγα αυτα που ειπες παραπανω

 

Δεν ισχύει αυτό που λες οπότε μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Σου παραθέτω χαρακτηριστικά Z1 και EXB MOSS όπως αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Korg σε ό,τι έχει να κάνει με τους αλγόριθμους που χρησιμοποιούν. Θα δεις οτι είναι ακριβώς οι ίδιοι.

 

Z1

Thirteen oscillator types for the widest range of sounds The Z1 features a broad range of oscillator algorithms: Standard, Noise, Comb Filter, VPM, Ring Modulation, Cross Modulation, Oscillator Sync and Resonance provide exciting ways of creating synthetic sounds. The Organ, Electric Piano, Bowing, Brass, Reed and Plucked String Models emulate those types of musical instruments with a greater degree of realism and expression than PCM-based instruments can ever provide. This algorithmic diversity gives you a range of sounds that far exceeds other DSP synthesizers.

 

 

EXB-MOSS

MOSS SPECIFICATIONS

 

Sound Source: 6 voices, 2 oscillators (max.) + sub oscillator + noise generator

Oscillator Types: 13 (Standard, Ring Modulation, Cross Modulation, Oscillator Sync, VPM (Variable Phase Modulation), Comb filter oscillator, Resonance oscillator, Organ model, Electric piano model, Brass model, Reed model, Plucked string model, Bowed string model)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που λες οπότε μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Σου παραθέτω χαρακτηριστικά Z1 και EXB MOSS όπως αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Korg σε ό,τι έχει να κάνει με τους αλγόριθμους που χρησιμοποιούν. Θα δεις οτι είναι ακριβώς οι ίδιοι.

 

+1 στο post του Νίκου. Το Triton, μέσω της κάρτας MOSS, έχει ΟΛΟΥΣ τους αλγόριθμους του Ζ1 μηδενός εξαιρομένου. Εξάλλου η MOSS δεν είναι τίποτε άλλο παρά μία επέκταση πολυφωνίας (6 φωνές) στις 12 υπάρχουσες φωνές του Ζ1. Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι κάτι λιγότερο ή περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα...τωρα το επιασα...

εμενα τα εχει ολα αυτα στο trinity αλλα λεει μεσα στο manual οτι λοιπουν 2 τυποι οσκιλεητορ...ισως κανω λαθος αλλα ημουνα συγουρος οτι λειπει κατι συμαντικο...η μηπως σε σχεση το prophesy..μπερδευτικα πολυ τωρα παιδια.μηπως στο triton ειναι αλλη η επεκταση? εγω το trinity v3 εχω..

στο triton υπαρχει σαν στανταρ η μηχανη συνθεσης moss? για πειτε μου τι γινεται να μην λεω μαλακιες :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά έγκειται στό ότι το Prophecy έχει μία δυνατότητα που δεν την έχει κανένα άλλο synthesizer από αυτά που παίρνουν την κάρτα MOSS (Ζ1, KARMA, Triton, κ.λ.π) και αυτή η δυνατότητα είναι το wave-sequencing.

 

Στο Triton δεν υπάρχει standard η σύνθεση μέσω MOSS - είναι optional.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπεκτάσεις Trinity:

Solo-Tri (Επέκταση που εξομοιώνει το Trinity με το Prophecy) Προεγκατεστημένη στο Trinity Plus

Moss-Tri (Επέκταση που εξομοιώνει το Trinity με το Ζ1) Προεγκατεστημένη στο Trinity V3

 

Επεκτάσεις Triton/Karma:

EXB-MOSS (Επέκταση που εξομοιώνει το Triton/Karma με το Ζ1)

 

EXB-MOSS και MOSS-TRI έχουν όλα τα αλγοριθμικά μοντέλα του Z1.

H SOLO-TRI έχει όλα τα αλγοριθμικά μοντέλα του Prophecy.

 

Αυτό που ίσως θες να πεις είναι οτι η Solo-Tri στερείται κάποια απο τα μοντέλα της Moss. Πχ δεν διαθέτει το Bowed String Model.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μία μικρή διόρθωση.

 

To Z1 δεν παίρνει την Moss απλά "είναι η Moss η ίδια" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την έκφραση. Το Z1 βασίζει τη μηχανή σύνθεσής του στη μέθοδο M(ulti) O(scilator) S(ynthesis S(ystem) και η γεννήτριά του διαθέτει 12 DSP's κάνοντάς το 12-φωνικό. Για το Z1 ήταν διαθέσιμη η επέκταση DSPB-Z1 η οποία πρόσθετε άλλους 6 DSP's για συνολική πολυφωνία 18.

 

Στην περίπτωση των Tritons/Trinities η Moss δεν αυξάνει απλά την πολυφωνία αλλά περιέχει όλο το κυκλωματικό που εξομοιώνει το synth engine του Ζ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο...ετσι ξεκαθαρησε το τοπιο... ;)

βρε παιδια οσο αφορα την moss...δεν καταφερα να κανω κανεναν αληθοφανη ηχο οσο αφορα τους φυσικους ηχους...ενω με το motif es εχω την vl επεκταση και κανω τρομερος ηχους...

με το trinity v3 ενα βιολη σχετικα καλο εκανα οσα χρονια το εχω...εχει κανενας κανεναν ηχο να μου δωσει...ακομα δεν μπορω να πιστεψω οτι ελεγαν τοτε(98)που το πηρα...οτι φυσικους ηχους με την mosss και τετοια...στελτε τιποτα αμα εχετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου